» »

3d tiskalnik

3d tiskalnik

««
16 / 46
»»

rezator ::

Zdaj sem printal na 220 in 225 stopinjah. Do koliko lahko TPU povečujem?
Some people feel the rain. Others just get wet.

stalker ::

Jaz tiskam TPU na 200°C in pod 20 mm/s. Razen nitk pridejo izdelki res lepi.

rezator ::

Ok, bom se malo poigral.

Drugače pa kateri 3D tiskalnik priporočate v vrednosti 2000-2500 eurov. Uporabljal se bi v OŠ pri pouku TIT (učim jaz). Toliko denarja je vodstvo šole namenilo za to stvar. Sam sem bil lansko leto zagret za ZORTRAX M200? Se je nabava malo zavlekla. Se da za ta denar nabaviti kaj boljšega, bolj primernega za OŠ (tukaj mislim predvsem to, da je važna kvaliteta in enostavnost uporabe)?
Some people feel the rain. Others just get wet.

BladE_ ::

Mogoče se motim ampak moj predlog... Odločite se za nekaj cenovno ugodnejšega in nabavite dva ali celo tri tiskalnike. Zakaj bi se cela šola borila z enim tiskalnikom? 2k EUR tiskalnik, 99% učencev pa bo imelo možnost samo gledanja namesto, da bi imel možnost uporabe vsak... Če ste vsaj kolikor toliko tehnični tip vam skrb za dva/tri tiskalnike nebi smel biti problem. Poleg tega pa se bodo lahko učenci sami naučili uporabljati te zadeve in bo "skrbi" toliko manj.

Kaj bi dal, da bi že v OŠ imel možnost uporabljati npr. 3D tiskalnik, CNC... :)
Akcija - Reakcija

darkolord ::

Se ne strinjam. Pri cenejših je vzdrževanje zelo velik problem.

Ponavadi je potem tako, da stvar crkne, nihče nima časa, da bi se z njo ukvarjal, potem pa obstoji nekje v kotu.

Tudi učencev, ki bi bili spodobni in zainteresirani to dejansko uporabljati, je po mojem peščica (z izjemo začetnega navdušenja), tako da ni strahu, da bi en tiskalnik bil premalo.

To, da klikneš print, opazuješ kako stvar deluje, in na koncu dobiš izdelek v roke, je precej bolj zanimivo in atraktivno kot če je vmes treba malo pošraufati in po nekajkratnem poskusu morda pride nekaj tudi ven.

rezator ::

Se strinjam z obema.

Problem je tudi v tem, da je v učnem načrtu glede 3d printanja zelo zelo malo, še tega ni, če ga ne uvrstiš nekam sam. Se spravi, koliko to sploh dejansko potrebujemo!? Učijo (učimo jih) se stvari, ki so še nas učili. S to razliko, da je tehnike zdaj še manj in se je spremenilo samo to, da se uči manj podrobno, ker je manj ur na voljo za TIT. Ampak to je že druga zgodba :)
Some people feel the rain. Others just get wet.

I__I ::

@stalker od katerega proizvajalca imaš TPU?

@rezator
Na tvojem mestu bi vzel Original Prusa MK3. Mislim da ima v tem cenovnem rangu največjo zanesljivost in najbolj preprost za uporabo. Zdej imajo še alternativni slicer PrusaControl, ki naj bi bil bolj preprost za uporabo od Slic3r-ja. Poleg tega je izredno tih, kar je super če ga imaš v učilnici/kabinetu. Do 2500€ mislim da ne dobiš kaj več. Pridobiš mogoče bolj tog printer, za hitrejše printanje, pa mogoče kakšno ohišje, oz. zaprt printer. Ne vem koliko je to pomembno zaradi varnosti učencev, da ne bo kakšnih težav. Naslednji korak je šele pri 2600€ BCN3D Sigma, ki ima dve šobi (ki sta dejansko uporabni). Ne pozabi, da moraš kupiti tudi filament in ne vem če se to šteje v tvoj budget. Zortrax m200 je sicer dober printer, ampak je to že star model (iz leta 2014) in za takrat je bil super, ampak ne vem če je danes vreden 1800€.
V kakšne smislu pa bi ga sploh uporabljali pri pouku? klasični pouk, izbirni predmeti (a to sploh še obstaja) ali popoldanski krožek? Moje mnenje je, da kaj več kot predstavitve 3d tiskalnika ne moreš narediti pri klasičnem pouku. Potem pa narediš nek krožek, kamor pridejo tisti, ki jih zanima. Seveda jih moraš potem tam naučiti 3d modelirne programe in jim daš opcijo da naredijo nek projekt/izdelek, kar se jim potem šteje za oceno pri predmetu. Mogoče bi lahko naredili kakšno navezo z likovnim poukom, kjer naredijo neko skulpturo v Sculptrisu, fusion360, blenderju, meshmixerju... potem pa mogoče še pobarvajo in iz tega dobijo oceno. Za TIT pa bi bilo bolj v smislu uporabe CAD programov. Seveda bi to bilo le za tiste, ki jih to res zanima, ker vključuje veliko samostojnega učenja. Podobno kot recimo tekmovanje iz matematike/fizike - res samo za tiste ki jih zanima.

TehDucky ::

Kupujem 3D tiskalnik, celi čas že gledam za CR-10S. Cena je kolikor gledam povsod podobna, Lightinthebox ima trenutno akcijo in pride cca 440€ s poštnino (320€ brez poštnine), aliexpress je 485€, banggood je 460€.
Ga bomo imel pa par sodelovcev skp za par stvari izdelat. Community je ogromen, tako da se najde rešitev za vsak problem.
A je kakšen resen minus za CR-10S? Glede gretja plošče in pa posledično težko printanje ABS vem, PETG se tudi težko printa zaradi bouden extruderja? Sicer mislim, da bi se dalo vse preživet oz. je možnost rešitve dokupa novih elementov.

Kateri so pa dobri programi za risanje in slicanje? Najraje brezplačni.
Tenks za odgovore

stalker ::

Uporabljam SainSmart TPU.

rezator ::

Misliš BCN3D Sigma R17 ali BCN3D Sigma? Kolikor razumem je ta R17 prišel ven lani in je novejši, izboljšan?
Some people feel the rain. Others just get wet.

Tomson ::

@TehDucky, če se ti ne mudi ga imaš na GB za 414€ s poštnino vred preko PriorityLineEU Raildroad in brez dodatnih stroškov, le dostava je nekje slaba 2 meseca ...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Qcube ::

Ne naročaj iz gearbest ker je greznica, na redditu so banali vsako omenjanje ker imajo vsi probleme. Imajo tudi tukaj https://www.3dprintersonlinestore.com/ , pride 470EUR s poštnino iz Poljske, edino trgovine ne poznam tako da ne morem garantirat.

EDIT: sem na hitro zgooglal tale 3dprintersonline in je izgleda tudi za se izogibat, npr. https://www.reddit.com/user/hutchcj

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Qcube ()

Tomson ::

Mah, tale reddit je tudi vreden svojega včasih, imaš gor en kup ljudi, ki samo kritizirajo in utemeljujejo z nerealnimi pričakovanji, potem pa debate eskalirajo ... Sam sem na GB v zadnjem letu naročil preko 20 izdelkov, čisto vse dobil, v povprečju v 3-tednih, najhitreje v 2-tednih, dve zadevi pa čakal skoraj 2-meseca. To pa je tudi edino kar lahko očitam. Kolikor sledim tudi vsi, ki imajo kakšno težavo na ST le to vedno pozitivno rešijo. Je pa, kot sem omenil, Railroad dostava precej daljša, a je tudi cena občutno nižja in 100% ni dodatnih stroškov. Skratka opcija je, najcenejša, potem pa se jasno na koncu vsak odloči po svoji vesti.
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

rezator ::

Jaz sem naročil CR 10 z gearbest. Moram rečt, da je bilo vse super. Niti centa več nisem plačal, tudi za carino ne. Je pa malo dolg čas pošiljanja.
Some people feel the rain. Others just get wet.

I__I ::

@TechDucky Nisem še slišal da bi bil kakšen problem z PETG na bowden sistemih. V čem je težava?
Zastonj programi: Tinkercad - zelo preprost, vbistvu zlagaš skupaj kocke, cilindre,... , Fusion360 - pravi CAD program, ne čisto na nivoju profesionalnih, a zelo blizu, in zastonj za hobi uporabo. Blender - SubD modeliranje, primeren za organske oblike. Sculptris - virtualno oblikovanje z glino. OpenScad - namesto klikanja z miško, pišeš kodo; neke sorte programiranje. MeshMixer - uporabni orodje za hiter pregled, popravilo in urejanje STL filov.
Ti programi so vsi zastonj.

@rezator Ja, mislil sem Sigma R17.

Red_Mamba ::

I__I je izjavil:

@TechDucky Nisem še slišal da bi bil kakšen problem z PETG na bowden sistemih. V čem je težava?
Zastonj programi: Tinkercad - zelo preprost, vbistvu zlagaš skupaj kocke, cilindre,... , Fusion360 - pravi CAD program, ne čisto na nivoju profesionalnih, a zelo blizu, in zastonj za hobi uporabo. Blender - SubD modeliranje, primeren za organske oblike. Sculptris - virtualno oblikovanje z glino. OpenScad - namesto klikanja z miško, pišeš kodo; neke sorte programiranje. MeshMixer - uporabni orodje za hiter pregled, popravilo in urejanje STL filov.
Ti programi so vsi zastonj.

@rezator Ja, mislil sem Sigma R17.


jaz uporabljam izkljucno FreeCAD, zelo zadovoljen z njim. Sem ze precej modelov zrisal in sprintal.
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

TehDucky ::

Bom kar na Lightinthebox naročil, bo malo hitreje prišlo pa še en filament bom zraven vzel.
@I__I En video gledal pa sm malo pomešal kaj je pisalo, pa sm PTFE tube pa flexible filament skupej zmešal :)) Torej flexible filament so problem pri bowden extruder.

Hvala za programe! Si jih bom malo pogledal, pa bom hitro videl kateri bo meni na roko.

rezator ::

ŠE vedno se mi dogaja enako, da mi neha tečt TPU. Oziroma zdaj je bilo tako, da se je filament vsepovsod, samo ne tam, kjer bi moral biti. Prvih nekaj slojev je pa naredilo ok. Pa sem sprintal tisti modification. KAj bi lahko bilo?
Some people feel the rain. Others just get wet.

rezator ::

Poizkusil sem po teh navodili.

Sporočim, kako bo šlo.
Some people feel the rain. Others just get wet.

Mikron ::

rezator je izjavil:

ŠE vedno se mi dogaja enako, da mi neha tečt TPU. Oziroma zdaj je bilo tako, da se je filament vsepovsod, samo ne tam, kjer bi moral biti. Prvih nekaj slojev je pa naredilo ok. Pa sem sprintal tisti modification. KAj bi lahko bilo?

Dodaj še svoje slike/video da vidimo kaj bi lahko bilo narobe.
Združujemo se Ljubitelji 3D tiska v Sloveniji.
Vljudno vabljeni!
https://www.facebook.com/groups/slovenia3d/

Assass1n ::

Imam malyan m150 sprinatal sem si vmesni kos pri extruderju da je minimalno prostora, da filament ne uide.
Nastavitve pa imam 210/60. Flow 120% retraction 5mm. Hitrost 20mm/s.
Iz retraction na off imam same laske, 10mm je malo preveč ker potem filament nima časa nazaj priti.
Probaj meni printa kot pla/abs...
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

stalker ::

Kje bi lahko danes fizično šel iskat PETG, najbolje v Lj? Sem sušil kolut in se mi je cel filament zlepil zaradi previsoke temperature.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: stalker ()

mzakelj ::

Plastika Trček.

gregyk ::

stalker ::

Plastika trček zapre že ob 16h. Bi mi bil kdo pripravljen prodati črn PETG na relaciji Nova Gorica - Ljubljana? Ppotreboval bi ga vsaj 30 metrov.

MojetserMan ::

Pokliči Azurefilm imajo zelo dobre filamente, tam lahko prevzameš v Sežani ali Ljubljani.

Siddh ::

Nujno iščem termistor, 100k, za 3D tisklanik nekje v okolici Ptuja in Maribora, če ima kdo, prosim.


mzakelj ::

Sem ti dal na ZS.

3dpt ::

Imam TEVO tarantula z dual extruder-jem in veliko mizico.
Za test sem naredil cube kot ga vec ali manj vsi in je zadeva delovala. Nakar sem se lotil se upradea firmwarea ker imam veliko mizico in dvojni extruder. Po upgradeu le tega mi gre Z os v kontra smer. Kaj sem sfalil.

Sel sem lepo to teh navodilih in z arduino sw nadgradil in od takrat naprej ne deluje. Ko izberem
Home all gre z os gor, namesto dol proti mizi. Tudi ce dam zadevo printat iz sd kartice in tiskalnik ni priklopljem prek usb na pc je enako.

Po tem postopku sem sel:

Firmware pa snel tule: https://tevo3dprinterstore.com/pages/te...

Ima kdo kak predlog?

3dpt ::

Hm...tisti ki ste malo bolj v tem...vidim da hvalijo marlin firmware. Je to smiselno uporabit?

Siddh ::

Preglej kodo, verjetno nekje pod konfiguracijo bo možnost za invertiranje posameznih osi in tam izberi obratno kot je trenutno.


I__I ::

Načeloma ni z Repetierjem nič narobe. V datoteki Configuration.h poišči #define INVERT_Z_DIR, potem pa spremeniš če piše true na false oz. obratno.
Če imaš kakšen prednarejen Marlin direktno za Tevo Tarantula potem ga lahko probaš. Če pa nimaš , potem pa moraš marlina sam nastavit, kar po ti lahko vzame precej časa, če ne veš točno kaj delaš.

3dpt ::

Najprej pohvale, da se je sploh kdo oglasil :)

Kar se tiče firmware-a. Načeloma mi je vseeno katerega imam a mi je čudno da sem pravzaprav vzel firmware direktno od tevo tarantule, ki ima že parametre za dual extruder in pravo dimenzijo mize pa se sedaj to dogaja. Malo mi je čudno da bi blo to narobe spisano.

Gledal pa sem sicer marlina iz tega linka, pa sem se že veselil kako bom imel vse poštimano, ker namreč naj bi vseboval poleg dual extruderja, večje mize tudi parametre za auto leveling...pa enostavno ne vidm da bi marlin sploh se imel to za tevo tarantulo.


V videu je videt da je v exsample_configuratio s folderju lepo tevo tarantula....
V linkju kjer grem pa gledat pa tega ni :(
https://github.com/JimBrown/MarlinTaran...

I__I ::

smer osi se ti lahko obrne tudi, če narobe obrneš konektor motorja. Ne vem če je to možno na Tarantuli. To, da kitajci narobe napišejo firmware ni nič novega. Malo poglej še na facebooku za kakšne Tevo tarantula grupe, sem ziher da obstajajo. Tam boš verjetno dobil več informacij.

Če jaz prav razumem je na tistem linku, ki je v opisu videa, že narejen marlin za tarantulo. Ne smeš iskat v mapi example_configurations ampak imaš že vse kar rabiš v mapi Marlin. Tam notri sta že Configuration.h in Configuration_adv.h, ki sta narejena za Tarantulo.

3dpt ::

Se moram zahvalit. Invert z dir prestavljen iz 1 na 0 in spet dela kot je treba. Vsaj kar se tiče premikanja osi.
Sem pa videl ja da ta marlin je dejansko prilagojen tevo tarantuli in so zdej konf. datoteke kar direkt v marlin mapi. Pa zaenkrat se bom nič diral. Bom ostal na tem repetier fw-ju.

Imam sicer druge skrbi. Prva kockica je uspela precej super...zdej mi pa ne rata nič več natisnit. Težave imam s prvim slojem pri PLA materialu. Ma noče se prijet podlage in začne nost vse okol. Imam obcutek da prvi sloj nekako po luftu hoče narest in ne po mizici. Kalibracijo mizice imam narejeno po navodilih...sicer na roke, ker autolevel senzorja še ne znam uporabit.

Siddh ::

v slicerju lahko nastaviš offset, da bo šoba bližje mizi, lahko poskusiš malo dvignit temperaturo za prvo plast. Nekaterim pomaga krep trak ali pa taft sprej za lase našprican na steklo.


stalker ::

S katerim materialom tiskaš? Mogoče je prva plast preveč oddaljena od mize in se zato ne prime. Če imaš steklo, ga fajn spucaj z alkoholom ali acetonom. Jaz imam šobo 0,4 mm in prvo plast pri PETG imam na 0,2, ABS pa 0,15 ali 0,1.

3dpt ::

Tiskat škušam direkt na mizo ali pa z modrim in rumenim trakom. Povsod ista zgodba. Se ne prime.
Tiskam pa PLA, ki je bil priložen. A ni PLA najmanj zahteven za začetek? Šobo imam 0,4 mm.
Dejansko je videt kot da prvi sloj ni dovolj blizu mize. Za pripravo kode uporabljam repetier host, slicer pa CuraEngine. Tukaj ne najdem offseta. Glede na to, da se šele spoznavam me zanima ce imam primeren sw in pravi slicer? Predlagate kaj drugega?

stalker ::

Uporabljaj tisti slicer, ki ti najbolj odgovarja. Jaz jih uporabljam 3. Na koliko stopinj segreješ ploščo? Pri kakšni temperaturi tiskaš prvi sloj? Kolikšna je višina prvega sloja? S kakšno hitrostjo tiskaš? Lahko tudi posnameš par sekund videa (če boš to delal imej kamero pri miru), ko začneš s tiskom, lahko tudi pošlješ datoteko z g kodo, da ti jo pregledam.

PS: lahko je tudi slab filament, vsaj jaz sem dobil zraven drek od PLA.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: stalker ()

3dpt ::

Ploščo segejem na 50st. Tiskam na 210st. Niti ne vem, da lahko prvi sloj tiskam počasneje. A sem tiskal tudi na najniži možnosti pa je enako.

Lahko da je filament slab. Ok, če najprej probam z drugim filamentom...kaj kupit? PLA? Bo to se vedno najbolje za začetnika? Ali raje nabavim kaj drugega? Od trčka so ok?
Kje pa nabavljate steklo za na mizico? Nebi ravno kar šprical z lahkom za lase po mizi. Bi raje po steklu in ga potem namestil na mizo.

BladE_ ::

Od Trčka je dobra, nimam nobenih pripomb! Za začetek mogoče res PLA, tiskaj pa na 210/60, na rumen ličarski trak se mi PLA, PTEG, TPU prime bp, nobenih lepil ali sprejev. Steklo pa mi sicer ni všeč, ker pride prvi sloj svetleč/bleščeč.
Akcija - Reakcija

3dpt ::

Ok, potem najbolje da najprej nabavim pravi filament in potem odkrivam naprej. Ker kot je stalker rekel da je tudi sam dobil poleg printerja dokaj neuporaben filament je lahko pri meni enaka zgodba.

V0RT3X ::

Sam imam isto tarantulo in s prilozenim filamentom nisem mel tezav (tud ko je stal pol leta se je normalno printal). Mi pa original podlaga ni prevec vsec tko da uporabljam steklo, ce je lepo ocisceno se vse drzi gor.

Verjetno se vseeno nimas poravnane mize oz. je soba prevec odmaknjena pri prvem sloju. (Lahko kompenziras v slicerju sam mora vseen bit poravnana miza)

gregyk ::

Danes akcija na Gearbest ANET A8 tiskalnik s kodo GBanniversary177 znižan iz 129.67€ na 114.90€.

mulc007 ::

Kupili bi cenejši kit za sestavit 3D printer. Najraje iz kitajske preko aliexpress ali pa ebay. Do največ 150 € da se zraven ne bo plačalo carine.
Katerga priporočate?

Tomson ::

Z Anet A8 ne boš zgrešil, ga povsod hvalijo kot enega najboljših budget 3D tiskalnikov, ima tudi zelo dobro podporo, tukaj vzameš opcijo PriorityLine EU Express ali EU Raillway, pa ne bo dodatnih stroškov, žal pa trenutno ni nobene delujoče kode. Carinska dajatev ni problem, pač pa davek, ki je sicer pri vsakem znesku izven EU nad 21€, če trgovec ne ponuja kakšne posebne opcije, ki gre mimo carine ... Glede na to da trenutno ni kakšne akcije je ta hip mogoče še najboljša opcija za le malo višjo ceno s poštnino kar Amazon.de ali npr. Qidi Technology 3D za 169€ uporabniki precej hvalijo ...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Cristofori ::

Ima kdo kakšne slike primerjave Anet A8 in Creality3D CR 10 printov? Ali je velika razlika v natiskani površini?

rezator ::

Ne vem za A8, ampak CR 10 za ta denar trga gate.
Some people feel the rain. Others just get wet.

romex ::

Poglej še konkurenco CR10ki - TEVO Tornado.. Ga pelje scat na celi črni.. Bed se segreje v minuti ali dveh, creality rabi 20 minut, titan extruder je veliko boljši od CR-ja... skratka zaenkrat ne vidim niti enega minusa. ko ga naštudiraš dela perfektne printe.. Sem bil nekaj tednov nazaj v podobni dilemi.. Po obračanju interneta po dolgem in počez sem se odločil za tornado. Na gearbestu je bil sejl, mislim da je z dhl poštnino prišlo 307eur iz GW5 warehousa v petih dneh.

Ker slike povedo 1000 besed ti dodam še nekaj fotk.

 En kos stojala za slušalke

En kos stojala za slušalke



 Sestavljeno, vendar še ni zlepljeno.

Sestavljeno, vendar še ni zlepljeno.

HighBane ::

300 x 300 x 400 za 340€ (trenutna cena) + ddv je kar mikavno.
Si še probal kakšne bolj organske oblike oziroma bolj zapletene oblike, kakor 3d benchy?
««
16 / 46
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

3d printer

Oddelek: Strojna oprema
121051 (833) _Denny_
»

3d tiskalnik za zacetnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
161998 (1353) sslavc
»

3D tiskaliki za domaco uporabo

Oddelek: Strojna oprema
183158 (2781) mihec87
»

3D tiskalnik

Oddelek: Kaj kupiti
307242 (6492) avian2
»

3d printer

Oddelek: Kaj kupiti
3810085 (8354) stalker

Več podobnih tem