» »

Dvojni integral, pomoč

Dvojni integral, pomoč

Yosh ::

Imam eno nalogo, pa nevem kako bi jo resil, bi prosil nekoga, ce bi bil voljen mi pomagat( namignit)

Naloga se glasi takole :

Izracunaj ploscino lika, omejenga s krivuljami y^2 = 4ax, x+y = 3a, in y= 0, s pomočjo dvojnega integrala.


Hvala, lp
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

Ktj ::

Najprej si skiceraj funkcije. Nato določi minimum in max x (če integreraš od zgoraj navzol) oz y (če integreraš od leve proti desni)...

Evo ti skico kjer je a = 1. Ne da se vse skupaj na enkrat integrerat tako da bo treba razbit na dva dela.

Int[od Xmax1 do Xmin1] ( int[f(x,y)zgornja do f(x,y)spodnja] dy) dx - pazi da f(x,y) izraziš kot vrednost spremenljivke y
- Isto narediš za drugi del samo da vzameš primerne xe in primerne funkcije
- Pazi da ne pozabiš konstante a
- Pa če koreniš ne pozabiti na +\- pred korenom, poglej na katerem delu integreraš, po možnosti razdeli na dva dela; za pozitivni del in negativni del

Mislim da bi zdej mogel znat izračunat.
LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ktj ()

Ktj ::

Aja da se vseskupaj poračunat vendar rabiš y min in y max ter funkcije izraziti kot x =.... Mogoče bo to še lažje 8-).
Probaj na oba načina.

LP

Yosh ::

hm, a lahko naredim tako da graf zarotiram, naredim da je x funkcija y, in potem poracunam presecisca.. recem da je a = 1.. dobim dve ničli za x = 1, in x= 9, vstavim v enacbo x = y^2/4 dobim ven y = 2 in za drugo ničlo k je x = 9, dobim y= 6.

POtem pa integriram( en integral) od 2max do 6 min ( gledam po y osi) izraz (y^4 - 12a -4y/4 )dy ...

a je to prav?
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

Ktj ::

Am ne...
Ker za točen izračun moraš upoštevati tudi konstanto a, to privzamemo da je 1 ampak samo za skico da dobiš feeling kako integrerati. Ja v eni točki je y = 2a vendar je v drugi y = -6a! Predvidevam da je lahko a poljubno realno število moraš integrerati dvakrat in sicer enkrat za pozitivne in drugič za negativne a-je.
1:
int[od y = 2a do 0](int[od x = 3a-y do x = y^2/(4a)]dx)dy // to je za pozitivne a-je
2:
int[od y = 0 do -2a](int[od x = 3a-y do x = y^2/(4a)]dx)dy // to je za negativne aje

Ne garanteram da so meje pravilno zapisane tako da lahko rezultat varira za predznak!

Yosh ::

Ktj je izjavil:

Am ne...
Ker za točen izračun moraš upoštevati tudi konstanto a, to privzamemo da je 1 ampak samo za skico da dobiš feeling kako integrerati. Ja v eni točki je y = 2a vendar je v drugi y = -6a! Predvidevam da je lahko a poljubno realno število moraš integrerati dvakrat in sicer enkrat za pozitivne in drugič za negativne a-je.
1:
int[od y = 2a do 0](int[od x = 3a-y do x = y^2/(4a)]dx)dy // to je za pozitivne a-je
2:
int[od y = 0 do -2a](int[od x = 3a-y do x = y^2/(4a)]dx)dy // to je za negativne aje

Ne garanteram da so meje pravilno zapisane tako da lahko rezultat varira za predznak!



Evo sem prilolzu sliko pa sem zraven napisu meje kak se men zdi.. Vseeno mi ni cisto graficno jasno..
In pol k imam meje, recimo da so te prave.. kaj potem napisem.. int dy v mejah [ 0 do 2a) int v mejah [ 0 do 3a-y]( y^2/(4a) - 3a-y )dx ... ?

:S

 dvojni integral slika naloge

dvojni integral slika naloge

Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Yosh ()

Jean-Paul ::

 Dvojni integral

Dvojni integral

Ktj ::

Če uporabljaš dvojni integral samo za računanje ploščine območja D, je potem "int[po D] f(x, y) da" je potem f(x,y) = 1. Edino kar rabiš so pravilno nastavljene meje. Če pa je f(x,y) neka poljubna funkcija se pa uporabi dvojni integral za računanje težišča, gostote, vstrajnostnih momentov,...
Pa za drugi primer sem naredil napako in sicer meja ne gre od 0 do -2a ampak do -6a
popravljeno:
int[od y = 0 do -6a] ( int[od x = 3a-y do x = y^2/(4a)] dx ) dy

Pred mano je sicer primer kjer je vrstni red integreranja zamenjan vendar je uporaben samo ko je konstanta a pozitivna. Če primerjaš z mojim izračunom se vidi da rabiš dvojno računanje za en sam primer.

Jean-Paul kaj uporabljaš za pisanje formul?

Jean-Paul ::

Stari dobri TeX.

Yosh ::

Ktj je izjavil:

Če uporabljaš dvojni integral samo za računanje ploščine območja D, je potem "int[po D] f(x, y) da" je potem f(x,y) = 1. Edino kar rabiš so pravilno nastavljene meje. Če pa je f(x,y) neka poljubna funkcija se pa uporabi dvojni integral za računanje težišča, gostote, vstrajnostnih momentov,...
Pa za drugi primer sem naredil napako in sicer meja ne gre od 0 do -2a ampak do -6a
popravljeno:
int[od y = 0 do -6a] ( int[od x = 3a-y do x = y^2/(4a)] dx ) dy

Pred mano je sicer primer kjer je vrstni red integreranja zamenjan vendar je uporaben samo ko je konstanta a pozitivna. Če primerjaš z mojim izračunom se vidi da rabiš dvojno računanje za en sam primer.

Jean-Paul kaj uporabljaš za pisanje formul?


Hm, ok, neki sem skusal razbrat iz vajinih postov.. samo problem je da ne razumem kako sem grafično prisel do mej.. tule imate sliko, kako sem jaz to naredil in določil meje.. nevem koliko sovpada s vajinim rezultatom. Če sem prav razumel moram graf razdelit na dva dela.. torej..
Zanime me kako gledam,.,. recimo pri fiksnem y ( gledam spremembo x) in pri fiksnem x ( spremembo y), za vsak del posebaj? Torej za like ki je nad x osjo in lik ki je pod x osjo?
 integral

integral

Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

Jean-Paul ::

Najprej se moraš odločiti, ploščino katerega lika želiš izračunati. Situacija je naslednja, z rdečo barvo je narisan graf za primer a=1, z modro pa za a=-1.
 Graf

Graf

Zgodovina sprememb…

Yosh ::

Jean-PAul. Hvala. Zelel bi izracunat lik za a= 1, torej z rdeco narisan graf.
Problem je k grafično mi ni čisto jasno določevanje mej, za tale primer, zgoraj kot vidis na sliki sem nekaj skusal določit, nevem če je prav.. oziroma kaj je narobe.
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

Jean-Paul ::

Nimaš samo enega lika, temveč dva. Eden (manjši) je nad absciso, drug (večji) pa pod absciso. Predvidevam, da želiš izračunati ploščino tistega nad absciso (y>0).

Imaš dve možnosti:
a) najprej integriraš po x-u, nato po y-u;
b) najprej integriraš po y-u, nato po x-u.

Pri opciji a) moraš področje integriranja razbiti na dva dela:
0<=x<=1 in 1<=x<=3
, pri opciji dva pa lahko integriranje izvedeš kar v enem koraku:
0<=y<=2


a)


b)

Yosh ::

Jean Paul, hvala za tvojo potrpezljivost in vztrajnost da razlozis moji trdi buci :))

Hvala. Bom tole temeljito pregledu.. Se mi zdi da se mi neki sanja.. al se mi sam zdi da se mi.. kakorkol, problem je pac k nevem točno na grafu kako moram gledat da najdem te meje.. no.. nisem sigurn vase.. bom pa prestudiru.. HVala ti stokrat, naj se ti dobro povrne!
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

Jean-Paul ::

Graf je skoraj nujen, brez njega bi bilo težko "uganiti" meje integriranja. Vendar ti je graf le v pomoč - načeloma bi tudi ploščino lika lahko "odčital" kar iz grafa, če bi le risal dovolj natančno, po možnosti na milimetrski papir. Torej, ko imaš graf narisan, je dobro meje integriranja določiti tako, da izračunaš presečišča tvojih krivulj, v tem primeru krivulj y^2 = 4ax in x+y = 3a. Upam, da bo šlo.

P.S. Gornja rešitev je podana le za lik nad absciso. Če želiš izračunati lik pod absciso, postopaš podobno.

Yosh ::

Jean-Paul je izjavil:

Graf je skoraj nujen, brez njega bi bilo težko "uganiti" meje integriranja. Vendar ti je graf le v pomoč - načeloma bi tudi ploščino lika lahko "odčital" kar iz grafa, če bi le risal dovolj natančno, po možnosti na milimetrski papir. Torej, ko imaš graf narisan, je dobro meje integriranja določiti tako, da izračunaš presečišča tvojih krivulj, v tem primeru krivulj y^2 = 4ax in x+y = 3a. Upam, da bo šlo.

P.S. Gornja rešitev je podana le za lik nad absciso. Če želiš izračunati lik pod absciso, postopaš podobno.



Evo, takole sem s vaso pomocjo nekaj razclenil in resil. Upam da je prav.
 resena naloga

resena naloga



Imam pa se eno vprasanje.. te meje me ubijajo.. ni mi cisto jasno potek y in x.. na grafu.. torej pri fiksnem x( sprememba y) in pri pri fiksnem y ( sprememba x)..

naloga pa se glasi takole.

y= x+3
y=x+5

y= 4, y= 3

integriram pa x/(x^2 +y^2)
Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.

Yosh ::

 integral lika

integral lika

Share with others, your inner joy, goodness and beauty , and dont hurt them.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[MAT] Diferenciabilnost funkcije

Oddelek: Šola
142479 (1713) Unilseptij
»

Matematika

Oddelek: Šola
313227 (2007) Math Freak
»

Matematika-problem

Oddelek: Šola
81499 (1273) Math Freak
»

dvojni integral, pomoc

Oddelek: Loža
71556 (1318) Ktj
»

Pomoč pri nalogi.

Oddelek: Šola
131617 (1323) Jean-Paul

Več podobnih tem