» »

PHP ASP

PHP ASP

BlueBerry ::

Zanima me ali ima kdo kak podatek koliko ljudi ali strani uporablja katero izmed zgoraj naštetih tehnologij. Mislim kako je razmerje med njima glede na to, da je PHP star 16 let ASP pa ??

LP

neskoncno ::

ASP je star skorajda 14 let.

PHP pa je bolj uporabljan kot ASP kar se spomnem iz nekih analiz, ki sem jih zasledil kakšne 6 mesecev nazaj.

BlueBerry ::

Aja mislim sem asp.net to naj bi blo nekoliko novejše?

MrBrdo ::

Ja ASP.NET je novejše.

Poglej si rajše:
http://rubyonrails.org/
http://www.djangoproject.com/
http://liftweb.net/

Jaz ti priporočam da se odločiš raje za kaj od tega (to sicer niso jeziki ampak frameworki, ampak glede na tvoje vprašanje sklepam da te v bistvu to zanima). Drugače pa še vedno bolše ASP.NET kot pa PHP.
MrBrdo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MrBrdo ()

Gost ::

Vedno v takih temah eno in isto vprašanje. Bodi frajer in se loti obeh - PHP in ASP.NET! V roku petih let jih boš obvladal.

AndrejS ::

Le kdo še dela v PHP razen pingvini

BlueBerry ::

In kje so prednosti rubya pred asp.net oz. PHP?

techfreak :) ::

AndrejS je izjavil:

Le kdo še dela v PHP razen pingvini

Pingvinov je veliko in zato je PHP popularen.

Drugače pa najboljše je uporabi framework, teh je pa veliko:
- PHP: CakePHP, CodeIgniter, Zend, ...
- Python: Django
- Ruby: Rails
- C#/VB: ASP.Net, ASP.Net MVC
- ...

BlueBerry ::

Kaj pa je fora Ruby: Rails ? A ruby je jezik rails pa framework pa kaj je prednost tega Rubya?

Backup22 ::

ASP.NET 4.0 (obični ali MVC) + Silverlight = bomba

O PHPju pa ne bi izgubljal besed... OO my aas :)
//

Gost ::

Bombe so nevarne.

Backup22 ::

In učinkovite
//

BlueBerry ::

Kaj MVC naj bi pomenil V.S. orodje, ki prinaša gradnike in view pogled ali kako?
Sem preletel wiki pa nekako mi ni jasno Backup22 verjetno ti lahko poveš v enem Slo. stavku kaj je to?

zerox ::

MVC je pattern, ki ločuje poslovno logiko od pogleda. Glede na to, da si začetnik, se ti bo verjetno zdelo nepotrebno kompliciranje, kar seveda ni res :).
Model%E2%80%93view%E2%80%93controller @ Wikipedia

techfreak :) ::

MVC privzeto podpirajo Ruby on Rails in Django (jezik: Python). Pri ASP.Net pa imaš možnost ali MVC ali pa klasični način (Web Forms).

amd64bit ::

Take teme so popolnoma neproduktivne, ker vsak navija za svojo najljubšo tehnologijo, medtem ko jih 95% pozna dobro samo to svojo tehnologijo za katero navija. Dejstvo je, da težko oceniš nekaj česar ne poznaš in zato so tudi take teme popolnoma brez veze. Vsaka tehnologija svoje prednosti in se ne da kar tako poprek reči to je bolje ali slabše. Najprej je potrebno povedati na katerem področju želiš primerjati, kakšen je projekt, kakšne tehnologije se zahteva in tako naprej. Je pa res, da so si določene tehnologije dokaj podobne in je samo stvar okusa, ker ne ena ne druga ne prinaša neke bistvene prednosti pred drugo, s tem pa ne mislim PHP in ASP.NET :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amd64bit ()

MrBrdo ::

To ni čisto res amd64bit jaz imam izkušnje z večino ki sem jih napisal, poleg tega pa sem ravno zato omenil več jezikov, da ne bi kakšnega posebej izpostavljal.

Dejstvo je da je PHP kot jezik za časom, da ima slab performance in da spodbuja slabo programiranje, tako da se ga izogibajte. ASP.NET je že veliko boljši, pa tudi še tisti jeziki, ki so bili našteti, so vsi zelo primerni za splet (Ruby, Python).

BlueBerry je izjavil:

In kje so prednosti rubya pred asp.net oz. PHP?

Ekspresivnost.
En banalen primer, PHP:
add_filter("the_content", "append");
function append($content = '') {   
    $content .= "LazySharer";   
    return $content;
}

V Rubyju pa bi to napisal nekako takole:
add_filter("the_content") { |c| c + "LazySharer" }


Prednosti pred ASP.NET so podobne, samo npr. C#.NET je že dokaj spodoben jezik tako da zanj še nebi nič preveč slabega rekel, čeprav meni osebno je za web še vedno ljubši Ruby. Pač moraš probat in ugotovit kaj ti najbolj ustreza - samo PHPja se izogibaj. The only thing it's got going for it is the mass of people using it. That's it.
MrBrdo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MrBrdo ()

keworkian ::

BlueBerry je izjavil:

In kje so prednosti rubya pred asp.net oz. PHP?

Ekspresivnost.
En banalen primer, PHP:
add_filter("the_content", "append");
function append($content = '') {   
    $content .= "LazySharer";   
    return $content;
}

V Rubyju pa bi to napisal nekako takole:
add_filter("the_content") { |c| c + "LazySharer" }


Nisem nek zagret zagovornik PHP-ja, sam wtf je to? Mislim namen vsega tega.
Obscenities in B-Flat

Zgodovina sprememb…

alessio2 ::

Jaz bom tako rekel...
Če razumeš koncept programiranja lahko delaš s tistim jezikom, ki ti paše.
Vsak jezik pa ma svoje prednosti in slabosti!

MrBrdo ::

_Knight: kaj te zanima? to je primer Ruby block-ov, ki so zelo powerful konstrukt v rubyju. less is more ;)
če rabiš za takšno preprosto zadevo le npr. 40% toliko kode kot v PHPju potem si lahko predstavljaš da načeloma rabiš v Rubyju za isto stvar manj kode... kar pomeni manj časa, kar je velika prednost. bolj v podrobnosti se nebi spuščal si pa upam trdit da je ali Ruby ali Python veliko boljši jezik od PHPja. in tudi bolj ekspresiven, kar je pa itak zelo pomembno, sploh pri web devu.

Sicer se pa strinjam z alessio2, čeprav res ne vem kakšne prednosti ima PHP... Morda samo to, da je enostaven za instalacijo in da ga posledično veliko firm, ki ponujajo strežnike, že out-of-the-box podpirajo. Pa v PHP sem delal ogromno - skoraj 10 let - ne govorim na pamet, je pa to moje osebno mnenje.
MrBrdo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MrBrdo ()

keworkian ::

Zanimivo. Meni je zelo neumen primer, nikjer ne vidim "prednosti", da bi delal v Rubyju ali Pythonu.
Obscenities in B-Flat

Zgodovina sprememb…

l0g1t3ch ::

Kaj je uporaben primer unga zgorej ?
S spletom se ne ukvarjam elik in Ruby-a nc ne poznam.

MrBrdo ::

_Knight: sej nisem mislil da bi bil ta primer posebej pameten... sluačjno mi je zadnjič kolega pokazal tisti kos kode v PHPju, pa sem dal to za primer...
edit: komur se ne da brat pa ga zanima kaj o ruby on rails si lahko pogleda npr. tale filmcek: http://media.rubyonrails.org/video/rail...
bolj nazoren primer mogoče:
---- route
map.connect 'auto/:id', :controller => 'auto', :action => 'show'

---- model
class Auto < ActiveRecord::Base
  validates_presence_of :znamka, :ime
  validates_numericality_of :letnik
end

---- controller
class AutosController < ApplicationController
  def show
    @auto = Auto.find(params[:id])
    respond_to do |format|
      format.html
      format.xml { render :xml => @auto }
    end
  end
end

---- view
#avto-prikaz
  .ime-znamka
    = "#{@auto.ime}, znamka: #{@auto.znamka}"
  .letnik
    = @auto.letnik

To je primer spletne aplikacije v Rails ne samega jezika Ruby... Tole je več al manj vse kar rabiš, da imaš v bazi tabelo autos (ok definicijo tabele sem izpustil edino), da maš dostopen url /auto/__cifra__ in glede na cifro se pobere iz baze record z tistim idjem. poleg tega je tamle v modelu definirana se validacija, kar pomeni da ne moremo npr. shranit v bazo avta ki za letnico nebi imel samih cifer, al pa bi bilo ime prazno.. poleg tega se bo znala aplikacija odzivat tudi na xml (format.xml) zahteve. View bi lahko pisal v HTML, v tem primeru sem jaz napisal v Haml (zelo poenostavljen HTML, da je vse skupaj bolj pregledno).
Seveda se da to se kar podobno naredit v kakem CakePHPju samo niti približno ne tako elegantno...
Če pa koga kaj zanima glede samega jezika pa vprašejte, od PHPja je bolje toliko stvari da niti ne vem kje bi začel...
Recimo samo par primerov kako greš čez cifre 0-9 v rubyju:
(0..9).each { |i| ... }
0.upto(9) { |i| ... }
10.times { |i| ... }
for i in (0..9) ... end

Pa še kaj bi se našlo. Ali pa class reopen (kolikor vem nemogoče v PHP):
class String
  def a_v_c
    gsub(/a/, 'c')
  end
end
str = "abc"
p str.a_v_c #izpise cbc

V glavnem ni da ni :)
MrBrdo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MrBrdo ()

keworkian ::

Nekako mi je ze sama koda dosti "grda", sicer je tudi PHP dosti taka... ampak taksen sem. Mogoce si bom kdaj Ruby bolj podrobno pogledal:)
Obscenities in B-Flat

MrBrdo ::

Mogoče ker ne poznaš jezika se ti zdi grda drugače je to vsaj meni osebno eden najlepših jezikov. Sploh če si navajen na podpičja in zavite oklepaje potem razumem da se ti zdi "grda" ker si pač drugače navajen :) Ampak sicer je daleč od tega imo.
MrBrdo

krho ::

Jep. men tud Ruby zgleda za skozlat. Pa bi prav rad zamenjal PHP za kaj "normalnega". C# na Monu me že nekaj časa mika, vsaj za service del...
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

MrBrdo ::

krho/_Knight verjetno vama tudi Python potem ni všeč, kar se sintakse tiče? glede na to da je relativno podobna...
drugače pa nič hudega, itak je odvisno od posameznika, kater jezik mu je bolj všeč. C# je zelo solid jezik, tko da če ti je tista sintaksa tok bolj pri srcu, je pomoje dobra izbira... Saj slabše kot PHP ne vem kaj bi bilo... Še Perl je boljši :P S tem nočem rečt da je C# slab, ga tudi jaz veliko uporabljam vendar ne za web.

čeprav jaz še vedno mislim da vam sintaksa ni všeč zato ker pač ne veste kaj je kaj in potem zgleda mogoče zmedeno. no ampak je tudi res nič ni za vsakega :)
MrBrdo

AmokRun ::

.NET bi zmagal, če bi MS delal frameworke še za druge operacijske sisteme.

krho ::

@MrBrdo: Ne Python sintaksa me pa ne moti. Imam celo embeddanega v eni izmed aplikacij v podpisu. Mi je pa delo s stringi v Pythonu skrajno tečno.. Sem geldal Ruby kot alternativo pa me je pol malce minilo, ko sem par stvari v sintaksi gledal. Pa še kolega, ki drugače admi je godel.. mah ga bom kar citiral:
>zdej debugiramo ruby ...
>moje mnenje o rubyju ... avoid
>maintainability je PITA ...
>ker to vsak umetnik ustvari svoj dialekt, pol se pa pejt vzdrževanje

@AmokRun: Maš Mono za druge platforme. Je pa res, da so pač zadaj. Načeloma je meni vsaj za XAML vseeno. Entity frameworka se pa ne bi branil. Tako ali tako pa me vsaj trenutno bolj zanima kot JSON RPC, XML-RPC, REST z JSON podatki, to pa tako ali tako dobim v paketu MVC 2, ki je izdan pod MSPL licenco in AFAIK teče tudi na Monu . WebGUI pa naj kar bo v PHPju.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

MrBrdo ::

Kaj te pa pri Ruby sintaksi potem tako moti?
Izgleda ima tvoj kolega drugačne izkušnje kot jaz... Mislim da to ni nič specifičnega za Ruby, da vsak programira malo drugače in da velikokrat ni lahko spreminjat nečesa kar je pisal nekdo drug - če sem prav razumel to glede "dialekta". Glede maintainabilityja pa niti ne vem kaj je mislil niti nimam nobenih težav s tem. Še enkrat rečeno noben jezik ni za vsakega :) Očitno temu tvojemu kolegu ni ustrezal, ali pa enostavno ni dobro razumel vsega skupaj.
Pa tale tvoja opazka glede dela s stringi v Pythonu mi je malo sumljiva... Koliko časa pa že programiraš?

AmokRun: ker? za spletne aplikacije je pa res praktično vseeno, kateri OS moraš laufat... pač zakupiš tak strežnik ki podpira tisti OS katerega rabiš in to je to.
MrBrdo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MrBrdo ()

techfreak :) ::

za spletne aplikacije je pa res praktično vseeno, kateri OS moraš laufat... pač zakupiš tak strežnik ki podpira tisti OS katerega rabiš in to je to

Za Windows moraš ponavadi dodatno plačati, tudi pri VPSjih.

Glede sintakse pa je tudi meni najprej zgledala kot katastrofa, ampak mi je zdaj veliko boljša za programiranje kot pri PHPju.

krho ::

Python in stringi.. hm kje naj začnem.. Slavni UnicodeDecodeError kljub temu, da je z datoteko vse ok.
.__str__() nad unicode stringo naredi hm sem že pozabil bedarijo.. je treba narest unicode(x) Sem se pa nazadnje s tem ukvarjal mislim, da 2006. tako, da je tistole iz glave. Pa neki me je zafrkavalo to, da je string immutable in zadeva tega sploh ne skuša skriti tako kot Delphi in C#.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

MrBrdo ::

No pol pa kar veselo na Ruby :P Ni teh težav, string je mutable, obstaja pa tudi immutable (Symbol) ;)
Pa "__str__" ime metode, groza... In potem vam gre pri Rubyju na bruhanje :P
MrBrdo

Looooooka ::

PHP zgleda pr zivljenju drzijo samo se compilerji in dovolj velika uporabniska skupnost, ki je prelena, da bi presedlala na nekaj drugega.Pa glede na % ne-windows masin so ocitno glih windows uporabniki najbolj krivi za to.
Jst sm nad njim obupal takoj, ko so dali ven njihov php 5 in s tem OO...ki je pac velik joke v primerjavi z asp.netom.
Pri rubyju je pa pac sintaksa...ce bi mel dovolj cajta bi ga sel takoj pogledat.
Ampak...spet zarad popularnosti odprte kode....zastonjskarskih ze dokoncanih frameworkov,blog in forum enginov...se vsakmu, ki si postavlja vprasanje, ki ga je spet ta tema zacela, splaca nauciti oboje.PHP potem uporabljas samo ko je res treba...

techfreak :) ::

Domnevam, da PHP pri življenju poleg forum/blogov/CMSov/... držijo tudi ponudniki gostovanj. Več kot 90% jih ponuja samo PHP, 9% pa ASP.Net.
Manj kot 1% pa jih ponuja tudi Django ali Rails (če odmislimo FastCGI, ki je smeh v tem primeru). V bistvu se na pamet spomnim samo WebFaction, ki dejansko ponuja shared hosting za Django/Rails.

Torej za 5-10$ lahko dobim gostovanje za PHP, kjer bom lahko naložil 1000 phpBBjev, 1000 Joomla CMSjev, 100 strani s svojo PHP kodo in 20 dodatnih strani z naključnimi skriptami. In takšne strani dejansko delujejo dobro.
Za ASP.Net se tudi dobi podobna gostovanja, ampak se bolj splača nekaj takšnega kot DiscountASP, ki je pa $10/mesec za 1 domeno in brez baze.

Za Django/Rails se pa že bolj splača kakšen VPS, ki se začnejo pri $11 za 256MB (Rackspace Cloud) in v tem primeru ti kaj kmalu zmanjka RAMa za gostovanje več spletnih strani.

MrBrdo ::

Se strinjam glede gostovanja. Sam imam VPS Small na http://www.intovps.com/ (20USD), ravno zaradi RAMa (čene bi imel cenejši paket). Za Rails sicer tudi reklamirajo nekaj EngineYard.
MrBrdo


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

MVC vs. Angular

Oddelek: Izdelava spletišč
122439 (2029) kod
»

Django meet, uporabniška izkušnja in varnost v telefoniji

Oddelek: Novice / Kiberpipa
224627 (3781) hendriks
»

Spletne strani danes

Oddelek: Izdelava spletišč
324396 (3522) hendriks
»

PHP ali ASP

Oddelek: Programiranje
253060 (2429) DavidJ
»

Glavni PHP razvijalec dal odpoved

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
356493 (4449) darkolord

Več podobnih tem