» »

Kateri linux za router kišto

Kateri linux za router kišto

energetik ::

Torej poskusil bi iz odsluženega PC narediti router. Zanima me, katero distribucijo linux naj uporabim. Imam na voljo 2 kišti:
1. Celeron 500MHz 256MB
2. AthlonXP 1600MHz 512MB

Za oba me zanima, katera distribucija bi najbolj pasala. V mislih imam bootanje s CD ali diskete s shranjevanjem nastavitev na USB ključku (HDD bi odstranil zaradi tišine). Mašini nimata možnosti bootanja s USB. Raje bi uporabil 1. kišto.
Rabil bi predvsem enostavnost inštalacije in nastavljanja, v uporabi pa bo samo kot router in firewall za 2-3 PC. Mogoče bi priklopil gor še USB zunanji disk, ki bi bil sharan.
Torej minimalizem s čimbolj enostavnimi nastavitvami (po možnosti grafični način + web administracija) z možnostjo inštalacije na USB ključku (4GB) ali na CD s shranjevanjem nastavitev na 128 MB ključku.

P.S.: na 2. kišti so že WinXP. Verjetno je tudi to ena od možnosti, da jih ohranim in uporabim? Moram pa v tem primeru ohraniti HDD, kar mi nekako ne diši pri uporabi 24/7...
  • spremenilo: energetik ()

steev ::

Poglej za kakimi namenskimi softwari. m0n0wall, dd-wrt, ip-cop.
Drugače imaš pa tukaj.
:|

Steinkauz ::

Za prvo kišto bi bil kak puppy linux precej primeren.
boot2ram je sploh zmaga, ker leti za znort pol.

energetik ::

Ja o puppy sem že razmišljal, ampak ne vem, kako bi bilo z oddaljeno administracijo. Verjetno nima web vmesnika kot navadni routerji? Vprašanje če bom znal nastaviti vse kot je treba.
Je pa hiter ja, ko se enkrat naloži v RAM. Nastavitve pa lepo na ključek shrani. Bi bila kr v redu varianta.

urosh ::

clearos (nekdanji clarkconnect) dobiš še kaj več, kot samo router :)

energetik ::

Pri clearOS mislim da je potrebno 512MB RAM. Verjetno tudi odpade zagon s CD oz. varianta brez HDD?

5er--> ::

pfsense? (sicer je freebsd, ampak itq delaš preko web vmesnika)

Invictus ::

IpCop ??

energetik ::

pfsense zgleda obetavno:

CPU - 100 MHz Pentium
RAM - 128 MB

Live CD CD-ROM drive
USB flash drive or floppy drive to hold configuration file

:)

#000000 ::

Vzami Brazil FW dela tako z diskete, ali CD-ja možnost instalacije na USB ali trdi disk, z malo igranja in dodano wifi kartico maš orenk spedenano zadevo.

Steinkauz ::

Sm mislu da rabiš kej več kot sam router. Jst sm mel 2 leti m0n0wall, potem pa sem prešel na pfsense(ki je istega avtorja, sam mal več nastavitev)
No potem sm si ubodu pa cf to ide adapter +1 gb kartico in dal gor Smoothwall. Je delal 1 leto, potem pa so kartico pisanja logov in podobnih očitno zjebal, ker je šla v maloro.
Pol sm pa kr router kupu pa je.
Smoothwall ima pa svašta zadev.
Obstajajo tut modi, da ti nič ne piše po disku/kartici/usbju.

Am pa ja, pfsense in m0n0wall oba podpirata, da ti sklopta disk.
Torej prebere boot s diska, daš da ti ga po 1 minuti sklopi in ga ne boš slišal do nasednjega boota :)
Jst sm še vse ventilatorje pobral dol s proca, pa LC 420w napajalnik sm mel s 12cm ventom, tko da je blo čist neslišno.

energetik ::

Aha, hvala za nasvete. Če se disk res lahko izklopi, je pol tud to OK varianta.

ZGI ::

Če nimaš opcije boota iz USB-ja potem inštalacija na USB kluč odpade.
Tajiti zmoto, je dvojna zmota.

energetik ::

Lahko je zagon s CD in se potem samo shrani konfiguracija na USB. Sicer pa na 2. kišti je možnost boota z USB.
Aja, poskusil sem pfsense in dela OK, ampak kakor sem prebral, ne podpira multicast, torej ne morem gledati IPTV. Kot osnovni router pa deluje super.
No, IPTV tudi ne dela, če Win XPje uporabim kot router. A ima kdo kakšno idejo, kako omogočiti IPTV na drugi kišti? Torej na XP kišti, ki je priklopljena direktno na modem IPTV deluje, na clientih pa IPTV ne deluje.
Sicer sem pa pogruntal, da so te stare kište tudi brez vklopljenega diska precej glasne, ne verjamem da bi jih poslušal 24/7... Na koncu bom verjetno nabavil kar WRT54GL za slabih 50EUR...

blaz87 ::

Končno prava odločitev, glede na ceno v startu, tišino, ter stroške kasneje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

PC kot Ruter in še malo pomoči, pri postavitvi

Oddelek: Omrežja in internet
7972 (783) Wisor
»

Optika 20/20 ft. linksys wrt54g (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
789172 (5401) Pyr0Beast
»

Freebsd / linux routerji z web vmesniki

Oddelek: Omrežja in internet
91215 (1215) kriko1
»

Linux based router na USB

Oddelek: Omrežja in internet
492768 (1939) Steinkauz
»

m0n0wall

Oddelek: Operacijski sistemi
172392 (1648) shock

Več podobnih tem