» »

ADSL + 3 rac v omrezju, kako ?

ADSL + 3 rac v omrezju, kako ?

primozetoo ::

JA imam seveda adsl kot vsak zemljan in imam 3 racunalnike. 2 sta ze v omrezju in na obeh dela internet.Sedaj hocem preklopit se tretji rac na internet samo kako?
v rac ki je direktno povezan na net dam se eno mrezno not in preklopim se tretji rac?se sploh da tko?
Hotel sem kupiti hum saj tako bi imeli vsi trije rac vsak svoj ip samo kot sem slisal siol ne spusti na net vec kot 2 na net preko mreze ?
tako da kako vspostavit se 3. rac na net? ( vsi trije rac pa imajo win xp)

Lime ::

Router

primozetoo ::

JA na servisu mi je rekel da omrezje bo delalo (ce vzamem router) samo net bo pa delal samo na dveh rac.8-O

Sergio ::

vzemi ADSL router :D

nakupi.siol.net/ADSL
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

- SiroTka - ::

Sigurno ti bo delal vec racunalnikov, sam ne bo mel vsak svoj ip. Vsi bojo sli na net z istim ip-jem. Ti mas lahko prkloplenih 40 racunalnikov na eno adsl linijo ce si pravilno postavis mrezo. Vedno pa je potreben ruter za take stvari.

usb2.0 ::

Mislim, da se da zadevo rešiti z proxy serverjm...WINPROXY programček inštaliri...

Lime ::

Z HUB-om ali Switchom ti bo net delal samo na dveh računalnikih, z Routerjem pa tudi na večih.

Tito ::

Mogoče ni najbolekonomična rešitev toda bo delovala: Kupi si swich ali hub in nared dva kompa da bo vsak imel svoj ip potem pa od unga, ki ga imaš vedno prižganga povleč kabl na ta tredga (lahko ICS). To pomen da rabš še dve mrežni!

Sam mislm da če maš en hub lahko narediš tudi ICS na ta tretem brez dodatne mrežne! So pač vsi vklopljeni na hub , samo da dva imata svoj ip in tretji ICS...

pivmik ::

titov odgovor/ rešitev se meni zdi najboljša. To tudi jaz planiram, ker sestavljam drugi računanik, trenutno pa s sosedom si delim ADSL(oba mava svoj ip).
LP, Gregor GRE^

segi ::

LP!
Podoben problem imam tudi jaz. Imam 4 racunalnike v mrezi s 8 portnim switchem. Sedaj pa imam tudi ADSL in bi rad da vis ra
unalniki dostopajo preko interneta. Tezava je v tem, da si routerja s switchem ne ~elim omisliti, ker je zadeva dokaj draga. Skratka rad bi da bi reail zadevo ceneje. Imam win 98.

Sedaj pa sem razmialjal, ce bi dal v en racunalnik dve mrezni kartici (na eno bi priklopil ADSL na eno pa mrezo) in bi tako vsi ostali racunalniki dostopali do mreze preko enega racunalnika.
Ali je to mogoce?? In kako bi se to najlazje izvedlo v win98.

Ce pa ima kdo kaksno boljso resitev pa prosim.:)
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

segi ::

BTW: tito lahko malce nadrobneje opises postopek namestitve v windovsih.

Seveda pa je to vse v firmi, tako, da kaksni programcki odpadejo zaradi cene.:\
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

primozetoo ::

Kot zgleda bo najbolse kupit ROUTER in pole se poigrat s kabli pa jih vlect po bajti iz enga konca na drugi :) :)
router samo 50cukow, jutri ga ze nabavim 8-)
hotel sem kupiti brezzicno povezavo omrezja samo pride okoli 140 cukow 8-O in je samo za 3 rac.Nic vec in nic manj :)

gumby ::

primozetoo: router 50 čukov, druga mrežna pa 2-3 čuke... razmisli še enkrat, kaj je bolj poceni:\

segi ::

Še vedno vas ne kapiram, najbolj. Sploh pa ne titota.
Ali ni logi
no, da ma vsak racunalnik svojo prikljucitev na HUB??
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

gumby ::

segi: direkt na ADSL maš lahko priklopljena največ dva računalnika. Za več rabiš postaviti navadno mrežo, s katero povežeš vse računalnike (lahko tudi z koaksialnim kablom), ADSL modem pa vežeš direktno na drugo mrežno kartico v serverju. Potem instaliraš še router/ICS/proxy/karkoli na serverju in to je to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gumby ()

segi ::

Najlepsa hvala za info.
Zelo hvalezen pa bi ti bil tudi, ce bi mi dal linke za te programe, oziroma bi mi malo opsal kako instaliram proxy, ..
hvala
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

primozetoo ::

Kaj potem v mojem primeru se najbol splaca kupit Router in je problem resen ?
Kaj pa ce bi dal se eno mrezno v prvi rac ki je direktno povezan z adsl?to nebi šlo ne ?:(

gumby ::

primozetoo: seveda bi šlo, saj sem napisal...
tri računalnike povežeš z HUB-om, v enega stlačiš še eno mrežno in počiš gor ADSL...

pivmik ::

Ma ko komplicirate!!!

1.) Na HUB-switch priklopite vse računalnike.(prvi port naj je prost). Vzpostavite lokalno mrežo med računalniki.

2.) V uplink(na HUB-switchu) vklopite ADSL modem.

3.) Na dveh računalnikih, ki želite, da imajo svoj IP nastavite direktno povezavo na internet(inštalirajte RASPPPoE ali uni glup SiOLov program)

4.) Ta tretji računalnik pa bo dostopal do interneta preko lokalne mreže preko enega od dveh računalnikov, ki ima lasten IP. Zato moreta pri enemu od dveh računalnikov ki imajo lasten IP nastavit internet connection sharing. Če boš želel s tretjim računalnikom na internet mora biti eden od računalnikov, ki ima svoj IP, prižgan in povezan na internet.


Pri vsem tem protebujete samo:
-HUB-Switch
-eno mrežno kartico za vsak računalnik


To je vse.
Sicer sem samo sestavil v moji glavi ampak moralo bi delovat.
LP, Gregor GRE^

SmoKey ::

Helouu!
Mene pa zanima če se hitrosti prenesenih bajtov kaj zmanjša če je kabel ki povezuje 1.računalnik ki ima ADSL z 2. računalnikom ki bi bil z njim samo povezan v mreži zelo dolg. To pa me zanima zato če obstaja varianta da bi si s sosedom delila ADSL.
Živalsk vrt iz silicijeve doline

SmoKey ::

Aha kabel bi bil dolg ene 100-150 metrov! :\
Živalsk vrt iz silicijeve doline

gumby ::

Yusov segment je lahko dolg največ 100m. Za daljšo linijo boš rabil repeater ali še en hub.

SmoKey ::

najlepša hvala!
Ja kakšen pa izglega ta repeater. Je to zadevo mogoče imeti zunaj na prostem? Za HUB vem da ni te variante.
Je to velika zadeva? Ali jih lahko povežeš več zapored:1.racunalnik->100m->repeater->100m->
->repeater ->100m->2.racunalnik ?
Koliko pa približno stane repeater?

Živalsk vrt iz silicijeve doline

Gapi ::

Sej ne vem če mam prav ampak repeter za utp mrežo ne dobiš. Vsaj ne da bi jaz vedel.
Maš pa varjanto koax kabl ki je lahko dolg tudi do 160m v celi dolžini

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gapi ()

MUC ::

HUB je repeter z več vhodi še celo :)

gumby ::

Yusov: morale bi obstajati zunanje izvedbe, za cene pa se pozanimaj, ker nimam pojma. Glede dolžine pa je tako: en segment je lahko dolg do 100m, skupaj pa je lahko zaporedno vezanih 5 segmentov (torej največ 4×HUB/repeater).
Je pa res varianta z koaks kablom, ta je lahko dolg (vsi segmenti zaporedno, seveda) do 185m (ali koliko pač je 200 yard-ov - od tod tudi oznaka 10BASE2, za tiste, ki vas zanima).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gumby ()

MUC ::

UTP ima lahko samo 1 repeater, in sicer je max dolžina 2x100 m = 200m

Koaks ima na segment lahko 185 ali 525 m (drug podatek je pribljižen na +-20m), s tem da je manjša številka podana za tanki koaks, 525 pa za debili koaks. Koaks ima res do 4 segmente, takoda je debeli koaks lahko dolg preko 2000 m, s tem da je hitrost samo 10 Mbps (višja hitrost ni možna ne zaradi medija ampak drugače ni možna detekcija kolizije. Žal signal prepočasi potuje od enega konca do drugega :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MUC ()

gumby ::

MUC: od kod ti podatek, da ima lahko 10baseT samo dva segmenta??
Debeli koaks (10base5) pa pusti lepo na miru, ker je (bil) mišljen za hrbtenice in ne za domačo uporabo.

ToniT ::

To kar je MUC napisal za 10baseT ni res.
Pri Ethernetu je pravilo, da gre lahko signal skozi maksimalno 4 HUB-e (repeaterje).


MUC ::

Vse res, samo tega je že dolgo nazaj :)

Tudi 10BASE2 nima nič zveze z 200 yardi :))

10 pomeni hitrost v mbps
BASE pomeni naičn modulacije (baseband), lahko je recimo tudi broadband
2 pa pomeni (oz 5) pa pomeni, daje medij koas, in sicer 5 = debeli, 2 pa tanki koaks. Zakaj je bil 5 za hrbtenice v večjih stavbah je recimo zato, ker ima kar lepo max dolžino preko 2000m

Da ima UTP samo 2 segmenta lahko vidiš iz priročnika poleg hubov oz switchov. Dejstvo je , da je zakanistev za potovanje signala po 200m in nazaj lahko max 5.12mikrosekunde na 100mbps. Nekaj tega delaya naredi logika v hubu. V specifikacija je navedeno da je hub/repeater v mreži lahko samo eden. To je res, če imamo segmenta dolga po 100m. Možno je imet 2 huba, samo s tem, bodo morali biti krajši kabli.

Še to: 10BASE-T .. T v tem priemru pomeni Twisted pair oz parico. S tem se označi, da je medij UTP kabel

ToniT ::

Za velika (večja) omrežja obstaja t.i. 5-4-3 rule.

Več o tem na naslovu http://www.webopedia.com/TERM/5/5_4_3_r...

MUC ::

Lep ti piše, da je 5-4-3 b lo narejeno za koaks oz 10base2 in 10base5, kar pa nima nič zveze z 10base-t .

The 5-4-3 rule -- which was created when Ethernet, 10Base5, and 10Base2 were the only types of Ethernet network available -- only applies to shared-access Ethernet backbones.

Tukej naprej tu piše, da za hube/switche, to ne velja ...

A switched Ethernet network should be exempt from the 5-4-3 rule because each switch has a buffer to temporarily store data and all nodes can access a switched Ethernet LAN simultaneously


Še tole: za razliko od nekaterih pišem na forum takrat in samo takrat, ko sem o nečem prepričan, tko da mi lahko kdaj pa kdaj verjamete na besedo :)

Še popravek: Koaks ima lahko 4 repeterje oz 5 segmentov, zato je max dolžina, 2500m in nima samo 4 segmente, kot sem napisal prej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MUC ()

gumby ::

ok, tistih 200 yardov sem relel na pamet, ampak je nekje 185m. dvojka pri 10base2 dejansko pomeni razdaljo, zato se mi je zdelo, da gre za yarde...
glede segmentov pa tole: pregledal sem nekaj linkov, in nikjer ne pise nič o dveh segmentih - "# 4 repeater/5 segment rule of 10Base5 is retained" ... treba je probati, pa bomo videli:D

SmoKey ::

Ok hvala nekaj sem se že navadil pa nekaj tudi že celo razumem :), a pol recimo če bi js hotel imeti ADSL v mreži s sosedom ki je oddaljen cca. 150 m bi zadostoval koaksialni kabel pa navadna mrežna kartica ali je tud mrežno kakšno posebno treba dokupit?
Živalsk vrt iz silicijeve doline

MUC ::

Kot sem rekel je edino pravilo, da ne presežeš 5.12 mikro-sek (51,2 mikro-sek pri 10mbps) za 2-kratno pot signala med najbolj oddaljenima računalnikoma.

Kako to narediš je rešitev vsakega posebej :). eni kupijo hitrejše hube (manjši delay v njih), drugi vzamejo za medij optiko, ker je elektrika v parici, koaksu počasnejša od svetlobe .. itd itd

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MUC ()

SmoKey ::

OK v redu razumem da je koaksialec najhitrejši pa da Hub potrebuje tistih 5 sekund za pot signala v obe smeri samo mene zdej zanima če je zadosti samo kokaksialec in navadne mrežne kartice za povezavo ADSL-ja.
Živalsk vrt iz silicijeve doline

MUC ::

Če boš mel koaks, rabš met router, k podpira koaks še zravn, alpa rabš en mašino k ma tut koaks mrežno, da boš potegnu naprej do soseda. V tem primeru morš met recimo temu en server ke ma notr 2 UTP pa eno koaks mrežno. Ena UTP je ADSL, ena gre v hub oz drug komp na mreži, koaks pa pelješ do soseda.

Splača se ti čim točneje zmert razdaljo do soseda. Tisih 100m se da raztegnt na 120-150m (verjetno bo šlo samo 10mbps), ker ima vsak standard še nekaj rezerve v specifikacijah. V tem primeru rabš samo 2 UTP mrežne, kabel do soseda pa potegneš naprej iz HUBa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MUC ()

ToniT ::

Yusov:
Koaksialec je dovolj za ADSL - rabil pa boš nek pretvornik z BNC-ja na UTP.
(dve kartici na enem računalniku - tam kjer je adsl modem ali pa hub/switch).

MUC:
Za 10baseT (10Mb) omrežje velja, da imaš lahko 4 HUBe/Repeaterje,
za 100baseT (100Mb) pa velja, da imaš lahko 2 HUBa/Repeaterja.

Jaz sem zgoraj govoril o 10baseT.

MUC ::

whatever ... men se ne lup več :)

ToniT ::

Sicer je pa res brez veze....:D

klemen338 ::

no pa se jst eno prasanje.

ce dam na zacetk adsl router 4x100mbitov, gor en racunalnik, pa se en kabl k pele do mene (30m), pr men pa switch gor pa dva racunalnika, pa kabl se do enga soseda, ta je pa stran 60/65 metrov linije.

bo to slo?
kolk switchov gre lahko skupi na razdalji 5 do 30 metrov? pri hitrosti 100mbitov

hvala


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

internet in IP Tv po koaks mreži

Oddelek: Omrežja in internet
81389 (1389) CallMeAl
»

utp?

Oddelek: Omrežja in internet
201907 (1512) iNN
»

kako daleč nese LAN

Oddelek: Strojna oprema
61178 (1061) CCfly
»

mrežni kabel

Oddelek: Strojna oprema
51184 (1110) Poldi112
»

trije računalniki v ADSL omrežju in packetloss !!! Pomoč prosim!

Oddelek: Omrežja in internet
151770 (1586) Matek

Več podobnih tem