» »

kako dobiti podatke s starih trdih diskov (ATA, SATA vodilo)

kako dobiti podatke s starih trdih diskov (ATA, SATA vodilo)

MiksoM ::

Lep pozdrav!

Zadeva je sledeča:
rad bi dobil podatke s dveh trdih diskov. En ima vodilo SATA, drug pa ima vodilo ATA. Zdaj pa me zanima, če lahko na kakšen način povežen ta dva trda diska na moj lap top, da dobil te podatke !?

Upam, da sem vsaj okvirno opisal moj "problem" :)

Naj omenim še to, da je na obeh diskih naložen OS Win XP, ampak mislim da to nima nikakršnega pomena.

Predvsem me zanima, če obstaja kakšno vodilo, na katero se lahko priklopi ta disk (ATA, SATA).

Že vnaprej vsem hvala za pomoč!

fosil ::

Če imaš kje kakšno namizno kišto lahko enostavno priklopiš tja.

Drugače pa kakšen takle adapter
Tako je!

Invictus ::

Kupi si zunanje USB ohišje ...

Ali pa sposodi ...

LP I.

energetik ::

Zunanja ohišja majo po navadi ali PATA ali SATA vmesnik. Avtor pa ima obe vrsti diskov.
MiksoM: najceneje bi bilo, če imaš kje še kakšno stacionarno kišto, ki ima obe vrsti priklopov. Lohk oba diska priklopiš notr naenkrat, zalaufaš recimo Xubuntu z Live CDja in si potem podatke po želji skopiraš na zunanji disk ali USB ključk.
Če bi imel oba stara diska na SATA vodilu, bi bilo pa res najboljše nabavt ohišje za zunanji disk, pa lohk potem prek USB priklopiš na laptopa in tudi naprej uporabljaš kot npr. zunanji backup disk.

MiksoM ::

Najprej hvala vsem za odziv!

fosil je izjavil:

Če imaš kje kakšno namizno kišto lahko enostavno priklopiš tja.
Drugače pa kakšen takle adapter

>> Super, hvala za link;
stane pa ta zadeva "Pretvornik Digitus USB na IDE/SATA" 29,90 eur ?? Kar drago, za enkraten prenos podatkov ...


Invictus je izjavil:

Kupi si zunanje USB ohišje ...
Ali pa sposodi ...
LP I.

>> Invictus, a to si imel v mislih nekaj podobnega, kot zgoraj navedeni pretvornik Digitus USB na IDE/SATA !?

energetik je izjavil:

Zunanja ohišja majo po navadi ali PATA ali SATA vmesnik. Avtor pa ima obe vrsti diskov.
MiksoM: najceneje bi bilo, če imaš kje še kakšno stacionarno kišto, ki ima obe vrsti priklopov. Lohk oba diska priklopiš notr naenkrat, zalaufaš recimo Xubuntu z Live CDja in si potem podatke po želji skopiraš na zunanji disk ali USB ključk.
Če bi imel oba stara diska na SATA vodilu, bi bilo pa res najboljše nabavt ohišje za zunanji disk, pa lohk potem prek USB priklopiš na laptopa in tudi naprej uporabljaš kot npr. zunanji backup disk.


>> na prvem PCju sem imel ATA (oz. PATA) vodilo na matični plošči, na svojem drugem pa že SATA vodilo oz. vmesnik. Nekaj časa sem imel oba prikloplena na PC, z vmesnim pretvornikom ... Vse lepo in prav, ampak ne vem, kaj je bilo, sistem se nekega lepega dneva ni več htel zagnat ... Nabavil sem drug (novi) trdi disk (ker sem si ga itak mislil nabavit) naložil Win XP ; vendar nisem uspel si prenest podatkov z ostalih dveh trdih diskov - enostavno ko sem enega ali pa drugega poskušal priklopit na PC, se sistem več ni hotel zagnati ... In tako je sedaj že več kot pol leta ...

Nisem najbolj spreten pri teh računalniških zadevah; ampak se počasi učim :)

energetik ::

Težko je rečt, kaj se je zgodilo. Torej imaš še staro kišto? Če ima SATA vodilo, ima tudi še PATA. Tako da bi lahko oba stara priklopil in pobral podatke. Kakšen je pa novi disk? Ker če je PATA in si na isti kabel priklopil še starega, moraš nastaviti master/slave pozicije.
Sicer pa kot sem napisal - novi disk daj ven, priklopi oba stara, z neta potegni recimo Xubuntu linux in ga zapeci na CD. Potem v tvoji kišti nastavi, da se najprej zažene s CDja. Xubuntu ti ni treba nameščati, samo počakaš, da se naloži. Potem pa lepo skopiraš podatke z obeh diskov kamor hočeš.

MiksoM ::

energetik je izjavil:

Težko je rečt, kaj se je zgodilo. Torej imaš še staro kišto? Če ima SATA vodilo, ima tudi še PATA. Tako da bi lahko oba stara priklopil in pobral podatke. Kakšen je pa novi disk? Ker če je PATA in si na isti kabel priklopil še starega, moraš nastaviti master/slave pozicije.
Sicer pa kot sem napisal - novi disk daj ven, priklopi oba stara, z neta potegni recimo Xubuntu linux in ga zapeci na CD. Potem v tvoji kišti nastavi, da se najprej zažene s CDja. Xubuntu ti ni treba nameščati, samo počakaš, da se naloži. Potem pa lepo skopiraš podatke z obeh diskov kamor hočeš.


Ja, je SATA vodilo. Torej, priklopim oba diska, brez sistema !? "Xubuntu linux" - pa nima to nobene veze s tem, če sem imel prej tam OS Win XP, ker mislim, da je na enem od teh dveh še gor OS ... Drgače pa hvala za super nasvet, bom probal.

energetik ::

Sistem (Xubuntu) se ti bo naložil s CDja. Nima veze, kaj je na diskih, moral bi vse videti. Začasno odstranitev novejšega diska sem ti svetoval, da ne bi še tistega kaj pokvaril.
Xubuntu pa zato, ker je manj požrešen glede resursov PC. Če imaš vsaj 512MB rama lahko poskusiš tudi z Kubuntu, ki je še bolj podoben Windowsom (če ti to kaj pomaga).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

solatko ::

Če imaš še stacionarni računalnik, enostavno priklopi oba diska zraven. Na IDE disku moraš nastavit na Slave (jumer pri vklopu - zato ti sistem ustavi), če ga boš priklopil na srednji konektor, če ga boš dal na zunanji, moraš boot disk nastavit v bios-u F2 ali DEL, sata disk pa ni potrebno nastavljat.
Boot-at ti mora iz sistemskega diska. AV si pred posegom nastavi na pregled komponent. Zadeve so bolj simpl za nardit, kot napisat.

energetik ::

Ja, verjetno ni nastavil PATA diska na slave. Zato sem tudi predlagal live CD linux. Vprašanje kaj je za avtorja bolj komplicirano...

solatko ::

energetik - če je na zunanjem priklopu IDE kabla, mora bit na Master, vendar mora nastavit v bios-u boot disk.

MiksoM ::

Še enkrat, hvala vsem za diskusijo!

Xubuntu sem si potegnil dol, zapekel na CD, zdaj pa samo še čakam, da pridem domov in veselo na delo ...

Že prej sem kombiniral in prikljapljal gor trde diske, ter menjaval master/slave, pa neuspešno ...

Upam, da mi bo zdaj uspelo :)

energetik ::

Upam, da si ga zapekel kot ISO sliko in ne kot datoteko...sicer ne bo delovalo. Pa nastavi 1. boot device na CD v BIOSu.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako OS premestiti na drug disk?

Oddelek: Operacijski sistemi
8870 (767) Zorro
»

DISK prepoznan a nemogoče do datotek!

Oddelek: Strojna oprema
141935 (1752) WinXP
»

Zunanji trdi disk 1TB WD ali Tevion? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5411903 (9021) BlackAdder
»

Hitrost diskov in matična plošča ?

Oddelek: Strojna oprema
334240 (3871) thebaloh
»

Vgradnja hard diska Hitachi 160GB SATA problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
251340 (1004) Bobek

Več podobnih tem