» »

Nakup stanovanja - postopki, na kaj biti pozoren?

Nakup stanovanja - postopki, na kaj biti pozoren?

imagodei ::

Vprašal bi, če se tukaj potika kak znalec, ki ve, kako potekajo postopki okoli podpisa pogodbe oz. je pred kratkim nabavljal stanovanje. Moja mama namreč kupuje stanovanje, pa me zanima, na kaj je treba biti pozoren.

V bistvu je pred kratkim prodala svoje prejšnje stanovanje preko nepremičninske agencije, kjer so praktično vse (razen notarja) uredili oni. Sedaj kupuje stanovanje prek zasebne ponudbe in jo pač skrbi, da ne bi kaj izpustila in tudi, da se ne bi kje opekla. Stanovanje, v katerem je sedaj (iz katerega se seli), je kupila pred približno 10 leti, ko ga je hotela vpisati v Zemljiško knjigo pa se je izkazalo, da ni vse urejeno glede lastništva: prodajalka je bila le 1/2 lastnica stanovanja, drugo polovico pa je dedovala po smrti svoje mame. Očitno je prišlo do neke napake in se dedovanje ni pravilno evidentiralo, tako da je moja mama imela skoraj 2 leti problemov, da so sodni mlini to premleli in uredili glede prenosa lastništva. Šlo je kar nekaj živcev, pa seveda so bili brezvezni stroški.

Zdaj bi seveda radi, da se ta zgodba ne bi ponovila. Na kaj paziti? Ali naj kupoprodajno pogodbo podpišejo pri notarju? Ali je smiselno, da prodajalka prinese vse dokumente, ki se tičejo njenega lastništva ter odlok o dedovanju k notarju?

So še kakšni drugi postopki? Stanovanje, ki ga kupuje, še ni vpisano v Zemljiško knjigo.
- Hoc est qui sumus -

Vikking ::

Če so plombe na nepremičnine se vidi v zemljiški knjigi. Če ni vpisano v zemljiško knjigo, prste stran.

Pri izbranem notarju se zmeni, da tudi pripravi kupoprodajno pogodbo (tako je podpis pogodbe in overitev le te, lahko opravljena hkrati). Pokličeš pa ti povedo kaj vse od papriju rabiš.

"Če je smiselno", ZAHTEVAJ od prodajalke da želiš videti vse dokumente ki jih ima prodajalec kar se tiče lastnišva. Če ni vpisano v zemljiško knjigo pa se še 2x premisli, preuči dokumente in se posvetuj s pravnikom če je zadeva sumljiva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

Invictus ::

Druga pot je da greš na banko, zahtevaš stanovanjski kredit in če bo karkoli sumljivega s stanovanjem, ti kredita ne bodo odobrili.

Kljub temu da ti odobrijo kredit, ti ga ni treba vzeti ...

LP I.

Zeberdee ::

@imagodei: Četudi kupuje preko privatne ponudbe naj gre v nepremičninsko agencijo in naj za tisti procent (torej 1000, 1500) papirje zanjo uredijo oni.

Preveliko tveganje je, če delaš vse sam.

imagodei ::

Jah, žal je tako, da provizijo običajno plača prodajalec, ki pa ni pripravljen tega delat preko nepremičninske agencije. Oz. morda bi šlo, če bi bila moja mama pripravljena posredno kriti te stroške oz. se dogovoriti, da jih bo krila ona; ampak že itak prodaja stanovanje in se seli v manjšega zato, ker je na tesnem z denarjem.

Sicer sem vesel vaših nasvetov... Keep them coming. A menite, da notar ob sestavi pogodbe ni dolžan preveriti, da vsi papirji štimajo? Če bi recimo od prodajalca zahtevali, da z vsemi papirji o lastništvu stare mame in sklepu o dedovanju, pride do notarja na podpis pogodbe? Konec koncev overitev plačaš kakih 100-200 EUR?
- Hoc est qui sumus -

Super Sonic ::

Tale fora z banko se mi zdi dobra. Oni vse pregledajo na vse možne načine.

Sigurno bi v tvojem primeru sam raje odštel nekaj več denarja za kakšno pravno pomoč. Izrecno zaradi tega, ker stanovanje "še" ni vpisano v Zemljiško knjigo.

ps
Pa srečno.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Zgodovina sprememb…

Tomas 33 ::

Načeloma banke preverijo da zavarujejo svoje interese v primeru izvržbe (ob neplačevanju kreditov).
Se pa tudi tu dogajajo razne čudne stvari.

Jaz bi predlagal najem odvetnika, ki ima izkušnje z neprimičninami.
Cenovno je tam tam z agencijami, imaš pa na drugi strani človeka s pravnim izpitom,
ne pa kakšnega gimnazijca z izpitom za nepremičninskega agenta.


Drugače pa: ZK plombe, hipoteke (traja par dni, da se ažurira stanje), parking, voda, elektrika in ogrevanje oz. plin (dolgovi zanjo biti tudi nekaj k evrov).

imagodei ::

ZK plombe?
- Hoc est qui sumus -

Zeberdee ::

Zemljiško knjižne.

Tomas 33 ::

Plombe v zemljiški knjigi (predlog za spremembo lastništva, za vpis hipoteke, ...).

Pa še kako je z vplačili v sklad za vzdrževanje (ali kakor se že reče), če gre za blok).

imagodei ::

In če stanovanje ni vpisano v ZK? Se to da kje videt?
- Hoc est qui sumus -

Zeberdee ::

Če ni vpisano, ga v zemljiški knjigi ni.

TESKAn ::

imagodei je izjavil:

Jah, žal je tako, da provizijo običajno plača prodajalec, ki pa ni pripravljen tega delat preko nepremičninske agencije. Oz. morda bi šlo, če bi bila moja mama pripravljena posredno kriti te stroške oz. se dogovoriti, da jih bo krila ona; ampak že itak prodaja stanovanje in se seli v manjšega zato, ker je na tesnem z denarjem.

Sicer sem vesel vaših nasvetov... Keep them coming. A menite, da notar ob sestavi pogodbe ni dolžan preveriti, da vsi papirji štimajo? Če bi recimo od prodajalca zahtevali, da z vsemi papirji o lastništvu stare mame in sklepu o dedovanju, pride do notarja na podpis pogodbe? Konec koncev overitev plačaš kakih 100-200 EUR?


Overitev je 480€, vpis v zemljiško knjigo je še ~260€.
Provizijo nepremičninski agenciji se plača, kot se dogovoriš - zakonsko je omejena na največ 4% + DDV, nikjer pa ne piše, da ne sme bit za manj. NIč te ne stane, če poššlješ kak mail in povprašaš, če so pripravljeni uredit papirje za jurja €. Kolikor je malo prometa z nepremičninami, bi IMO še bili za.

In če stanovanje ni vpisano v ZK? Se to da kje videt?

Zemljiška knjiga je tudi dostopna na internetu, mislim, da stane 9€ za vpogled?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

mery148 ::

En lep pozdrav vsem skupaj.
Tudi pri nas se ravnokar odločamo za nakup stanovanja. Na stanovanje so 3 hipoteke. V dveh primerih je upnik pravna oseba, v enem pa fizična oseba. V nepremičninski agenciji, so mi zagotovili, da mi bodo uredili vse papirje in da bom na koncu kupila 'čisto' stanovanje, brez hipotek in z urejenim vpisom v ZK. Prodajo vodi nepremičninska agencija Fesst d.o.o. Jasno pa mi ni predvsem to, zakaj je nepremičninska agencija skupaj s prodajalcem stanovanja (zdajšnjo lastnico) predlagatelj za vrsto vpisa oz. zaznambo vrstnega reda pridobitve lastninske pravice:|.
Hvala za pomoč ;)

McHusch ::

Tak najbolj bullet-proof način je, da greš ti na banko po hipotekarni kredit, kjer zastaviš nepremičnino, ki jo kupuješ. Bančna pravna služba bo pred odobritvijo kredita natančno preverila situacijo nepremičnine, ti pa še vedno lahko kredit odplačaš takoj, če imaš dovolj denarja.

krneki0001 ::

Sam bi prvo preveril, ali so vsi papirji porihtani z lastništvom in to, da v pogodbi piše da si potem ti lastnik vse lastnine, ki pripada stanovanju, ker sedaj namreč goljufajo in ti tega ne napišejo v pogodbo, ko pa podpišeš in plačaš ti pa povedo, da moraš najemnino plačevat za parkirni prostor in podobno (to se sedaj dogaja v celovških dvorih).

EC9 ::

Za občutek si preberi tole.

Več na to temo. + seveda poguglaj "nakup nepremičnine" (če še nisi).

Mojih 5 centov - nepremičninske agencije praviloma nimajo veliko pravnega znanja (poznam ogromno primerov, ko dajejo pogodbe sestavljati odvetnikom) in glede na to računajo veliko preveč. Par tisoč EUR za posredovanje dela pravnikom? WTF?

Zato se strinjam z idejo, da pogodbo sestavi notar (ni pa treba, da se jo podpisuje v obliki notarskega zapisa, ker je to nepotreben strošek).

Če v ZK vse ne štima oz. če želi mama biti ekstra varna, naj gre k odvetniku, ki bo poskrbel za ustrezne predznambe in kasneje za vpis. Pri tem naj se kar vnaprej zmeni za ceno cele storitve.

imagodei ::

SilverFlow,

hvala, ampak stanovanje smo že nabavili. :) Temo je ponovno obudila ena druga uporabnica.

Mi smo pogodbo sestavili pri notarju in (kot vse kaže), ni nobenih zapletov. Prejšnja lastnika sta bila očitno pač malo lena in še nista uštimala vpisa v ZK, sta pa imela vso potrebno dokumentacijsko verigo, torej vse pogodbe in sklepe o dedovanju. Je pa to fino delat preko notarja - notarka je takoj opazila, da na sklepu sodišča o dedovanju modela nista imela žiga, da je sklep pravnomočen in ju je takoj napotila na sodišče po žig. Če v zgodbi ne bi bilo notarke, bi seveda moja mama lahko imela težave, tako pa je bilo vse hitro rešeno.
- Hoc est qui sumus -

Invictus ::

EC9 je izjavil:

Za občutek si preberi tole.

Več na to temo. + seveda poguglaj "nakup nepremičnine" (če še nisi).

Zato se strinjam z idejo, da pogodbo sestavi notar (ni pa treba, da se jo podpisuje v obliki notarskega zapisa, ker je to nepotreben strošek).


Žal je tako, da zakon zahteva notarski zapis pogodbe o prodaji nepremičnine. Tako da se temu ne da izognit.

LP I.

Isotropic ::

kaj pa pomeni, ce stanovanja/ hise ni v ZK?

imagodei ::

@Invictus,

za vpis v ZK potrebuješ ali notarski zapis, ali pa pogodbo, ki jo sestavi notar. Torej ALI-ALI, ni potrebno oboje.

Je pa res, da je notarski zapis bistveno cenejši, kot sestava pogodbe. Sicer v odvisnosti od navedene cene pravnega posla; za mamino stanovanje je bilo to 80 EUR za notarski zapis in 250 EUR za sestavo pogodbe. Pri notarskem zapisu pa notar ne odgovarja za vsebino pogodbe - kot jaz to razumem je, da notar sicer v tem primeru opozori na nezakonite dele pogodbe, ne ukvarja pa se s tem, ali je ena stranka v slabšem položaju (zakonito).
- Hoc est qui sumus -

EC9 ::

imagodei je izjavil:

SilverFlow,

hvala, ampak stanovanje smo že nabavili. :) Temo je ponovno obudila ena druga uporabnica.

Mi smo pogodbo sestavili pri notarju in (kot vse kaže), ni nobenih zapletov. Prejšnja lastnika sta bila očitno pač malo lena in še nista uštimala vpisa v ZK, sta pa imela vso potrebno dokumentacijsko verigo, torej vse pogodbe in sklepe o dedovanju. Je pa to fino delat preko notarja - notarka je takoj opazila, da na sklepu sodišča o dedovanju modela nista imela žiga, da je sklep pravnomočen in ju je takoj napotila na sodišče po žig. Če v zgodbi ne bi bilo notarke, bi seveda moja mama lahko imela težave, tako pa je bilo vse hitro rešeno.


:D Ne bom več pisal po forumih dokler ne spijem kave...Ne bom več pisal po forumih dokler ne spijem kave...

Glede nepremičninskih posrednikov moja izjava še drži. S tem, da je skrben notar tudi čisto ok.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nasvet pri nakupu stanovanja

Oddelek: Loža
405469 (4005) Zaskrbljena
»

Nakup nepremičnine

Oddelek: Loža
162156 (1066) Invictus
»

Višina posojila

Oddelek: Loža
51442 (1264) ales85
»

darilna pogodba za zemljišče (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6718711 (15346) kloko
»

Cena izbrisa služnosti ob smrti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13837044 (33618) dronyx

Več podobnih tem