» »

Planck posnel medzvezdni prah

Planck posnel medzvezdni prah

ESA - Satelitu Planck, ki lebdi v vesolju približno 1,5 milijona kilometrov od Zemlje in se giblje po Lissajousovi orbiti okrog točke L2, nekoliko vestneje sledimo, ker je evropskega porekla. Te dni je Evropska vesoljska agencija (ESA) objavila posnetke medzvezdnega prahu, ki jih je Planck posnel v našem osvetju. Posnetki kažejo vlaknasto zgradbo prahu v sončevi okolici, tj. do okrog 500 svetlobnih let daleč. Lokalna vlakna so povezana z Rimsko cesto, ki je rožnata proga na spodnji polovici posnetka. Medzvezdni prah so majhni delci, skupki veliki od nekaj molekul do 0,1 milimetra.

Slika, ki jo je ESA izdala, je umetno pobarvana. Rožnatobeli toni prikazujejo področja, ki so komaj kaj toplejša od absolutne ničle, medtem ko so živahnejših barv področja, ki so se segrela vse do 12 K. Sestavili so jo iz posnetkov HFI, ki so bili posneti pri 540 mikrometrih in 350 mikrometrih, pomagali pa so si še s posnetkom v 100 mikrometrih iz leta 1983, ki ga je posnel satelit IRAS.

Kaj točno povzroči te oblike teh struktur, še ni znano. Gostejši deli se imenujejo molekulski oblaki, medtem ko so redkejši cirusi, ki sestoje iz prahu in plina.

19 komentarjev

r0ker ::

na take slike lahko vržeš katerokoli kombinacijo barv pa izgleda spektakularno IMHO.
btw zakaj Planck? google vrže 3153125 definicij za Planck

Bor H ::

Planck %28spacecraft%29 @ Wikipedia

Planck je bil pa zelo uspešen fizik.

Lion29 ::

caki 12 stopinj je ralzike v temperaturi? al sem jaz kaj falil?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

sbandur84 ::

HEHEHE: "Kaj točno povzroči te oblike teh struktur, še ni znano."

Ne razumem kako ne vedo kaj jih povzroča - ELEKTROMAGNETIZEM - PLAZMA!!!! je odgovor na vsa vprašanja o vesolju nastanku vesolja.

RAZIŠČITE: Plasma Cosmology/Electric Universe, Prime matter

MOJA RAZISKAVA RAZUMEVANJA VESOLJA IN SNOVI ME JE PRIPELJALA DO UGOTOVITEV:
snov(matter)=snov z električnim/elektromagnetnim nabojem
temna snov(dark matter)-prime matter=elekto-magnetno nevtralni delci snovi
temna energija(dark energy)= elekto-magnetni odboj magnetno enako nabitih galaksij in skupkov galaksij
gravitacija= rezonantna prepletena vibrirajoča elektro-magnetna polja med planetarnimi telesi, zvezdami in galaksijami

CELOTNO VESOLJE JE MOGOČE RAZLOŽIT Z ELEKTROMAGNETIZMOM; brez črnih lukenj, relativnosti in čudne snovi

PaX_MaN ::

CELOTNO VESOLJE JE MOGOČE RAZLOŽIT Z ELEKTROMAGNETIZMOM; brez črnih lukenj, relativnosti in čudne snovi

Nobelova ti ne uide.

sbandur84 ::

Če koga zanimajo neustaljene/nepriznane teorije o nastanku/delovanju vesolja, zemlje,... si oglejte: http://sbandur.homeip.net

Stran je v izdelavi!

Če mi je kdo pripravljen pomagat naj pošlje mail na: seba.bandur@gmail.com

nekikr ::

Jaz sem ti pripravljen pomagati!

p.s.: A prinesem svojo alu folijo al jo imaš ti doma?

zee ::

Njegova folija je boljsa :))
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Eupatrides ::

sbandur84 taki posti kažejo razsvetlejnost duha, ki spada v 21. stoletje, kar je še vedno nažalost redkost v sloveniji.

Vsaka čast

Highlander ::

Ne razumem kako ne vedo kaj jih povzroča - ELEKTROMAGNETIZEM - PLAZMA!!!! je odgovor na vsa vprašanja o vesolju nastanku vesolja.


Jaz pa vse vem, pa ne povem! -- Take izjave bolj kazejo na neodraslost duha, ki spada v vrtec (v poljubnem stoletju ;)

Po ogledu filemcka lahko recem "nice, yes" - sej je lepa zgodbica, ni kaj. Da bi pa kdo (resno) verjel takim stvarem, bi bilo potrebno podati kaksne kvantitativen napovedi, ki so boljse od trenutne teorije in jih nato veckrat rigorozno preverjati in potrditi. Tri minutna animacija in naracija nista dovolj in do takrat omenjena teorija cisto lepo dela. To se lahko vsak doma preprica npr. ze z uporabo CRT ekrana, racunalnika, opticne povezave. Ne, njihov razvoj ni temeljil na takih zgodbicah, zadaj mora biti se marsikaj vec.

Resen poskus v taki smeri, ki ji nekateri pravijo tudi teorija 21. stoletja, je pa res opis elektromagnetizma v vec prostorskih dimenizjah, podobno kot splosna relativnost za gravitacijo. Startala ja iz Kaluza-Klein teorije, danes pa se ji rece super strune...

HeMan ::

Rimsko cesto, ki je rožnata proga na spodnji polovici posnetka. Rožnatobeli toni prikazujejo področja, ki so komaj kaj toplejša od absolutne ničle, medtem ko so živahnejših barv področja, ki so se segrela vse do 12 K.



A to pomeni, da je rimska cesta haldnejša od tega prahu?

sbandur84 ::

Po ogledu filemcka lahko recem "nice, yes" - sej je lepa zgodbica, ni kaj. Da bi pa kdo (resno) verjel takim stvarem, bi bilo potrebno podati kaksne kvantitativen napovedi, ki so boljse od trenutne teorije in jih nato veckrat rigorozno preverjati in potrditi.


Si pogledal samo filmček ali si raziskoval/preverjal dalje?

Ne trdim da je "moja" teorija pravilna, z gotovostjo pa lahko trdim, da današnje ustaljene teorije o nastanku in delovanju vesolja NISO pravilne, ker če bi bile, bi znanstveniki vedeli kaj povzroča te osupljive oblike in filamente na slikah!

Zgodovina sprememb…

sbandur84 ::

Highlander>> Raziskuj naprej!

Večina POMEMBNIH resnic/teorij nam je skrita, saj bi po razkritju le-teh ustaljene teorije začele padati kod domine!

KRIVEC VSEGA JE PA SAMO DENAR IN POHLEP TISTIH(za katere nikoli ne slišimo ali jih vidimo) NA OBLASTI!


ZANIMIVO: Growing Earth, Cold Fuzion, String Theory/M Theory, HAARP, Nikola Tesla

Več vsebin v kratkem na: http://sbandur.homeip.net - STRAN JE V IZDELAVI.


Eupatrides je izjavil:

sbandur84 taki posti kažejo razsvetlejnost duha, ki spada v 21. stoletje, kar je še vedno nažalost redkost v sloveniji.

Vsaka čast


HVALA!

Zgodovina sprememb…

Highlander ::

Si pogledal samo filmček ali si raziskoval/preverjal dalje?


Ja, v bistvu sem "raziskoval" naprej in prisel do tega. Od tu naprej mi stvar oz. njene okoliscine izgledajo se bolj sumljive narave in se mi ni zdelo vredno zapravit $20 kar tko na blef. A si ti narocnik tega tipa? In cisto iz firbca, kaj pa je "tvojega" na tej teoriji?

Ne trdim da je "moja" teorija pravilna, z gotovostjo pa lahko trdim, da današnje ustaljene teorije o nastanku in delovanju vesolja NISO pravilne, ker če bi bile, bi znanstveniki vedeli kaj povzroča te osupljive oblike in filamente na slikah!


Teorije v znanosti nikoli niso ne 100% in ne 100% napacne, so samo boljse ali slabse, tako da tvoja "verska" dikcija tu ni na mestu. In tudi ce boljsa nadomesti slabso, slabsa se vedno velja v svojem okvirun zato se npr. v solah se vedno uci Newtonovo mehaniko, tudi ce je "napacna"... To da z neko teorijo v danem trenutku noben ne zna pojasniti vsega pa ni nic posebnega, vedno je tako bilo in (verjetno vedno) bo. Je pac odprto vprasanje, nic hudega, ljudje iscejo naprej. In DOKLER ne bo stvar in njeno ozadje temeljito razjasnjeno, so trditve da je taka in taka teorija zaradi tega nepravila cisto blefiranje...

sbandur84 ::

Ljude iščejo ... ko pa najdejo nekaj, kar se ne sklada z ustaljenimi teorijami se pa takšne ljudi na hitro utiša ali demantira.
Spomni se Galilea, Nikole Tesle,...

tako da tvoja "verska" dikcija tu ni na mestu

Ne gre se za pravilnost ene ali druge teorije! Jaz ne "verujem" v "mojo" teorijo, zdi se mi pač bolj možna kot ustaljene teorije.

Ta teorija:
snov(matter)=snov z električnim/elektromagnetnim nabojem
temna snov(dark matter)-prime matter=elekto-magnetno nevtralni delci snovi
temna energija(dark energy)= elekto-magnetni odboj magnetno enako nabitih galaksij in skupkov galaksij
gravitacija= rezonantna prepletena vibrirajoča elektro-magnetna polja med planetarnimi telesi, zvezdami in galaksijami

je plod mojega več letnega raziskovanja celotnega spektra znanosti, novih odkritij, teorij in načina kako se te predstavljajo, uveljavljajo, (NE)objavljajo v medijih,...

Tesla je rekel: Free energy for everyone! in so ga utišali, oropali, demantirali in poslali v zakotno hotelsko sobo v NYC umret.

DENAR DENAR DENAR je SVETA VLADAR!

sbandur84 ::

Highlander>>
A si ti narocnik tega tipa?

NISEM!

In cisto iz firbca, kaj pa je "tvojega" na tej teoriji?


Če bi trdil da je teorija MOJA, besede ne bi dal v narekovaje.

V bistvu sem samo povezal več teorij in prišel, do tega zaključka.

V tej obliki je ne boš našel nikjer na internetu!

Zgodovina sprememb…

innerspace ::

V tej obliki je ne boš našel nikjer na internetu!

Heh, kaj naj recem..?
Lepo, da se ukvarjas s predstavami o vesolju. Mislim, da je mnogo ljudi ze prislo do enakih ugotovitev kot so 'tvoje', ce pa ni nic na netu o tem objavljenega, ne pomeni da tega ni:)
Internet je vecinoma junk na junk, pametnih stvari je sicer mnogo(a v manjsini), tako da res ne vem kam umestit tvojo stran.

Btw, kaj natanko napoveduje/opisuje tvoja teorija(oziroma razlaga)?
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Highlander ::

Ta teorija:
snov(matter)=snov z električnim/elektromagnetnim nabojem
temna snov(dark matter)-prime matter=elekto-magnetno nevtralni delci snovi
temna energija(dark energy)= elekto-magnetni odboj magnetno enako nabitih galaksij in skupkov galaksij
gravitacija= rezonantna prepletena vibrirajoča elektro-magnetna polja med planetarnimi telesi, zvezdami in galaksijami


To se ni nobena teorija, to so kvecjemu definicije pojmov... Sedaj pa moras se podati, kaj tocno so ti pojmi, kako se skladajo skupaj in medsebojno vplivajo oz. kako to vse sestavlja svet, ki ga poznamo oz. opazujemo. In nenazadnje, kako se ta pojasni tiste strukture na sliki iz novice. No?

Ker ce tega ne storis (oz. kdorkoli se ubada z novimi teorijami), potem je to vse skupaj le zgodbica, ki ni nic drugacna od tele Grske, ki super "pojasni" izvor letnih casov:

Like many other cultures, the ancient Greeks had a story to explain why we have summer and winter. Demeter, daughter of the ancient Titans, was the Greek goddess of fertility and crops. She was supposed to have the power to make the corn grow, and her name is associated with many fertility cults. One day Demeter's daughter, Persephone, was snatched by Hades, god of the underworld, and taken away to be his bride. In the underworld Persephone pined away and wouldn't eat, while on the earth her grieving mother stopped caring for the crops. They stopped growing and winter came for the first time. In the end it was agreed that Hades should let Persephone go, but as she had now eaten some pomegranates from his realm, she could never be completely free of it. finally it was agreed that she should divide the year between earth and Hades. Every year, spring begins when she returns to earth.


Ali pa npr. ene moje stare alternativne "teorije" termodinamike, ki pravi:

a) Vrocina je pomanjkanje mraza.
b) Mraz je pomanjkanje vrocine.

Evo, kdo se rabi energijski in entropijski zakon, ko je pa vse povedano zgoraj! :D Seveda je bila to le jezikovna sala!

Se pa moram zal strinjat glede tezavnosti prodora revolucionarnih idej in vladavini denarja... ampak to samo po sebi se ne daje nobene vecje teze "tvoji" teoriji.

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

Zanimiv bi bil "alternativec", ki bi imel prav, kakor bi se izkazalo kasneje. To bi pa bilo nekaj!

Žal grejo vsi po vrsti v ravno nasprotno smer, IMHO.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gravitacijski valovi zaviti v oblak prahu

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
127083 (5371) s6c-gEL
»

Najpodrobnejši zemljevid bližnjega vesolja

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
127535 (6124) Matev
»

Premikanje delčkov na metrski skali s pomočjo svetlobe

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
153743 (2977) Pyr0Beast
»

Planck posnel medzvezdni prah

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
194466 (3676) Thomas
»

Ali smo dobili vzorce vesolja, stare kot vesolje samo?

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
274183 (2730) Matevžk

Več podobnih tem