ESA - Maja je Evropska vesoljska agencija (ESA) uspešno izstrelila teleskop Herschel, ki bo krožil okrog točke L2 in slikal vesolje. Prve testne slike smo videli že junija, sedaj pa je kalibracija instrumentov zaključena, tako da je Herschel obrnil objektiv proti lastni galaksiji. Sliko, ki jo vidite spodaj, je posnel s sočasno uporabo instrumentov SPIRE (Spectral and Photometric Imaging Receiver) in PACS (Photodetecting Array Camera and Spectrometer), obarvana pa je seveda umetno. Modra označuje pas 70 µm, zelena 160 µm (ti dve posname PACS), rdeči pa so vsi pasovi SPIRE (250/350/500 µm). Velikost slike je sicer le 2 x 2 stopinji, v prihodnosti pa nameravajo s prikazano ločljivostjo poslikati celotno vidno nebo.
Oko zazna samo frekvence, ki so pri fotografiranju galaksij razmeroma nezanimive... Tako da ne, take frekvence list papirja ali računalniški monitor sploh ne more reproducirati, da bi jo kdorkoli gledal.
Lepa slika. Ravno prav za mrzle počitnice z lepim pogledom. V realnosti bi bil še bolj zanimiv. Realnost aka kar bi oči pokazale. Sicer pa bi to videl, ali pa si predstavljal, z mlao boljšim teleskopom.
Sicer pa bi to videl, ali pa si predstavljal, z mlao boljšim teleskopom.
S teleskopom ali na prosti uč takoj odpadejo meglice, videl bi le veliko zvezd. Je velika razlika med pogledom skozi teleskop in (neretuširano) sliko, pri kateri je zaslonka odprta malo dalj časa.