» »

Slovenija 4. v Evropi po deležu dostopa do optike

Slovenija 4. v Evropi po deležu dostopa do optike

Optika do doma

vir: PC World
PC World - Po odstotku penetracije FTTH (Fibre to the Home) je na seznamu evropskih držav na prvem mestu Švedsko zamenjala Litva, kjer ima do optične povezave za internet, televizijo in telefonijo dostop kar 18% vseh gospodinjstev v državi. Švedska je tako padla na drugo mesto, kjer ji na tretjem sledi Norveška.

Takoj za stopničkami se nahaja Slovenija, vse tri naštete države, ki se nahajajo za Litvo, pa imajo penetracijo višjo od 10%. Slovenija za Švedsko, kjer ima dostop do optične povezave okrog 12% gospodinjstev, in Norveško, kjer ima dostop okrog 11% gospodinjstev, z 10,5% ne zaostaja veliko. Deseterico zaključujejo Estonija, Danska, Slovaška, Finska, Nizozemska ter Italija, katerim so se konec leta 2009 priključile še Francija, Portugalska, Češka in Bolgarija, ki tako z Latvijo na 11. mestu zaključujejo prvo petnajsterico z 1% penetracijo. Na seznamu tako ni enih izmed najmočnejših držav v Evropski Uniji, Nemčije in Velike Britanije, kjer ima sploh slednja pregovorno zastarelo telekomunikacijsko omrežje.

Čeprav je absolutno število naročnikov največje v Rusiji (kar milijon odjemalcev optične povezave, v primerjavi s 3,5 milijoni v celotni Evropi), Franciji, Italiji in na Švedskem, slednje tepe predvsem velika populacija. Manjše države tako hitreje pokrijejo večji delež prebivalstva, kar se predvsem pokaže na primeru Litve in Slovenije. Raziskavo so pripravili pri Evropskem svetu za optiko na dom (Fibre to the Home Council Europe).

34 komentarjev

BigWhale ::

spet smo ostal brez kolajne! :>

20sdfj093f ::

En zanimiv in dobro napisan članek na to temo je spisal Boštjan Batagelj, gre za eno konferenco iz 2009, če koga zanima. Članek se najde na IEEExplore.

Relanium ::

js sm čist vesel da mam sploh kablca :)

subby ::

pri nas pa trpimo na 5km oddaljeni, preobremenjeni dsl centrali

Aljaz1980 ::

butasta kriza

če je nebi bilo bi lokalni ponudniki, siol in T2 še vedno tekmovali kdo bo optiko kam prej pripeljal

FeniksX ::

Hmm sam treba je gledat da smo majhna država .... kolker vem smo tud od ZDA bolši po optiki..

Senitel ::

Me zanima kako dolgo se bomo na tem mestu še obdržali. Litva je že počila mimo lepo po desni...

PARTyZAN ::

Stvar itak stangira pri nas. T2 se izogiba stečaju, Telekomu se pa ne mudi polagat, ko T2 ne.

dela ::

Se strinjam, bomo verjetno lepo počasi potonili na zadnje mesto.

ProGTX ::

To je res, Telekom je samo zaradi T2 polagal optiko, pri T2 pa zdaj ... Pri nas je že skoraj eno leto napeljan optični kabel od Gratela po bloku, vendar T2 trdi, da še ni fizične povezave ... Zato pa plačujem enako ceno za VDSL 10/1 kot je (bo) optika 100/10 ...

wifi4all ::

če ne bi bilo T2 bi bili še vedno na bakru
Under Water Hockey
http://www.phljubljana.si/

black ice ::

Sama sreča, da baker uporabljajo že 30+ let. Drugače bi se še vedno sporazumevali z dimnimi signali.

fosil ::

slednje tepe predvsem velika populacija. Manjše države tako hitreje pokrijejo večji delež prebivalstva

Tole je po moje precej neumna izjava.
Če imajo več ljudi imajo tudi več delavcev in več naročnikov. Sej zato pa se gledajo stvari v procentih.

Jaz bi rekel da je predvsem pomembna skoncentriranost prebivalstva. V Sloveniji je prebivalstvo zelo razpršeno po malih vasicah in je zato ta dosežek še toliko boljši.
Tako je!

Pithlit ::

Ah dej. Koncentracija je v Sloveniji pa ja najmanjši problem če se gremo nek delež pokritosti. Pokriješ Ljubljano in Maribor... pa še par drugih 'večjih' mest (Kranj, Celje...) pa maš 50% penetracije. Vsi ostali pa... sanja svinja kukuruz.

No... Telekom ima sicer pokritih nekaj 'naključnih' odmaknjenih lokacij.
Life is as complicated as we make it...

zee ::

Vsi ostali pa... sanja svinja kukuruz.


In to se ti zdi ok?
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

PrimozR ::

Kot prebivalcu vasice v občini, kjer je že v 'glavnem' mestu optika oddaljena še 5-10 let, ne, se mi ne zdi :)

Portugalci se imajo fino ker planirajo 10=% penetracijo v nekaj letih.

r0ker ::

dajmo donirat t-2 denar, da bodo lahko spet začeli spodbujat konkurenco

Icematxyz ::

Bo treba na kakšen Amis in druge še malo pritisnit. Da naj tudi malo vlagajo v omrežje.

Tarzan ::

Telekom je ogromno sredstev dobil na račun polaganja optike. Koliko so res naredili in koliko trenutno delajo... vse bi morali vrnit in plačat še kako odškodnino, namreč, vsa dela so ustavili, ker ne vedo, kako dolgo bojo še lahko cuzali infrastrukturo. Čim prej naj odtrgajo infrastrukturo stran od telekoma in naj se zadeva začne naprej razvijat, ker v tem trenutku imamo stanje slabše kot v Albaniji.

V strnjenem naselju v Ljubljani v doglednem času, po besedah TK, optike ne bo. Njihove.

ahac ::

Sej ni treba čakat na Telekom ali T2.
Naj občine sofinancirajo izgradjo in hkrati zahtevajo open access za operaterje. Potem boste pa imel optiko po celi občini in izbiro med ISPji.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

zee ::

Naj občine sofinancirajo izgradjo in hkrati zahtevajo open access za operaterje.

Male obcine si tega ne morejo privoscit, velikih obcin prakticno ni vec, kjer pa so, so strankarska prerekanja in gradnja pokopalisc pomembnejsa od gradnje opticne infrastrukture + zakaj bi ceste/ulice razbijali samo enkrat, ce jih lahko na stroske davkoplacevalcev razbijemo veckrat...

Sploh pa bi bilo za Slovenijo verjetno cenejse, ce bi se odlocila za kaksno alternativno tehnologijo (Wimax ali kaj takega), ki ne zahteva razkopavanja ulic in je primernejsa za drzavni relief.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Kurzweil ::

Po eni strani sem presrečen, da imam možnost imet optiko do 100Mbit, po drugi strani vam pa povem, kako je to v praksi zgledalo par let nazaj, ko še optike blizu ni bilo... in sicer po blokih naprimer je Telekom tako ogabno napeljal optične "kable", da tudi če bi kdo hotel konkurirati itak nebi mogel kje napelat, poleg vsega brez kakršnihkoli odobravanj stanovalcev, pred tem sem ravno zaradi monopola Telekoma šel rajši na T-2 a ko sem spoznal, da je bil v večinski lasti mariborske škofije me je tudi do njih minilo... sedaj sem na Siolu (Telekom), res je da dela brezhibno (tudi HDtv gladko)... ampak nikdar nisem maral monopola... v bistvu je tule okoli nas tako da večina ljudi sploh neve kaj ima in ima 20/20Mbit, ker je bilo v času ko so zraven poleg vsega devali še Dellove računalnike kasneje LCDje, Wiije ceneje, kot 4/4 povezava pri T2...

Sem pa prišel pri teh stvareh do spoznanja, pol upload in download naprimer skajšata življensko dobo diskov... in to precej...
Sam seveda ne prakticiram tega, ampak spoznavam pri drugih ljudeh... v času ko sem delal v servisu naprimer sem iz čistega dolgčasa malce vodil statistiko pokvarjene strojne opreme, malo starejši diski znamke Toshiba recimo v tistem času so naredili velik vtis... sem jih celo zbiral... brez pretiravanja je bilo tega zagorovo pol metra... Toshinba je dala čez čas nek zasilni firmware ven a do takrat je bila že celotna serija "zaznamovana".

Po drugi strani pa se pogovarjam z ljudmi drugod... recimo v Prijedor (mesto na severu Bosne cca 50000 ljudi - med bolj razvitimi bosanskimi mesti) je pred kratkim dobilo prvo 1Mbit linijo, verjeli ali ne ISDN...
Kolega v Bruslju za optiko 20/20Mbit plačuje naprimer 74€... v Srbiji so še nedolgo nazaj zelo funkcionirale igralnice (LAN), kajti interneta za gladko igranje praktično nimajo zagotovljenega (govorim seveda o malce odročnih krajih a vseeno velikih). Sem pa pred kratkim bral da razbija naprimer Južna Koreja...

Smo pa lahko ponosni na to, večina ljudi ob tem seveda prvo kritizira, ampak malo pomislite, da smo na svetovni lestvici zares visoko... ne samo v telekomunikacijah temveč v celotnem ITju. Premalo se cenijo hardwareska in softwareska podjetja pri nas in nažalost tudi ni velikih investicij v to, pravtako ne dovolj pomoči države... mislim, da je to idealna priložnost za male države... naprimer ko sem bil v Estoniji nisem mogel da nebi šel na ogled HQja MySQLa in verjeli ali ne ljudje, ki računalnika nimajo precej poznajo to podjetje/community... Iskra, Trend NET, Zootfly, Arxel Guild in še mnogo drugih... zaslužijo si res več pozornosti!

Konkretno pa v tej smeri deluje Inštitut Jožefa Štefana in njihovi kooperanti, Šolski center Velenje in naprimer MIC imata potencial, Celje gradi Tehnopolis...

Da ne zabluzim preveč... če se ne motim je bil Kranj eno prvih mest v Evropi pokrito z wirellesom, tudi Velenje naprimer ima vse pokrito, mislim da tudi Postojna tudi Laško bo hmalu začelo z gradnjo infrastrukture in verjetno jih je še mnogo...

Mislim, da bodo telekomunikacije prva tarča v sodobno vojni, zato je treba zagotoviti vse mogoče tehnologije (wirelles, kabel, optika)... :D ...to je bilo seveda malce za šalo...

Bo pa med drugim tudi zahodna Afrika dobila oz. jo je že dobila nekaj terabitno optiko, ki pa nevem ali je zgolj v domeni oblasti ali tudi za prebivalstvo.

Sprašujem se kako se evropska unija drži dogovora, da bo do leta 2012 celotna evropska unija pokrita z optiko, kdor pa tega nebo imel oz. nebo zmožen pokriti pa bodo temu namenjena brezžična omrežja WiMax (mislim, da se tako reče), ki sem ga imel srečo videt in ima radius polmera 50 km, "brez" izgube signala, šuma, presluha ali česar koli, seveda s pomočjo štirih ojačevalnikov signala na vsakih 90 stopinj krožnice ki jo ima WiMAX... prav od tu pa verjetno sredstvar Telekomu, ki s pomočjo sredstev EU gradi in še računa na telekomunikacijah zadnje evre, dokler bo (vsaj takšna je vizija EU) internet brezplačen in v bistvu obveznost vsakega gospodinstva (pravtako določilo EU)... tako bi se naj stroški birokracije z E-poslovanjem zelo znižali, bi pa veliko debeluhov iz javne uprave izgubilo tapicirane stolčke... pravtako naj nebi prihajalo po prioritet pri zdravstvu naprimer,... da končam... vsako gospodinstvo pa bi ob morebitnem nedelovanju računalnika imelo 14 dni časa da le-tega popravi (kot sedaj dnevi, ki jih imap na voljo za plačati položnico oz. natančneje dvig pošte).. je pa vse verjetno še v povojih... glede na brezplačnost interneta pa se ne čudit leta 2012, če vam bo kateri ponudnik ponujal počitnice na Karibe z vezavo na 5-letno pogodbo...

Imel sem tudi srečo, da sem spoznal človeka, ki v Avstraliji dela v podjetju, ki vleče medcelinske optične KABLE, za kar obstaja tudi zanimiv dokumentarec... za to imajo posebne "podmornice" za popravljanje slednjih, na potresnih območjih (tektonskih prelomnicah)pa so kabli tudi do kilometra v nekakšni za zankah da se ob morebitnih potresih ali posledično orkanih ne pretrgajo...

Še danes pa nemorem verjet kako orodje za popravljanje optičnih kablov ravno odreže nazaj patcha skupaj, skoraj idealno...

Se opravičujem za nakladanje... mislim, da smo lahko na to ponosni, nekateri pa še bolj jezni ki je nimate...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kurzweil ()

pivmik ::

Za WinMax je imel Telekom ekskluzivno pravico (in še eno podjetje) naredili pa so bore bore malo, kasneje pa kar opustili. Zato so ga "prehiteli" ponudniki mobilne telefonije z HDSPA/UMTS.

http://www.dnevnik.si/novice/aktualne_z...
LP, Gregor GRE^

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pivmik ()

Okapi ::

Če so lahko napeljali telefonski kabel in elektriko do praktično vsake vasi, bi lahko tudi optiko. Kopanje jarkov je v resnici poceni, optični kabel pa tudi ni drag.

O.

Kurzweil ::

Okapi je izjavil:

Če so lahko napeljali telefonski kabel in elektriko do praktično vsake vasi, bi lahko tudi optiko. Kopanje jarkov je v resnici poceni, optični kabel pa tudi ni drag.

O.


Vprašaj starše koliko so plačali za telefon nekoč, kljub temu da so sami kopali jarke, pred leti je telekom vračal neke simbolične odškodnine... govorim o tem če živiš o hiši malce stran od mesta... in je drago... verjemi...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kurzweil ()

Tarzan ::

Pri vsaj 70% TK uporabnikov kopati ni treba niti 2 metra, da bi napeljal optiko. Odprejo jašek, notri potegnejo vlakno malo pobrkajo in je zadeva urejena. Tisti, ki imajo jaške nekoliko starejše pa verjetno lahko pride do problemov. Po zraku pa tako ali tako telefona skoraj nihče več nima (razen GSM ;)).

mtosev ::

pri nas ne duha ne sluha o optiki
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

pegasus ::

Kakšna optika ... na obrobju ljubljane še parice ne morem dobit ... bom šel očitno kar na dimne signale.

P4ajo ::

Nevem po kakem čudnem naključju se je to zgodilo, ampak očitno imajo pri telekomu radi Postojno.
Precej velik del (sploh glede na druga mesta) je namreč pokrit (t2 nič) z optiko in to že več kot leto in pol (moja ulica (večina niti ne ve kje je) je bila mislim da celo prva).
Pa tudi bližnje vasi (vas za vasjo, pri vasi ob stari cesti (po domače bogu za hrbtom)) imajo že skopano in položeno.
Očitno so žrebali, kje in kdaj se bo gradilo, ker logike res nemorem videt.

Pa tudi glede delovanja in postavitve nemorem nič negativnega povedati, celo iz hodnika v stanovanje (blok) niso nove luknje vrtali, ampak so prijazno uporabili kar staro od kabelske.

Senitel ::

Pri vsaj 70% TK uporabnikov kopati ni treba niti 2 metra, da bi napeljal optiko. Odprejo jašek, notri potegnejo vlakno malo pobrkajo in je zadeva urejena. Tisti, ki imajo jaške nekoliko starejše pa verjetno lahko pride do problemov.

Tale ocena je hudo bosa. Jaz bi prej rekel, da ima 30% TK uporabnikov speljano kabelsko kanalizacijo. Mislim še en ogromen kup "mest" tega nima urejenega...

Nevem po kakem čudnem naključju se je to zgodilo, ampak očitno imajo pri telekomu radi Postojno.
Precej velik del (sploh glede na druga mesta) je namreč pokrit (t2 nič) z optiko in to že več kot leto in pol (moja ulica (večina niti ne ve kje je) je bila mislim da celo prva).
Pa tudi bližnje vasi (vas za vasjo, pri vasi ob stari cesti (po domače bogu za hrbtom)) imajo že skopano in položeno.
Očitno so žrebali, kje in kdaj se bo gradilo, ker logike res nemorem videt.

Temu se reče projekt "gradnje odprtih širokopasovnih omrežij" (Klik). Oziroma odgovor na vprašanje kako z evropskim denarjem subvencionirati državni Telekom Slovenije, da ga konkurenca ne bo preveč načela.

Jinto ::

Sentinel, Postojna je ta denar prejela letos (rezultati razpisa 17.2.2009) in to odprto omrežje verjetno še ni zgrajeno/dokončano. Če je optika tam že več kot eno leto, potem jo je Telekom gradil z lastnimi sredstvi.

http://www.mg.gov.si/si/delovna_podrocj...

Loksorr ::

seznamu evropskih držav na prvem mestu Švedsko zamenjala Litva

garija, ki tako z Litvo na 11. mestu

?
Živi in pusti umreti

nsignific ::

Jaz v LJ Polje še ADSLja ne morem imeti -.-

Okapi ::

V Lj. Fužine imamo pa vse, kar je mogoče - obe optiki, Telemachov kabel in največ par sto metrov do telefonske centrale (za parico).:P

O.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pošiljanje vrednih stvari po pošti v tujino

Oddelek: Loža
3610631 (9980) lexios
»

Japonci dobili najhitrejše optične povezave do interneta za domače uporabnike (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
10924251 (20140) MrStein
»

Četrtina Evropejcev še ni okusila interneta

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
236650 (4649) MrStein
»

Evropsko poročilo o širokopasovnem internetu kaže napredek

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
103269 (2668) Icematxyz
»

Slovenija 4. v Evropi po deležu dostopa do optike

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
345789 (4525) Okapi

Več podobnih tem