» »

Solarna energija:ali se splača investirat?

Solarna energija:ali se splača investirat?

Valvoline ::

Pa povejte svoje mnenje strokovnjaki :)
Cena elektrike spet narašča,če pridejo električni avti poraba se bo ogromno povečala.Sem elektrotehnik vendar glede izkoriščanja solarne energije in računice sem slabo potkovan.Ali se splača investirat cv sistem za izkoriščanje solarne energije in pridobivanja elektrike. Plac je,izvedba pa bi bila prizemna postavitev solarnih plošč(z avtomatskim gibljivim mehanizmom za najboljši izkoristek) . Cene solarnih celic padajo,zdi se lepo in obetavno. Država da subvencije za nakup teh in subvencije za pridobljeno elektriko. Vzamimo npr 100kE denarno investicijo. Kaj bi se npr z tem denarjem dalo naredit,kakšni so stroški vzdrževanja kolk bi bil dejanski mesečni-letni EEE prihodek iz pridobljene elektrike itn...
Hvala vnaprej za vse strokovne in uporabne informacije glede tega.
p.s. tako naj bi bla zadeva:

solar


:)
  • zavarovalo slike: gzibret ()

Valvoline ::

Citiram podatke iz enega podjetja ki montira sončnih elektrarn. Seveda bi se zadeve lotil sam naredit,torej skupni strošek postavitve sistema bi bil precej nižji kot navedenih 47kE v primeru.

:::::
Investicija v sončno elektrarno


Investicija v sončno elektrarno na ključ (od idejne zasnove do priključitve elektrarne na omrežje vključno z urejeno pogodbo o prodaji električne energije) se giblje od 3800 do 5000 EUR + DDV na 1 kWp inštalirane moči. Cena zavisi od velikosti elektrarne, montažnega sistema in kvalitete vgrajenih komponent. Danes je možno na tržišču dobiti komponente za sončno elektrarno, ki so cenovno ugodnejše od uveljavljenih in svetovno priznanih proizvajalcev, vendar je nakup take opreme tvegan, saj od elektrarne pričakujemo, da bo kvalitetno delovala 30 let in več.


Na povprečno streho stanovanjske hiše je možno postaviti sončno elektrarno moči 10 kWp. Finančni izračun za tako elektrarno:


- letna proizvodnja 11.500 kWh
- odkupna cena el. energije 0,415 EUR/kWh
- letni donos elektrarne: 4.772 EUR
- letni stroški elektrarne (zavarovanje, periodični pregledi): 250 EUR
- investicija v elektrarno ca. 47.000 EUR


V 15 letih subvencioniranega odkupa električne energije so prihodki elektrarne 67.830 EUR


Večina proizvajalcev solarnih modulov dajejo garancijo, da bo modul po 25 letih še vedno deloval z 80% moči. Ker je življenjska doba sončne elektrarne 30 let in več, si lahko obetamo konstanten vir prihodkov od prodaje električne energije, tudi po 15 letih, ko ne prejemamo več subvencije, ampak prodajamo samo tržni del el. energije. Kakšna bo tržna cena takrat je težko napovedati, verjetno pa bo višja kot je danes.

:::::

Zheegec ::

splača se, če prodajaš elektriko državi, če hočeš s tem kaj dejansko poganjati pa se ne splača.
Pa seveda če bodo subvencije ostale...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

.:joco:. ::

Če se ne motim, če jih postaviš na tla, tako kot na zgornji sliki, namesto na streho, je subvencija znatno manjša.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Fave ::

.:joco:. je izjavil:

Če se ne motim, če jih postaviš na tla, tako kot na zgornji sliki, namesto na streho, je subvencija znatno manjša.


Nekaj manjša subvencija + potrebuješ gradbeno dovoljenje.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Lonsarg ::

Glede postavljanja sam, sem slišal da se firme ki tole delajo kar grebeja, da majo vse papiraje, da lahko postavijo elektrarno, ki potem tudi dobiva subvencijo. Torej če se lotiš zadeva na lastne roke lahko kakšna manša napaka pomeni, da namesto 0.4EUR odkupne cene bo samo tržna okoli 0.1EUR, ker ne bodo hoteli subvencije dat...

To se treba ful pozanimat, da ne ostaneš brez subvencije, ker so eni strogi postopki, ki se jih je treba 100% držat.

Okapi ::


- investicija v elektrarno ca. 47.000 EUR
V 15 letih subvencioniranega odkupa električne energije so prihodki elektrarne 67.830 EUR
Se pravi eno malenkost bolje, kot če tistih 47k evrov enostavno vežeš na banki.

O.

residual ::

... vsako zmanjšanje cene subvencije za kwh v prihodnosti, se ti pozna v daljši dobi vračanja investicije.

Strategije EU, Lizbonske, itd, je da EU (obenem posamezna država) v nekaj deset letih dosežejo določen procent obnovljivih virov energije (ne vem točno koliko - recimo cca 15%)

Dokler bo ta procent nižji bo država ohranjala subvencijo kot stimulacijo investitorjem, kasneje pa verjetno le-to postopoma pričela zmanjševati.

Glede na to da se solarne celice pospešeno vgrajujeo v SLO že nekaj let, bi rekel da si že skoraj zamudil vlak, saj s postopoma zmanjšano ceno subvencije v prihodnosti, ne boš več pokril investicije. Seveda vse niti drži EU in država z zakonodajo ob zakonitostih trga el. energije - povpraševanje in ponudba.

ČE pa imaš razmišljaš o drugem konceptu - otočnega obratovanja, lastna proizvodnja elektrike za lastne potrebe (polnjenje el. avtomobila, podjetje, proizvodnja) in če računaš da bo cena elektrike na trgu postopoma rasla, potem je tehnično investicija smiselna (lastni gušt) ekonomsko pa še nekaj časa ne bo. Cena na trgu je zaenkrat še zeeelo prenizka.

Valvoline ::

Okapi je izjavil:


- investicija v elektrarno ca. 47.000 EUR
V 15 letih subvencioniranega odkupa električne energije so prihodki elektrarne 67.830 EUR
Se pravi eno malenkost bolje, kot če tistih 47k evrov enostavno vežeš na banki.

O.

To sem dal kot primer. Je pa zdaj baje pestra ponudba solarnih celic na trgu,tko da lahk dobiš solarne plošče že na pol cene kot imajo nekatere priznane znamke,pa tut z garancijo 10-15 let. Pr navedenem znesku 47kE je ziher strošek dela in postavitev inštalacije 10kE.
Če se lotim projekta sam naredit,z pomočjo frendov na področju električnih napeljav se da precej ceneje prit skoz,in če nabaviš ugodnih panelčkov. Sem bral po drugih forumih da se lahko pride do letnega profita celo 15-20% glede na vložek,če se zadeve lotiš sam.
BTW baje v Avstriji masovno postavljajo sončne elektrarne,z zaslužkom cca 15% na leto.

Fave ::

@residual: malo širiš neresnice oz. govoriš nekaj na pamet

Najbolj ugodno leto za postavitev pv elektrarne je bilo lani. Kar se tiče subvencij. Sedaj pa se subvencije vsako leto znižajo za 7% do 2013 mislim. Tako subvencijo kot jo dobiš ob podpisu pogodbe z Borzenom, taka ti pripada 15 let.

Treba se je zavedati, da je postavitev na ključ najbolj "neugodna" glede zaslužka. Pri taki elektrarni lahko marsikaj napraviš sam. Tudi glede panelov, se splača zelo pozanimati, ker cene varirajo cca. 1,35 - 2,40 eur/W.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Valvoline ::

Fave je izjavil:

@residual: malo širiš neresnice oz. govoriš nekaj na pamet

Najbolj ugodno leto za postavitev pv elektrarne je bilo lani. Kar se tiče subvencij. Sedaj pa se subvencije vsako leto znižajo za 7% do 2013 mislim. Tako subvencijo kot jo dobiš ob podpisu pogodbe z Borzenom, taka ti pripada 15 let.

Treba se je zavedati, da je postavitev na ključ najbolj "neugodna" glede zaslužka. Pri taki elektrarni lahko marsikaj napraviš sam. Tudi glede panelov, se splača zelo pozanimati, ker cene varirajo cca. 1,35 - 2,40 eur/W.

To je bistvo,da elektrarno sam postaviš.Potem je zaslužek glede na vložen keš odličen.

Okapi ::

To je bistvo,da elektrarno sam postaviš.Potem je zaslužek glede na vložen keš odličen.
Če znaš postavil sončno elektrarno sebi, zakaj je potem ne bi postavil še komu drugemu in zaslužil še več?

O.

Fave ::

Strošek montaže je od 5 do 10% cene celotne elektrarne. Če delaš na ključ. Privarčevati se da pri materialu. S pravilno izbiro dobaviteljev.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Brane2 ::

S pravilno izbiro sonca in planeta pa lahko tudi precej pridobiš na inštalirani moči in tako skrajšaš čas povratka investicije, tudi če izgubiš subvencije... :D
On the journey of life, I chose the psycho path.

Fave ::

Lahko tudi z usmernikom. Ali pa samo z variakom. Bolj realno in "lažje" :D
My mind's a hyper tool that fixes everything.

A. Smith ::

Valvoline je izjavil:

BTW baje v Avstriji masovno postavljajo sončne elektrarne,z zaslužkom cca 15% na leto.


Zaslužek je odvisen od subvencij. Če je res tak dobiček, so v Avstriji subvencije precej večje.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zheegec ::

Ja, vse je odvisno od tega, kako boljši viri energije podpirajo slabše vire energije, samo za to da ima država mir pred eko-mentalisti.
To je bistvena stvar, če želite služiti od sončne energije.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

A. Smith ::

Malo o ekonomiki PV.

Pa še nekaj. Zadnje čase je veliko govora o nižjih nakupnih cenah foto panelov. Menda je nakupna cena za vršni kilovat 3.100 do 3.500 evrov (če se motim, me popravite!).

Keč je v boldani besedi. Vršna moč je merjena pri insolaciji 1000W/m^2, medtem ko je izkoristek fotovoltaike pri nižji moči sonca, nižji. Tako dobimo namesto pričakovanih povprečnih 5,5kWh/dan (za 1kv inštalirane moči), samo ~3kWh/dan. Link.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

A. Smith ::

Na povprečno streho stanovanjske hiše je možno postaviti sončno elektrarno moči 10 kWp. Finančni izračun za tako elektrarno:

- letna proizvodnja 11.500 kWh


3*365*10=~11000kWh Aha, tole se ujema! Dobro.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Go-ahead ::

Za sončne zbiralnike za segrevanje tople vode obstaja vgradna varianta, ki ti nadomesti kritino. Če je to mogoče za te panele in če izguba zaradi ne najugodnejšega vpadnega kota sonca ni prevelika, potem prihraniš na kritini. (V primeru novogradnje ali obnove stare strehe).

Zmotno je računati proizvedeno elektriko na 365 dni. Letos sonca od meseca novembra do sedaj skoraj ni bilo (na goriškem). Sicer se nekaj proizvede tudi v oblačnem vremenu...

Fave ::

Ja, to je imo zmotno.

Če paneli nadomestijo kritino imaš boljšo subvencijo.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

gruntfürmich ::

izkoriščanje solarne energije v fotopanelih ni nič drugega kot izkoriščanje davkoplačevalcev.

nekoč bomo take ljudi streljaji:D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

T0RN4D0 ::

Prej ko se ukine te jebene subvencije, lepše nam bo.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

blackbfm ::

Ker je življenjska doba sončne elektrarne 30 let in več

Nobenmu se ne sanja kaj bo čez 30 let. Je pa pomoje velika verjetnost da bodo taki paneli za na odpad ker bodo tehnološko zastareli. Mislim v 30ih letih pa se bo ja moralo nekaj bistveno spremenit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

Okapi ::

Ali pa tudi ne. Kaj se je spremenilo od leta 1980 na energetskem področju? V bistvu čisto nič pomembnega, samo sončne celice so postale cenejše in učinkovitejše.

O.

Lonsarg ::

Pa elektrika je postala veliko dražja:) Že če celice ostanejo na istem, bo zaradi cen elektrike se jih splačevala kupovati čez par desetletij.

kitzbrado ::

@Okapi: Ena bistvena sprememba: v tem casu so se naucili izdelovati celice, ki v svojem zivljenjskem ciklu proizvedejo vec elektricne energije, kot se jo porabi za njihovo izdelavo. Je pa se nekaj za omenit tukaj... Obamina zahteva, da bo treba v bliznji prihodnosti (mislim da do 2020) 20% ameriske elektrike pridobivati iz alternativnih goriv, je povzrocila znatno povecanje financiranja raziskav te tehnologije, tako da bodo celice se cenejse in ucinkovitejse oziroma se bodo mogoce koncno naucili delati cenovno ugodno fotovoltaicno barvo.

Ted ::

Problem je tudi v izoristku panelov - domnevamo lahko, da se bo ta z leti zvišal, cene panelov pa bodo padale. Kdaj je najboljši čas za investicijo je seveda večna dilema :).
Mah...

energetik ::

Kitzbrado, a maš kakšen link, kjer je zapisana energija za izdelavo celiv v primerjavi s proizvedeno v življ. dobi za različne celice?
Jaz sem to že veliko iskal, pa nič pametnega našel. Zgleda, da se izogibajo takih podatkov...
Ker v primeru, da sta te 2 energiji enaki, so te subvencije navadna kraja davkoplačevalskega denarja.

bili_39a ::

energetik je izjavil:

Kitzbrado, a maš kakšen link, kjer je zapisana energija za izdelavo celiv v primerjavi s proizvedeno v življ. dobi za različne celice?
Jaz sem to že veliko iskal, pa nič pametnega našel. Zgleda, da se izogibajo takih podatkov...
Ker v primeru, da sta te 2 energiji enaki, so te subvencije navadna kraja davkoplačevalskega denarja.


To je en tak mit. Dejansko se energija sodobnih monokristalnih povrne prej kot v 3 letih, tankofilmnih pa cca. v 1 letu.

Nekje na disku je članek, če te bo zanimalo konkretno.

energetik ::

Ja, zanima me konkretno, koliko kWh se porabi pri izdelavi 1 m^2 panela in njegov izkoristek.
Pri porabi me zanima vključno z izkopom silicijeve rude, pretvorbo v silicij itd.

Lonsarg ::

Kaj filozofirate, pogleda se ceno panela in izračunaš koliko kWh elektrike se da z tako ceno kupit. Ne pa neki podatki jao.

Ker ne vem koga zaboga bi zanimalo koliko cene panela je cena elektrike, to je v bistvu neizračunljivo. Denar je univerzalna valuta, ne elektrika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

energetik ::

Azgard, ne govorim o ekonomski računici, ampak o energetski. Ker če v celi življ. dobi panel proizvede manj energije, kot se jo je porabilo pri izdelavi, je z okoljskega in energetskega stališča bedarija.
Ekonomsko se pa pride skozi, ja, s temi subvencijami..

Okapi ::

Za kopanje peska in izdelavo sončnih celic ni AFAIK nobenih subvencij. Cena je, kakršna je, povsem ekonomska in vključuje ves strošek energije, materiala, dela in razvoja. Potem si pa hitro lahko izračunaš, koliko sončne celice stanejo in koliko elektrike po ekonomski ceni lahko naredijo v svoji življenjski dobi.

O.

Lonsarg ::

Ne jaz bi gledal ekonomsko brez subvencij,ampak ja maš prov tudi energetski vidik ima smisel, saj je elektrika bolj omejena kot materiali za panel. Torej z subvencijami, ki so trenutno 4-kratna cena realne elektrike z celo vsemi papirji skupaj se v 7 letih povrne. Torej po ekonomski se povrne celotna cena v 28 letih.

Torej če bi za panel POL CENE predstavljala elektrika, bi se v 15 letih povrnilo. Kar je še manj kot življenska doba. Ampak gledano realno 50% je mnogo previsoka cena, sploh ker itak ene 40% cene predstavlja že sam marketing. Bolj realna ocena je tam 5-10%, torej zelo hitro se povrne elektrika. Če ti paneli preživijo 28 let se ti pa povrne celo celotna cena brez subvencij.

Pyr0Beast ::

Večina proizvajalcev solarnih modulov dajejo garancijo, da bo modul po 25 letih še vedno deloval z 80% moči. Ker je življenjska doba sončne elektrarne 30 let in več, si lahko obetamo konstanten vir prihodkov od prodaje električne energije, tudi po 15 letih, ko ne prejemamo več subvencije, ampak prodajamo samo tržni del el. energije. Kakšna bo tržna cena takrat je težko napovedati, verjetno pa bo višja kot je danes.
Thy wish. Potem ti jih pa prva toča stolče.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Lonsarg ::

Pa plačaš tistih 100EUR letno za zavarovanje prot toči:) Poleg tega še nisem slišal, da bi kdaj toča kakemu avtu šipo razbila, kaka udrtina pa res ne vpliva na delovanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Go-ahead ::

Avtomobilske šipe so bistveno močnejše od stekla na solarnih panelih.
Leta 2008 je bilo na goriškem po toči razbitih vsaj 1000 avtomobilskih šip in kar nekaj solarnih panelov (za toplo vodo.

kitzbrado ::

@energetik: Zal nimam konkretnega clanka ali linka, s katerim bi lahko potrdil, kar sem napisal glede porabljene energije - to je namrec informacija, ki sem jo pobral cisto mimogrede.

Bi pa tudi mene zanimalo, kaj pise v clanku, ki ga ima bili_39a na disku.

Pyr0Beast ::

Pa plačaš tistih 100EUR letno za zavarovanje prot toči:) Poleg tega še nisem slišal, da bi kdaj toča kakemu avtu šipo razbila, kaka udrtina pa res ne vpliva na delovanje.
Ne vpliva ? Silicij je še bolj krhek od stekla in vse kar rabiš je mala razpokica in cel panel lahko flikneš stran. Pri nekaterih še gre ker imajo paralelno vezane diode, tako da crk ene plate ne pomeni mrk celega panela.
Vendar če zaščitno steklo poči to pomeni vlago v sistemu in isto posledico.

Pri čemur še dovzetnost na točo pogojuje tudi naklon panela kateri je večinoma različen od naklona vetrobranskega stekla.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Fave ::

Drugače obstaja standard, kjer je napisana velikost in hitrost zrna, ki ga mora panel zdržat. Številke standarda ne vem, imam pa nekje napisano. Ko najdem objavim.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

bili_39a ::

@energetik in kitzbrado
Imam na disku večjo zmedo, kot je na internetu. Prvi trije linki (googleacademic) so bolj verodostojni:

google

Moja ocena se sklada s stanjem pred nekako 10 leti...

gruntfürmich ::

energetik je izjavil:

Kitzbrado, a maš kakšen link, kjer je zapisana energija za izdelavo celiv v primerjavi s proizvedeno v življ. dobi za različne celice?
Jaz sem to že veliko iskal, pa nič pametnega našel. Zgleda, da se izogibajo takih podatkov...
Ker v primeru, da sta te 2 energiji enaki, so te subvencije navadna kraja davkoplačevalskega denarja.


to sem že jst spraševal pred leti in na netu je dosti teh podatkov. v parih letih se povrne energija. recimo max 3.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

drrakar ::

Iz iskušenj ti bom povedal da se absolutno veliko bolj splača naročiti vse direktno iz kitajske, saj je cena na W približno 1,1€ in razsmerniki so za cca 70% cenejši.Edino kar je moraš dobiti uvoznika,plačat 30% avansa in seveda davek!
Jaz sem za 30 modulov (230W),vertikalno veterno turbino 5kW ter vse potrebno za priključitev na omrežje (razen nosilcev) plačal 21500 Z Davkom!!!!!!
Seveda potem sem porabil še za papirje,nosilce in montažo, ampak ta znesek je zanemarljiv!!

Pri nas je samo vertikalna veterna turbina 5kW 13000-15000EUR!Žalostno!

Naredi si izračun koliko bi bilo to pri nas stalo pa boš videl razliko!Neverjetno!!!
Jaz si brez nobene subvencije povrnem vložek v 5ih-7ih letih,sedaj bo odvisno od vzdrževanja in v upanju da ne bo nobene močne toče oz. orkanske burje!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: drrakar ()

Pyr0Beast ::

Dobro leto stara tema. Jupii.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zheegec ::

drrakar je izjavil:

Iz iskušenj ti bom povedal da se absolutno veliko bolj splača naročiti vse direktno iz kitajske, saj je cena na W približno 1,1€ in razsmerniki so za cca 70% cenejši.Edino kar je moraš dobiti uvoznika,plačat 30% avansa in seveda davek!
Jaz sem za 30 modulov (230W),vertikalno veterno turbino 5kW ter vse potrebno za priključitev na omrežje (razen nosilcev) plačal 21500 Z Davkom!!!!!!
Seveda potem sem porabil še za papirje,nosilce in montažo, ampak ta znesek je zanemarljiv!!

Pri nas je samo vertikalna veterna turbina 5kW 13000-15000EUR!Žalostno!

Naredi si izračun koliko bi bilo to pri nas stalo pa boš videl razliko!Neverjetno!!!
Jaz si brez nobene subvencije povrnem vložek v 5ih-7ih letih,sedaj bo odvisno od vzdrževanja in v upanju da ne bo nobene močne toče oz. orkanske burje!!

Waw, torej dejansko poganjaš naprave v hiši na to in nisi povezan v omrežje, pa se ti bo splačalo?
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

guest #44 ::

drrakar je izjavil:


Jaz sem za 30 modulov (230W),vertikalno veterno turbino 5kW ter vse potrebno za priključitev na omrežje (razen nosilcev) plačal 21500 Z Davkom!!!!!!


Džizs

Zgodovina sprememb…

  • odbrisalo: gzibret ()

bili_39a ::

drrakar je izjavil:

Iz iskušenj ti bom povedal da se absolutno veliko bolj splača naročiti vse direktno iz kitajske, saj je cena na W približno 1,1€ in razsmerniki so za cca 70% cenejši.Edino kar je moraš dobiti uvoznika,plačat 30% avansa in seveda davek!
Jaz sem za 30 modulov (230W),vertikalno veterno turbino 5kW ter vse potrebno za priključitev na omrežje (razen nosilcev) plačal 21500 Z Davkom!!!!!!
Seveda potem sem porabil še za papirje,nosilce in montažo, ampak ta znesek je zanemarljiv!!

Pri nas je samo vertikalna veterna turbina 5kW 13000-15000EUR!Žalostno!

Naredi si izračun koliko bi bilo to pri nas stalo pa boš videl razliko!Neverjetno!!!
Jaz si brez nobene subvencije povrnem vložek v 5ih-7ih letih,sedaj bo odvisno od vzdrževanja in v upanju da ne bo nobene močne toče oz. orkanske burje!!


Hm, brez subvencije boš na nuli nekje po 8-9 letih, če boš imel optimalne pogoje (cca 1000 ur sonca in 2000 ur vetra - pri vetru je to zelo odvisno od lokacije).

Sedaj pa je vprašanje, koliko dobra je roba, ki si jo kupil - ali bo vzdržala naslednjih 10 let.

Teh 20.000 € bi namreč lahko investiral tudi drugaće in bi po 10 letih bili vrednidni bistveno več.

Brez subvencije še ni računice.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Sončna elektrarna? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27857429 (27819) BigWhale
»

Elektrika in avto in to (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
677211 (5992) looser
»

Sončna elektrarna

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
265660 (4913) Okapi
»

return on investment za solarne elektrarne

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
224435 (3973) Zheegec

Več podobnih tem