» »

Strežnik za mini firmo

Strežnik za mini firmo

«
1
2 3

tec ::

Kupujem en mali strežnik za 3 uporabnike, exchange in saop. Drugega ne bo gor.
Izbral sem tole
Server HP ML350T06 (quad xeon 2.26 L3 8mb cache, 12gb rama, 3x146 sas raid1 + hotswap)
Windows Server sbs 2008 premium ( sql bo laufal na virtualcu )
UPS APC SMART 1500VA (za server in NAS)
NAS Synology DS-209-II + 2x WD 500gb raid edition (raid1) - za backup serverja in sharing

hardware pride nekje 3k + 1.5k za winse, torej od oka 5k eur. Kupujem pa za obdobje 5 let. Potem bo verjetno treba dodat se en procesor in se rama. Vse bo na gigabitni mrezi.

Kako se vam zdi? Bo dovolj rama za Windows server 2008 in exchange 2007 + hyper-v in gor sql 2008 std za SAOP?

Hvala

darkolord ::

Bo dovolj rama za Windows server 2008 in exchange 2007 + hyper-v in gor sql 2008 std za SAOP?
Itak.

tec ::

A to pravis iz izkusenj ali predvidevas? Res me zanima

Poldi112 ::

A se hecaš? Za 3 uporabnike te skrbi, če bo server za 5k eur dovolj močan?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

CoolBits ::

Za 3 uporabnike bi bil dovolj že en mac mini...

http://www.apple.com/macmini/server/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: CoolBits ()

tec ::

Glede na to, da kupujem za obdobje 5-7 let, bo v tem času vsaj še 5 uporabnikov oz. jih bo potem skupaj 10. Predvsem se mi gre zato, da bo sql na virtualcu laufal tekoče.

Mogoce res malo veliko, ampak dobim subvencijo in zato grem na malo mocnejse in sigurno zadevo

overlord_tm ::

tec je izjavil:

Glede na to, da kupujem za obdobje 5-7 let, bo v tem času vsaj še 5 uporabnikov oz. jih bo potem skupaj 10. Predvsem se mi gre zato, da bo sql na virtualcu laufal tekoče.

Mogoce res malo veliko, ampak dobim subvencijo in zato grem na malo mocnejse in sigurno zadevo


Raje kupi za 3 leta in pol denarja, potem pa cez 3 leta za drugo polovico se en server :) Ker cez 3 leta bos dobil 2x mocnejsi streznik za isti denar.

Ce ste mini ferma, verjetno ne bo server prebavljal kakih ultravelikih sql baz, ali pac?

tec ::

Cez 3 leta ne bom vec imel 70% subvencije :)

Baza je v dveh letih narastla na 3gb, torej 1.5gb letno bo nekje povprecje.

ABX ::

Exchange in SQL za 3 uporabnike je overkill. Ogromno časa in denarja ti bo šlo v vzdrževanje.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Isotropic ::

pa tudi ne vem, ce rabis za tri uporabnike quad xeon. kupi kaksnega poceni c2q.

tec ::

Za exchange bo 10 uporabnikov, SAOP torej SQL pa ima trenutno tri simultane uporabnike in dva, ki ga uporabljata 2x dnevno. V naslednjem letu bo menda 5 rednih in 2 neredna za SQL.

Vzdrževal bom sam, tko da denar tukaj ni problem. Zakaj pa bi šlo veliko časa za vzdrževanje? Če dobro postavim na začetku bi moglo bit minimalno dela. Glede na to, da bo sql na hyper-v, bi lahko tudi samo snapshote arhiviral, tko da to nastavim in bi moglo delat. Ne vem no. Urejam se od oceta podjetje, kjer imajo sbs2003 in ibm server na 15 uporabnikov, pa ni nekega pretiranega dela. Nisem pa toliko sysadmina, da bi lahko vse to predvidel.

ABX ::

Maili so postali kritičnega pomena za poslovanje.

Spam, Virusi, hardware failure, DNS blacklist, .... shit happens. Ko kaj ne bo delalo bo boljše da veš odgovor in rešitev TAKOJ.

Jaz ko fušam postavljam vse rešitve. Za email pa dvignem roke v zrak in pogledam stran.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

tec ::

ok, za to bom že poskrbel. Firma je moja, tko da me tudi noben ne bo za vrat držal :)

Daedalus ::

Pa meni se zdi disk setup malo švoh. Vse to furat na (efektivno) enem disku je malo off... Vsaj kak soliden raid5 bi znal pomagat.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

ABX ::

Daedalus je izjavil:

Pa meni se zdi disk setup malo švoh. Vse to furat na (efektivno) enem disku je malo off... Vsaj kak soliden raid5 bi znal pomagat.


Da, ozko grlo strežnika je v 90% primerov disk.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

krneki0001 ::

Moje mnenje, ker sem za firmo s štirimi zaposlenimi to naredil;

Stara delovna postaja od HP-ja XW8200 z dvema xeon procesorjema (podpirata HT), 4Gb rama in 146Gb scsi primarni disk. Vstavil sem še 2x 500Gb sata diska na raid konrtolerju in jih dal v raid0 - mirroring (torej vse 2x zapiše). Gor imajo sicer server 2003 in sql server 2008 ter exchange (licenco za 2003 server sem dobil zraven računalnika).

Zadeva deluje odlično že kake pol leta, napak nobenih in vsi so zadovoljni. Cena je bila pa smešna - za celo mašino sem dal 330 evrov (dodatna diska in kontroler so bili skoraj polovica cene).

Mesec nazaj smo kupili še eno enako mašino (cene so še vedno približno enake - 180 evrov za mašino), da bodo imeli backup mašino - image kompletnega primarnega serverja se vsak večer prepisuje v virtualno mašino na tem računalniku. Če slučajno primarna mašina crkne, samo to postavijo namesto tiste, štartajo kopijo serverja v virtualnem okolju in delajo dalje. Za vse skupaj porabijo 10 minut (za menjavo mašine in štart virtualne).

Za majhno firmo, ki špara, je to pomoje najboljša zadeva. Vse skupaj pride okoli 1000 evrov (primarna mašina, backup mašina, operacijska sistema in ostale licence).

Zgodovina sprememb…

opeter ::

nebivedu: Raid-0 ni mirroring.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Invictus ::

Kaj pa kak hosting ni aktualen ?

Zakaj imeti vse pri sebi ?

LP I.

Karen ::

www.strezniki.net (ne poznam sicer), ampak manesto da kupuješ za 5 let kupi raje tukajle enega za 200-300eur, dodaj še ups, pa boš čez 3 leta spet mal zamenjal za isto ceno, pa si zmagal. Sploh za 3 uporabnike je vsaka mašina dobra.

trnvpeti ::

full resna postavitev
streznik za malo firmo na raid0
huh.....
in to postavlja nekdo, ki ne ve , kaj je to mirroring
pa se primarni disk samo en
no ja ....

Poldi112 ::

Mislim, 2 sta se že obesila na raid0, pa tako očitno je, da se je zgolj zatipkal.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

tec ::

Poskusite se postavit v mojo kožo. Imate subvencijo za nakup računalniške opreme v vrednosti 70% naročila. Delovne postaje imamo dobre, prenosnikov je dovolj, strežnik pa ravno potrebujemo. A noben od vas ne bi kupil maksimalno kar lahko?

Uglavnem, diskov je dovolj za 5 let, ker ima vsak user letno po 5gb podatkov, torej vsi skupaj jih bodo v petih letih nabral najvec 100gb, pa se to mocno dvomim. Vsi dokumenti bodo na NAS strezniku, ki je 500gb v raid1. Zraven tega bo NAS služil tudi za backup strežnika in sql, kar znese dodatnih 100gb v par letih (exchange in sql). Torej, če bo najhujša kriza, bomo NAS napolnil za polovico v petih letih.
Diski v strežniku so pa 150gb, kar je dovolj za maile in sql.

Kar se tiče rama je tako, da server 2008 potrebuje 8gb za normalno delovanje. SQL ga rabi sigurno 4gb, koliko pa hoče hyper-v je pa tudi vprašanje.

overlord_tm ::

Ce dobis 70% cene narocila subvencije, potem pa se kaj vec vzemi. Jaz sem mislil da je pac subvencija v nekem fiksnem znesku. Tko je pa 70% kar lep popust :)

darkolord ::

da server 2008 potrebuje 8gb za normalno delovanje
m?

tec ::

overlord_tm je izjavil:

Ce dobis 70% cene narocila subvencije, potem pa se kaj vec vzemi. Jaz sem mislil da je pac subvencija v nekem fiksnem znesku. Tko je pa 70% kar lep popust :)

1.500 eur lahko dam jst..tko da je to maximum kar sem lahko nabral

darkolord je izjavil:

da server 2008 potrebuje 8gb za normalno delovanje
m?

Ja tko sem bral..da se na 4gb rama niti noče inštalirat. Torej bi bilo 8gb nekje normalno. Pa zraven seveda še exchange 2007 in TrendMicro

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tec ()

trnvpeti ::

potem vzami:
namesto ds209+ vzami ds409+ (kasneje lahko dogradis)
razmisli tudi se o kaksem hitrejsem NASu od synology(recimo 2x1G mrezna kartica)
namesto dva diska po 500G vzami 2x 1-1.5T ali celo 2x2T
namesto enega hudega serverja vzami dva serverja za malo manj denarja
mogoce se celo razmislis o dvojnem NASu
dva streznika, hyper-v sync oz hot backup
potem rabis se giga switch(verjetno ze imate) , ki ima bonding(teaming)

tec ::

uff...ds409+ je samo enih 40 eur dražji. Sploh nisem opazil...bom tkoj zamenjal..hvala.
Diske sem že razmišljal, da bi vzel 1tb, ampak je 170eur eden, tko da mogoče res mal predrago. Recimo 750gb, ki je po 130 eur bi pa šlo. Ok, torej dam v NAS 2x750gb in imam še dva baya prazna za nadgradit, če bo potreba. Verjetno bi se dalo postavit tako, da je dvakrat po raid1? Torej, če bi rabil še dodatni prostor, da bi dodal še dva diska in jih da v svoj raid1?

Switch imamo Linksys SRW208P, ampak imamo pa še 100mb 24 portni switch allied at-fs724l do userjev, tko da tukaj bremza. Ampak kmalu bomo tudi to nadgradil....upam.

Nisem še razmišljal, da bi dva serverja vzel. Verjetno je zaradi varnosti res boljše, katerega bi pa priporočal?

overlord_tm ::

Windows server 2008 R2 mi je lavfal na virtualboxu z 2GB rama dodeljenga (procesor c2d, desktop kista). Notri pa SQL server. Sicer ni to za produkcijsko uporabo, ampak samo tako, glede minimalnih zahtev :).

Ce operacijski sistem rabi 8gb za normalno delovanje je nekaj hudo narobe ...

Zgodovina sprememb…

tec ::

Memory:
Minimum: 4 GB RAM
Maximum: 32 GB

http://www.microsoft.com/sbs/en/us/syst...

overlord_tm ::

tec je izjavil:

Memory:
Minimum: 4 GB RAM
Maximum: 32 GB

http://www.microsoft.com/sbs/en/us/syst...


Ops, SBS spregledal

tec ::

Dejte mi še neki povedat. Glede na to, da še nisem postavljal SQL na Hyper-V me zanima, če gre po enakem principu kot za druge virtualne mašine, torej da se dodelijo resourci in se naloži operacijski sistem in potem tja gor SQL? Al je to rešeno tudi tako, da lahko SQL laufa v virtualcu brez dodatnega OSja?

Brane2 ::

Če že jemlješ strežnik za take denarje, zakaj ne vzameš kaj dual ali quad-socket ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

tec ::

Sej tale server ima plac za 2 cpuja.

evo specs
Quad-Core Xeon Procesor 5520 (max 2 CPU)
2.26 GHz, DDR3-1066 8MB, (1 x 8MB) Level 3 cache
12GB (6 x 2GB) PC3-10600E (DDR3-1333) unbuf. (max. 144GB)
3x 146GB 3G SAS 10K (max.16x SATA/SAS SFF )
Half-Height SATA DVD-ROM Optical Drive
NC326i PCI Express Dual Port Gigabit Server Adapter
Smart Array P410i/512MB BBWC, RAID (0/1/1+0/5/5+0)
1x 460 Watt Hot-Plug power supply
2 fans ship standard

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tec ()

Brane2 ::

Zgleda čisto cool. Saj to je z dvema CPUjema, ane ?

Edino pogledal bi, če se da dobiti plata z več socketi, če ti bo teh 12GB ratalo pretesno.
On the journey of life, I chose the psycho path.

tec ::

Ne, samo en CPU je priložen. Drugega treba posebi kupit.
Glede rama sem tudi jaz razmišljal, da bom moral potem vse menjat, če bom hotel več dat. A da bi samo 2x2gb ven dal in notri 2x4gb bi tudi šlo?

Brane2 ::

Potem je mogoče bolje kupit stvar "v kosih" ?

kar se RAM-a in ostalih drobnarij tiče, jih je IMHO bolej vzet takoj, ker je poznejše iskanje lahko problematično.

CPUji znajo ne igrat optimalno, če so iz različnih serij itd.

Sploh pa, ker nosi vsak CPU svoj RAM, imaš lahko ob več CPUjih tudi več RAM-a in lahko izbiraš ploščke, ki so najcenejši po MB namesto največjih, ki jih dobiš. 4G ploščki najbrž niso prav poceni celo danes...
On the journey of life, I chose the psycho path.

tec ::

To sem prvo gledal, da bi po kosih nabavljal... IBM ima tak način, ampak sem na koncu prišel na večji znesek in tale HP se mi je zdel dobra alternativa, ker ima dovolj vsega, oz. po besedah večine tukaj, preveč vsega.

Še tole me zanima. A se splača synology zamenjat za qnap? Zadeva je malce dražja, vendar ima iSCSI in menda bolje špilajo. Ima kdo izkušnje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tec ()

Brane2 ::

O.K. Potem razmisli o drugem procu in extra RAMu takoj.

Pozneje bo maljon razlogov, ki ti bodo kravžljali račune in se zna zgodit,d a prideš v situacijo, ko se razširitev ne bo več splačala, ker bo stvar iz mode.
On the journey of life, I chose the psycho path.

tec ::

hmmm...kje naj zdej dobim še enga Quad-Core Xeon 5520? Da sploh vidim ceno

bluefish ::

340EUR

tec ::

A daš še link

Daedalus ::

Uglavnem, diskov je dovolj za 5 let, ker ima vsak user letno po 5gb podatkov, torej vsi skupaj jih bodo v petih letih nabral najvec 100gb, pa se to mocno dvomim. Vsi dokumenti bodo na NAS strezniku, ki je 500gb v raid1. Zraven tega bo NAS služil tudi za backup strežnika in sql, kar znese dodatnih 100gb v par letih (exchange in sql). Torej, če bo najhujša kriza, bomo NAS napolnil za polovico v petih letih.
Diski v strežniku so pa 150gb, kar je dovolj za maile in sql.


Ni problem plac, tvoj sovražnik je performance zgolj enega diska v sistemu (raid 1 ima pasovno širino in iops enega diska, hot spare pa itak dela nič). Povedno po domače - ko se bojo začeli sinhronizirati uporabniški profili/bo kdo kaj kopiral sem in tja in bo obenem še sql server kaj mlel, bo server počakal. Tu ti ram/cpu/Jezus nič ne pomagajo. Če hočeš kakorkoli "uravnovesiti" tale tvoj setup, vrži v mix še en spodoben HW RAID kontroler z 265-512MB cacha in baterijo.

Zadeva je malce dražja, vendar ima iSCSI in menda bolje špilajo. Ima kdo izkušnje?


Ne vem za tak setup, sam meni v enem primeru openfiler + iSCSI preko gigabit linka dela zelo super za backup potrebe.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

trnvpeti ::

qnap je bolj robusten
ni tko plasticen
synology je pa hitrejsi na istem hw

tec ::

torej dam zraven se kontroler in npr. 2x500gb v raid1...al kako si to mislil? Torej da imam 150gb disk za winse, 500gb pa za profile? NAS pa je za backup vsega. To boljsa varianta?

kateri NAS pa imas? Synergy, ki sem ga hotel vzet nima iscsi, zato gledam alternative.

trnvpeti je izjavil:

qnap je bolj robusten
ni tko plasticen
synology je pa hitrejsi na istem hw


kako je pa software? kateri se ti bolj dopade. synergy sicer nima iscsi, ampak ce ga imam samo za backup potem niti ne rabim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tec ()

trnvpeti ::

ima iScsi!
sw je podoben pri obeh

tec ::

gledam specs in nikjer ne vidim

http://www.synology.com/enu/products/DS...

eh...najdu...hvala. bom kar tega vzel, ker je 200 eur cenejsi kot qnap.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tec ()

trnvpeti ::

http://www.synology.com/enu/products/co...
poglej, kateri synology nima iscsi

Daedalus ::

orej dam zraven se kontroler in npr. 2x500gb v raid1...al kako si to mislil? Torej da imam 150gb disk za winse, 500gb pa za profile? NAS pa je za backup vsega. To boljsa varianta?


Nah, dodaj en SAS disk in naredi raid5 + hotspare, če ti kontroler to omogoča. Dobro je meti še onboard cache na kontrolerju in baterijo za write cache. Če daš dva počasna diska v raid1, nisi rešil nič - še vedno si IOPS wise omejen na IOPS enega diska, kar ni lih fino. Pri raid5 pa load fašejo vsaj trije diski, kar precej izboljša odzivnost sistema.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

tec ::

potem imam 450gb disk in spare? ce prav razumem raid5, gre tko, da v primeru izpada enega od treh diskov, spare tega nadomesti. pokvarjen disk nato zamenjas z novim, ki postane novi spare? drugace pa koristim zdruzeno velikost treh diskov, torej 3x150gb?

vgrajeni kontroler je hp Smart Array P410i/512MB BBWC

bluefish ::

Ne, pri RAID5 koristiš n-1 diskov. Več podrobnosti: RAID 5 @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov strežnik za malo podjetje

Oddelek: Kaj kupiti
366117 (4421) woow
»

RAID na osebnem računalniku

Oddelek: Kaj kupiti
394317 (1880) pegasus
»

Kakšen strežnik?

Oddelek: Kaj kupiti
171988 (1341) ta-mau
»

Strežnik za malo podjetje

Oddelek: Kaj kupiti
283924 (3137) SasoS
»

VMware ?

Oddelek: Operacijski sistemi
327900 (7410) BlueRunner

Več podobnih tem