» »

Strežnik za malo podjetje

Strežnik za malo podjetje

ABX ::

Namen: VMware server na Linuxu (CentOS ali Ubuntu)

Kolega me je prosil da mu sestavim poceni strežnik za podjetje.
Ker ne delam tega ravno vsak dan (poceni variante), vprašam če ima kdo kakšno pripombo na to konfiguracijo.

Matična plošča Asus P5Q Premium, 775 - http://www.mimovrste.com/artikel/238006...
Raid 5 bo delala na Linuxu?
Procesor Intel Pentium Dual-Core E6500 2,93GHz, 775 - http://www.mimovrste.com/katalog/1349/o...
Pomnilnik (RAM) Patriot Viper DDR2 2x2GB 1066MHz - http://www.mimovrste.com/artikel/244004...
Ohišje Antec Three Hundred - http://www.nakupi.net/izdelek_Ohisje-An...
Napajalnik Power LC6600 600W - http://www.mimovrste.com/artikel/240002...
3x Trdi disk WD Caviar Blue 640GB, 7200rpm, 16MB, SATAII - http://www.mimovrste.com/artikel/206004...
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Brane2 ::

Kaj je "VMWare Server" ?
Stvar, ki poganja virtualne stroje, v katerih laufa strežniški SW ali kaj drugega ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

ABX ::

Brane2 je izjavil:

Kaj je "VMWare Server" ?
Stvar, ki poganja virtualne stroje, v katerih laufa strežniški SW ali kaj drugega ?


Da.

VMware Server 2.0 na Linuxu, pod njim pa bojo Windows serverji, 2 ali 3.
http://www.vmware.com/products/server/
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Brane2 ::

Jaz bi prej pogledal kake benčmarke o tem kako katera CPU familija "nosi" VMWare aplikcije.

Vem, da recimo Phenom ima posebne dodatke v MMU enoti namenjene ravno virtualizaciji, vejretno tudi novi i3/i5/i7 in če stvar dela, bo hitrostni pribitek lahko večji, kot je v povprečnih aplikacijah.

KAr se RAID-5 tiče, doslej mi je katerikoli RAID na Linuxu delal, če je le mašina našla diske ( da sem imel prave driverje za ATA/SATA vmesnike). NIsem še probal, a skor ziher sem, da lahko sestavim RAID-5 tudi iz parih USB ključkov, če je treba...

Aja, pa tanovi kerneli 2.6.33*,ki bodo aktualni, ko boš ti postavljal mašino, imajo kodo, ki zna računati vse za RAID večnitno in na prostih jedrih, tako da se ti verjetno že zato splača imeti 4-jedrnika.

Jaz mogoče ne bi odpisal AMDja za to zadevo kar tako. Njegovi 3.4 GHz Quadi so kar poceni, plate pa tudi ne stanejo nevemkoliko. Je pa res, da vdelane mrežne na njih niso nevemkaj, ampak:

- dobiš jih za ne prevelik denar za PCIe x1 vodilo. Resda ti to podraži plato, ampak zato ti crkotje ene kartice ne naredi plate neuporabne, poleg tega pa kartice lahko preneseš na novo plato.
- nove plate z 8xx + SB8xx čiperajem so tik pred izdajo v štacune in te bodo imele vdelane mrežne, ki bi se znale obnašati veliko bolje- pričakujem vsaj na ravni obstoječih vdelanih v nVidia čipsetih.

First 890GX board listed in EU
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

Popravek o tistih PCIe mrežnih- vsaj tiste, ki sem jih jaz našel v TechnTradeu so na bazi istega elcheapo Realteka kot vdelane. Ampak meni delajo brez problemov pri nekih srednjih bremenih in brez jumboframeov.

Za kako boljšo intel-based varianto pa ne vem, če in koliko bi bila dejansko dražja...
On the journey of life, I chose the psycho path.

ABX ::

Intel sem izbral iz preprostega razloga ker imam podobno zadevo doma in zadeva dela. Za tistih par Eurov se mi ne da ubadat, sploh ker niso moji. :)
Za poslovne namene ponavadi izbiram najbolj pogoste konfiguracije.

CPU je po mojih izkušnjah nepomemben, ker v povprečju visi na 5%. Tudi v tem primeru bo isto, vse kar rabijo je file server + SQL bazo za par uporabnikov.

Diski so glavni problem, tako pri hitrosti kot pri zanesljivosti. Misliš da ima smisla da kupim še četrtega in ga dam na polico, za vsak slučaj?
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Brane2 ::

Že, a to pomeni, da tvoj server laufa pod enakim bremenom ( VMWare Strežnik + N laufajočih virtualnih mašin, vsaka s svojim SW strežnikom ) ?

Če je tako, potem ni panike, sicer bi znalo biti problem.

Diski so glavni problem, tako pri hitrosti kot pri zanesljivosti. Misliš da ima smisla da kupim še četrtega in ga dam na polico, za vsak slučaj?


Če gre za stvar, kjer bi bil padec RAID-a zaradi crkotja diska neugoden, izguba podatkov pa izrazito neugodna, potem priporočam extra dva diska v sami škatli - eden priklopljen kot hot-spare, drugi pa samo privijačen a nevklopljen kot cold spare.

Bolje je, da je v stroju, kjer pripravljen čaka na preklop dveh konektorjev, kot da je na polici izpostavljen kojekakvim izkušnjam in nevarnostim...
On the journey of life, I chose the psycho path.

ABX ::

Da, vse skupaj je nezahtevno, VMWare je tukaj zaradi lažjega backup-a (offline mode) in selitve na novi hardware. Firme se tudi občasno širijo in vsake toliko pride kak novi strežnik, kateri načeloma ni zahteven, vendar je bolje da je vse ločeno, sploh če različne zunanje firme inštalirajo software na njega.

Za disk sem tudi jaz razmišljal v to smer. Naj bo notri in ugasnjen. Edino ne vem če te poceni RAID variante imajo možnost Hot-Spare.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Brane2 ::

Saj zato ti pravim da daj dva diska- en kot hot, drugi kot cold spare.

Kot vem, SW RAID na linuxu ima hot-spare...
On the journey of life, I chose the psycho path.

ABX ::

Ima sploh smisla Raid controler na plati ali bo Linux šel mimo njega?
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Brane2 ::

Kot vem, Linux tega ne uporablja. Kernel ima rutine, ki uporabljajo CPUjeve vektorske enote.
On the journey of life, I chose the psycho path.

ABX ::

Oki, hvala za pomoč.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Daedalus ::

Več rama. Pa jaz bi vzel Intel plato, malo dražje, so pa dosti zanesljive. Linux sw raid pa ima vse, kar imajo veliki, ob precej nižji ceni;) Edino kar moreš pazit je, da Linux sw raid 5 IIRC ni bootable, tako da boš moral diske particionirat in pol tlačit v raid. Manjše raid 1 particije za sistem, večje raid 5 za virtualce in ostale reči.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Brane2 ::

LInux SW RAID je bootable, če misliš na root particijo.

Ponavadi je najbolje na vseh diskih narediti na začetku majhno - parsto MB particijo za /boot, nato pač nekaj za swap - recimo 2G in vse ostalo za root.

prve particije vseh diskov lahko povežeš v RAID-1 polje, s katerega se da zbootat, ker so pač diski zrcalna kopija in v BIOSu lahko nastaviš boot s kateregakoli od njih. Če slučajno prva izbira ne dela, se bodo nekateri BIOS-i poskusili zbootati z naslednjh diskov...

PArticije za swap in glavnino pa lahko povežeš v RAID-5.

Jaz mam tako narejeno.

Oblikoval sem si majhen initrd ramdisk, ki ga grub ob bootu pobere s kernelom in ki se razzipa v RAM ob šatartu kernela in služi samo za to, da stroj prečekira diske, jih sestavi v RAID-e in prečekira filesysteme na njih, preden se z njih zboota.

Drugače pa strogo gledano niti tega ne rabiš, ker se baje da kernel prepričati v to, da ob bootu sam sestavi RAID polje, samo vsaj jaz sem ( v času 2.6.2x kernelov) imel s tem preveč težav in sem si zrolal initrd...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Invictus ::

Mogoče bi namesto Linux + VmWare Server uporabil VmWare ESXi?

Potem Linuxa spodaj sploh ne rabiš. Seveda moraš pa sestavit precej kompatibilno mašino ...

LP I.

Brane2 ::

Sem klical za ESXi okrog in sem dobil odgovor,d a je na voljo le v preveč oskubljeni free verziji in zame enostavno predragi normalni verziji EUR1k+ zanj vsaj jaz ne mislim dajat...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Daedalus ::

Brane2, maš prav. Čisto sem pozabil, da je treba sam /boot ločit... ESXi pa za nezahtevno uporabo dela čisto ok, sam dvomim, da boš lahko s tistim uporabljal sw raid. Sam uporabljam en hw node na Dell bladu in (razen win only GUI managementa) nimam kakih pripomb glede osnovne funkcionalnosti.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

ABX ::

A ni ESX plačljiv?

Hvala za info glede raida, bo prišlo prav.

P.S: Ima kdo kak predlog za UPS?
Jebeš Intel, Asus ftw! :)
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Daedalus ::

ESXi (mind the little i;))je free... je pa precej oskubljen bare metal hypervisor. UPS pa... nekaj malo nad povprečjem?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

ABX ::

Prvič slišim za "i" varianto.

UPS nič posebnega, do 30min avtonomije je dovolj.

Verjetno bom izbral APC UPS
http://www.mimovrste.com/katalog/896/mi...

Plato sem zamenjal z:
Matična plošča Asus P5QL-VM EPU, 775 - http://www.mimovrste.com/artikel/238006...
Ker ima integrirano grafično.

Post lahko pride prav komu ki fuša popoldan.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

PaJo ::

ESXi je free edicija ESX serije, manjka pa ti upravljalskih orodij, dela pa osnova okoli podpore za storage (tudi SAN) in virtualizacije mašin. Zadeva prav spodobno deluje za malo okolje in če backup delaš na kakšen drugi način, kakor ga drugače omogoča VMware vSphere plačljiva konzola.
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

ABX ::

Lahko kreiraš SW Raid 5 v ESXi?
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Daedalus ::

SW raid je not... treba met podprt HW kontroler.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

ABX ::

Kar pomeni 300-400E.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Daedalus ::

Če je to preveč, pol pač fallback na original načrt, pa bo lihtak ok.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

ABX ::

Ni nič narobe, samo nimajo takšnih zahtev.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

gslo ::

malo hijackam temo, da ne bom odpiral nove..

imam nalogo, da za manjšo trgovino / podjetje naredim načrt za nabavo strežnika, ki bi poleg ip kamer (max 5) laufal še SQL bazo, bodisi pantheona ali kakšnega birokrata (za birokrata še ne vem, ali to omogoča - verjetno ga).

razmišljam o nakupu win server 2008 licence + strežnika, pa ne vem kako točno je s tem. marsikje sem prebral, da se licenca lahko kupi samo z novo strojno opremo. wtf?

v glavnem - strežnik bi gostil bazo računovodskega/blagajniškega programa, do katere bi dostopali 2 blagajni v trgovini in mogoče še računalnik iz oddaljene lokacije (od doma), kjer se fura računovodstvo. koliko licenc torej potrebujem 1+2+1 = 4? za sever + vsakega klienta?

ABX ::

Tako, če želiš vmware server na Windows OS boš moral kupit licenco. In seveda vsak klient zahteva svojo.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

SasoS ::

Sicer se ne povezuje kaj dosti z originalno temo (linux - windows ??)

Za SQL se moraš odločiti ali bo dovolj Express (=free) varianta ali rabiš cel paket. Če rabiš cel paket, potem je najbrž najboljši nakup SBS Premium, ki bazo že vsebuje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri strojni RAID kontroler? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
748884 (5365) levaky
»

VMware ?

Oddelek: Operacijski sistemi
327811 (7321) BlueRunner
»

RAID - Katere diske kupiti?

Oddelek: Kaj kupiti
241633 (1333) Jin
»

Izšel brezplačni VMware ESXi Hypervisor

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
257369 (4526) BlueRunner
»

Budget host sistem za virtualne sisteme (VMware) - komentar prosim

Oddelek: Kaj kupiti
121797 (1486) Buggy

Več podobnih tem