» »

ATA 100 vs. ATA 66

ATA 100 vs. ATA 66

Tr0n ::

Zgleda so zadnje case aktualni IDE problecki. Evo se enega :).

primary master: WD 40 GB, 7200 RPM (Ultra DMA Mode 5, ATA 100)
primary slave: Teac CD-RW 4/4/32 (Multi-Word DMA Mode 2)

secondary master: WD 8 GB, 5400 RPM (Ultra DMA Mode 4, ATA 66)
secondary slave: Teac CD-ROM 32x (Multi-Word DMA Mode 2)

Oba IDE kabla sta 80 zilna, UDMA 100.

Sandra File System Benchmark

primary master disk: 23200 kB/s
secondary master disk: 8003 kB/s

Tu nekaj ne stima, ali pac? Priporocate kaksno drugo konfiguracijo oz. postavitev diskov, CD-ROMov? Ne verjamem, da je taksna razlika med 66 in 100 ali je disk krivec?

matic ::

verejetno ni razlika samo v ata 66 in 100 ampak tudi zaradi 7200 in 5400 rpm! Pa tudi verjetno zaradi letnikov diskov! Saj je verjetno 8GB dosti starejsi!?
Drugace pa probaj oba CD-rom odklopit, oba diska postavi na MASTER in probaj potem!?

Drugace pa nisem EXPERT v tem.. ampak kolikor sem se jaz ucil in zastopim ATA 100 in 66 je pac slednji ya 1/3 pocasnejsi.. en pac dela s taktom 66Mhz in drugi 100Mhz...in 66 je 2/3 od 100! Prav tako pa obrati 7200vs5400rpm! Tako da 8GB je tako na oko pomoje 1x pocasnejsi od 40GB! Ocitno pa se malenkost vec kot polovico!

Tr0n ::

Po specifikacijah:

UDMA Mode 4 - 66.7 MB/s
UDMA Mode 5 - 100.0 MB/s

Bom probal drugacne postavitve diskov, pa da vidim, ce bo kaj razlike. Samo verjetno je res disk problem, ker je ze starejsi. Thx.

ABX ::

..argh!
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

matic ::

Ups no mal sem zamesu! :D Niso MHz ampak ampak MB/s! Ocitno.. :D
Abx: kaj si jezen!?

suse80 ::

Pa jasno, da ti vsew skupaj dela počasi.

Će imaš na istem kanalu dve IDE napravi, ti bosta obe delali približno
toliko hitro, kot počasnejša izmed njiju.

Optična pogona ti zavirata HDD.Dejansko ti cel sistem dela na UDMA2

Postavi oba HDD na isti kanal, pa ti bosta delala oba na ATA66 UDMA4.
Na drugem kanalu ti bosta oba optična delala s prejšnjo hitrostjo.

Tista razlika, ki nastane v hitrosti diskov pa je posledica dostonih časov, ki so
pri 7200 rpm precej boljši kot pri 5400 rpm, poleg tega ima novejši disk hitrejši in večji cache.

Če imaš VIA chipset, pa posodobi še 4in1 gonilnike.

Trenutno v praksi še noben ATA 100 disk ne zmore niti 66 MB/s, kaj šele obljubljenih 100 MB/s

Tr0n ::

Hmm, ce pa sem prelistal stare poste s podobnim vprasanjem in so vsem priporocali, da si naj dajo HDja na locen kanal, ter CD-RW in CD-ROM prav tako za boljsi prenos med napravami. Nix jasno :).

Pa po svoji teoriji bi mi moral disk na primary master delovati veliko pocasneje (UDMA2) kar pa Sandra rezultati ne prikazujejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

suse80 ::

Saj dela počasneje. V resnici dela na PIO-3 mode ne v ATA UDMA načinu., samo Sandra ti tega ne pokaže.
Poskusi s kakim drugim programom, HD-tach baje daje kar realne rezultate.
Tak disk mora imeti prenose vsa 10 mb/s večje.
Moj disk Maxtor ATA100 7200rpm 40GB ima na ATA66 kontrolerju brzino okoli 32-37 MB/s.
Ta podatek mi v linuxu javi, če vtipkam hdparm ukaze. Javi mi tudi, da mi dela v PIO 4 Modu.
Za isti disk mi Sandra javi 27 MB/s prenos...
Če priklopim zraven Mitsumi CD-R kot slave, mi vsa stvar začne delat v PIO-3 modu, takrat so prenosi še slabši, 28-23 MB/s v Linuxu.

Seveda to velja le za moj primer. Če želiš seveda on-the-fly snemanje, je definitivno boljše, da imaš CD-ROM na drugem kanalu kot CD-R.
Še en tak post je nekje na ST netu, kjer majo ljudje screenshote Hd-tach tezultatov. Poglej tam.
Če bom našel HD-tach, pošljem svoj screenshot.

Obiščite stran o astronomiji ijn astrologiji http://www.mojevesolje.org

matic ::

suse80: a lahko na hitro poves samo kako v linux prides do teh info..

frudi ::

razporeditev naprav po ide kanalih je v glavnem odvisna od tvojih potreb - če veliko snemaš on-the-fly ali če veliko presnemavaš z enega diska na drugega, potem se ti splača imeti cdrom in cdrw na ločenih kanalih. drugače je bolje imeti oba diska skupaj na enem kanalu in oba optična pogona na drugem. pravzaprav, glede na to, da imaš še 4x rekorder je taka postavitev v tem primeru primerna tudi za on-the-fly pečenje.
tako da ti vsekakor priporočam, da spremeniš razporeditev...
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

suse80 ::

Matic:

prijavi se kot root in vtipkaj:

man hdparm

pokaže se obširen seznam funkcij ukaza hdparm

npr. hdparm -i /dev/hda za prvi IDE disk

stikal je več kot 20.

Lahko meriš hitrost branja in pisanja, pregledaš v katerem modu ti dela disk , lahko disk celo spraviš v standby pozicijo ali sleep....


po želji.



Tr0n ::

HD Tach

primary master: average 29425.5 kps
secondary slave: average 8905.4 kps

Torej nekaj podobnega, kot mi kaze Sandra.

Tr0n ::

suse80 ::

Zgornji linki samo ptrjujejo, kar sem rekel:
citat:
# Hard Disk and ATAPI Device Channel Sharing: There are several reasons why optical drives (or other ATAPI devices) should not be shared on the same channel as a fast hard disk. ATAPI allows the use of the same physical channels as IDE/ATA, but it is not the same protocol; ATAPI uses a much more complicated command structure. Opticals are also generally much slower devices than hard disks, so they can slow a hard disk down when sharing a channel. Finally, some ATAPI devices cannot deal with DMA bus mastering drivers, and will cause a problem if you try to enable bus mastering for a hard disk on a channel they are using.
komnec citata.

To je natančno to, kar sem rekel: Optični pogon naj ne bo na istem kanalu kot HDD....


Obiščite stran o astronomiji ijn astrologiji http://www.mojevesolje.org

Tr0n ::

Ja, pri konfiguraciji 2 HD, 2 CD ce imas 2 IDE kanala. Drugace je priporocilo vsak device na svojem kanalu.

Pa kot se vidi pod HD Tach testih, mi CD-RW na primary slave ne upocasnjuje HDja na primary master.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

Tr0n ::

Sem spremenil konfiguracijo in zmeril z HD Tach. Ni razlike.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ultra DMA

Oddelek: Strojna oprema
322202 (1607) amigo_no1
»

Data rate

Oddelek: Pomoč in nasveti
211336 (1053) Hana
»

Iz PIO Moda v DMA Mode

Oddelek: Pomoč in nasveti
81501 (1344) q:-p
»

Povezava HD in CD,CDRW

Oddelek: Pomoč in nasveti
161205 (949) Han
»

ATA 100 Diski (prenos)!

Oddelek: Strojna oprema
292223 (1499) zile

Več podobnih tem