» »

IDC napoveduje dominanco Symbiana

IDC napoveduje dominanco Symbiana

Android tudi na Nokii, izjemoma

vir: IDC
IDC - Po mnenju IDC-ja bo Symbian največji del pite, ko govorimo o operacijskih sistemih za mobilne telefone, obdržal vse do konca leta 2013, torej še skoraj 4 leta. A trenutno drugouvrščeni RIM s svojim Blackberry OS-om bo titulo kaj kmalu očitno predal Googlu oz. njihovemu Androidu, ki bo po mnenju IDC-ja prehitel Windows Mobile, RIM in iPhone OS, ki je trenutno tretji. Množica namenskih operacijskih sistemov, osnovanih na Linuxu (Bada, Maemo), naj bi, podobno kot webOS, zadrževalo predvsem slabo sklepanje partnerstev in posledično nizke subvencije pri mobilnih operaterjih, čeprav ni nujno, da so sistemi sami po sebi slabi. Symbian bo na vrhu obdržala prav masivna prednost pred RIM-om, kljub inovativnosti vseh ostalih konkurentov (roko na srce, dogajanje pri Windows Mobile prekaša celo svet Symbiana). Posvečanje vseh največjih proizvajalcev mobilnih telefonov (razen Nokie seveda) Androidu pa bo slednjemu dalo potreben zagon za prevzem drugega mesta. V primerjavi s 690.000 napravami v letu 2008 se bo slednje pomnožilo za skoraj 100-krat, saj IDC napoveduje, da bomo leta 2013 imeli že kar 68 milijonov naprav, na katerih bo tekel Android. Skupno število prodanih pametnih mobilnikov naj bi skozi vsa štiri leta tudi stabilno naraščalo za 20,1% letno in naj bi v letu 2013 doseglo že 390 milijonov prodanih naprav.

16 komentarjev

sirotka ::

Ja, vsako leto je leto linuxa in derivatov!

Sicer pa, če ne bo win7:)mobile kak velik polom, imajo dost šans, da si dvignejo %, že zaradi MSja in razširjenosti custom romov. Symbian se bo verjetno totalno preselil v srednji rang, višji rang pa maemo(če bo 6 ok), iphone os(4.0 naj bi prinesel kar nekaj novosti), Android...bomo še vidli kaj bodo kej novejše verzije prinesle.


sicer je off: Zakaj Android v USA ne podpira multi toucha, pri nas pa? Patenti?

Bistri007 ::

Pa poglejmo - Nokia ima:
- Symbian
- Maemo
- Qt

Qt deluje na Symbianu in Maemu. Vsekakor je dobro za Nokio, če je izdelovanje aplikacij čim bolj enostavno in če je za njih čim večji trg. Predvidevam, da bo Maemo dobil Symbian kompatibilnost.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

roberto1 ::

Če vidim Android na Nokii me bo tak kap:))))
Čeprav je Symbian bolj tak tak, je verjetno res da bo obdržal svoj delež vsaj še nekaj let. Konkurenca pa ne počiva, kar me zelo veseli:) lpt
Someday never comes!

Bistri007 ::

Roberto, upam, da te ne bo kap :D

http://www.top10.co.uk/mobilephones/new...
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

c00L3r ::

BlackBerry lahko poganja samo Java ME aplikacije. Tako, bo zaradi pomanjkanja dobrih aplikacij vedno slabši. Symbian je (bil) odličen na ne-touchscreen telefonih. Maemo bo počasi tam, kjer je Android bil pred 2 letoma. Android postaja iz dneva v dan boljši. Microsoft bo moral spisat posebej OS za telefono. Windows Mobile je v bistvu 10 let star OS ta dlančnike. Apple je seveda zelo uspešen, sploh zaradi preprosti uporabe in "smešnih" aplikacij. Lahko se mu zgodi, da bo zaradi svoje zaprtosti in omejevanja, odvrnil uporabnike. Android pa takih omejitev nima.

Linux postaja vedno bolj popularen pri Mobilnih napravah. In prav je tako. Sem že večkrat na forumu trdil da Linux odličen, za specifična opravila. Kot splošno uporabni namizni OS pa žal ni tako primeren.

borchi ::

BlackBerry lahko poganja samo Java ME aplikacije. Tako, bo zaradi pomanjkanja dobrih aplikacij vedno slabši.

uh, sem se sedaj spomnil. v oni temi "iphone userji so prismode", kjer so citirali "raziskavo", ki je potem nihče ni hotel prebrat... no, skratka, jaz sem tiste bedarije prebral in med drugim so tam napisali, da ima java me daleč daleč daleč daleč največje število najbolj brihtnih programerjev in s tem kvalitetnih aplikacij...

(i kid you not!)
l'jga

roberto1 ::

@Bistri007 - mislim sem uradno in tudi reklamirano - takrat pa me bo res:). Možnosti za to so verjetno enake kot če bi Apple izdal komp s prednameščeni winsi:)
Hekerski dosežki so sicer impresivni, ampak vsi vemo da to ni za množice:)) lpt
Someday never comes!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: roberto1 ()

Looooooka ::

Jst si ne bi upal takih modrosti pisat.Blackberry je cist fina zadeva, ki v marsikateri zadevi povozi ostale.
V javi lahko na konc koncev tud emulator napisejo in laufajo karkol bi blo ze treba laufat...celga symbiana ali androida.Telefoni so pocas ze tok mocni, da jih tud to ne bo vec bremzal.

c00L3r ::

BlackBerry lahko poganja samo Java ME aplikacije. Tako, bo zaradi pomanjkanja dobrih aplikacij vedno slabši.

uh, sem se sedaj spomnil. v oni temi "iphone userji so prismode", kjer so citirali "raziskavo", ki je potem nihče ni hotel prebrat... no, skratka, jaz sem tiste bedarije prebral in med drugim so tam napisali, da ima java me daleč daleč daleč daleč največje število najbolj brihtnih programerjev in s tem kvalitetnih aplikacij...

(i kid you not!)

Se popolnoma strinjam glede brihtnih Java programerjev. Tudi na Android-u se razvija v Javi. So pa tu vmes še različne platforme, združljivosti, zmogljivosti navideznih strojev ipd.... Java ME je super zadeva za preproste igrice, ne bo nikoli kos bolj zmogljivim aplikacijam.

borchi ::

Se popolnoma strinjam glede brihtnih Java programerjev.

ampak taglavne brihte tam so pa izprosile tudi c/c++ v native development kit-u. zakaj?

Tudi na Android-u se razvija v Javi.

... pa si poglej mal aplikacije. (a market app a day keeps constipation away)

ampak hotu sem povedat nekaj drugega. tudi, če si še tako dober, včasih te lahko kdo premaga samo zaradi boljšega "orodja"...
l'jga

c00L3r ::

Se popolnoma strinjam glede brihtnih Java programerjev.

ampak taglavne brihte tam so pa izprosile tudi c/c++ v native development kit-u. zakaj?

Tudi na Android-u se razvija v Javi.

... pa si poglej mal aplikacije. (a market app a day keeps constipation away)

ampak hotu sem povedat nekaj drugega. tudi, če si še tako dober, včasih te lahko kdo premaga samo zaradi boljšega "orodja"...


C/C++ development kit je namenjen performančnim izboljšavam in portanju C++ kode na Android. Še vedno se del aplikacije izvaja v navideznem stroju. Ono z orodjem drži. Recimo preprosto WM aplikacijo, lahko narediš v pol časa, kot Android. Npr. kalkulator, al pa kaka preprosta igrica. Ker je Visual Studio res vse v enem.

Moj prejšni post pa se nanašal, na Javo. Ker se uporablja, kot programski jezik marsikje. Nekje uspešneje, nekje manj. Nekje je delo z njo lažje, nekje dosti težje. Ne moreš pa na splošno rečt, da so C++ razvijalci boljši/pametnejši od Jave.

borchi ::

Ne moreš pa na splošno rečt, da so C++ razvijalci boljši/pametnejši od Jave.

seveda ne. a obratno pa lahko? :D
l'jga

c00L3r ::

Ne moreš pa na splošno rečt, da so C++ razvijalci boljši/pametnejši od Jave.

seveda ne. a obratno pa lahko? :D

Seveda ne :D
Je pa res, da tisti, ki začnejo z Javo/C# sploh ne vejo, kak stvari delujejo nižje nivojsko. Niso pa zato slabši. Če bi se jaz zdaj začel učit programirat, bi vseeno preskočil C++. Še bolj "zabaven" je zbirni jezik s procesroskimi ukazi. :)

Bistri007 ::

Glede zbirnika, C++, Jave...

Problem pisanja programov v zbirniku je, da so ukazi zelo drobni. Veliko moraš pisati, če hočeš kaj narediti. Vsaka majhna napaka je lahko hrošč ali skriti hrošč, ki se pojavi v 0.1% primerov.

C je večja abstrakcija in povišana produktivnost programerjev, Java/C# pa še višja.

Bližje stroju se splača programirati samo ozke zanke in kodo, ki se velikokrat ponovi.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

jlpktnst ::

Ma itak stroj naredi v večini primerov že kar boljšo optimizacijo kot človek na roke. Tako da je vedno manj priporočljivo brkljat na roke po nižjih nivojih. Če ni to nujno potrebno in neizogibno.

To je še ostanek mita iz zgodnjih let programskih jezikov, ko so bili prevajalniki precej okorni. Takrat je razlika bila še vedno več kot očitna (čeprav je bilo že takrat programiranje v višjih jezikih toliko ceneje, da že iz tega razloga pade zbirnik).

ZaLoMaT ::

BlackBerry OS, kljub ne razširjenosti svojih telefonov v srednjem in nižjem rangu, odlično konkurira ostalim OS-jem,...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Težave v Nokii se nadaljujejo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
9020959 (15359) PrihajaNodi
»

Bo Nokia ob polletju še zasedala prestol pametnih mobilnikov?

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
145893 (4438) PrimozR
»

Android uspešno v prvem četrtletju, Windows Phone 7 nekoliko manj

Oddelek: Novice / Android
84431 (3775) lurker
»

HTC podvojil zaslužke, Android hitro raste

Oddelek: Novice / Android
74349 (3683) Tr0n
»

Symbian in Windows Mobile nazadujeta (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Windows Mobile
628752 (7661) damirj79

Več podobnih tem