» »

Slovenija postala sodelujoča članica Evropske vesoljske agencije

Slovenija postala sodelujoča članica Evropske vesoljske agencije

Sedež ESA

RTV Slovenija - Slovenija je v petek v Noordwijku na Nizozemskem z Evropsko vesoljsko agencijo podpisala tako imenovani ECS-sporazum, s čimer je dobila status sodelujoče partnerice (ECS oz. European Cooperating State). Pred poldrugim letom, 28. maja 2008, je Slovenija storila prvi korak v približevanju Evropski vesoljski agenciji (ESA), ko je podpisala sporazum o sodelovanju. Novi sporazum je druga stopnička na poti do polnopravnega članstva, za katerega lahko država zaprosi po petih letih sodelovanja. Sedanji status Sloveniji omogoča sodelovanje v vseh njenih programih razen osnovnega tehnološko-raziskovalnega, medtem ko je finančna obveznost bistveno nižja kot je ta za polnopravne članice.

Članice ESA so vse stare članice Evropske unije (razen Liechtensteina) ter Švica, Češka, Norveška in pridružena članica Kanada. Sodelujoče države z ECS-sporazumom so še Madžarska, Romunija, Poljska in Estonija, na prvi ravni sodelovanja pa ostajajo še Turčija, Ukrajina, Latvija in Ciper. Proračun ESA je lani znašal 3,6 milijarde evrov, pri čemer je obvezna članarina polnopravnih članic razdeljena glede na bruto družbeni proizvod članice. Obvezni prispevek Slovenije bi v primeru polnopravnega članstva znašal okrog 800.000 evrov, tako pa bo še manj.

51 komentarjev

«
1
2

SuperVeloce ::

Glede na to, kako si nasi politiki z dnarjem riti brisejo, je 800k eur malo =)

tvich ::

Up, Up and away!
And AC said, ''LET THERE BE LIGHT!''
And there was light--

Mipe ::

Slovenija gre naprej!

Smurf ::

Mimogrede FE UL in FERI UM že od oktobra sodelujeta na tem projektu, klik.

ozbolt ::

Denar bomo dajali ne bomo pa imeli nobene odločitve. Mah bolje kot za marsikaj drugega (Primerjava s Patrijo nepotrebna)

Mipe ::

Bolje sodelovati kot ne sodelovati.

FireSnake ::

Stran vrzen denar!

Tu se vidi nesposobnost politikov, ki ne pozna meja. Kljub temu, da EU placujemo mastne kazni, ker prevec onesnazujemo bodo kreteni razsirili TE Sostanj.

In tudi tole je nepotrebno metanje denarja stran. Kaj pa imamo lahko mi od tega? Z 800K EUR je mozno ustanoviti firmo, kjer bi bilo zaposlenih kar nekaj ljudi (in to vsako leto).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Mipe ::

Prav tako bi bilo možno najti zaposlitev pri ESA. Sicer pa je možnost razvoja bolj sprejemljiva od metanja denarja Romom.

McHusch ::

Uhm, številka 800k eur je dopisana ravno zato, da se ne bi usul cel kup komentarjev, kako mečemo stran denar. To je drobiž in prednosti sodelovanja več kot odtehtajo ta denar.

FireSnake ::

800k EUR je drobiz? Po vsem tem, ko so nas nasi vrli politiki zapufali do skrajnosti? Ce bo slo v tej smeri, potem je bankrot drzave neizbezen (da ne bo kdo mislil, da pljuvam samo po tej vladi naj povem, da so v mojih oceh vsi isti - oportunisticna in nesposobna banda).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

destroyer2k ::

FireSnake

Iz vesoljskega programa lahko dobimo veliko več, kot pa da nastane nova firma s tem denarjom. Recimo najbližji projekt vesolskega programa je novo letalo, ki bi lahko v zelo kratkem času prišel iz evrope v ameriki (če se prav spominjam 40 min naj bi trajal).

Recimo včasih so tudi mislili, da je denar vstran vržen zaradi protonskega trkalnika, ampak prav zarai tega "vstran vrženega" denarja imamo dosti medicinskih strojev, ki nebi obstajal če ta projekt nebi bil narejen.

ivanuscha ::

Lahko napišeš oz. daš link za kaj več o tem letalu? S čim se ta evropska vesoljska agencija sploh ukvarja in kaj bomo imeli od tega sodelovanja?

destroyer2k ::

Live

Tole je še starejši koncept, če bom naletel na novejšega bom podal še tisti link kasneje (ne morem se spomniti imena projekta).

http://www.nasa.gov/centers/langley/new...

Ja ta vesolska agencija se ukvarja to kar nasa dela, ker nimamo dovolj denarja, da bi konkurirali (plovilo itd.) ga vlagajo v nasa (in tudi v svoje projekte, saj tudi evropa dela veliko delov za ISS in ostalo) in če nasa razvije novo tehnologijo, bo evropa tudi dobila dostop, do teh specifikacij.

Ah pozabil sem še napisati, da če nasa bo kdaj začela pridobivati helij3 iz lune, ga more tudi evropi dati (zaradi finančne podpore, ki daje evropa).

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

800k EUR je drobiz?

Proti raznim vladnim letalom, Patrijam, itd ja je.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Kiborg ::

Vsekakor podpiram! Skrajni čas je da se tudi Slovenci spravimo v vesolje! :) Tako ali drugače. Sicer pa je sodelovanje v visokotehnoloških projektih vedno dobrodošlo, v najslabšem primeru bomo odkrili nove podatke o svetu in vesolju okoli nas, v najboljšem primeru pa bomo tudi deležni kakšnih novih in koristnih tehnologij in postopkov.

Gandalfar ::

800k EUR je drobiz?


Za koliko pa bi ti rad prisel v vesolje? 480 evrov ali je to tudi prevec, ker je to ze vec kot minimalna placa?

FireSnake ::

800k EUR je drobiz?

Proti raznim vladnim letalom, Patrijam, itd ja je.


Hmmm, skorajda zalostno je, da nasa banda tako razmetava z denarjem, da potem relativno visok znesek za mnoge predstavlja drobiz.

Glede dosezkov se tudi ne bi strjnjal ... vse, kar bo nasa zepna drzavica rabila bo morala kupit. In ne verjamem, da ni se nam teh 800k € (na leto) kdaj obrestovalo.

Pa vzamimo obdobje desetih let, kaj za 8 MIO € tudi nic ne dobimo, in je to se vedno drobiz?

Res me zanima, na kak nacin lahko mi tu profitiramo (v smisli, da dobimo vec, kot damo). Ampak, glede konkretnih stvari ne natolcevanj, kot eni zgoraj navajajo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Smurf ::

98% denarja naj bi se povrnilo v obliki naročil. Kaj dobimo od tega?
- Možnost sodelovanja pri visokotehnološki znanosti
- Sodelovanje s tujimi laboratoriji
- Zaposlitev
- Nabiranje izkušenj (študentje)

and so on.

AtaStrudl ::

Se enkrat preberite:

Obvezni prispevek Slovenije bi V PRIMERU polnopravnega članstva znašal okrog 800.000 evrov, tako pa bo še manj.


(poudarek moj)

destroyer2k ::

FireSnake

Kdo je pa podpiral razvoj CCD tipala ali pa brezični prenos podatakov itd.? Zaradi vesoljskih agencij je nastalo digitalni fotoaparat in internet (vem da internet je nastal pod vojaškim programom, ampak zaradi nasa je prvotno bil narejen sploh digitalni prenos podatkov).

Pa še je dosti stvari, ampak se mi ne da več naštevati.

Zgodovina sprememb…

PaX_MaN ::

Res me zanima, na kak nacin lahko mi tu profitiramo (v smisli, da dobimo vec, kot damo). Ampak, glede konkretnih stvari ne natolcevanj, kot eni zgoraj navajajo.

Preberi si neposredno na ESA portalu.

MrStein ::

Fantje, 800 000 EUR je 10 be em ve-jev.
To ne bo plačal neki delavec z 500 EUR plače, ampak država.
To je manj kot pol evra na leto na prebivalca.
Manj kot en bleferendum.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

FireSnake ::

destroyer2k: ampak, ko kupis fotoaparat to vseeno se enkrat placas - mi torej od vsega tega nimamo nic.

Meni se pac to, da se ena mala zapufana drzava vsepovsod zraven sili ne zdi najbolj smiselno.

OK, ce imajo ljudje tam moznost zaposlitve, pol se zadeva (iz mojega vidika) malo omili, ceprav dvomim, da bo veliko slovencev imelo sluzbo na tak nacin (se vedno pa trdim, da bi se z 800kEUR dalo doma odpret marsikatero delovno mesto). Potem pa je tu se vprasanje, kdo mu sploh da placo ... upajmo, da oni.

MrStein: tebi pa ni cisto jasno (glede na to, kako neumnost si stresu), od kje drzava crpa denar, a? TUDI delavec, ki ima 500 EUR place placuje prispevke in davke, torej posledicno tudi tole oslarijo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

destroyer2k ::

FireSnake

Koliko smo mi res zapufani če veš kaj? Ali smo več kot 60% eno letnega kapitala ali majn?

FireSnake ::

Ne bi vedel tocno, nazadnje se je govorilo, da smo zapufani ze 5000EUR na drzavljana. S tem nic ne bi bilo narobe, ce bi s tem denarjem naredli kaj pametnega pa, zal, niso :(
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

sidd ::

FireSnake: naj se racionalizira državna uprava, pa bo za 50 članarin na leto ostalo :D
no idea for signature
signed
I

destroyer2k ::

FireSnake

Bah to je nemogoče more biti cifra večja. To je komaj 10 milijard EUR (malo več) v dolgovih. V enem letu pa imamo GDP 38 milijard EUR (po 2008 podatkih), to še ni niti blizu 50%.

AtaStrudl ::

PA SAJ SPLOH NE BOMO PLACALI 800 kE !!!!!
Najprej preberite kaj tam zgoraj pise, potem pa tumbajte!

destroyer2k ::

AtaStrudl

Bolše bi bilo, da bi tukaj dali 800k EUR, kot pa da država daje drogerašem denar, hrano, prenočišče itd. (mi ni jasno kako lahko nič vredneži dobijo več državne podpore, kot pa kakšni siromaki, ki še za hrano komaj imajo denar).

JesusChrist ::

in ke razen, da jim dnar damo bomo mi meli od tega?

Brane2 ::

Tako na prvi uč dokaj koristna poteza.

Kaj bomo imeli od tega ?

Odvisno od nas, verjetno pa vsega po malem. Večja prisotnost naših strokovnjakov, več priložnosti za naša podjetja za razvoj zahtevanih tehnologij itd.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

MrStein ::

FireSnake:

MrStein: tebi pa ni cisto jasno (glede na to, kako neumnost si stresu), od kje drzava crpa denar, a? TUDI delavec, ki ima 500 EUR place placuje prispevke in davke, torej posledicno tudi tole oslarijo.

Ja, celih 5 centov od plače bi ga stalo. GREMO NA CESTE!!!!!!!!!!!
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

FireSnake ::

Povej to tistim, ki so ostali na cesti, ki niti 500EUR nimajo.

Ne vem, ali se nalasc delas tako neumnega, ali dejansko si tako omejen, da noces videti celotne slike. Se ti zavedas, koliko je skritih davkov v SLO? Smo ena izmed najbolj obdavcenih drzav v Evropi, ti pa take kvasis.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Poldi112 ::

Pa se ti zavedaš, da bi brez razvoja v znanost še danes kurili dračje v votlinah? Groza ane, vlagati v nekaj, za kar ni garantiranega rezultata. Bolje da sploh ne poskušamo, ker se nam zna zgoditi,da bo to zgrešena investicija.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

3p ::

Povej to tistim, ki so ostali na cesti, ki niti 500EUR nimajo.

Ne vem, ali se nalasc delas tako neumnega, ali dejansko si tako omejen, da noces videti celotne slike. Se ti zavedas, koliko je skritih davkov v SLO? Smo ena izmed najbolj obdavcenih drzav v Evropi, ti pa take kvasis.


Iz 800000 daš 1600 ljudem en mesec minimalno plačo. Naslednji mesec pa njihovo tekstilno (ali podobno) tovarno spet zapiraš. Iz tega, da smo pri ESI poleg pa se bomo morali le potruditi, da bomo vsako leto vsaj 800000 dobili nazaj (na področju tehnologij s prihodnostjo).

Glede tega, da smo ena od najbolj obdavčenih držav v EU pa obstajajo različni podatki. Ima kdo kak pameten vir?

ahac ::

Pa se ti zavedaš, da bi brez razvoja v znanost še danes kurili dračje v votlinah? Groza ane, vlagati v nekaj, za kar ni garantiranega rezultata. Bolje da sploh ne poskušamo, ker se nam zna zgoditi,da bo to zgrešena investicija.


Ne, ti ne razumeš. :P
Evropejci naj kar vlagajo. Ko bodo nekaj novega odkril se bomo pa že nekako vštulil zraven. Tko se to dela na Balkanu... ;)
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

FireSnake ::

Pa se ti zavedaš, da bi brez razvoja v znanost še danes kurili dračje v votlinah?


Spet ena pametna (in totalno brez smisla)!

Potem pa teh 800k skurimo DOMA, da bo nas folk nekaj imel od tega. Kaj tu ni jasno? Sodelujes pa (v tujini) tako ali tako lahko s komer koli ti srce pozeli.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

MrStein ::

Dajmo FireSnake-ta za ministra za znanost in razvoj.

Aja, pa vse tuje knjige, revije in dobrine odpovedat, da naš predragi denar ne odteka v tujino.
Ja, tudi PC-ja, vsi nazaj na Delte, Partnerje in podobno. Pa Gorenje TV (ne z japonskim ekranom !!!!) in Gams radio. Mobiteli* žal odpadejo v celoti.


* - ja, "mobitel" je sopomenka za prenosne telefone...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

AtaStrudl ::

Ja saj, tudi ce bi dali 800 kE, bi bilo to nic proti temu, kar zmecemo v NATO. In kaj imamo od clanstva v NATO? Vecjo verjetnost, da bo pri nas pocila kaka bomba!

Vsekakor glasujem za ESA :-)

MrStein ::

Ja, eni nimajo perspektive. Zanimivo, ko se skoz okno vrže stokrat več, pa vsi tiho...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Timurlenk ::

Fantje, 800 000 EUR je 10 be em ve-jev.
To ne bo plačal neki delavec z 500 EUR plače, ampak država.
To je manj kot pol evra na leto na prebivalca.
Manj kot en bleferendum.



ne bodo plačali državljani, ampak država?

lulz

aja, drugače to pridružitev vsekakor pozdravljam, končno nekam bolj pametno vložen denar

Zgodovina sprememb…

Utk ::


Glede tega, da smo ena od najbolj obdavčenih držav v EU pa obstajajo različni podatki. Ima kdo kak pameten vir?

Moj vir je moj list z izračunano plačo. Poglej svoj vir. Če še potem tega ne verjameš pa bog pomagaj.

3p ::


Glede tega, da smo ena od najbolj obdavčenih držav v EU pa obstajajo različni podatki. Ima kdo kak pameten vir?

Moj vir je moj list z izračunano plačo. Poglej svoj vir. Če še potem tega ne verjameš pa bog pomagaj.


Na tvojem listu s plačo piše, koliko so v drugih državah obdavčeni? Na mojem žal ne. Niti ne piše, kakšne bonitete vse so odbite od moje bruto plače pri nas in kako bi bilo drugje...

MrStein ::

Timurlenk :

ne bodo plačali državljani, ampak država?

Preberi še enkrat.
Ne bo plačal posameznik s plačo 500 EUR (ki niti ne more),
ampak država (predstavnik milijonov posameznikov) s "plačo" nekaj milijard EUR.

Jasno ali treba narisati?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

destroyer2k ::

3p

Mi smo res ena najbol obdavčenih držav, samo imamo pa tudi dosti bonitete zato. Recimo amerika ki je kao ena najbol razvitih držav ima pa najslabše narejeni sistem (sedaj gre na bolje ko so končno sprejeli health bill).

Enako je z Veliko Britanijo, ko je ena šla v london in so se tem čudili ji folki, ko ima doma 2 kopalnice in svojo hišo itd..

poweroff ::

Eh, to je slovencelnjska obrtniška logika. Razmišljat in vlagat kratkoročno in čim manj namenjat za razvoj. Ni pa problem znosit milijonov v gostilno ali pa za "zajebat" soseda.
sudo poweroff

Poldi112 ::

>sedaj gre na bolje ko so končno sprejeli health bill

A so ga res?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Mipe ::

Pravzaprav teh 800k vzdržuje obstoječe službe pri nas, ker bodo tudi pri nas naročali dele in rešitve za ESA. Na primer NASA outsourca del senzorskega programja neki slovenski firmi. Bolje to kot da zapravimo teh 800k za ustanovitev firme, ki bi jo mesec pozneje zaprli in delavce vrgli na cesto brez penzije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

destroyer2k ::

Poldi112

Ja so ga sprejeli in zadnji glas, ki so rabili so dobili od republikanca se mi zdi.

http://salaswildthoughts.blogspot.com/2...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ESA prejela največji proračun doslej

Oddelek: Novice / Ostale najave
165708 (4228) MrNighthawk
»

Slovenija še bliže polnopravnemu članstvu v CERN-u

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
92984 (2052) BlaY0
»

Slovenija na poti k članstvu v CERN-u!

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4010882 (6335) gus5
»

Slovenija postala pridružena članica CERN-a

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
84995 (3303) 11111001001
»

Slovenija postala pridružena članica Evropske vesoljske agencije (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7415818 (11836) MrStein

Več podobnih tem