» »

Vpogled v Symbian v letu 2011

Vpogled v Symbian v letu 2011

engadget - Čeprav je trenutno aktualen Symbian S60 5th edition, poznan tudi kot Symbian1, tri generacije oddaljen od trenutno najnovejše načrtovane generacije, Symbian4, smo že dobili prvi predogled uporabniškega vmesnika slednjega. Med njima bomo jasno ugledali še Symbian2, prvo odprtokodno različico, ter Symbian3, ki naj bi prinesel prve osvežitve uporabniškega vmesnika pred zadnjo stopnjo preobrazbe mobilnega operacijskega sistema, ki zadnje čase izgublja tržni delež. Symbian4 bo sicer uradno predstavljen že konec leta 2010, a bomo prve naprave ugledali šele zgodaj v letu 2011. Slednje nam lahko da slutiti, da obstoječi mobilni telefoni žal ne bodo podpirali nadgradenj, vsaj ne do konca. Štirica bo očitno tudi bolj prijazna za razvijalce aplikacij, saj s seboj prinaša implementacijo Qt-ja, a katerim Nokia cilja na poenotenje razvijalskih zahtev tako za Symbian kot za Maemo. Uporabniški vmesnik je (končno) popolnoma prenovljen, z uporabo grafičnih tehnologij naslednje generacije pa podpira tudi prosojnost in moderne animacijske efekte. Zasnova izgleda vmesnika je še daleč od dorečene, razvojna skupina pa bo verjetno z veseljem sprejela tehtne predloge za spremembe.

47 komentarjev

jlpktnst ::

Symbian = fail.

Naj že umre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jlpktnst ()

Bor H ::

mu bom predal tvoje ukaze, o visočanstvo

JesusChrist ::

jlpktnst kaj pa tebe tako boli Symbian?

Zmajc ::

Mogoče to da je zastarel in počasen? Tudi prihajajoča verzija zgleda bolj fail kot ne.

Bor H ::

Symbian je čist fajn, ne vem v čem je tak problem. Mogoče je mal počasn, ampak sumim da je glavni problem v prešvoh hardwerju, 400Mhz, 128Mb RAMA pač ne bo poganjal gladko take resolucije z nekimi efekti.

necromncr ::

Symbian = fail.

Naj že umre.

Da! Naj umre. Naj pridejo na sceno Windows Mobile telefoni, z zagonskim časom minute in totalno neuporabnostjo.

BTW: V (verjetno) tvojem SE je tudi Symbian.

nekikr ::

Kakšen WinMo....MacOS FTW :)

borchi ::

a folk na veliko reboota telefone čez dan?
l'jga

buneech ::

Kakšen WinMo....MacOS FTW :)

Sej veš, da obstaja razlika med Mac OS in iPhone OS?

nekikr ::

No, važno, da veš kaj sem mislil ;)

ALT ::

bor_h, prve dve generacije iphona ravno tako poganja 400mhz procesor z 128mb rama.. pa ni niti priblizno tako neodziven..

sploh pa glede na to da se symbian ni skoraj nic polepsal in postal graficno bolj zahteven kot prve verzije, ki jih je poganjal nek 100mhz al pocasnejsi z nekih 16mb, se mi zdi da sedanji hw sploh ni problematicen.

sicer pa sem vesel prenove, mogoce bodo pa mid-range telefoni koncno imeli lep vmesnik..

Icematxyz ::

Če kdo misli da bo kar čez noč Symbian "role over" in bo "dead". Potem malo živi v oblakih? Ne moreš ti takšnega podjetja kot je Nokia z neko igračo zamajati čez noč.

Če bi to šlo tako preprosto narediti bi se marsikaj dan danes spremenilo čez noč. Pa se ponavadi ne. Pa niti ne vem zakaj bi se uporabniki tega veselili?

Prav zaradi konkurence se Symbian spreminja tako hitro da niti ne moreš slediti? A ni to lepo?

Kdo pa ima neke monopolistične težnje in meni da bo jutri nekaj obvladovalo 90% tržišča pa je malo zašel z poti?

ALT ::

od kje ti pa buce da se symbian spreminja tako hitro, da niti ne mores sledit? zato ker bodo koncno po 10ih letih in kar nekaj letih zaostajanja za konkurenco temeljito predelali vmesnik (cez se dodatna dva leta seveda)?

ali te taka evforija daje ker bodo izpljunili med danasnjim in koncnim preoblikovanjem dve beta verzije OSa cisto po nepotrebnem? namesto da so se prej spomnili konkretno izboljsat UI, se se zdaj vlecejo in mislijo nategovat ljudi z dvemi pol-izdelki dokler ne spacajo skupaj nekaj spodobnega.

raje bi prisparali cas z vmesnimi verzijami in cez eno leto predstavili nov UI.. ampak ocitno jim manjka materiala za marketing in se hocejo bahati z "new" symbian se preden ga dejansko dokoncajo.

Bor H ::

alt:
iphone ima tudi namenski GPU, sicer je imel resolucijo 320*480 medtem ko jo ima s60v5 serija 640*360 kar pomeni da mora symbian poganjati 50% več pixlov, tudi ni zanemarljivo

edit, dodatni odgovor:
10 let za konkurenco? da fuck? kot prvo pretiravaš, kot drugo ti pa ni jasno da pred iphone osom in androidom nisi mel kej dost drugega kot winmo, symbian in blackberry, vsak je bil nekako v svojo smer skoncentriran, aja, še palm os je bil ja, črnobel če se ne motim?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bor H ()

ALT ::

Bor, nokije imajo seveda tudi namenski GPU vkljucen, ze prva n95 in marsikatera druga v zadnjih letih, na cudoviti rezoluciji 240x320, zaradi cesar bi po tvoje morala biti noro odzivna. in poganjat visjo rezolucijo OSa brez kakih lepotilnih efektov za GPU ni noben problem..

dejanslo ::

ampak kakorkoli obrnes, je danes obupno zadaj.. za nontouch naprave je bil meni cisto vredu; na e seriji niti ni bil pocasen; touch telefonom pa enostavno ni dorasel
There`s More Than One Way To Do It

Bor H ::

N95 je po mojem skromnem mnenju itak katastrofa, ampak to je bolj stvar okusa verjetno.

Sicer pa: za VSE kar rabim mobitel mi 5800xm zadostuje: imam glasbe kolikor pač hočeš gor, lahko brskam z Opero Mobile (lahko uporabim Skyfire, morda vgrajen browser, kot mi pač zapaše), maile mi nonstop čekira, za tistih nekaj slik, ki jih pritisnem ma kamero več kot dovolj dobro, edina stvar, ki me živcira pri njem je res čudna galerija, hrošče so pa z zadnjim FWjem uspešno odstranili

Lonsarg ::

Mene čudi Nokiin pogled na trg mobitelov. Sej je ja jasno da OS postaja vedno bolj pomemben faktor na Mobitelih, prej kot si mislite, bodo imeli mobiteli standarden hardware, da se bo po želji nalagalo OS.

Če bi nokia imela kej občutka, kam gre trg bi izdala tudi kako napravo z Androidom. So namreč ljudje, ko gledajo na mobitel kot celoto, vedno več pa je takih, ki se najprej odločijo za OS, pa šele potem gledajo mobitele. Tukaj Nokia izgubi vedno več. Ne vem kaj dela njihova taktična skupina.

Icematxyz ::

od kje ti pa buce da se symbian spreminja tako hitro, da niti ne mores sledit?


Evo ti:

Čeprav je trenutno aktualen Symbian S60 5th edition, poznan tudi kot Symbian1, tri generacije oddaljen od trenutno najnovejše načrtovane generacije, Symbian4, smo že dobili prvi predogled uporabniškega vmesnika slednjega. Med njima bomo jasno ugledali še Symbian2, prvo odprtokodno različico, ter Symbian3, ki naj bi prinesel prve osvežitve uporabniškega vmesnika pred zadnjo stopnjo preobrazbe mobilnega operacijskega sistema, ki zadnje čase izgublja tržni delež.


Bo treba novico prebrati?

Pozabljate pa da Apple je podjetje z strategijo prodaje izdelkov v višjem srednjem razredu. In ko bo Apple imel na kakšnem tako velikem področju takšen delež kot ga ima sedaj Symbian. Apple pač ne bo več Apple. To bo tudi treba malo v računice vključiti? Nokia pa tudi mislim da ne bo gledala nekoga ki se je pač spomnil da bi zapolnil ta dobičkonosni segment in ga pustila pri miru?

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

Symbian = fail.

Naj že umre.

Da! Naj umre. Naj pridejo na sceno Windows Mobile telefoni, z zagonskim časom minute in totalno neuporabnostjo.

BTW: V (verjetno) tvojem SE je tudi Symbian.

Malo verjetno.

Mene čudi Nokiin pogled na trg mobitelov. Sej je ja jasno da OS postaja vedno bolj pomemben faktor na Mobitelih, prej kot si mislite, bodo imeli mobiteli standarden hardware, da se bo po želji nalagalo OS.

Če bi nokia imela kej občutka, kam gre trg bi izdala tudi kako napravo z Androidom. So namreč ljudje, ko gledajo na mobitel kot celoto, vedno več pa je takih, ki se najprej odločijo za OS, pa šele potem gledajo mobitele. Tukaj Nokia izgubi vedno več. Ne vem kaj dela njihova taktična skupina.

Nokia z Androidom je tako kot Mac z Linuxom/Windowsom out of the box - ain't gonna happen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Icematxyz ::

Glede evforije pa. Ne vem če se očita pravemu?

Icematxyz ::

Tukaj Nokia izgubi vedno več. Ne vem kaj dela njihova taktična skupina.


Prednost ta velikih je v tem da imajo čas. Obvladujejo tržni delež na tem področju sami. To pomeni da vsi ostali skupaj zaenkrat ne dosegajo njihovega tržnega deleža.

In že sama logika ti pove. Don't fix if it ain't broken? Morda pa je problem v tem da nekateri mislite da če nimaš 90% tržnega deleža da je potem s tabo nekaj narobe? Posledica Microsoft sindroma na desktop OS področju?

Če pa se komu zdi neuporabna Nokia iz srednji višji razred. Pa mi jo lahko mirne duše podari.

Zgodovina sprememb…

borchi ::

Sej je ja jasno da OS postaja vedno bolj pomemben faktor na Mobitelih, prej kot si mislite, bodo imeli mobiteli standarden hardware, da se bo po želji nalagalo OS.

niti "generični" daljnovzhodni proizvajalci niso tako neumni, da bi ponovili ibm-ovo napako.

Prednost ta velikih je v tem da imajo čas. Obvladujejo tržni delež na tem področju sami.

imajo prednost, da propadajo dlje časa. pa še to ne vedno. kako uspešni so pri obvladovanju tržnega deleža, je pa nazadnje pokazala nokia.

In že sama logika ti pove. Don't fix if it ain't broken?

don't sleep if everybody else is not sleeping. don't sleep EVER.
l'jga

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borchi ()

alexa-lol ::

Symbian je čist fajn, ne vem v čem je tak problem. Mogoče je mal počasn, ampak sumim da je glavni problem v prešvoh hardwerju, 400Mhz, 128Mb RAMA pač ne bo poganjal gladko take resolucije z nekimi efekti.


čudno, da na drugih telefonih z isto konfiguracijo in drugim OS vse gladko dela

Bor H ::

Res? Ubistvu ni velik mobitelov s tok slabim razmerjem cpu/resolucija, definitivno pa zadeva ni neskončno optimizirana. Je pa tudi po enem letu končno ratal s60v5 odziven. Redkokdaj ga čakam da zmelje stvari.

ALT ::

ice, sj to so buce.. forcali bodo beta verzije OSa na trg, da bodo lahko v marketinskem oddelku prodajali "nov" OS, ki je v bistvu le napol dokončana verzija novega symbiana.

kje ste se vidli, da se na vsake par mesecev izda nova verzija, ki je le priblizek koncne? ce se popravlja stari OS, super, naj bo update in naj se ga da naloziti na stare telefone, tako kot to pocnejo na ostalih sodobnih mobilnih OSih. ce pa hocejo prodajat nov OS, naj ga najprej dejansko naredijo in sele potem lansirajo. prodajat telefone z alfa/beta/gama verzijami se mi zdi naravnost nesramno.

smash ::

N95 je pa tolk huda stvar - sem ga imel...to je en najboljših telefonov, kar jih je bilo narejenih - res - fotkič je bil tolk hud, da se vsi ostali trenutni apple style telefoni lohk skrijejo, imel je stereo 2 zvočnika na vsaki strani, tipkovnico si potegnu ven na eni strani, ter tipke za media center na drugi strani, skratka bil je, cajt ga je povozu kar zadeva graficnega vmesnika, ostalo je pa enostavno delovalo....pa pazi to...lahko si ga med vožnjo z eno roko držu v rok ter celo nekoga poklical... :)

Gregor P ::

Saj o tem kako so Nokia & Co zaspali oz. padli že v kar v komo dokler jih ni predramil Apple, smo že velikokrat predebatirali in se verjetno lahko strinjamo, da je to dejstvo. Predvsem je žalostno, da očitno sami sploh niso razmišljali, da bi nam ponudili kakšne sodobnejše telefone oz. sploh imeli kakršnokoli vizijo o telefonih prihodnosti, temveč so nam veselo prepakirali staro robo in nam jo vedno znova prodajali.

Skratka Nokia zamuja najmanj odkar je Apple napovedal prvi iPhone; tudi sicer je za takšno podjetje porazno, da ni imela nobenih sodobnih konceptov, ne glede na iPhone (torej tudi v primeru, če Applovega pametnega prenosnega telefona sploh nikoli ne bi bilo):8)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Mordecai ::

Symbian je v redu, ampak bolj kompleksen UI, prosojnost, animacije???! Štekanje, štekanje, močnejši proci in standby 200 ur če vprašate mene.
Razen če mislijo not dat zračne litijeve baterijo...potlej thumbs up!

sale19 ::

Zagon telefona HTC Hero--1,27 min -Android 1,5
HTC HD2---0,56 min -Win 6,5
Je pa res drugačna strojna oprema.
Pa še 3Gs --0,35 min

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sale19 ()

urkomurko ::

Z GUI-jem je Nokia še vedno 5 let za konkurenco. Symbian 4 pa bo vseboval fičerje, ki jih ima iPhona prve generacije. Vsaj pri HW se dobro držijo....
Ph2 X4 965/Mugen 2/M4A78T-E/OCZ DDR3 1333/Sapphire 4870 1Gb Vapor-x

M-XXXX ::

Symbian je v redu, ampak bolj kompleksen UI, prosojnost, animacije???! Štekanje, štekanje, močnejši proci in standby 200 ur če vprašate mene.
Razen če mislijo not dat zračne litijeve baterijo...potlej thumbs up!

Če je taprav hardware tud šteka čisto nič...

Zagon telefona HTC Hero--1,27 min -Android 1,5
HTC HD2---0,56 min -Win 6,5
Je pa res drugačna strojna oprema.
Pa še 3Gs --0,35 min

Meni Omnia HD rabi 17s da pride do tja, kjer vpišeš PIN.

Bor H ::

urkomurko? 5 let? torej kako je zgledau GUI 5 let nazaj? se sploh spomneš? kaj si mel takrat, WinMo, ki si ga lahko uporabljal le s stylusom in BB ter Palm, ki sta čist ameriška fora. Al kako že..

Je rahlo štorast vmesnik, se strinjam, ampak 5 let za konkurenco ni.

Pa tako: ima iPhone prve generacije QT? Ima iPhone prve generacije MMS? Kaj pa bluetooth prenos datotek? Hm...zanimivo...GPS morda? Kaj pa turn-by-turn navigation v 3Gju? Res ni? Zanimivo..

borchi ::

Kaj pa turn-by-turn navigation v 3Gju? Res ni? Zanimivo..

je. čist zares.
l'jga

Bor H ::

Ni bila ob začetku prodaje, če pa nočeš razumet mojga sporočila pa tudi prav. Itak se ob nakupu ne odločam glede na to kaj pravijo vseznalci na forumih. Me pa živcirajo laži. Take o petih letih zaostanka in ostale bučke. Sej ne rečem, iPhone je fajn, ni pa 5 let v prednosti, nihče ni. Mobilni sistemi sicer so kompleksni ampak verjamem da lahko katerakoli firma spremeni svoj GUI v enem letu do nerazpoznavnega.

Gregor P ::

Mogoče bi bilo zanimivo vedeti, koliko časa je Apple načrtoval iPhone? Torej neko podjetje, ki se je povsem na novo podalo na trg prenosnih telefonov ter Nokio, torej vodilno podjetje na tem istem trgu, dobilo s povsem spuščenimi hlačami.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Lonsarg ::

Gregor P. Sej Applu iPhona splohni blo treba vnaprej načrtovati. Sej iPhone ni nič drugega kot ipod, z dodanimi funkcijami. Sam OS je isti, ga Apple ni bistvene spremenil že dooolgo časa. Torej Apple se ni podal na čisto nov trg iz nule, pač pa je mel v bistvu že vse narejeno. Sej Microsoft bo podobno že sprogramirani UI uporabil tudi za Windows mobile 7. Vendar medtem, ko je iphone iPod z dodanimi funkcijami, bo Windows Mobile dejansko samo UI vzel iz Zune HD, zato pa tolk mečkajo:)

Ste že slišal govorice za september za WM7 na LG Apollo:
1.3GHz Qualcomm QSD8650 processor
1GB of ROM/RAM
3.8-inch capacitive AMOLED display
10-megapixel camera with flash, auto focus and HD 720p video@ 30fps

To je približno takrat, ko iPhone 4G pride ven ne? hehe

borchi ::

Sej iPhone ni nič drugega kot ipod, z dodanimi funkcijami. Sam OS je isti, ga Apple ni bistvene spremenil že dooolgo časa. Torej Apple se ni podal na čisto nov trg iz nule, pač pa je mel v bistvu že vse narejeno.

ipod classic OS in iphone OS nimata prav veliko skupnega...
l'jga

sale19 ::

#Meni Omnia HD rabi 17s da pride do tja, kjer vpišeš PIN

Časi ki sem jih meril jaz so do popolne funcionalnosti !!! Pri vseh treh.

#Meni Omnia HD rabi 17s da pride do tja, kjer vpišeš PIN

Časi ki sem jih meril jaz so do popolne funcionalnosti !!! Pri vseh treh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sale19 ()

Lonsarg ::

@borchi
Kako da ne, iPhone je pač screen z bližnicami do aplikacij, to je cel slavni iPhone OS, oziroma njega vidni del, ozadje je pač zelo dober API, za aplikacije.

Aplikacije pa razen specifičnih Phone, GPS, vse lahko enake naložiš tudi na iPod. Pa ni to toliko kritika iPhonu, kot je hvalnica iPodu. iPhone je hudo zasnoval Apple, čisto prov, da je dodal še Phone aplikacijo, da je dobil iPhone. Poimenoval je pa sicer vso reč tko, da zgleda nekaj čisto novega:)

@sale19
Brezpredmetni test, mobitelov se načeloma ne prižiga po 365 dni naenkrat.

M-XXXX ::

Zagon telefona HTC Hero--1,27 min -Android 1,5
HTC HD2---0,56 min -Win 6,5
Je pa res drugačna strojna oprema.
Pa še 3Gs --0,35 min

Omnia HD (z vnašanjem pina) rabi, da pride do "namizja" cca 28 sekund.

bond007 ::

nokia 5800 rabi 28s do prevzetega gsm signala (da lahko kličem in sprejemam klice), namizje pa se pojavi par sekund prej...

Gregor P ::

Ne multimedijski predvajalnik, ne telefon, ne raznovrstni dlančniki niso nič novega, to sploh ni vprašanje; gre za koncept "nove" naprave na trgu, ki združuje vse te funkcionalnosti v "iPhone" ... vse te informacije o trgu (katere naprave so priljubljene, kaj želijo imeti potrošniki, kaj snuje konkurenca, kakšni so trendi ipd.) je imela tudi Nokia, le da pri njih očitno prav noben ni imel neke vizije, da bi izdelal kakršnekoli koncept neke "nove" večnamenske naprave. In to nas tudi večina očita Nokii (ter ostalim vodilnim podjetjem na trgu), da so namenoma vzdrževali status quo, ne pa, da menimo kako dober "telefon" je pravzaprav Applov iPhone:|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

borchi ::

Aplikacije pa razen specifičnih Phone, GPS, vse lahko enake naložiš tudi na iPod. Pa ni to toliko kritika iPhonu, kot je hvalnica iPodu. iPhone je hudo zasnoval Apple, čisto prov, da je dodal še Phone aplikacijo, da je dobil iPhone. Poimenoval je pa sicer vso reč tko, da zgleda nekaj čisto novega:)

ne vem, če sploh veš kaj govoriš... iphone OS nima nobene, ponavljam, NOBENE veze z OSi, ki so jih uporabljali ipodi pred iphone-om! iphone OS je prvič prišel na svetlo na iphone-u. brand spanking new, ni bil viden prej na nobeni drugi napravi.

ni pa, seveda, napisan iz nule. velik kos so si sposodili pri OS X.

(ti si si verjetno narobe zapomnil zgodovino in ne veš, da je iphone bil PREJ kot pa tisti ipod (touch), ki uporablja isti os kot iphone.)
l'jga

MrStein ::

Symbian je čist fajn, ne vem v čem je tak problem. Mogoče je mal počasn, ampak sumim da je glavni problem v prešvoh hardwerju, 400Mhz, 128Mb RAMA pač ne bo poganjal gladko take resolucije z nekimi efekti.

Heh, kot nekdo, ki je igral 3D akcijske igre (tekoče) na procesorju z 1 MHz (ja, en milijon hercov) in 64 kilobajti RAM-a, lahko samo rečem:


(brez komentarja)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Bor H ::

Si vidu kakšna je razlika znotrej winmo ali android telefonov? hitrejši k je hardware hitrejši je OS, sicer je pa neumno primerjat nekaj 10 let stare igre z novimi mobilnimi OS.

BTW, katere 3D akcijske igre so laufale na 1Mhz?

MrStein ::

F-18 Hornet
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Symbian^4 je odpovedan

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
155298 (4294) Jst
»

Sony Ericsson opušča Symbian

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
286924 (5592) Grey
»

Vpogled v Symbian v letu 2011

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
474153 (2729) MrStein
»

LG bo uporabljal Android

Oddelek: Novice / Android
424874 (3605) borchi
»

Nokia obljublja prenovo vmesnika Symbiana

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
373836 (2434) GizmoX

Več podobnih tem