» »

fizika

fizika

grrr ::



Kako se to nalogo izračuna z silami(vekotrji). Hvala za pomoč :D

bastadu ::

Ker je zadeva (vsaj na pogled) simetrična je zadeva sila enostavna:

Primer a)

Pri tem primeru je teža stebrov (Fs) odvečen podatek, torej samo seštejemo težo trama (Ft) in bloka (Fb), katerih vsota je enaka vsoti reakcijskih sil (Fr), le da ima le ta nasprotno vrednost/smer.Ker sta stebra 2 in oba enako oddaljena od vektorjev teže trama in bloka, je dejanska sila na levi ali desni steber le polovica celotne reakcijske sile, torej Fr/2.



Primer b)

Pri tem primeru prejšnjemu rezultatu prištejemo še silo teže stebra in imamo silo, s katero levi (ali desni) steber potiska ob tla ...



Če želiš ti lahko še grafično narišem izračun ...

grrr ::

hvala za odgovor. Prosil pa bi, da mi grafično narišeš še izračun( to bi mi zelo pomagalo :D). Še enkrat se zahvaljujem

bastadu ::

Predpostavil bom (zaradi simetričnosti modela), da vse sile ležijo na isti premici (skice niso v merilu!):

Primer a)



Primer b)



Aja pa Fr/2 v primeru a) ni enak kot v primeru b), tako da bi bilo smiselno uporabiti kakšno drugo oznako ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

grrr ::

Zdajle mi je pa "potegnilo" ^-^. vprašal bi te še samo, kje bi se lahko naučil oziroma ponovil kako risati vektorje:8)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: grrr ()

bastadu ::

Poskusi najti kakšen učbenik za 1. letnik mehanike za strojne tehnične šole, drugače pa lahko na hitro pogledaš tudi tole povezavo, kjer so kar lepo prikazane osnove računanja z vektorji/silami ...

grrr ::

Še enkrat se ti zahvaljujem. Tukaj naprej je še druga naloga, seveda še enkrat vse računsko sem izračunal. Naloga pa zahteva od tebe da tudi narišeš sile

bastadu ::

No, če ti je "potegnilo" poskusi to nalogo narediti sam in jo potem tukaj prilepi, pa bomo povedali, če je prav ...

grrr ::

No končno sem se odločil, da se naučim to "fiziko". Sposodil sem si nkeaj knjig itp.
tukaje je moja rešitev naloge: http://yfrog.com/6udsc00669wj

bastadu ::

a) To vsekakor niso edine sile na zgornjo utež ... Predstavljaj si vse sile (akcije in reakcije), ki na utež delujejo in jih nariši. Namig: ker gre za primer statične obremenitve mora biti rezultat vseh sil (in vseh momentov) enak 0.

b) Enako kot a)

c) pravilno!

grrr ::

Torej, če te pravilno razumem na vsako silo deluje nasportno enka sila

bastadu ::

Nekako tako ja. Če ti dam enostaven primer: ti stojiš primiru in si težak 80 kg. Torej deluješ s silo 800 N (oz. 784,8 N če smo malo bolj natačni) na tla. Tla pa delujejo na tebe z reakcijsko silo, ki je popolnoma enake velikosti, vendar nasprotne smeri. Tako se sili izničita in je rezultanta enaka 0. Torej v statiki mora biti vsota vseh sil in momentov 0, da zadeva "ostane" primiru; če vsota vseh sil in momentov ni nič, potem se ti sistem začne premikati in imaš dinamični problem ... Zastopiš sedaj?

tony1 ::

Tako je, na telo, ki miruje (ali se premo enakomerno giblje) deluje vsota sil z rezultanto 0.

grrr ::



Tako se meni zdi, da je prav to naj bi bilo za primer a
(direktni link: http://yfrog.com/dy41658013j)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: grrr ()

bastadu ::

Moral se boš tudi naučiti opisati kaj pomenijo tvoje označbe/indeksi F2 ali Fs ... Saj drugače ti ne moremo povedati, ali si mislil prav ali ne ... Jaz sem v prvi rešitvi naloge lepo napisal, kaj pomeni Ft, kaj Fs ... Pa poskusi se navadi sile risati na dejanskei skici (lahko da si boš moral narisati malo večjo, da se bo lepo videlo) problema, da si boš lažje predstavlaj ...

grrr ::

To sem narisal za nalogo a, ki je spraševala katere sile delujejo na prvo utež. F2 je mišljeno, kot sila uteži, ki deluje na prvo utež Fs je pa statična sila, ki je kot nasprotno enaka sila.

grrr ::

http://yfrog.com/3o64225278j

tukaj sem narisal za primer a sile, ki delujejo na zgornjo utež F1(je mišljeno kot sila bremena), F2 je pa isto kot F1. Potem -F1 in -F2 sta pa nasprotno enaki sili to pomeni, da telo deluje. Za b primer: na njega deluje sam torej z 20N. Zanima me ali sem narisal vse sile in ali sem narisal pravilno(seveda tudi označil). Hvala za odgovor


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Grafična kartica

Oddelek: Zvok in slika
6658 (548) matonson
»

Katero grafično kupiti

Oddelek: Kaj kupiti
284591 (4008) mihco
»

Ali bo dober računalnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
895480 (3968) DeathKiller
»

Win XP na nov prenosnik

Oddelek: Operacijski sistemi
181945 (1615) dinozaver7
»

fizika

Oddelek: Šola
171848 (1505) sidd

Več podobnih tem