» »

Sistem zmrzuje

Sistem zmrzuje

«
1
2

R O N I N ::

Pozdravljeni!
Od avgusta imam nov računalnik, ki drugače dela super, vse teste, kot so memtest, furmark, occt test,... opravi uspešno, le brez razloga včasih zmrzne. Tipkovnica in miška postaneta neodzivni, slika zamrzne, skratka vse se ustavi.
To se včasih zgodi večkrat dnevno, včasih 1x tedensko. Danes je 3x zato sem zgubil živce in pišem sem. :)

Kaj bi bil lahko vzrok? Naj povem še, da mi v igrah ni niti enkrat zmrznil, precejkrat mi pri gledanju videa in stalno pri poganjanju ad-aware scana. Tudi v biosu mi zmrzne ko grem v M.I.T. Current Status.
Imam sledeč sistem (nenavit):
Procesor: Intel Core i5 750;
Matično: Gigabyte GA-P55-UD3;
RAM: 4GB Patriot Viper DDR3 1333MHz;
Napajalnik: COOLER MASTER SILENT PRO M 500W;
Grafično: Gigabyte NVIDIA GeForce 9600GT 512MB GDDR3 SILENT CELL;
Disk: WD Caviar Black 1TB (WD1001FALS);
Sistem: Windows 7 Professional 64bit.

Hvala za nasvete in pomoč. ;)

galu ::

Če maš kak power saving shit programe dol vrži, to je pogost vzrok tega.
Tako to gre.

R O N I N ::

O hvala za hiter odgovor :). Kr mam "power-savinga" je samo od windowsew in kar je strojno - od plate in procesorja. Nič extra.

s1m0n ::

A se ti to že od začetka dogaja od kar maš računalnik ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

R O N I N ::

DA. Ampak precej poredko, tako da ni bilo moteče. Zdej sm pa popi****! :)

s1m0n ::

No nevem kaj je pri tebi pri meni so bili rami krivi / nekompatibilnost lahko pa, da imajo prenizko napetost.
Meni se je dogajalo včasih tudi na par dni včasih pa vsako uro različno.
V BIOSu probaj nastavit nastavitve ramov ročno letence, nazivno napetost (je gor na palčkah napisano)

Drugo pa ne vem kaj bi lahko blo bodo drugi še predlagali kaj :)

R O N I N ::

Mam rame z latencami 7-7-7-21, ki na 1066Mhz delujejo na 1.5V na 1333MHz pa na 1.7V. Ker ima i5 integriran krmilnik za ram menda ni dobro, da napetost presega 1.6V, zato sem imel na začetku na 1333MHz kasneje pa sem jih nastavil na 1066MHz. Smešno je da se mi, v CPUID tako kaže, po tem ko sistem zbudim iz sleepa latence nastavijo na 4-7-7-21 2T.

jan01 ::

A bios si že updejtal(problematični f3)?
Memtest ne najde napak?
Rame lahko daš ročno na CL9-9-9-24 pa bi moralo delat 1333 vsaj na 1,65, če ne manj...

R O N I N ::

Bios sem ravnokar updejtal. Upam da bo sedaj ok...

R O N I N ::

No update biosa, ni nič popravil... Kaj bi torej lahko bilo? Matična, procesor?

jan01 ::

Si updejtal bios iz windowsa? Kaj pravi bios(oz katerekoli program), katero verzijo imaš?
Memtest si že naredil? Kaj pa ročno nastavil ram?

moowy123 ::

Sam imam zelo podoben sistem tvojemu:
Core i5 750
Gigabyte ga-p55a-ud3
Patriot rami 2x2gb 1333mhz

bios imam F4, nastavitve so večinoma na auto ( razen množilnika in turbo mode ) in mi ram lepo deluje na 1333mhz in še nikoli mi ni sistem zmrznil, tako da more bit pri tebi problem hardwerski. Jaz bi najprej rame stestiral.

R O N I N ::

Bios sem updateal iz windowsev. Sedaj mi piše tako v windowsih kot v biosu, da je verzija F5. Memtest sem delal že nekaj časa nazaj, pa mi ni javil ene same napake... Ročno ram ne morem oziroma, ne znam nastavit.. Na 1333MHz mi deluje samo, če imam nastavljen XMP Profile, z latencami 7-7-7-20, če zvišam latence in znižam voltažo, ki je pri XMP 1.7V, na 1,6V, se mi sistem noče zagnat in še zmrzne. OCCT mi zadnje čase javlja, da se mi procesor preveč segreva. V windowsih ko tole pišem imajo jedra od 36-44°C. Je to preveč? OCCT CPU Linepack test se prekine po 2min in pol, ker procesor doseže skoraj 80°C!!! Res ne vem kaj fali sistemu... :8)

Zgodovina sprememb…

klinker ::

Jst bi reku da rami...pa ceprav nerdijo memtest. Probaj si kje sposodit kake 1,65v ki so prav za i5/i7 platforme

g. Oden ::

Bios sem updateal iz windowsev. Sedaj mi piše tako v windowsih kot v biosu, da je verzija F5. Memtest sem delal že nekaj časa nazaj, pa mi ni javil ene same napake... Ročno ram ne morem oziroma, ne znam nastavit.. Na 1333MHz mi deluje samo, če imam nastavljen XMP Profile, z latencami 7-7-7-20, če zvišam latence in znižam voltažo, ki je pri XMP 1.7V, na 1,6V, se mi sistem noče zagnat in še zmrzne. OCCT mi zadnje čase javlja, da se mi procesor preveč segreva. V windowsih ko tole pišem imajo jedra od 36-44°C. Je to preveč? OCCT CPU Linepack test se prekine po 2min in pol, ker procesor doseže skoraj 80°C!!! Res ne vem kaj fali sistemu... :8)


Procesor doseže skoraj 80°C! To je DOSTI preveč. Očitno je tukaj tvoja težava, procesor se ti pregreva. Imaš stock hladilnik? Si pravilno dodal termalno pasto oz. si sploh dal termalno pasto na procesor predno si dal gor hladilnik?

s1m0n ::

Ja 80°C po ca. 2min je kar dosti preveč! Če je procesor ne navit ne bi smelo čez 60°C tudi po 24urah OCCTja.

R O N I N ::

Hladilnik je stock, ampak se mi procesor do nedavnega ni pregreval!!! Sm danes preveril kako stoji hladilnik na procesorju in je vse ok. Termalna pasta je v redu razporejena. Je možno, da se pregreva odkar sem updejtal bios? Res ne vem kaj je fora...

svetetko ::

Poglej če imaš kaj prahu med hladilnimi rebri hladilnika za procesor. Katero ohišje imaš? Moral bi imeti vsaj 1 ventilator za dovod svežega zraka, ter enega za odvajanje toplega zraka iz ohišja.

moowy123 ::

80 stopinje je dosti, vsekakor pa to ni pregrevanje. Če imaš morda navadno ohišje ( beri za cca 20-30EUR ) in stock hladilnik je to čisto normalno. Problem je če pride do 98 stopinj saj se tam računalnik ugasne da se prepreči pregrevanje.

Jaz imam slabo ohišje in stock hladilnik in pride procesor max nekje do 82 stopinj če ga laufam s kakim intel burn test, pa to ne pomeni da se mi pregreva :D.

R O N I N ::

Ne ne, to nekaj ni v redu... Pred časom, ko sem poganjal te teste, mi procesor nikdar ni šel čez 70°C, sedaj pa se nenormalno segreva. Ohišje je zračno, za dotok zraka je poskrbljeno. Imam tole ohišje:



Prahu je minimalno... Je morda za to kriv update biosa? ;((

Zgodovina sprememb…

g. Oden ::

BIOS update? Hm, morda v smislu, da so se ti iz nekega razloga zvišale voltaže. Poglej v BIOS, če so vse frekvence in voltaže nastavljene tako, kot bi morale bit.

R O N I N ::

Ja po updateu je bil množilnik procesorja nastavljen na 15 namesto na 20x, tako da je procesor deloval na 2GHz namesto na 2.66GHz. Kakšne so privzete voltaže za procesor ne najdem, tako kot ne kakšen je običajen razpon delovnih temperatur. Se mi zdi da so to osnovni podatki, ki bi morali bit na intelovi strani. V OCCT CPU Linepack mi procesor pride blizu 80°C, še sprejemljiva delovna temp, pa je max 72,xx°C, sem nekje zasledil. Voltaža procesorja se spreminja od 0.7 do 1.40V. Ne razumem od kod tako gretje...

kurjač ::

Ne vem točno katere rame imaš. Popolnoma enak problem sem imel z temi Patrioti 1600Mhz
Nastavljene na XMP je prihajalo do redkih neprijetnih zmrzov samo med brskanjem po netu. Težavo sem odpravil z pomočjo tega foruma in ročnimi nastavitvami latenc in napetosti. Matično imam Asus P7P55D

R O N I N ::

Torej bom reklamiral rame. Kako je s tovrstnimi reklamacijami? Je reklamacija opravičena, če mi sistem zmrzuje, v bistvu pa gre za nekompatibilnost?

Sem že naročil nove Patriot Sector 5 rame, pa sedaj vidim, da moram zamenjati znamko ramov očitno. ;((

kurjač ::

Ne verjamem, da boš z zamenjavo znamke bolj zadovoljen. V prvem primeru si sam zgrešil nakup, ker si kupil rame z 1,7V. Če jih lahko zamenjaš zamenjaj, če ne ročno nastavi napetost na 1,7V in latence ki so predpisane in pozabi na vse skupj. Osebno se izogibam XMP nastavitvam.....

R O N I N ::

Prej sem imel Patriote na 1.5V na 1066MHz namesto 1333MHz in z latencami 7-7-7-20. X.M.P. je bil izklopljen pa je vseeno zmrzovalo. Na srečo sem komponente kupil v trgovini Funtech, embalažo sem shranil in sem jih v ponedeljek, kot nove, vrnil in zamenjal za Crucial Ballistix 1333MHz. Zaenkrat dela vse super, celo procesor se manj greje in v windows experience index sem pri ramih dobil 0.1 točke več:D. Nad Patriot rami sem pa resno razočaran.

Zgodovina sprememb…

s1m0n ::

No super da si rešil :) Jaz pa ne grem več nikoli na Crucial, veliko crkujejo, nekompatibilnost, so pa zelo zmogljivi.

R O N I N ::

Evo od dne, ko sem zamenjal rame mi računalnik ni niti enkrat samkrat zmrznil. Torej sklepam da moj rač ni najbolje združljiv z XMP rami.
Še vedno pa se dogaja sledeče, kar se mi zdi dokaj smešno.. Po tem ko se sistem zbudi s standbya se mi latence spremenijo... 9-9-9-24 1T -> 4-9-9-24 2T. Kaj nej spremenim da se to ne bo več dogajalo?

Zgodovina sprememb…

karjolca ::

Kaj pa bi bil pri meni problem,ker mi vsake toliko časa v mirovanju se pravi ko nič ne delam na kompu samo je prižgan (torenti) jaz pa preko mreže na wd tv live (multimedijski predvajalnik)gledam film na tv ustavi se slika na tv-ju grem pogledat comp vse lučke normalno gorijo ventilatorji vse normalno samo miška in tipkovnica se ne odzivata tako da ne morem pogledat na ekran,ker je v mirovanju,če mi slučajno javi kako napako in nemorem nič narest kot reseterat comp.Comp je star 2 meseca se mi je že kar nekajkrat zgodilo,med delom na compu pa tega še nisem opazil.edino opazil sem,ko kopiram kaj (copy paste) mi včasih kar neha kopirat oiroma se vse ustavi in je treba počakat nekaj časa da začne naprej,ko pa pogledam task maneger proc dela do max 10%,rami pa do max 2,50 GB,tako da nevem kje je problem windowse sm že trikrat naložil pa isto sumim v strojno opremo samo nisem glih strokovnjak.Ni lahko priporočate kak test,ki ga lahko sam izvedem in kako ga izvedem ali naj grem na servis?

Comp:
proc: i5
ram: 4Gb -1333 kingston
Graf: nv 250 gts 1Gb

Hvala za vsakršno pomoč

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karjolca ()

R O N I N ::

Mogoče bi bilo dobro, če poveš še katero matično ploščo imaš... Drugače pa zgleda tvoj problem dost podoben mojemu.

karjolca ::

Matična plošča Gigabyte GA-P55M-UD2
Hvala za odgovor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karjolca ()

R O N I N ::

Lahko da je tvoj problem povsem enak kot pri meni... kakšne rame imaš, na kakšni voltaž delujejo, s kakšnimi latencami?
Drugače nastavi v biosu pod advanced memory settings: Extreme Memory Profile disabled in performance enhance na standard ne turbo. Mogoče bo pomagal.

jan01 ::

@karjolca
A biosa še nisi updejtal? http://www.gigabyte.com.tw/Support/Moth...
f6, če pa so še vedno problemi pa sprobaj beto f7c...

karjolca ::

Biosa še nikdar nisem update-u,ker ne vem na kaj moram bit pozoren ali izgubim kake podatke in kako se to naredi?Bom poskusil tudi z tvojim nasvetom RONIN.

R O N I N ::

Najbolj pametno je da updateaš bios. F6 odpravlja ravno te težave z združljivostjo s pomnilnikom. Najbolje da to narediš kar z @Bios programom.

karjolca ::

Sm potegnu dol f6 update za bios zdaj pa nevem kako to zagnat ker ko kliknm gor mi javi neko napako a se to dela preko boot cd-ja al kako drugač.
Hvala

R O N I N ::

Imaš navodila na strani proizvajalca.

karjolca ::

A mi lahko kdo mal bol po daomače pove ker moja ang. je bol švoh,bi lepo prosu.
Hvala

jan01 ::

Razpakiraš tisto zloadano in skopiraš file p55mud2.f6 na ključek. Ponovno zaženeš, greš v bios(tipka delete) in tam pritisneš F8 za qflash in updejtaš
Lahko tudi iz windowsa(meni na win7 64 @bios ni hotel delat...)

karjolca ::

Saj glih v tem je problem sem potegnu dol raspakiral in hotu zagnat iz windowsa 7 64 pa mi je javljalo da bios ni za moj sistem,da je za 32 bit...Nastavitev (performance enhance na standard ne turbo) sem spremenil te druge ( Extreme Memory Profile disabled) pa sploh ne najdem v biosu.Ko sem hotel pogledati oznako biosa,ki ga uporabljam nisem čisto prepričan,če je to to oznaka je F3,sedaj pa naj bi naložil F6 ali prav razmišljam?Bom poskusil bootat z kluča.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karjolca ()

karjolca ::

Ravnokar update narejen sedaj sem pusti vse original nastavitve,mislite,da je treba kaj spreminjat?Prej je bila F3 sedaj je F6 verzija upam da bo delalo moram malo stestirat.Hvala za pomoč

hudychk ::

Nisem bral vseh postov zgoraj, ampak js se najbolj nagibam k RAMu. Tud sam sm hotu kupit ta RAM, ki ga imaš ti, pa sem se zadnji trenutek premislil ravno zaradi napetosti, kot je že zograj nekdo napisal. Mislim, da ta RAM deluje pri 1333MHz in napetostjo 1,7V, kar je preveč za i5 750 (max 1,65V). Posledično ti mora potem znižat frekvenco RAMa, če pa ti je ne zniža, pa si lahko s časom uničiš CPU. Torej RAM podpira XMP (v biosu poglej za to, profili za memory) in probej kej nastavit tako da bo delal. Točnih latenc ti ne znam povedat, le glej, da napetost ne bo presegala 1,65V. Danes ti je idealna rešitev prav tako Patriotov RAM Viper II Sector 5 (1333MHz, 7-7-7-20, 1,65V), seveda za i5 sistem. So mi pa na Funtechu zatrdili, da oni vgrajujejo v i5 sisteme prav ta RAM, ki zdaj dela probleme in da deluje super... Ne vem, če bi jim ravno najbolj zaupal, glede na to, da mi niso znali predlagati pravega RAMa za i5 in P55 chipset, morda pa se motim...
The Devil himself!

karjolca ::

Men ram dela na 1.5V vsaj tko sem zasledil v biosu.

hudychk ::

Seveda dela, vprašanje pa je s kakšno hitrostjo... 1333MHz?
The Devil himself!

karjolca ::

Kako to ugotovim oz. ali obstaja teorija,da omenjeni ram ni primeren za i5 proc,ker compa nisem sam sestavljal,ampak sem takega kupil v štacuni,če bi bilo tako bi bila to lahko reklamacija.Kako preverim s kako hitrostjo dela pri določeni voltaži ?
Hvala

hudychk ::

Greš v bios in pogledaš. Lahko si posnameš tudi program CPU-z, ki ti pokaže hitrost in latence ali pa SiSoft Sandra, ki ti mislim da pokaže tudi napetosti zraven, nisem siguren.
The Devil himself!

karjolca ::

Pogledal v biosu in je pisalo takole:
Bios version F6
BCLK 133,28 MHz
CPU frequency 1.999,20 MHz
Memory frequency 1.332,88 MHz
Total memory size 4096 MB
CPU temperature 36,0 C
PCH temperature 39,0 C
V core 0,992V
DDR voltage 1,584V
Pogledal sem po tem,ko je comp delal cca 5ur,pri teh frekvencah prihaja do majnih nihanja v decimalkah.

Potem sem pa naredu neko pizdarijo in nevem kako jo naj rešim.Ko sem šel iz biosa preden se zažene win7 je bila neka opcija če hočem neke sata gonilnika dodat al neki tazga sploh nisem dobro prebral in potrdil.Od takrat se mi win7 več ne zalaufajo ampak mi samo vpraša če želim popraviti sistem jaz potrdim ampak spetn nič rač išče popravke oz. napako ampak ne more porihtat in potem se spet reserira ni cikli se ponavljajo.Zanima me če sem z spremembo spremenil kaj v biosu in če je tako ali obstaja kje opcija povrnitve tovarniških oz. prvotnih nastavite,ker sem poskusil tud bios še enkrat nadgradit pa ni šlo pa tud nan novo win7 nisem mogel dat mi sploh ni bootal kljub teme da sem šel nastavit boot cd kot prvo opcijo.Če je komu kaj jasno prosim za pomoč.

karjolca ::

Bom dodal video kaj se mi dogaja če je komu kaj jasn res prosm za pomoč sam da vem a se je kej zjebal al je neka sistemska napaka.Men je ful čudn v biosu,ki ne vidm didka not da ni to to?Kmalu pride link (video)ama da se uploada.

R O N I N ::

Če si kupil sestavljen računalnik potem preprosto reklamiraj. Škoda vsakega truda. Pazi samo, da te ne bodo nategnili.

karjolca ::

«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gaming RAM - 2x3GB 1333 cl7 ali 3x4GB 1333 cl9

Oddelek: Pomoč in nasveti
272635 (2351) r3dkv1c4
»

Navijanje rama

Oddelek: Navijanje
172626 (1978) Engineer_SLO
»

Novi računalnik z i5

Oddelek: Kaj kupiti
342860 (1846) g. Oden
»

Win 7, 4GB Ram, 2 GB usable; pri boot-u zazna 2 Gb

Oddelek: Pomoč in nasveti
232302 (2008) Tea Time
»

Latenca ali frekfenca DDR3

Oddelek: Strojna oprema
242667 (2119) allex

Več podobnih tem