» »

Blejsko jezero... je pretočno ali nepretočno

Blejsko jezero... je pretočno ali nepretočno

GregiB ::

Halo! Včeraj smo malo podebatirali na temo... pa se nismo mogli zedinit.
Ko sem hodil okoli jezera se spomnim, da vanj dotekajo studenci, iz njega pa teče potok. Ampak, a je to dovolj za definicijo pretočnosti ali ne?
Za Bohinjsko je easy... zelo pretočno, kaj pa blejsko... Ne najdem na netu kakšne pametne reference...

Thx, pa srečnga pa zdravga!
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Timmah ::

Jezera po hidrografskih značilnostih

* Pretočna jezera - jezera z nenehnim nadzemeljskim dotokom in odtokom vode.
* Nepretočna jezera - jezera brez dotoka in odtoka vode (kraterska jezera in puščavska jezera).

vir: wiki

tut tep srečnga pa zdrauga
donde esta francesca

Fizikalko ::

JE pretočno. Je pa res, da je pretok bolj bogi.

GregiB ::

Ma ja, sej to sem našel, pa na Statističnem uradu RS sem našel tudi naslednje...

" Relativno majhna naravna pretočnost (blejskega) jezera vpliva na zmanjšanje
njegove samočistilne sposobnosti, kar se kaže kot visoka ekološka ranljivost jezera."

... torej je pretočen, čeprav gre počasi, al kako?!
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

nevone ::

Nepretočno je, če voda nima drugega izhoda iz jezera, kot samo izhlapevanje. Blejsko jezero ima tako pritočne potoke, kot iztočen potok, tako da je pretočno.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

ripmork ::

Da, Blejsko jezero je pretočno, je pa pretok precej majhen, zato je tudi nivo evtrofikacije večji
(drugače povedano: premalo pritoka sveže vode in predolgo zadrževanje, rezultat je prenasičenost z organskimi snovmi)
Skratka, ni najbolj zdravo plavat v Blejskem jezeru.

Thomas ::

Bo že vedela, saj je živela ob potočku ki teče iz tega jezera. Long ago. So did I.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ABX ::

Je pretočno, saj veliko kanalizacij se izteka v njega. :)
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

nevone ::

Jezera.

Z linka:
Jezera po hidrografskih značilnostih
• Pretočna jezera - jezera z nenehnim nadzemeljskim dotokom in odtokom vode.
• Nepretočna jezera - jezera brez dotoka in odtoka vode (kraterska jezera in puščavska jezera).
• Stalna jezera - voda nikoli ne presahne.
• Periodična jezera - jezera, ki se napolnijo z vodo v suhem letnem času (npr. Cerkniško jezero)
• Obdobna (puščavska) jezera - jezera, ki se občasno napolnijo ob dežju


Je pa zdej vprašanje ali posamezno jezero lahko spada v več skupin. Ali je npr. Cerkniško jezero pretočno in periodično obenem?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Thomas ::

Kar se tiče kanalizacije v blejsko jezero, kaj pa misliš da bi orjaški somi sicer žrli?

Sem pa vsekakor za to, da postane Blejsko jezero kristalno čisto. Če z dodatno oksidacijo me nič ne moti, če je le elegantno izpeljana. IMO ni lepšega kot kristalno čisto jezero.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Avenger ::

Hm... kako nekomu pamet dovoli spuščati kanalizacijo v jezera (in potoke, reke)?? Mogoče sem pa samo jaz navajen na princip greznice, ki se občasno prazni?
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Thomas ::

Tudi greznico moraš nekam izlit. Najboljš bi jo bilo prej predelat v vodo, CO2 in še kakšne "mineralne kocke".
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

noraguta ::

Tudi greznico moraš nekam izlit. Najboljš bi jo bilo prej predelat v vodo, CO2 in še kakšne "mineralne kocke".

na nivo znjo pa nej se rasline stem ubadajo.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Thomas ::

Bi se strinjal, a fosfatov in še česa krompirji in solate ne prebavijo povsem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jest10 ::

Je pretočno, saj veliko kanalizacij se izteka v njega. :)

Naj nebi več bila speljana kanalizacija v jezero. Samo letos so zgleda znova vsaj nekaj le te spuščali v jezero, ker je prav lepo cvetelo:P

noraguta ::

Bi se strinjal, a fosfatov in še česa krompirji in solate ne prebavijo povsem.

mah sej v fosfate koplejo tud za umetna gnojiva.npk na primer. mal je za merkat pri distribuciji.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

DOOM_er ::

načeloma v spodnje plasti blejskega jezera dovajajo svežo vodo iz neke x potočnice. Če tega ne bi bilo bi že zdavnej vse ribe v jezeru pocrkale
Robots will steal your job. But that's OK

connel ::

Notri gre par potočkov, sigurno se še izliva notri kak izvir (jih je kar nekaj neizkoriščenih v bližini) in pa seveda natega iz Radovne (v Veliki Zaki se lahko vidi kar široko cev, ki dovaja svežo vodo iz reke). Na drugi strani je pa potem potoček na Mlinem, kjer se voda izliva ven. Od tam je tudi napeljana ena cev proti sredini jezera, nisem pa še čisto pogruntal zakaj se gre oz. skoraj sigurno sem to že vedel pa pozabil, zdi se mi pa da je v navezi z natego. Odpadki pa ne tečejo več v jezero, je že vse priključeno na čistilno napravo, umazano je pa še vedno ja, pač davek male preotočnosti, potem se pa lahko zraven doda še malo morje kopalcev poleti, pa naravno odpadki (listje in ostalo) se pa nabere ne,... Boljše da ne veste kaj je vse na dnu :D

BigWhale ::

Boljše da ne veste kaj je vse na dnu :D


Vozni park! ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Blejsko jezero (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9418868 (4637) VladarP
»

Dokumentarc o slovenskih znamenitostih

Oddelek: Sedem umetnosti
12959 (735) jb_j

Voda obogatena s kisikom (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
509612 (7949) zee
»

Zakaj Slovenija nima "kanaderja" (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11918916 (4120) Goran's Blog
»

Drsanje na Blejskem jezeru

Oddelek: Loža
122384 (1792) biokill

Več podobnih tem