» »

Sprememba aktivne particije

Sprememba aktivne particije

dronyx ::

OS: WIN XP SP3

Na disku sta narejeni dve particije (recimo c in d). Na particiji c so nameščeni vsi programi in windows XP sistem, medtem ko je d particija označena kot aktivna in na njej so samo datoteke boot.ini, ntldr in še ena ali dve skriti sistemski datoteki.

Kako je do tega prišlo, ne vem. Me pa zanima, ali se da kako spremeniti aktivno particijo tako, da bi bila ta sedanji c in bi na njej bile tudi vse sistemske datoteke, potrebne za zagon xp?
  • spremenil: dronyx ()

CitroX ::

Špekuliram:
zaženi cmd
diskpart
list disk
select disk 1
select partition 1
active
exit

dronyx ::

Hvala za pomoč. Ali morda veš, če ta postopek tudi preseli vse sistemske datoteke na drugo particijo? Če ne, se verjetno potem računalnik ne bo zagnal, ker na aktivni particiji ne bo našel boot.ini datoteke?

CitroX ::

Ne bi vedel.
Tisto zgoraj je špekulacija.
Nekaj takega sem uporabljal za izdelavo zagonskega W7 usb ključa.

Oldi ::

Že večkrat sem hotel preseliti Winse XP iz ene stare rezervne mašine z velikim diskom na manjši disk, a mi ni nikoli uspelo, danes pa opazim, da so XP-ji na Logical driveju C, aktivna je pa Primary partition D.
Ko particijo C z XP-ji skloniram na nov disk mi seveda ne dela, D pa ne morem sklonirati na nov disk, ker je premajhen
Ali je kaka rešitev? Verjetno bi šlo, da umaknem fajle iz D-ja in ga nato skloniram na nov disk ampak to ni to, še vedno bodo but fajli na D-ju in če ga enkrat sformatiram bom zvisel.
V enem partition programu sem aktiviral C na novem disku, a se mašina ni hotela zagnati, samo črn ekran.

Oldi ::

Sem s programom ToDo Backup Free instalanga na Win7 mašini skloniral C in D paricijo od WinXP mašine in je D na target disku lepo postal Active, tako da je Disk Management kazal povsem identično sliko na source in target disku, ko sem target dal v mašino pa nula, sploh ga ne vidi. ntldr, ntdecet in boot.ini so na D disku.
boot ini izgleda takole
[boot loader]
timeout=1
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect


Diskpart v Win7 mi pa za WinXP source disk pokaže:

DISKPART> list partition

Partition ### Type Size Offset
------------- ---------------- ------- -------
Partition 0 Extended 15 GB 8032 KB
* Partition 3 Logical 15 GB 8064 KB
Partition 1 Primary 97 GB 15 GB
Partition 2 Primary 352 GB 113 GB


Če prav razumem, vrstica:
"default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS"
v boot iniju pomeni kje so Winsi, grem gledat še na target disk, če je isto.

Target disk pa ima takole razporejene particije

DISKPART> list partition

Partition ### Type Size Offset
------------- ---------------- ------- -------
Partition 1 Primary 100 MB 1024 KB
* Partition 2 Primary 15 GB 101 MB
Partition 0 Extended 96 GB 15 GB
Partition 3 Logical 94 GB 15 GB


V boot.ini popravim particijo iz 3 na 2 in winsi se začenjajo zahanjati a se ne naložijo, nenehno ciklajo skozi Log off.

Problem je, da so Winsi drugo particijo, ki je aktivna, prepoznali kot D, čeprav bi morala biti C. Sedaj se pa že vsaj 2 uri mučim, kako zamenjati C in D in ne gre.:(


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Problem s kloniranjem - Boot D, Winsi na C

Oddelek: Pomoč in nasveti
7920 (777) Oldi
»

Mini problem pri inštalaciji Win. XP

Oddelek: Pomoč in nasveti
5793 (763) racunalnik3
»

izbira med dvema OS

Oddelek: Operacijski sistemi
101871 (1610) Roadkill
»

Kako naj dobim nazaj XP paricijo?

Oddelek: Pomoč in nasveti
131973 (1808) ToniT
»

Win XP noče dol

Oddelek: Programska oprema
111196 (1047) AtaStrumf

Več podobnih tem