» »

Kako naj dobim nazaj XP paricijo?

Kako naj dobim nazaj XP paricijo?

BlackHole ::

Sem mislil, da bo bolj enostavno. Imel sem dve particiji (vsako na svojem disku). Prva je bila WIN98 (C disk), druga WINXP (E disk). Zdaj sem C disk sfromatiral in naložil WIN2k na ta isti disk. Zdaj pa mi povejte kako naj WIN2k povem, da je na E disku particija z sistemom WINXP in ga bo dodal v izbirni seznam, ki se pojavi pred zagonom sistema. Shranil sem datoteko BOOT.ini pd prejšnjih WIN98, vendar se mi zdi, da WIN2k uporablja drugačen način prepoznavanja sistemov.

viper ::

formatiraj e in na novo nalozi winxp, ce si obdrzu samo boot. ini ni dost, ker rabijo se neki filetkov iz c (XP-ji namrec). Resitve druge ni, kolkr se js spoznam.

zal

lp

BlackHole ::

:D

Zgodovina sprememb…

BlackHole ::

Katere datoteke so to, mogoče mi jih lahko kdo s podobnimi particijami posodi.

ToniT ::

Problem je v tem, da moraš imeti boot sektor od win XP - še enkrat inštaliraj XP -je in daj repair instalation.
Drugače pa bi naj v boot.ini pisalo tudi tole:
(če je disk e prva particija na drugem disku)
[boot loader]
.....
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

BlackHole ::

Skopiral sem stari BOOT.ini na C: in je delovalo, sicer sem ga moral potem malo modificirati, ampak dela.

BlackHole ::

Moj BOOT.ini zgleda takole:

[Boot Loader]
Timeout=10
default=multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)WINNT
[Operating Systems]
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)WINDOWS="Windows XP Professional" /fastdetect
C:WINNT="Windows 2000"

Ob zagonu pa se mi pojavi tak seznam:

Windows XP Professional
Windows 2000
(default) Windows

Rad bi zbrisal tega zadnjega (default). Prva dva delata.

Drugače pa moj sistem zgleda takole:
C disk: WINDOWS 2000 -> C:\WINNT
E disk: WINDOWS XP -> E:\WINDOWS

KAko pa sicer WINDOWS 2000 upravljajo z multi sistemi oz. v kateri datoteki se to lahko vidi, ker kolega ima enak sistem pa nima BOOT.ini datoteke. Jaz sem jo namreč skopiral iz prejšnjega sistema.

Zgodovina sprememb…

ToniT ::

Evo, kje je tvoja napaka:

Tvoj boot.ini: [Boot Loader]
Timeout=10
default=multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINNT
[Operating Systems]
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Windows XP Professional" /fastdetect
c:\WINNT="Windows 2000"

Namesto tega mora pisati:

Boot Loader]
Timeout=10
default=multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINNT
[Operating Systems]
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Windows XP Professional" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINNT="Windows 2000"

Tvoj prijatelj ima boot.ini, samo da ima izklopljen prikaz sistemskih in skritih datotek.


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ToniT ()

BlackHole ::

Hvala, bom poskusil.

BlackHole ::

Žal ne dela popolnoma, tretjo vrstico (deault) sicer zbriše, vendar WINDOWS 2000 sistema ne zažene.
Tole napiše:

Windows could not start b/c the following file is missing or corrupt: \system32\hal.dll

Ta datoteka je na mestu, sem preveril, tako da ne vem kje je zdaj napaka. Ali so morda kje ti ukazi za BOOT.ini obrazloženi, npr. kaj pomenijo tiste številke v oklepajih ali pa "fastdetect"?

BlackHole ::

Mogoče bi moral še omeniti, da sta sistema vsak na svojem disku, pomeni da imam fizično dva diska, ne dve particiji na enem disku.

Zgodovina sprememb…

ToniT ::

multi(0) - pomeni, da imaš IDE diske - pozabi
disk(0) - pri multi je zmeraj 0
rdisk(x) - številka diska, ki ga naj uporablja 0- prvi, 1 -drugi disk
Partition(x) - številka particije na disku, na kateri se nahajajo sistemski fajli (windows oz. winnt direktorij) - začne se z 1
/fastdetect=comx (default 1) - računalnik ne preverja, ali je priklopljena miška na serijskem portu.

Tvoja napaka pa verjetno pomeni, da boš moral na novo naložiti win2000 (daš repair instalation).
hal.dll je driver, ki imogoča delo win2000 (xp) z matično ploščo (HAL- Hardware Abstraction Layer).

BlackHole ::

Moj BOOT.ini je zdaj spet tak:
[Boot Loader]
Timeout=10
default=multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)WINNT
[Operating Systems]
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)WINDOWS="Windows XP Professional" /fastdetect
C:WINNT="Windows 2000"

Seznam pa je sledeč:
1. Windows XP Professional
2. Windows 2000
3. (default) WINNT

Prva dva oba delata, tretjega niti poskusil nisem, jaz bi samo rad imel pravilen seznam. Ne vem, ampak po moje se bi to lahko popravilo s pravilno modifikacijo BOOT.ini. Ko stisnem na
"1. XP" mi takoj zažene, če pa stisnem na "2. WIN2000" pa kako sekund. dve počaka, potem pa isto normalno zažene. Brezveze se mi zdi še enkrat gordevat WINDOWS 2000, če sem jih nekaj dni nazaj. V bistvu sem to storil, ko sem naložil WIN2000, ker XP-je sem že prej imel gor.

Tisti BOOT.ini, ki si mi ga predlagal. TAm me je motilo to da so bile številke v oklepajih enake za oba sistema, čeprav sta sistema vsak na svojem disku.

ToniT ::

Pardon!

Moja napaka:

Zadnja vrstica v boot.ini je naslednja:
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT="Windows 2000"

Boot Loader]
Timeout=10
default=multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINNT
[Operating Systems]
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Windows XP Professional" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT="Windows 2000"

Se pravi rdisk(0) namesto rdisk(1)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

boot.ini vprašanje

Oddelek: Operacijski sistemi
262018 (1372) ta_ki_tke
»

en problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
61054 (971) Good Guy
»

win xp boot norost! Preberte tole in ideje please! Dual boot???

Oddelek: Pomoč in nasveti
101596 (1438) mAsA
»

win XP startup

Oddelek: Operacijski sistemi
61446 (1348) ToniT
»

2x OS in boot

Oddelek: Pomoč in nasveti
5818 (706) tha_man

Več podobnih tem