» »

Izšel Thunderbird 3.0

Izšel Thunderbird 3.0

Thunderbird 3.0

vir: Ubuntu.si
Ubuntu.si - Kot poročajo na Ubuntu.si, je po več kot dveh letih izšla nova različica odprtokodnega poštnega odjemalca Mozilla Thunderbird.

Med glavnimi novostmi je izboljšan uporabniški vmesnik (vsebuje tudi zavihke), izboljšan iskalnik, izboljšano filtriranje e-pošte ter prenovljen sistem arhiviranja sporočil. Različica 3.0 uvaja tudi tim pametne mape (ang. Smart Folders), v katerih lahko enostavno kombiniramo pošto iz več poštnih e-računov.

Thunderbird 3.0 je na voljo za operacijske sisteme Linux, Windows in MacOS X. Slovenski prevod še ni na voljo, prav tako pa na novo različico še niso prenesli vseh nekaterih (pomembnejših) razširitev.

69 komentarjev

«
1
2

krho ::

Med glavnimi novostmi je izboljšan uporabniški vmesnik (vsebuje tudi zavihke),si.Mail 0.8.2 oktober 2006
Različica 3.0 uvaja tudi tim pametne mape (ang. Smart Folders), v katerih lahko enostavno kombiniramo pošto iz več poštnih e-računovNi sicer čisto točno tako ampak, si.Mail 0.9.4 (aka 1.0 RC1) januar 2007 s tem, da sko "kasifcirani"

Fejst so zgodnji :)
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

Poldi112 ::

si.Mail, a to je tisto ki dela zgolj v win?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

krho ::

Ja na žalost, ker nimam časa rewritat v C#.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

ivanuscha ::

Katere pa so pomembnejše razširitve?

DaMastermind ::

A sem jaz čisto edini, ki vidi za slovenski prevod le verzijo 2.0.0.23? Tudi na alternativni dl strani je enako - poleg danske in makedonske verzije je samo še slovenska neposodobljena.

Edit: Očitno sem nepismen, mama mi je povedala, da vse piše zgoraj.

Zgodovina sprememb…

Poldi112 ::

>Katere pa so pomembnejše razširitve?

Nobene, razen tega, da jih pol ne dela. Če z razširitvami misliš plugin-e :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

ivanuscha ::

V novici piše, da še niso prinesli na novo verzijo pomembnejših razširitev. Mene pa zanima katere so te pomembnejše razširitve, jst namreč sploh nobene ne uporabljam.

Volk| ::

če želim naret update na novo verzijo samo instaliram novo in mi ostanejo stari maili ali boljse kako kopijo prej naret?
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

hojnikb ::

Končno nova verzija.Zdej pa lahko sam upam da bojo zrihtal mojo temo da bo delala na 3.
#brezpodpisa

F2_Silberpfeil ::

Uporabljam že od beta4 naprej. Uporabniški vmesnik je bolši. Smart folderjev se hitro navadiš. Deluje stabilno.

Torj win win situacija!

Poldi112 ::

Mea culpa, nisem niti bral slo novice, ker sem prednodno že original.
Zame osebno je en od pomembnejših Lightning, za katerega vem da še ni na voljo za 3
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

trnvpeti ::

kaj pol?, noben plugin ne dela v tb3.0?
pa kr nekaj mi je poindexiral
pitaj boga, koliko prostora vec na disku je zavzel

kuri pa manj rama, pol manj, vsaj to
iskanje deluje mal cudno, ali pa se je treba navadit

lahko kr naredis upgrade, ne bos nic izgubil

joze67 ::


še niso prenesli vseh nekaterih (pomembnejših) razširitev

A mi lahko kdo razloži, kaj pomeni zveza "vsi nekateri"?

k4vz0024 ::

Hm, pa ne v Slovenščini. Ali pač?

opeter ::

Hm, pa ne v Slovenščini. Ali pač?


Ne še. Tudi jaz čakam na uradno SI verzijo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

[BISI] ::

Med glavnimi novostmi je izboljšan uporabniški vmesnik (vsebuje tudi zavihke),si.Mail 0.8.2 oktober 2006
Različica 3.0 uvaja tudi tim pametne mape (ang. Smart Folders), v katerih lahko enostavno kombiniramo pošto iz več poštnih e-računovNi sicer čisto točno tako ampak, si.Mail 0.9.4 (aka 1.0 RC1) januar 2007 s tem, da sko "kasifcirani"

Fejst so zgodnji :)


No ja. Thunderbird je imel testno, a delujoco podporo za zavihke ze 10. junija 2005. Do decembra istega leta je bila zadeva vec ali manj sfinisirana, ampak je pac takrat padla odlocitev, da se zavihki ne bodo uvedli (16. januarja je potem izsel Thunderbird 1.5 kakopak brez zavihkov). Tudi zaradi te izkusnje so zavihki v Thunderbirdu 3 drugace "zamisljeni" kot takrat.
And then I saw her face... Mozilla Firefox

[BISI] ::

kaj pol?, noben plugin ne dela v tb3.0?
pa kr nekaj mi je poindexiral
pitaj boga, koliko prostora vec na disku je zavzel

kuri pa manj rama, pol manj, vsaj to
iskanje deluje mal cudno, ali pa se je treba navadit

lahko kr naredis upgrade, ne bos nic izgubil


Zaradi nove implementacije iskanja ti je na zacetku indeksiral vse maile/vire/itd (v profilu imas novo datoteko global-messages-db.sqlite). Na iskanje pa se bos se privadil + verjetno bo se veliko razsiritev za iskanje...
And then I saw her face... Mozilla Firefox

Sokrates ::

Hmm še vedno Outlook roks ni kaj..
Baracuda

Poldi112 ::

Outlook je, kar se mailov tiče, en velik smrad (in ja, uporabljam oboje, ker imam en služben account v Outlook-u zaradi integracije z exchange-om).
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

MaterVola ::

3.0 objavijo brez podpore za Lightning. Neverjetno.

mjk ::

ne ... tb je postal z google calendarjem postal boljši ... veliko boljši
pa sploh če upoštevam spamfilter

edina resna prednost outlooka je ta, da so syncan z winmobile devicei --- pa to prednost je android izbrisal.

skratka tb zakon - outlook razočaranje


"3.0 objavijo brez podpore za Lightning. Neverjetno."
pa sej maš beta verzijo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mjk ()

orbter ::

Lightning za TB 3.0 je, res da ne še uradni ampak kot "nightly build" ampak deluje stabilno. Dolvleka pa z naslova http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/...

gdata-provider, ki je zraven pa je namenjen uporabi google koledarjev v Thunderbirdu.

CyberPunk ::

Je bilo kaj bistvenih izboljsav na podrocju Thunderbirda kot usenet readerja? Npr. podpora yenc in boljse handlanje attachmentov, sortiranje narocenih skupin, poljubno razporejanje...?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: CyberPunk ()

alesp56 ::

Ko sem zadevo updejtal sem mislil da so izginili vsi filtri... ko pa so začeli maili letet not pa se je vse lepo sortiralo po starih filtrih. V nastavitvah filtrov pa jih trenutno ni. Res da sem malce površno pogledal in še nisem imel časa zadev do konca prečekirat ampak mi ni čisto jasno kako to laufa. Drugač pa ni slabo oz. skrajni čas je že bil. :D
in to je to...

zee ::

Se da kako izklopit orodno vrstico (tam so gumbi za Reply/Forward/...)v oknu s sporocili? Na 12'' zaslonu zadeva porabi vec kot prevec placa.

O uporabnosti tabov se se odlocam, prav tako glede Smart folderjev.

Zal zaenkrat Thunderbird se ne podpira Gmailove implementacija IMAPa, kar pomeni. Komur se posta na Gmailovih streznikh samodejno sortira po ustreznih oznakah/labels-ih bo ze vedel.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

urban99 ::

Se da kako izklopit orodno vrstico (tam so gumbi za Reply/Forward/...)v oknu s sporocili? Na 12'' zaslonu zadeva porabi vec kot prevec placa.

View > Toolbars > Mail Toolbar ?

jaz zaenkrat pogrešam samo custom shortcute... oz ponovno delujoč addon. Search je pa fajn.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: urban99 ()

sajmon ::

@zee: glede Gmail IMAP protokola: preveril sem pri sebi in meni pravilno prikaže TB vse mapice oziroma labels iz gmaila.

[BISI] ::

Se da kako izklopit orodno vrstico (tam so gumbi za Reply/Forward/...)v oknu s sporocili? Na 12'' zaslonu zadeva porabi vec kot prevec placa.


Razsiritev Compact Header jo zmanjsa na eno vrstico (na nacin kot je bil v dvojki).
https://addons.mozilla.org/en-US/thunde...
And then I saw her face... Mozilla Firefox

r0ker ::

v outlooku imam vse kar potrebujem - najpomembnejše za mene je izbira podpisa on-the-fly, splošno koledar in delovanje ter izgled (priročnost) v zvezi z koledarjem, izbira predogledov itd etc
kot vse win/lin zgodbe.

BigWhale ::

Kako pa v outlooku zamenjas identiteto, brez da bi zamenjal postni predal? Se to ze da?

marS ::

ko sem si proxy ročno nastavu ni hotel doljemat pošte....šele ko sem dal samodejno je proradilo.....
...no more heroes...
https://ilbis.com/

Izi ::

Kaj nekateri mešate Outlook sem noter? Outlook je del Microsoftovega Office paketa, ki ga noben domači uporabnik pri zdravi pameti ne kupuje. Tako to sploh ni izbira.
Windows 7 sploh nima več vgrajenega poštnega odjemalca, tako da imajo Windows uporabniki na voljo samo 2 možnosti. Iz Windows Live potegniti "Live Mail", ali pa si naložiti Thunderbird.
Izbira je lahka, Thunderbird je precej boljši od Live Mail.

A že kdo prevaja v Slovenščino? Bomo Slovenci spet zadnji, ki ga bomo prevedli? :P

driver_x ::

Kaj je to Outlook? Jaz ga ne najdem v uradnih repozitorijih za OpenSuSE. Drugače pa TB 3 prinaša ogormen napredek.

masterpsi ::

kaj pa podpira za MAPI/Exchange? Evolution kao dela, ampak se sesuva (confirmed BUG)

Sammy: Microsoft Outlook @ Wikipedia
Outlook Express @ Wikipedia

wini ::

A je mozno importirat obstojece maile iz Outlooka 2007 v TB3?

Izi ::

A je mozno importirat obstojece maile iz Outlooka 2007 v TB3?

Seveda

wini ::

Odlicno, tako lahko tut maile prenesem na hackintosha :)

dev ::

Meni pa osebno ni nova verzija najbolj všeč. Prvo kar me moti je iskanje po RSS novicah, ki mi v novi verziji sploh NE dela. Drugač nasplošno mi novi search ni všeč, samo zakompliciral so ga. Prejšnji search je bil preprost in zelo uporaben. Smart folderji se mene ne tičejo kaj preveč, ker sem že prej imel nastavljeno da se mi vsi maili nalagajo v en nabiralnik. Nov izgled pa je načeloma OK, ampak sem vseeno kmalu začel pogrešat star toolbar in ga ponovno vklopil. Delo z zavihki je simpatično, ampak sem preživel tudi brez njih. Moti me tudi, ko prestavim več neprebranih mailov v mapo za izbris, mi vse nastavi kot prebrane, prejšnje verzije so pustile lepo neodznačene. Zelo pa mi je všeč preprostost dodajanja novih mail računov, ki je od prejšnjih verzij zelo poenostavljeno, to pa je tudi edino pohvalno, kar lahko rečem za novo verzijo :( Vidim da so tut popravili bug pri forwardiranju določenih mailov, ki so včasih prišli prazni... Aha, pa še pri RSS novicah, če nastaviš da ti prikazuje celo stran in ne samo povzetka strani, še vseeno prikaže samo povzetek. Hm verjetno bi mogu tole napisat na uradnih mozilla forumih.

P.S. Thunderbird uporabljam redno že od 1.0 verzije. S 3.0 so po mojem naredli korak nazaj.
All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dev ()

BigFoot ::

Tehnično mi je zaenkrat čisto cool zadeva, samo spremembe na uporabniškem vmesniku mi pa ne potegnejo preveč. Se bo treba malo navadit.
LG 77CX OLED TV; Marantz SR6010 7.2: 5x Focal Sib, 2x Focal Cub, 2x Focal
Little Bird; PS5, Xbox Series X, PS4 Pro, Xbox One, PS3, Vero 4K, Samsung
UBD K8500 4K UHD, Philips BDP2180/12

Poldi112 ::

Sicer nove verzije še nisem probal, ampak tehnično izgleda da zadevi še vedno manjka boljša integracija koledarja in nativna povezava na exchange. Nekaj, kar si uporabniki želijo/želimo že dolga leta, pa nas ne poslušajo.

Potem ima zadeva eno bedasto omejitev števila mailov na folder in nekega dne začne v novih mailih prikazovati neko staro vsebino, ki si jo že zdavnaj zbrisal. In potem rabiš google da ti pove, da moraš narediti compact folder. Ki občasno izbriše tudi kaj napačnega.

Potem je zabavno spraviti maile iz linux okolja na win in obratno. Že samo če recimo zamenjaš pc in bi rad prenesel maile na drug računalnik z istim sistemom, jih ne moreš kar skopirati, ker se mu sfuzla. Moraš ročno narediti accounte in potem njihovo vsebino povoziti s starimi maili.

Precej še manjka temu ljubemu Thunderbird-u. A so kaj od tega v tej novi verziji uspeli popraviti?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Spock83 ::

O ne Lightning add on ne dela. Upam, da bo kmalu!

[BISI] ::

Sicer nove verzije še nisem probal, ampak tehnično izgleda da zadevi še vedno manjka boljša integracija koledarja in nativna povezava na exchange. Nekaj, kar si uporabniki želijo/želimo že dolga leta, pa nas ne poslušajo.


Nativne povezave na exchange ne bo. Pri koledarju pa je na zalost Sun prerazporedil razvijalce, tako da naceloma ne sodeluje vec pri razvoju. Le glavni razvijalec ima pogodbo z Mozillo, ostali se le prostocasno ukvarjajo s tem.

Potem ima zadeva eno bedasto omejitev števila mailov na folder in nekega dne začne v novih mailih prikazovati neko staro vsebino, ki si jo že zdavnaj zbrisal. In potem rabiš google da ti pove, da moraš narediti compact folder. Ki občasno izbriše tudi kaj napačnega.


Ne, ta omejitev ni bila odpravljena. Thunderbird pac deluje v mbox formatu in ta omejitev bo se dolgo z nami. Lahko si nastavis samodejni compact v nastavitvah (po dolocenem stevilu kb).

Potem je zabavno spraviti maile iz linux okolja na win in obratno. Že samo če recimo zamenjaš pc in bi rad prenesel maile na drug računalnik z istim sistemom, jih ne moreš kar skopirati, ker se mu sfuzla. Moraš ročno narediti accounte in potem njihovo vsebino povoziti s starimi maili.


Tezko recem kaj je slo pri tebi narobe, ampak sam sem pred kratkim brez problemov preselil maile/rss/newsgroupe iz windowsa na mac (pred tem pa tudi iz windowsa na ubuntu linux, pa iz ubuntu linuxa na windows, itd.). Edina stvar, ki mi pade na pamet, je to, da si mogoce ze zagnal Thunderbird in potem skusal kopirati profil - v tem primeru imas ze drug privzeti profil in ta ne potegne (ga pa lahko se vedno spremenis s Profile Managerjem). Ampak ja, moznosti za sfuzlanje je kar nekaj. :)
And then I saw her face... Mozilla Firefox

wini ::

A je mozno importirat obstojece maile iz Outlooka 2007 v TB3?

Seveda


No sedaj sem namestil TB3 na mac masino ... in tle jst edini import ki ga vidim je iz Apple mail, Communicator 4.x in Eudora ...

[BISI] ::

Outlook import je vezan na Windows. Marsikomu bi se zdelo logicno, da bi tudi mac deloval, ampak se sam Microsoft se zaveda, da ne gre za isti program. :)
And then I saw her face... Mozilla Firefox

Izi ::

Potem se pa posipam z pepelom, sem mislil, da so na vseh sistemih naredili enak program.
Vseeno mislim, da bo šlo, če ne drugače pa namestiš dodatek. Thunderbird namreč podpira dodatke tako kot Firefox. Za vsako stvar lahko najdeš specializirano orodje.
Najprej iz Outlooka izvozi vse maile. Na Outlook se sicer ne spoznam, ampak menda mora imeti kakšno opcijo za izvoz pošte drugače je popolnoma neuporaben.
Potem pa tisto kar se je izvozilo poskušaj uvoziti v Thunderbird.
Če ne drugače probaj s tem dodatkom: ImportExportTools
Dodatek podpira tako MBOX kot EML. Vsa elektronska pošta je vedno v enem izmed teh dveh formatov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

poweroff ::

Hmm, to je pa trapasto, da ni mogoče uvažati Outlook mailov tudi na Linuxu. Kako bodo pa ljudje množično prehajali na Linux? :D

BISI, eno vprašanje zate. Imam precej veliko količino mailov. Par GB. Po updatu na Karmica (TB je še vedno v2), pa mi je TB začel nenormalno počasi delati.

Kakšna ideja kako pohitriti zadevo?

Imam sicer ene 6, 7 accountov, POP3 in IMAP.
sudo poweroff

trnvpeti ::

tb3 ti bo precej hitreje deloval

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Mavrik ()

opeter ::

Imam precej veliko količino mailov. Par GB. Po updatu na Karmica (TB je še vedno v2), pa mi je TB začel nenormalno počasi delati.

Kakšna ideja kako pohitriti zadevo?


Zamenjaš strojno opremo? :D
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

[BISI] ::

Se dobro, da mu nisi svetoval zamenjave operacijskega sistema... :D

Matthai, to bo pa tezko. Lahko sicer poizkusis se s ponovno indeksacijo mailov (compactov si tako ali tako verjetno ze), ampak dvomim, da je to krivo. Na hitro sem pogledal po internetu in zgleda, da je tezava v karmicu [1]. Hm, ne vem sicer v cem je tezava (res ne [2] :D), lahko pa poskusis namestit Thunderbird direktno od Mozille (edina razlika napram repozitoriju so ponavadi bliznjice na tipkovnici ipd., s tem da se vcasih znebis napak, ki so specificne za doloceno distribucijo).

No, od tod izvira moja skepsa do maintainerjev, ampak ok to je ze druga zgodba.

[1] http://ubuntuforums.org/showthread.php?...
[2] https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour...
And then I saw her face... Mozilla Firefox
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel Thunderbird 3.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
699813 (7238) [BISI]
»

Mozilla Firefox 0.8, Thunderbird 0.5, in prenovljen portal MozillaZine

Oddelek: Novice / Brskalniki
405637 (5637) MrStein
»

Mozilla Thunderbird 0.4

Oddelek: Novice / Brskalniki
212785 (2785) Mavrik
»

Poplava novosti iz Mozilla Foundation

Oddelek: Novice / Brskalniki
162589 (2589) poweroff
»

Mozilla 1.4 in Netscape 7.1

Oddelek: Novice / Brskalniki
253156 (3156) CaqKa

Več podobnih tem