» »

Overcloking moje konfiguracije, prosim za pomoč!

Overcloking moje konfiguracije, prosim za pomoč!

Stayby ::

Imam procesor: Intel core 2 extreme QX6700 2,66 GHz,
Grafična kartica: BFG 9800 GTX 512MB,
Delovni spomin: OCZ DDR3 Platinum CL7 1600MHz 2x 2GB
Matična plošča: Asus Striker 2 Extreme
Računalnik uporabljam za montažo filmov HD resolucije (randering,...),
obdelavo fotk in predvajanje HD filmov.
Hlajenje imam zaenkrat normalno, zato prosim za nasvet o nakupu pravega hlajenja v primeru navijanja kompa.

Je pa res, da sem glede tega čisti začetnik, (vendar sem si prebral po forumih vse Pros and Cons tega navijanja)
zato bom potreboval, če se bo komu zahotelo, zelo precizna navodila ...od...do...
Prosil pa bi za nasvet, optimalen overclocking, se pravi stabilno konfiguracijo, kar se da največ spravit iz teh komponent,
ne da bi pri tem kaj preveč trpelo. Namreč nekje sem prebral, da so navili tak CPU na 4,6 GHz in potem so cevke vodnega hlajenja
binglale po celmu flat-u. To ravno nebi, ker mam majhen prostor :D
Ali se da grafiko tudi spraviti iz povprečja???
V poseg bi se spravil v ponedeljek, tako, da če se do takrat kdo najde, mu bom zelo hvaležen.
Hvala vsem.

LP

paljer ::

Joj, take teme se stalno pojavljajo.
Pojdi v BIOS, dvigni hitrost zunanjega vodila CPUja in to je to.
Ko postane zadeva nestabilna, povečaj malo voltažo. Verjetno imaš na voljo več različnih voltaž, zato moraš malo pokombinirati.
Če preveč naviješ, se sistem ne bo zagnal oziroma se bo obnovil na default po par neuspešnih poskusih.
Ko enkrat naviješ, testiraj stabilnost s kakšnim CPU burning testom za par ur. Če ne dobi napak, je super.
Za grafiko pa inštaliraš rivatuner in premakneš drsnik pri hitrosti v desno.
In zakaj potrebuješ tri dni časa za to? Psihične priprave? Pa sej spremeniš samo par nastavitev v BIOSu. Nič strahu pred tem, vse bo šlo dobro:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: paljer ()

minimus ::

V povprečju se teli procesorji navijajo tam cca.3600MHz odvisno od primerka.
Teba je vedeti da je frekvenca procesorja sestavljena iz FSB-ja(npr.333) ter multiplierja(npr. 8).
Sedaj pa samo dviguj FSB ali multiplier(ponavadi v biosu).

333*8=2664
Dvigneš multipier
333*9=2997
in že si procesor navil za 333Hz
V kolikor procesor postane nestabilen povečaj voltažo in to je to.
Obvezno pa še spremljaj temperature npr. z CoreTempom

Stayby ::

Najlepša hvala obema za tak hiter odgovor. Tri dni potrebujem zato,
ker me prej ne bo za računalnikom, hehe. Me ni čez vikend, martinovo pa to...:D
Lep pozdrav

allex ::

pri navijanju je tko k pr dirkanju z avtomobilom - bolš da si trezn;)
struggling with abundancy of computer power

particle ::

Živjo, mene pa zanima na kakšno frekvenco bi bilo možno naviti c2d E6750@2,66Ghz.
Mobo imam Abit IP35-E, in ko sem se enkrat ta proc spravil navijati, mi je sfižilo ram frekvenco. Potem sem dal vse skup lepo na defolt in se s tem nisem več ubadal.

paljer ::

To smo pozabili omeniti. Pri navijanju zunanje frekvence moraš paziti tudi na hitrost ramov, da ne postane previsoka (pravilno je potrebno nastaviti razmerje med CPU in RAM hitrostjo - opcija v BIOSu).
Serije E6XX ne poznam, moja E5200 deluje brez problema na 3.6 Ghz (v osnovi 2.5 GHZ) in ima še rezerve ob višjem dvigu napetosti.

Stayby ::

To smo pozabili omeniti. Pri navijanju zunanje frekvence moraš paziti tudi na hitrost ramov, da ne postane previsoka (pravilno je potrebno nastaviti razmerje med CPU in RAM hitrostjo - opcija v BIOSu).
Serije E6XX ne poznam, moja E5200 deluje brez problema na 3.6 Ghz (v osnovi 2.5 GHZ) in ima še rezerve ob višjem dvigu napetosti.


Ko si omenil razmerje med RAM in CPU, kje in kako se pa to nastavi??
In kaj je s hlajenjem, prosim??
LP

Stayby ::

Joj, take teme se stalno pojavljajo.
Pojdi v BIOS, dvigni hitrost zunanjega vodila CPUja in to je to.
Ko postane zadeva nestabilna, povečaj malo voltažo. Verjetno imaš na voljo več različnih voltaž, zato moraš malo pokombinirati.
Če preveč naviješ, se sistem ne bo zagnal oziroma se bo obnovil na default po par neuspešnih poskusih.
Ko enkrat naviješ, testiraj stabilnost s kakšnim CPU burning testom za par ur. Če ne dobi napak, je super.
Za grafiko pa inštaliraš rivatuner in premakneš drsnik pri hitrosti v desno.
In zakaj potrebuješ tri dni časa za to? Psihične priprave? Pa sej spremeniš samo par nastavitev v BIOSu. Nič strahu pred tem, vse bo šlo dobro:)

Pri RivaTuner, ko si omenjal drsnik hitrosti proti desni....je to, govoriva o Driver Settings>Overclocking>Core clock in Memory clock??

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Stayby ()

TOP ::

Najbolj smešno je kupiš tako plato,kaj zato da se lahko pohvališ da maš Asus strike in jo goniš brez overclocka,ta je smešna.Zato plato maš na netu polno navodil kako pa kaj nastavit,to je ena najbolših plat za navijat.

Stayby ::

Vem, da je nekaterim to smešno, predvsem pa tistim, katerih področje je to. Meni ni, na hardware se res ne spoznam tako dobro.
Sem pa verjetno na drugih področjih bolši kot ti. Ne vem, a se je res potrebno posmehovat.
Prav zato sem prosil za pomoč, drugače je ne bi. Ploščo sem pa dobil rabljeno in niti nisem vedel,
da se z njo lahko pohvalim. Prebral sem par review-ov in ugotovil, da je dokaj u'redu.
Na bios se nekaj malega spoznam, ni mi pa vse jasno, seveda. LP

paljer ::

Stayby:

Hitrost rama nastaviš v oddelku v BIOSu kjer nastavljaš tudi druge lastnosti Rama. Tam imaš možnost izbire ustreznega razmerja (nova plošča tu bo verjetno namesto razmerja pisala kar hitrost rama), tako da, če imaš 800 Mhz ram poskusi se čim bolj približati tej številki po tem, ko je enkrat CPU navit. Kakšen Mhz več pri ramu tudi ne bo škodil.

Za Rivatuner pa imaš prav, ta zavihek sem mislil.

particle ::

Mene še zanima, pri povečevanju voltaže, po koliko naj to povišujem, in po čem vidim če je procesorju všeč nova voltaža. :)

svetetko ::

odvisno od procesorja. Core2Duo in Core2Quad maš lah tam do 1,35V, več raje ne (seveda ob boljšem hladilniku). Če pa je procesorju 'všeč' voltaža pa probaš z raznimi programi za stabilnost (intelburn, orthos, prime...) ter OBVEZNO programom za merjenje temperature jeder (najbolje realtemp ali pa coretemp). temperatura naj ne preseže cca 70 stopinj (lahko kakšno stopinjo čez, se ne bo svet podru, sam raje nižje :)

Destroyers ::

Stayby ni lih vse tko enostavno, kot nekateri prikazujejo tu. Če hočeš lepo in stabilno navitje se je treba kar malo potrudit.

1. Prej kot se lotiš navijanja si poglej kako se resetira bios tvoje plate, če bo šlo kej narobe med navijanjem. (preberi manual tvoje plate; sekcija - bios reset)
2. Pojdi v bios-u pod advanced cpu settings in spremeni te nastavitve:
- c1e: off
- max cpui valute: off
- vanderpool: off
- cpu tm function: on
- execute disable bit: on
- speed step: off
3. Pojdi pod cpu settings in spremeni "ai overclock" na manual (morš vedet, da imena lahko varirajo odvisno od kerga proizvajalca je bios)
4. Ker imaš extrema - to pomeni, da ma tvoj proc odklenjen množilnik ga lahko naviješ na 2 načina.
- z dvigom fsb (front side bus-a)
- z dvigom cpu multiplier-ja
- s kombinacijo obeh (to ti svetujem)
5. Poizkusi ohranit razmerje med fsb in dram freq (frekvenca rama) idealno - to je 1:1 (fsb:dram)
6. Zakleni cpu množilnik na npr. 8x in začni dvigovat fsb. Dviguj ga do te mere, da dosežeš maximalne frekvence tvojih ramov.
7. Preveri kakšno frekvenco cpu-ja si dosegel in glede na svoje cilje lahko od tam naprej overclockaš z dodatnim dvigom cpu multiplierja (9x, 10x,...)
8. Poskrbi, da bo pci express frekvenca točno 100, (nekatere plate jo spremenijo, če oc-jaš) da ne bo problemov z grafo.
9. Nastavi pci clock sync. mode na: 33,33 če lahko
10. Spread spectrum: off
11. Vpiši v google točno ime tvojega proca in na intelovi strani preveri optimalne voltaže in temperature za tvoj proc.
12. Pod voltage settings izberi: manual
- nastavi cpu voltage na najvišjo priporočeno voltažo za tvoj proc
- nastavi dram voltage na specificirano voltažo tvojega rama (poglej na internet)
- potem so tu še qpi, ioh,...voltaže, ki ti jih verjetno nebo treba spreminjati - pusti za začetek na auto
13. Save & Exit opcija v biosu.
14. Če zadeva boota (se uspešno zažene) je ql, čene pride zdej v poštev prva točka.
15. Poberi z neta stress-testing software: KLIK ali KLIK ali Everest (Potegni s Partisa)
16. Poberi z neta: Real Temp - KLIK ali Core Temp - KLIK
17. Zaženi stress testing software in kontroliraj temperaturo z danimi programi (če je v mejah normale - točka 11)
18. Če je zadeva stabilna (za začetek testiraj po 10min), znižaj nekoliko cpu voltage,...in to ponavljaj dokler ne dosežeš kritične voltaže, kjer boš verjetno dobil "blue screen".
19. Ko dobiš to točko, spet rahlo zvišaj napetost in testiraj par ur za stabilnost.
20. Čestitke, overclockal si svoj prvi sistem 8-)

Ko/Če boš uspešno "osnovno" naviu proc, bomo šli na rame in timinge le-teh, in fine-tuning ostalih voltaž, pol pa še na grafo.

Hladilnik uzemi pa ta: KLIK - Scythe SCMG-2000 MUGEN, ali na kratko mugen 2.

Ay
...They wanna build the prison!...

Zgodovina sprememb…

Destroyers ::

Overclockanje grafe:

1. Poberi si z neta GPUTool - KLIK in GPU-Z - KLIK
2. Odpri GPU-Z in izberi "Sensors" tab. Tukaj imaš na voljo temperature jedra, pcb-ja, hitrost ventilatorja v %, število obratov,...
3. Obklukaj "continue refreshing this screen..."
4. Odpri GPU Tool
5. Zdej...lahko sam poiščeš maximalne stabilne frekvence jedra, memory-a in shader-ja, lahko pa izbereš "find max" in program bo sam poiskal ta maximum - to ti tudi priporočam, saj je program natančen. Svetujem ti tudi, da linkaš core clock s shaderjem - obkljukaj
6. Če nastavljaš frekvence sam, ob usaki spremembi zadevo testiraj z "test for stability" opcijo
7. Ko dosežeš želen oc shrani frekvence.
8. Če nisi dosegu želenih rezultatov in hočeš še veš se pomakni na tab "Voltages" - ne pa pretiravat
9. Tudi shemo hlajenja si lahko sam sestaviš pod "Fan Control"
10. To je to...ne pozabi spremljat temperatur z obema programoma in ostani nekje v varnih mejah
11. Poženi Crysis na Ultra High, 1920x1200, 8xAA, 16xAF ;)

Ay
...They wanna build the prison!...

Xserces ::

nekdo je napisal da dviguj multiplier. Probaj raje z FSBjem na 400 in potem dviguj multiplier saj imas 1600 mhu rame. 400 FSB 2:1 DRAM FREQ 800 (quad pump)

Destroyers ni bolje pognati kaki stress test namesto crysisa?;) Prime95, Orthos, Occt, IBT (intel burn test)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

Destroyers ::

Destroyers ni bolje pognati kaki stress test namesto crysisa?;) Prime95, Orthos, Occt, IBT (intel burn test)

"Poženi Crysis na Ultra High" je blo mišljeno po overclocku GRAFIČNE. Pa tudi ni blo mišljeno, da naj bi poganjal za test stabilnosti ampak kot rezultat višje zmogljivosti grafe.

Prime95, IBT in drugi pa so testi za proc in ne grafe...
...They wanna build the prison!...

Xserces ::

aja nism vidu da grafe... se opravicujem

particle ::

Destroyers, najlepša hvala za tale opis, se bom danes pozabaval z tem :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

navijanje intel C2D e7300 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Navijanje
21516779 (12129) barossa45
»

navijanje intel E6750 POMOČ (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
9624823 (20805) PrimozR
»

Kako navijem računalnik???

Oddelek: Navijanje
81379 (1163) Nwanko
»

Kako naviti Cpu

Oddelek: Navijanje
432615 (2115) ziga1990
»

E8400 se ustavi pri 3,6GHz ?? (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
505104 (3561) TOP

Več podobnih tem