» »

kako najbolj napolniti baterijo za prenosnik

kako najbolj napolniti baterijo za prenosnik

kardoš ::

Spoštovani.
Ker se ne razumem v tehniko tako dobro kot nekateri tukaj bi prosil za nasvet.
Kupil bom prenosnika in me zanima kako čimbolj napolnit baterijo , da bo življenska doba kolko tolko?
Kaj mi svetujete?
Hvala in lep pozdrav!

zee ::

- enkrat na mesec je dobro baterijo sprazniti do konca
- ce bos imel prenosnik vedno prikljucen na omrezje, pa lahko baterijo spraznes samo do priblizno polovice, jo odstranis in nato shranis v temen in hladen prostor
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Pyr0Beast ::

Prazneš od 100% do 0%, tako vzdrževanja ne rabi. Alarme v Win nastavi na 0%. Laptop verjetno ne bo crknil, ko pride do 0% ampak bo še delal ~10 minut. Več kot dovolj, da vse ugasneš.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

techfreak :) ::

Prazneš od 100% do 0%, tako vzdrževanja ne rabi. Alarme v Win nastavi na 0%. Laptop verjetno ne bo crknil, ko pride do 0% ampak bo še delal ~10 minut. Več kot dovolj, da vse ugasneš.

Li-ion baterijam škoduje, če jih sprazneš do 0%. Skalibriraš (100->0->100) jih lahko samo parkat na leto.

Pyr0Beast ::

Nič jim ne škoduje.

Škoduje lahko edinole celicam, kar pa ne more, ker ti logika v sami bateriji to prepreči in že tako operira na od 15% pa do 100%, torej na 85% realne kapacitete.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

techfreak :) ::

Ja, ampak če sprazneš na 0% in pustiš 1 leto stati, bo pa vsekakor škodilo. Drugače sem pa govoril o 0% pri bateriji, ne pri Windowsu.

Pyr0Beast ::

Nah, ne bo škodilo. Je še dosti dosti rezerve.

Če pa prazneš do 0% na ravni celice, potem pa bo.

Win dobi podatke o kapaciteti od baterije.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

techfreak :) ::

Win dobi podatke o kapaciteti od baterije.

Ampak ne direktno od celic, ampak od baterije. In to ni isto.

Suly ::

Da se malo vključim.
Je morda varjanta, da bi se pa kakorkoli dalo dejansko povečat vzdržljivost baterije pri 1 leto starem laptopu (acer ONE, še tiste 3 celične baterije)?

Par x na leto sem ga spraznil do čiste nule, tako da se je sam ugasnil in nato ni več vklopil (čista nula), dokler ga nisem priključil na napajanje in do 100% napolnil.

Zasledil sem da naj bi obstajali programi, za povečanje vzdržljivosti baterije (ne optimiziranja sistema) vendar realno gledano kaj dosti vrjetno ne morejo pomagat. Je sploh kak način ?

Pyr0Beast ::

Ampak ne direktno od celic, ampak od baterije. In to ni isto.
Kaj ti ni jasno ?
Baterija (s Battery Gauge čipom na ćelu) pa meri celice.

Zasledil sem da naj bi obstajali programi, za povečanje vzdržljivosti baterije (ne optimiziranja sistema) vendar realno gledano kaj dosti vrjetno ne morejo pomagat. Je sploh kak način ?
Ne. -> Menjava celic.

Poglej do katere napetosti se baterija prazni. AA1 ima 0% pri 3.3V/celico (ala 10V), odklop pri 3.0V. (min napetost celice je 2.7V)

Ponavadi se začno celice sesedati, da imajo večji del kapacitete pri rahlo nižji voltaži. Iz npr. 3.5V se premakne na 3.3V.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

techfreak :) ::

Meni je vse jasno. Glej, če boš imel baterijo na 0%, to pomeni da lahko meriš napetost v mV in ne več v V. In takrat je baterija dejansko hin.

Pyr0Beast ::

Li Baterija = Skupek Li celic + krmilnik

Krmilnik poskrbi da ne moreš uničiti baterije z prenapolnjenjem / preglobokim izpraznjenem v _nobenem_ primeru.

Če se ne moreš sprijazniti s tem preprostim dejstvom ti ni pomoči.

In ja, Li celice se poberejo tudi če so bile v popolnem stiku dober mesec, torej 0mV. Samo polniti jih je potrebno z mizernim tokom, dokler ne dobijo tistih 3h voltov, naprej pa normalno, brez posebnosti. Edino kapaciteta je nižja za kake 10-20%. Li Poly so še manj občutljive za to.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

ta_ki_tke ::

če sprazneš na 0%
Tole postaja že nadležna in nalezljiva napaka! Pri nekaterih glagolih z nedoločniško pripono -ni ta v sedanjiku res preide v -ne, npr. pogrez-ni-ti, pogrez-ne-m, pri nekaterih pa ostane tudi v sedanjiku enaka, npr.
praz-ni-ti, praz-ni-m.
Baterijo torej prazniš, ne prazneš!

In za konec: Slovenci se ne razumemo v tehniko kot naši sosedje, ampak se (ali se ne) spoznamo na tehniko.

fosil ::

Kadar baterije ne rabiš je najbolj optimalno, da jo sprazniš do 40% in shraniš v hladilniku.

Najslabši pogoji pa so 100% napolnjenost in hranjenje v prenosniku, kjer je na toplem, ker se greje od ostalih komponent, tudi če imaš prenosnik priklopljen na elektriko.

klik
Tako je!

Pyr0Beast ::

Baterijo torej prazniš, ne prazneš!
Nič novega. Tole pa je forum in ne knjižnica, zato me milorečeno briga za to, kar te moti. Prioriteta pravilnosti izrazov mi ni na vrhu.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kardoš ::

hvala vsem za dober nasvet
lp

k4vz0024 ::

Opazil sem, da nekateri prenosnik dopolnijo baterijo tako ko kapaciteta pade pod 3%?

To pol ni vredu.

Pyr0Beast ::

Seveda da ni. Vendar če se to dogaja le recimo 1x na mesec je zanemarljivo v primerjavi s staranjem baterije zaradi vročine.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

k4vz0024 ::

Pol je najbolše, da se prenosnik odklopi od omrežja in priklopi, ko 10% energije na zalogi.

Pyr0Beast ::

Zakaj bi delal to ?

Isto je ali se baterija prazne tiste 3% in polni ali pa 50% in se polni do 100%.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Baterije prenosnikov

Oddelek: Strojna oprema
425085 (4071) WyattEarp
»

Prvo polnjenje baterije pri netbookih

Oddelek: Pomoč in nasveti
182517 (2250) Pyr0Beast
»

Microsoft: baterije niso problem

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
4813131 (11048) Bor H
»

Baterije v prenosnikih

Oddelek: Strojna oprema
152218 (1865) Pyr0Beast
»

Kako čimbolje ravnati z baterijo od prenosnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
153205 (2783) Pyr0Beast

Več podobnih tem