» »

Baterije prenosnikov

Baterije prenosnikov

svizi ::

Mene pa samo zanima če je ful narobe da je baterija stalno v prenosniku. Se z časom zelo zrabi in zgubi kapaciteto? Pri prenosiku izpred 4 let je po treh letih baterija zdržala 2 minuti. Zanima me če je danes kaj bolje ali ni dobro met baterije v prenosniku če je stalno na napajanju.Pa tudi če je bolje da je stalno na napajanju ali da napajanje izklopiš ko se baterija napolni in potem spet priklopiš? Drugače pa imam HP pavilion dv7.

Hvala za odgovore.

Pyr0Beast ::

Baterijo imaš tam zato, da jo uporabljaš. Če ni ravno krama, crkne od starosti (2-3 leta do 50% kapacitete), ne od uporabe.

Seveda je slabo če je v prenosniku, na vročini, vendar pa z stalnim iztikanjem in vtikanjem narediš več škode kot koristi. Napajanje pusti tako kot je.
Baterija prazniš do 0% in filaš do 100% (premakni opozorila o prazni bateriji na 0%, tudi ko bo napisalo da je baterija popolnoma prazna imaš notri še ene 5% energije). Elektronika noter poskrbi da še tako neumen in nemaren človek ne more narediti škode.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bf4ed ::

Pred leti je bilo dobro če si ven jemal. Zdaj pa ne več, ti prej crkne od starosti kot so že povedali kot pa od uporabe....

svizi ::

Ok hvala.

fosil ::

Ne bo čisto držalo.

Kot prvo, sodobnim baterijam praznjenje do 0% prav nič ne koristi. Ravno obratno. S tem tudi nič ne pridobiš.

Če baterije nekaj časa ne uporabljaš se jo vsekakor splača vzet iz prenosnika, ker ji toplota iz prenosnika zelo hitro zbija zmogljivost.

Če pa je dalj časa ne uporabljaš jo je najbolje spraznit do 50% in dati v hladilnik. To so nekako najbolj optimalni pogoji za shranjevanje.
Tako je!

Pyr0Beast ::

Kot prvo, sodobnim baterijam praznjenje do 0% prav nič ne koristi. Ravno obratno. S tem tudi nič ne pridobiš.
Jim ne škodi. Pika. IC prepreči kakršnekoli poškodbe.

Nevarovanim celicam škodi. Le te pa ne varuje IC, kot v primeru baterije, vendar jih tudi ne dobiš v nobeni prosti prodaji in je ta podatek irelevanten.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

fosil ::

Tud avto lahko tiščiš do maksimalnih obratov in seveda bo elektronika preprečila poškodbe, ampak tak način kljub temu ne deluje blagodejno na motor.

Skratka, tudi če se zadeva ne poškoduje takoj, to še ne pomeni da je dolgoročno to pametno delat.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

Pyr0Beast ::

Seveda natanko tako.

Zato pa baterije ne moreš napolniti na 120%, tiščati v obrate ali pa iti pod 0%, nižati štandgas obrate s sklopko.

0 in 100% sta meji pri kateri na celicah v bateriji ne pride do poškodb v nobenem primeru.
Če vzamemo to mejo, je celica čisto prazna pri -10% in popolnoma polna pri 100, pri nekaterih proizvajalcih, ki vzamejo rezervo pa pri 105 ali 110%.

Bateriji bolj škoduje polnjenje do kraja, ker se zadeva zraven še segreva + prisotnost visokih napetosti, kot pa praznenje, kjer so vsi procesi počasnejši in ni toliko gretja (relativno), ne visokih napetosti.

Li-baterija se kvari zaradi prenizkega stanja napolnjenosti sama od sebe, če jo pustiš! prazno. Ne bo pa se okvarila če jo boš spraznil in kmalu napolnil vsaj na minimum.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

fosil ::

Torej se strinjaš da se je praznjenju do 0% bolje izogibat, razen seveda takrat ko ne gre drugače, in takrat je jo potrebno nato hitro napolnit.
Tako je!

Pyr0Beast ::

Praznenju celic do 0%, kar pa ti je kot uporabniku onemogočeno.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

luky ::

Recimo, da imaš 90% prenosnik priključen na stalni el. tok in baterijo uporabljaš izjemoma tu in tam. Je strokovno boljše, da je ni v prenosniku ali je.

Kako to argumentirati ZA in PROTI.
luky!

bf4ed ::

Enostavno povem iz iskušenj...

Najprej sem baterijo vedno ven jemal...potem sem prenosnik uporabljal in slučajno ravno potem ko sem kopiral nekih 20-30GB zmanjka elektrike za 5 sekund...super da mam prenosnik ko bi lahko bila baterija not pa se nebi nič zgodilo...

Naslednja fora...baterijo sem imel napolnjeno v torbi, vzamem prenosnik na teren pa vidim da je bila napolnjena na samo 60% in mi zmanjkuje tistih pomembnih minut...

Batrijo "paziš" potem ti pa čez leta itak od starosti crkava...

Potem boljše da je nonstop not in ko slučajno zmanjka elektrike je delo nemoteno...in ko slučajno nujno rabim prenosnik na terenu je vedno polna...

Mislim da za tiste pol leta, ko podaljšaš življensko dobo baterije s tem da ven jemlješ, ni vredno živcev.

Boljše da so nonstop not, itak so Li-ion ali Li-poly, za katere velja da je boljše da so polne kot pa prazne...

Časi Ni-MH in Ni-Cd z memory efektom za prenosnike so mimo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bf4ed ()

luky ::

BF4ED Zelo sem ti hvaležen za to pojasnilo, ker tudi mislim, da to vse kar si napisal iz lastnih izkušenj drži.

lp.
luky!

bf4ed ::

8-) Upam da bo še kdo istega mišljenja

fosil ::

Tale tabelca pove vse.
Tako je!

bf4ed ::

fosil saj maš prav s tem linkom, ampak nevem kaj ti bo 3 leta stara baterija v super stanju ker jo "paziš" potem ti pa prenosnik crkne...

Torej jo je boljše uporabljat in ne čuvat, ker od tega neboš nič imel...

V tem mesecu sem dobil v roke že 2 prenosnika stara okoli 2 leti ko jim je matična šla po gobe...aja pa še dobro da je batrija v odličnem stanju ker jo bo uporabnik sigurno še rabil...

Brez veze čuvat, uporabljajte batrije ker čez 3 leta vam itak prenosnik crkne... :P

bf4ed ::

Aja pa še nekaj...

Imam Acer Extensa 5210, in prvo leto sem baterijo ven jemal, zdaj pa jo imam že več kot leto not, in kapaciteta je padla na 94% originalne.

Barem tak pokeže indikator baterije v Ubuntu, pri starosti 3 mesecev pa je bila 98%.

Torej če je izgubila 4% na leto to sploh ni pomembno...

Pyr0Beast ::

Boljše da so nonstop not, itak so Li-ion ali Li-poly, za katere velja da je boljše da so polne kot pa prazne...
To sploh ni res. Bolje kot da so 100% polne je da so polne samo na 40%.

Časi Ni-MH in Ni-Cd z memory efektom za prenosnike so mimo...
Imaš pa elektronski memory efekt. (NiMH niso imele Mem efekta)

orej če je izgubila 4% na leto to sploh ni pomembno...
Sanjaj. Letno katerakoli li-ion baterija zgubi okoli 10-20% kapacitete, razen če živiš v rusiji.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bf4ed ::

No ja, pa tudi če izgubi tistih 15% na leto... še vedno je bolje da jo uporabljaš kot pa gledaš :P

Pyr0Beast ::

Natanko tako.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

fosil ::

Čisto odvisno kako uporabljaš prenosnik.

Delež prenosnikov ki se uporabljajo za delo na terenu je relativno nizek. Danes so prenosniki pač "in" in veliko ljudi jih uporablja namesto stacionarca, ker pač zavzamejo manj prostora in so bolj kul.
Pri takih je čisto vseeno če baterije ni noter, tistih dvakrat na leto ko prenosnik peljejo na zrak pa pač dajo eno uro prej noter baterijo.

Če ti dnevno rabiš prenosnik na terenu, to še ne pomeni da ga vsi. Torej naj vsak prilagodi ravnanje glede na svoj način uporabe.
Tako je!

;-) ::

Niti na pamet mi ne pride da bi jemal baterijo iz prenosnika. Skoz je noter prenosnik pa je 90% na elektriki. Itak prej menjam računalnik kot crkne baterija, zakaj ga nebi užival v vsem "veličastvu" če slučajno zmanjka elektrike itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ;-) ()

Pyr0Beast ::

No, pri meni zadeva lavfa več na bateriji kakor štromu. :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Karen ::

Edina pozitivan stran tega da bi bila baterija zunaj je po mojem če bi ga moral prenašati (zaradi bistveno nižje teže). Samo potem je zadeva verjetno neuporabna (edino če ga nosiš v službo in domov ter imaš na obeh koncih napajalnik). Tista hramba baterije je kar neki... čez 3 leta ti živ bog ne bo dal tudi evrocenta več če boš trdil da si jo imel v predalu, mikrovalovki, zamrzovalniku ali bogvekje. Zadeva se namreč stara kot vse drugo. Če jo "res" ne rabiš je hramba v predalu bedarija. Ne rečem če bi jo takoj prodal, tako bi verjetno še največ iztržil. Danes prodaš za enih 60EUR originalno, čez 2 leti ko bi jo kao rabil kupiš klona za isti denar. Drugega mi pa že ne pride na misel...

Aleš Ocepek ::

Eno vprašanje imam ali imam lahko baterijo noter tudi če ne polnem baterije oz. ko imam računalnik priklopljen na elektriko?

bf4ed ::

Da

Aleš Ocepek ::

Se pravi da baterijo lahko imam noter vendar škoduje?

Enterprise ::

Mene tud neki zanima:
nekje sem slišal, da se da v windowsih naštimat, da ne uporabljajo baterije, tudi če je vstavljena. Sepravi, računalnik se ti napaja preko kabla (in zravern fila baterijo če je prazna), ampak če pride do izpada elektrike se tudi računalnik ugasne ... seveda pa ga potem vseeno lahko prižgeš preko baterije, ob priklopu kabla pa spet deluje samo preko kabla in zraven še napolni baterijo.
Zdaj pa nevem ali imam jaz malo omejen OS (7, starter - v kratkem nadgradim) ali pa očitno ni možno ...

Pyr0Beast ::

Ni možno. Baterijo nadzoruje strojna oprema.

Itak se, dokler je na štromu, ne uporablja.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bf4ed ::

bf4ed :: 9. jan 2010, 11:51:12

No ja, pa tudi če izgubi tistih 15% na leto... še vedno je bolje da jo uporabljaš kot pa gledaš


Tak kot sem že napisal. Če prebereš celo temo, ugotoviš da je bolje da je not, kot pa da ti v 3 letih od starosti crkne ker jo "čuvaš"...

Enterprise ::

Pyr0Beast je izjavil:

Ni možno. Baterijo nadzoruje strojna oprema.
Itak se, dokler je na štromu, ne uporablja.


to pa ni res. zakaj pa ob izpadu elektrike računalnik še vedno deluje? sepravi baterija je v uporabi ... če pa to izklopiš pa ob izpadu napajanja crkne tudi komp, s tem da ga lahko spet prižgeš nazaj, samo da se napaja iz baterije, ko pa je napajanje spet vzpostavljeno pa se baterija samo napolni ... računalnik sam pa se napaja preko kabla.

Pyr0Beast ::

Ker v tistih nekaj ms preklopi na baterijo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Invictus ::

Baterija v večini laptopov služi kot nek poceni UPS brez zaščit.

Veliko več pomeni da ob kakih nihanjih elektrike ne zgubiš podatkov, kot pa da če z 3 leta daš 100 EUR za novo baterijo.

Škatle so za to da se uporabljajo in da se z njimi služi denar. Če ti je 100 EUR v 3 letih prevelik strošek za baterijo, potem si falil poklic.

Skupaj smo zdaj pokurili bistveno več časa in denarja za neko brezzvezno debatiranje okoli podaljševanja življenjske dobe baterij, kot bi pa prihranili s temi varčevanji.

Ni čudno da jo Apple kar našraufa v laptop. Da se ne ukvarja z uporabniki z glupimi idejami ...

LP I.

Pyr0Beast ::

Ja. In natanko prav je tako. Zadeva ni namenjena dnevni menjavi.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

d0rK ::

Kakšna je potem optimalna uporaba baterije, če si recimo doma?

-Prenosnik nafilaš do polhnega in potem uporabljaš dokler ni blizu prazne in spet priključiš na elektriko?
-Prenosnik je vseskozi priključen na elektriko?

Katera od teh dveh opcij je boljša?

tony1 ::

Vseskozi priključen na elektriko.

simonsimon ::

caki mal...zdej je pa tole use skup novo zame...vedno sm poslusu okrog da nej nimam baterije not ce sm na strom prkloplen...od kdaj pa zdej to?!? Ja zakaj za vraga je pa pol men baterija crklna po pol leta k sm jo mel skoz not...
Se prav je vrocina(skoz je po postli pa kavcih lezu) vecji "ubijalec" baterij kukr da jo mas non stop not.
Lih kupu novo baterijo pa bi blo to zdej dobr vedt...pol raj investirat u kaksno pametno podlago ce mam tendenco da ga po narocju/postl/kavcu nosm?

WarpedGone ::

Ubijalec je vročina + čas. Toplejša kot je, hitreje se stara. Razlike so drastične, glej graf na wikipediji.
Zbogom in hvala za vse ribe

simonsimon ::

Ja sam tle si pol u zgublenem polozaju. Ce kups cooling pad ti ta pobere ene pol ure baterije prek USB-ja, ce si brez ti ga pa cas+vrocina...se prav en pladen pod laptop pa zmagas...se ne greje pa ne tros baterije-kelnarjenje

jurre ::

@simonsimon
to je zgleda tud tako mal odvisno (od srece?). Primer - s kolegom sva si kupila enaka laptopa na isti dan (Dell Vostro) ravno 2 leti nazaj. Na obeh je bila v originalu vista, nato sva oba presla na windows 7 (ki naj bi "uniceval" nekatere baterije oz. kazal napacne kapacitete). Oba sva ga uporabljala skoraj samo doma. On ga je sicer malo veckrat izklopil iz elektrike, prestavljal po hisi, ampak v vecini je bil se vedno priklopljen na elektriko z baterijo notri. Moj je stalno na elektriki z baterijo notri, baterijo spraznem nekje 1x na mesec in napolnim nazaj. Rezultat?
Njemu je baterija crknila slabo leto nazaj - drzi 10min, v everestu kaze da je kapacitete se nekje 10.000 mWh (ce se prav spomnim), meni drzi baterija se vedno dobro uro, kljub temu da imam nastavljeno na high performance. Everest mi kaze kapaciteto slabih 38.000 mWh, originalna je bila 48.840 mWh.

Isti kolega je nekje pol leta nazaj kupil nov laptop od acerja. Priklopljen stalno na elektriko z baterijo notri. Za razliko od Della je ta sluzben, tako da laufa 8-10 ur v sluzbi, nato zvecer se doma. Rezultat? Baterija je zanic, drzi mu 10-15min.8-O

Oce ima HPjev prenosnik, star nekje 3 leta, stalno rabljen doma - na elektriki, z baterijo notri. Baterija se vedno drzi nekje 1h.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jurre ()

Pyr0Beast ::


Isti kolega je nekje pol leta nazaj kupil nov laptop od acerja. Priklopljen stalno na elektriko z baterijo notri. Za razliko od Della je ta sluzben, tako da laufa 8-10 ur v sluzbi, nato zvecer se doma. Rezultat? Baterija je zanic, drzi mu 10-15min.8-O

Netbook. 300+ ciklov. Praznjen dnevno zadnje dve leti, ostalo na polnilcu.
Rezultat; Baterija drži 5 ur, 80% kapacitete
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

tony1 ::

simonsimon je izjavil:

caki mal...zdej je pa tole use skup novo zame...vedno sm poslusu okrog da nej nimam baterije not ce sm na strom prkloplen...od kdaj pa zdej to?!? Ja zakaj za vraga je pa pol men baterija crklna po pol leta k sm jo mel skoz not...
Se prav je vrocina(skoz je po postli pa kavcih lezu) vecji "ubijalec" baterij kukr da jo mas non stop not.
Lih kupu novo baterijo pa bi blo to zdej dobr vedt...pol raj investirat u kaksno pametno podlago ce mam tendenco da ga po narocju/postl/kavcu nosm?


Ja, seveda baterijo ven jemat, ampak, kdo pa to res počne?

Če imaš baterijo not je najbolje imeti pač laptop ves čas na štromu. Nekaj malega novejših laptopov je že dovolj pametnih, da ti napolnijo baterijo na ful, nato pa delajo direkt na štrom.

WyattEarp ::

Imam Della inspirion 6400 (15,4'' zaslon, C2D, 2GB rama). 4 leta in 2 meseca star. baterija skuz notr, je na elektriki večino časa. vsak dan uporabljam veliko, baterija še vedno zdrži 2h (če gledam recmo film na njemu). men se zdi super rezultat, pa je baterija še originalna 4 leta stara. mam pa win7 zdej, prej je bil gor pa win XP. notr mam nov disk 7.200 obratu, kar še malo več porabi, samo še vedno 2h zdrži.

tako da ne vem če je res to, da če maš skuz na elektriki da treba dat baterijo ven... men dela dobr pa je baterija skuz notr.
AMD Phenom II 1090T,ASUS M4A89GTD PRO/USB3,12 Gb RAM(2x4Gb,2x2Gb)-1.600Mhz,
GMC H70, Gigabyte R9 270X, Samsung 850 EVO 250GB,WD 2Tb(G),Scythe 700W, LG 23''.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

prenosnik - kako polniti baterijo?

Oddelek: Pomoč in nasveti
4115088 (1858) sh00ter92
»

kapaciteta baterije vedno manjša

Oddelek: Strojna oprema
151864 (1368) clix
»

Kako ravnati z litij-ionskimi baterijami (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6020244 (16871) MrStein
»

Baterije v prenosnikih

Oddelek: Strojna oprema
152218 (1865) Pyr0Beast
»

Prenosnik kot stacionar,baterija notr Yes or No ?

Oddelek: Strojna oprema
243644 (2613) Pyr0Beast

Več podobnih tem