» »

Ustanovitev radija

Ustanovitev radija

hermi84 ::

Hello,
zanima me če kdo ve kakšen je postopek za ustanovitev radija. Torej ali potrebuješ SP, kako do frekvence, kakšna oprema je potrebna, pribljižni stroški, itd...
Imam zelo dobro zamisel, vendar sem v teh stvareh bolj kot ne novinec.
Prosim za pomoč

Lep pozdrav

PacificBlue ::

hermi84 ::

PacificBlue, hvala za ta link, ampak iz njega nisem kaj dosti izvedel. Se ne da to malce bolj poenostavit? Kot sem že povedal sem bolj kot ne noveinec: Imam nekaj izkušenj s studiji in opremo, ampak ne vem pa nič okoli oddajnikih in podobnih rečeh...

hermi84 ::

Kaj mi res nihče ne zna na preprost način povedat, kaj rabim da dobim frekvenco in začnem s svojim radijem?

bosmla ::

Zacni z internetnim...

Djuro ::

Sem delal v radijskem poslu kar nekaj časa.
Kako priti do frekvence? Težko. Frekvence se podeljujejo vsake kvatre, predložit je potrebno en kup dokumentacije vključno z meritvami, katere so razpisane frekvence, to ti pove APEK.
V glavnem, brez lobiranja ne boš nikoli prišel čez.
Pa še to, imeti radio danes ni več tako donosen posel, kot je bilo včasih, večina manjših postaj dobesedno životari, program je temu primerno slab.
Prav zato se v zadnjih letih pojavlja tendenca po združevanju radijev pod eno kapitalsko streho (Hit-Capris, Salomon-Aktual-Veseljak-Brežice-..).

Žal po mojem mnenju zaradi tega program ni nič boljši, nasprotno, meni osebno se zdi da kvaliteta programa zadnjih 5 let močno pada.
Najbolj se mi je dopadel Aktual, vendar je še ta po spemembi ekipe letos poleti padel na neposlušljivo raven.

mihec87 ::

Kakšni so pa stroški oz procedura za ustanovitev internetnega radia?

Djuro ::

Dobra pipa v internet ali najem strežnika na kolokaciji, SW ki ga boš uporabljal, mešalka, mikrofon.
Kako je s plačevanjem avtorskih pravic SAZASu, če imaš zgolj iradio, je pa najbolje da vprašaš direktno njih. Zaračunajo kr dobr, nimajo zastonj vse v marmorju.

mihec87 ::

Ja opremo vem bolj me za tole plačevanje zanima,govorimo o čist lokalnem radiu.

Tarzan ::

Čist lokalni ali čist globalni, po mojem pri SAZASu ne delajo nobenih razlik. :)

Matek ::

Ja opremo vem bolj me za tole plačevanje zanima,govorimo o čist lokalnem radiu.
SAZAS-u moraš glede na število poslušalcev dati toliko in toliko denarja za to, da lahko predvajaš glasbo avtorjev pod njihovo zaščito. Teoretično bi lahko predvajal povsem zastonj, če bi predvajal glasbo, ki je pod odprtimi licencami oz. izvajal samo kake svoje pogovorne oddaje.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

mihec87 ::

Heh najbol da jim plačam za 50 poslušalcev ki bi jih videl enkrat na leto..

Tarzan ::

Matek, kolikor vem ni važno četudi predvajaš serenade iz svojega hleva, SAZASu je treba plačati. Tudi za Madonno so morali astronomsko vsoto plačati SAZASu pa sem prepričan, da ni včlanjena. ;)

Matek ::

Matek, kolikor vem ni važno četudi predvajaš serenade iz svojega hleva, SAZASu je treba plačati. Tudi za Madonno so morali astronomsko vsoto plačati SAZASu pa sem prepričan, da ni včlanjena. ;)
Ni čisto tako. Za Madonno moraš plačevati, ker oni kao pobirajo prispevke tudi za tuje glasbenike, ki so člani podobnih organizacij v tujini in to potem kao posredujejo naprej. Če pa imaš ti svoj bend in nisi član Sazasa, pa lahko predvajaš svojo glasbo po mili volji. Podobno je z glasbo, ki so jo drugi glasbeniki dali na splet pod licencami, ki dovoljujejo prosto predvajanje.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Tarzan ::

Si prepričan? Ker jaz sem bil obveščen, da četudi sam prirediš koncert in nisi član SAZASa le temu plačuješ kot da bi bil.

bosmla ::

Ja SAZASu moras placati tudi ce priredis recital v vrtcu in nastopajo samo stiriletniki - zakaj? Na SAZASu trdijo, da zato ker bi lahko kateri od otrok zahteval (v prihodnosti) nadomestilo od njih ;((.

hermi84 ::

Hja, o SAZAS-u bi se dalo ogromno razpravljati. Npr. Sam imam glasbeno skupino in imam že kar nekaj lastnih skladb, ki so tudi prijavljene na sazasu. Ko sem od njih zahteval seznam prijavljenih skladb ( če slučajno katere nisem prijavil) sem dobil seznam, na katerem je bilo 4X več skladb kot jih imamo mi. Med njimi tudi srbska narodna UŽIČKO KOLO!?!?!ki je najbrž starejša od mojega pradeda. V glavnem katastrofa.
Kaj pa če bi jaz na tem radiju predvajal samo lastne skladbe? Bi moral plačevati SAZAS-u? Ker on meni ne plačuje NIČ za avtorstvo, čeprav je marsikateri komad že zmagoval po lestvicah!

Sem delal v radijskem poslu kar nekaj časa.
Kako priti do frekvence? Težko. Frekvence se podeljujejo vsake kvatre, predložit je potrebno en kup dokumentacije vključno z meritvami, katere so razpisane frekvence, to ti pove APEK.
V glavnem, brez lobiranja ne boš nikoli prišel čez.
Pa še to, imeti radio danes ni več tako donosen posel, kot je bilo včasih, večina manjših postaj dobesedno životari, program je temu primerno slab.

Mogoče se bo slišalo hecno, ampak ne želim ustanoviti radijo zato da bi imel bajne dobičke, ampak predvsem zaradi ideje v katero sem prepričan da bo uspela in kar ljudje potrebujejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hermi84 ()

bosmla ::

V vsakem primeru se jih bo nekaj obesilo na tebe in bodo hoteli nekaj denarja... Naredi piratski radio:P.

Matek ::

Si prepričan? Ker jaz sem bil obveščen, da četudi sam prirediš koncert in nisi član SAZASa le temu plačuješ kot da bi bil.
Ko sem še pomagal pri enem lokalnem društvu, smo enkrat prirejali koncert in so nam nastopajoči glasbeniki rekli, naj ne plačujemo SAZAS-u, ko/če bodo kaj zahtevali, ker niso prijavljeni tam in ni treba.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Tarzan ::

Matek, če bi vas obiskal inšpektor bi plačali kar prijetno kazen. :)

bosmla ::

Je pa moja zena ena tri leta nazaj organizirala koncert t.i. vodene glasbe (gongi,...) in so frajeri seveda takoj poslali formular (verjetno imajo veze na policiji, ko prijavis prireditev) moja pa jim je odpisala, da te glasbe ni nihce lastnik edino mogoce Bog in ce je vclanjen pri njih bo pac placala - ni bilo nobenega odgovora.

hermi84 ::

Zdej smo čisto zašli iz teme o ustanavljanju radija do SAZASa...
Kaj pa če bi res za začetek ustanovil internetni radio? Kaj bi potreboval? Verjetno svojo spletno stran?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kdo dobi več, Sazas ali nastopajoči? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
19236561 (29083) Meizu

SAZAS - Račun za kresovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5110195 (8726) Gandalfar
»

Naj bi SAZAS nezakonito prisluškoval in sledil direktorju UIL?

Oddelek: Novice / Zasebnost
4012831 (10843) poweroff
»

Avtorske pravice

Oddelek: Loža
192329 (1936) Gonzales2

Več podobnih tem