» »

Micron izboljšal vzdržljivost NAND-flasha

Micron izboljšal vzdržljivost NAND-flasha

ComputerWorld - Pomnilniški gigant Micron je včeraj objavil, da so dosegli velik napredek pri razvoju MLC in SLC NAND flash pomnilnika. Z uporabo 34-nanometrske litografije so uspeli zvišati vzdržljivost, torej število ciklov zapisa in izbrisa v življenjski dobi čipa, za šestkrat. To pomeni, da bi MLC-ji preživeli 30.000 ciklov, novi SLC-ji pa kar 300.000. 32-gigabitne MLC-je in 16-gigabitne SLC-je je moč zložiti v večjedrne stvore, velikost do 32 oz. 16 GB. Micron poudarja, da to še ni napoved novih SSD-jev, da pa intenzivno sodelujejo s partnerji pri izdelavi končnih izdelkov na osnovi teh novih dosežkov. Tako lahko že prihodnje leto pričakujemo masovno proizvodnjo novih čipov.

64 komentarjev

«
1
2

Relanium ::

Ne verjamem.
Glede na to da je kapitalizem, se čimbolj cilja da stvar zdrži sam garancijski rok, pol pa mora takoj crknit.

Aston_11 ::

30.001. cikel je adijo? Kako pa drugače na splošno kaj crkujejo SSD.ji?

dbevfat ::

Ne verjamem.
Glede na to da je kapitalizem, se čimbolj cilja da stvar zdrži sam garancijski rok, pol pa mora takoj crknit.

ja, posebej študirajo in razvijajo čipe, da crknejo po garancijskem roku. Nikakor ni tudi njim v interesu izboljšati obstojnosti.
nvr2fat

ALT ::

ce lahko na racun tega zasluzijo vec kot z prodajo se enega cenejsega izdelka, se jim seveda splaca.

Dr_M ::

30.000 ciklov pomeni, da bos prej zamenjal SSD ker ti bo premajhen, kot pa da bo crknil.
Sicer pa vsak SSD ima nekaj rezervnih celic, ki zamenjajo okvarjene.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Pyr0Beast ::

Verjetno gre to na račun predvsem tega, da bodo kapacitivne črpalke zmetali ven iz samih čipov.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

blank3 ::

30k-300k... torej so za 10x podalšali življensko dobo.
Zelo sem zaposlen. Potreboval bi brezcasje... vsaj za nekaj casa.

Dragi ::

Verjetno gre to na račun predvsem tega, da bodo kapacitivne črpalke zmetali ven iz samih čipov.


Huh?

Izi ::

Tudi meni se zdi 30.000 več kot dovolj.
Branje se ne šteje, ti lahko prebiraš SSD v neskončnost pa se ne bo nič "znucalo".
Gre se samo za brisanje in ponovno pisanje, in nikakor ti ne bo uspelo na primer 80 GB SSD vsak dan v celoti zbrisati in spet celega popisati. Če pa bi že celotnega prepisal vsak dan znova bi zdržal 30.000 dni, kar pa je dobrih 82 let.

Se pa nekatere celice večkrat prepisujejo kot druge, in ko se iztrošijo SSD enota še vedno ni zanič, neuporabne celice se izločijo in se ne uporabljajo več, v najslabšem primeru začne SSD počasi izgubljati kapaciteto. Se pravi, da se bo po kakšnih 40 letih redne uporabe zgodilo, da bo imel tvoj SSD namesto 80 GB samo še 40 GB prostora, po 80 letih pa bo res skrajni čas za zamenjavo, ker bo ostalo samo še za kakšen GB prostora :D
Poleg vsega pa ima vsak SSD na voljo še kar nekaj rezervnih celic, ki v primeru, da je neka celica izrabljena le to zamenjajo z novo in kar precej časa tako ne izgubljaš čisto nič na kapaciteti.

Sedaj kolikor razumem, bomo imeli v prihodnosti enote SSD, ki bodo namesto 50 let zdržali 500 let nenehnega branja in pisanja. Škodilo sicer ne bo, kakšne pretirane vrednosti pa v tem ravno ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

stegy ::

Kaj pa če imaš na SSD-ju swap disk, ali pa podatkovno bazo, v kateri se veliko dogaja. Pri tem je lahko 30000 ciklov malo.

Izi ::

Ne vem točno kaj proizvajalci sploh štejejo pod en cikel. Ali je cikel brisanje in ponovno pisanje ali sta to že 2 cikla?
SSD ima namreč bistveno razliko od HD v pisanju.
Pri HD podatke prepisujemo kar preko starih brez brisanja. Pri SSD pa moramo najprej stare podatke izbrisati, da lahko nato zapišemo nove.

Kron ::

A se potem ne uporablja kakšen "algoritem" (iz OS ali elektronike SSD-ja samega) pri SSD-jih, da se ne piše ravno po isti celicah?


Ker drugače se mi zdi, da je 30k ciklov malo.
=**=C64=**=

Izi ::

A se potem ne uporablja kakšen "algoritem" (iz OS ali elektronike SSD-ja samega) pri SSD-jih, da se ne piše ravno po isti celicah?

Jasno, ta algoritem, ki poskuša vse celice uporabljati v enaki meri je bistvo SSD enot

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Kron ::

Torej za zapisovat kakšen "log" na istih celicah ssd še ni ravno primeren.

Potem se bolj splača poseči po CF (industrijskih) z > 1M ciklov.
=**=C64=**=

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kron ()

3p ::

Torej za zapisovat kakšen "log" na istih celicah ssd še ni ravno primeren.

Potem se bolj splača poseči po CF (industrijskih) z > 1M ciklov.


Saj tudi če ti pišeš na isto mesto v datoteki, gre to na drugo mesto v SSDju (vsaj tako si jaz predstavljam "wear levelling" s katerim se praktično vsi novejši SSDji hvalijo.

arjan_t ::

30k-300k... torej so za 10x podalšali življensko dobo.

še 1x preberi novico

Kron ::

No,

sem uporabljal navadno CF kartico kot "sistemski" disk - gor se je sicer zapisovalo malo podatkov, vendar pogosto (log).

Kartici, ki je deklarirana na 10k ciklov, so po slabem letu začele crkovati celice (v bistvu se kapaciteta ni zmanjšala - podatki so se "kvazi" zapisali v celoti, le prebrati se jih ni več dalo v celoti).
=**=C64=**=

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kron ()

ALT ::

zato, ker CF kartica ne zna razporejat podatke, ki se pisejo na vedno drugo mesto in ne zna izklapljat pokvarjenih obmocji. pac ni dizajnirana za taksno pocetje..

Kron ::

No samo pri "wear leveling" so omenjene tudi CF:

On most contemporary flash memory devices, such as CompactFlash and Secure Digital cards, these techniques are implemented in hardware by a built-in microcontroller. On such devices, wear-levelling is transparent and most conventional file systems can be used as-is on them.
=**=C64=**=

ALT ::

When using CompactFlash in ATA mode as a hard drive replacement, wear leveling becomes critical. The advanced CompactFlash controllers spread the wear-leveling across the entire drive allowing all blocks to participate. The even more advanced CompactFlash controllers will also move the data that is rarely changed so that all blocks are worn evenly.


po moje je odvisno od tipa CF.. ne bi reku da tiste cenene CF uporabljajo (ce sploh) enak wear leveling kot drazji modeli.

filip007 ::

Ja in cena bo ?

60GB za 160EUR

:))

Ne hvala, kdaj bo IBM pripeljal magnetni RAM?
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

hojnikb ::

No če majo ssd diski wear level od 10k-300k kolk majo pa pol ponavadi navadni hddji weara (če ga sploh majo) ?
#brezpodpisa

Dr_M ::

Logicno, nimajo.
Ponavadi je mehanska okvara.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

RejZoR ::

Problem wear levelinga je samo v tem, da deluje samo ko je na pogonu zadostna količina neuporabljenega prostora. Ker, ko enkrat zafilaš disk, da ostane samo 10% praznega, bo disk ves čas drajsal samo tistih 10% celic. In obraba bo šla navzgor kot raketa. Dokler pa je disk skoraj prazen, da je zadeva zelo učinkovita.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RejZoR ()

Dr_M ::

Zato pa je zelo pomembno, da kupis vecji SSD.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

3p ::

Problem wear levelinga je samo v tem, da deluje samo ko je na pogonu zadostna količina neuporabljenega prostora. Ker, ko enkrat zafilaš disk, da ostane samo 10% praznega, bo disk ves čas drajsal samo tistih 20% celic. In obraba bo šla navzgor kot raketa. Dokler pa je disk skoraj prazen, da je zadeva zelo učinkovita.


Pa res. To pomeni, da bi bil potreben program, ki bi premetal bloke in spraznil tiste najmanj izrabljene...

r0ker ::

marketinška poteza. po moje "edini" širši javnosti znan problem SSDja je, da se obrablja. zdaj so pa rekli "ja od sedaj naprej se bo pa 6x pozneje obrabil" in so že izločli en minus

preem ::

to je dobra novica, čim več napredka pri SSDjih rabmo, da pade cena čim bolj čim prej. So pa teh future, to je pa dejstvo, pa se lahk zgražate kokr čte. čez leto, dve ga boste vsi mel.

Pyr0Beast ::

So pa teh future, to je pa dejstvo, pa se lahk zgražate kokr čte. čez leto, dve ga boste vsi mel.
Če ne bo tak crap kot je sedaj mogoče.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

skittle ::

Ne vem zakaj bi bili crap? Jst zadnje leto uporabljam 30GB SSD SLC od Samsunga in mi je zelo vredu. Edina pripomba je ta da ni bistveno hitrejsi, je pa zato manjsi, porabi manj energije in dela neslisno (prej je bil disk glasnejsi od vodnega hlajenja:-)
Kar se tice obrabe bo pa verjetno cas pokazal, ker sem ga kupil nevedoc za ta problem :-(

Pyr0Beast ::

Heh. Crap ker ne porabi dosti manj od običajnega diskeraja s platerji.
Crap ker so na veliko zaj* z micron kontrolerji.
Crap ker peša pri premetavanju in še posebej pri pisanju mnogo manjših filow
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Izi ::

Heh. Crap ker ne porabi dosti manj od običajnega diskeraja s platerji.
Crap ker so na veliko zaj* z micron kontrolerji.
Crap ker peša pri premetavanju in še posebej pri pisanju mnogo manjših filow

Se tolažiš tako kot vsi mi, ki se nam zaenkrat zdi nakup še predrag >:D
Sam sem imel srečo, da sem imel za en teden na testu (doma v mojem računalniku) Intelov SSD, ki bere z 250MB/s in sem takoj pozabil na vse slabosti.
Sedaj imam sistem nazaj na 150 GB Raptorju in je kakor, da sem se z računalnikom vrnil nazaj v čase 386 procesorjev.

Že dolgo dajemo vsake 2 do 3 leta po okoli 300 EUR za nadgradnje računalnika, pa vedno pridobimo samo med 10 in 20% pri neki splošni odzivnosti sistema, kar se brez kakšnih benchmark programčkov tako rekoč niti ne opazi. Sedaj pa za 200 EUR kar naenkrat pridobimo 100% na splošni odzivnosti sistema in se pridobitev opazi v vsakdanjem delu, pa kar nekaj omahujemo.

Je pa 200 EUR kar naenkrat dati za nekaj kar nam bo pohitrilo samo branje še vedno precej, da ne omenjam skoraj 800 EUR za enote, kjer tudi pisanje deluje z opazno večjo hitrostjo.

Kakšen mesec se bom verjetno še lahko prepričeval, potem pa se tudi jaz pridružim ponosnim SSD lastnikom :D

element ::

Za raptorja ti pa ni blo škoda dat mastnih denarjev, pa v primerjavi z navadnim 7200 diskom sploh nisi velik pridobil. Pejt po Intela.

hojnikb ::

Ve kdo kak se obnesejo tile RunCore ssdji?
A uporabljajo micronove flash čipe al kake druge?
#brezpodpisa

preem ::

yup, imeti 5x hitrejši disk je totalen crap. mhmhm crap indeed.

seveda imajo probleme, kot vsaka nova stvar. daj času čas, da se malo izpopolni zadeva, pade cena, pa boš kmalu pozabil na te stare, velke, težke in preveč občutljive mehanske diske.

Dr_M ::

Crap ker ne porabi dosti manj od običajnega diskeraja s platerji.


V idle porabijo zelo malo, load pa toliko, kot bolj varcni 2.5" diski.

Crap ker peša pri premetavanju in še posebej pri pisanju mnogo manjših filow


Ja hitrost pisanja drasticno pade, ampak so se vedno precej hitrejsi od recimo raptorja. :) Intel celo 24x :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Pyr0Beast ::

Sedaj imam sistem nazaj na 150 GB Raptorju in je kakor, da sem se z računalnikom vrnil nazaj v čase 386 procesorjev.
Če ne znaš upravljati s sistemom to ni moj problem.

V idle porabijo zelo malo, load pa toliko, kot bolj varcni 2.5" diski.
Ja pa ja da ne. To je še en mit ki ne drži prav veliko vode.

Ja hitrost pisanja drasticno pade, ampak so se vedno precej hitrejsi od recimo raptorja. :) Intel celo 24x :)
Moj eDick je 37x večji od tvojega. Pa lahko z njim kaj več narediš ? Ne ...

Tole fan-boy-evsko nabijanje je brez zveze. SSD mi bo ustrezal ko bo postal bolj dostopen in ko bodo odpravili vse pomanjkljivosti ki ga pestijo. V tem je še daleč za običnim diskerajem.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Izi ::

Tole fan-boy-evsko nabijanje je brez zveze. SSD mi bo ustrezal ko bo postal bolj dostopen in ko bodo odpravili vse pomanjkljivosti ki ga pestijo. V tem je še daleč za običnim diskerajem.

Zdaj pa brcaš v temo.
O Fan boyih ne bi govoril, ker večina tukaj še nima SSD.
O pomanjkljivostih, ki ga pestijo pa je tudi brez veze govoriti, ker Trde diske kljub letom pesti več težav kot SSD. Gre samo za drugačne pomanjkljivosti.
Hitrost branja je neprimerljivo višja to smo že ugotovili. Če si privoščiš SSD za 800 EUR pa je tudi branje neprimerljivo hitrejše.
Za uporabnike je najpomembneje, da na Trdem disku skoraj ob vsaki mehanski okvari izgubiš vse podatke, na SSD sicer zatrdno še ne moremo vedeti kaj se bo dogajalo tekom let, ampak v teoriji kaže, da je zelo majhna možnost, da na SSD izgubiš podatke. Vsekakor slabše kot na HD ne more biti.
Druga najpomembnejša stvar je glasnost. Dandanes je če se malo potrudiš Trdi disk najglasnejša stvar v računalniku. Med branjem je glasnejši od ventilatorjev. SSD je popolnoma tih.
Ostaneta samo še poraba in gretje, ki pa nista tako pomembna, vseeno pa ima SSD malenkost manjšo porabo in se tudi malenkost manj greje.

Za normalnega uporabnika torej sami plusi in nobenega minusa.
Kako zadeva dejansko deluje pa malokoga zanima. Večina tako ali tako ne ve zakaj se trdem disku reče disk, če je vendar škatlaste oblike.
Kar se tiče upravljanja datotek, pa je tudi že vse pripravljeno na SSD. Windows 7 že ima podporo za SSD.
Tudi trdi diski so zelo slabo delovali, če jim ni sistem pomagal, za kolikor toliko normalno delovanje HD je moralo skrbeti cel kupu programčkov, ki so vedno tekli v ozadju, na primer defrag, Superfetch, Readyboost ...
Vsi ti sistemi se sedaj samodejno izklopijo, če se zazna SSD in namesto njih se že uporabljajo drugi programčki, ki pomagajo SSD, kot na primer TRIM, ki je v Widnows 7 že vgrajen.
TRIM pomeni, da se ko v Windows uporabiš Delete, neka datoteka dejansko pobriše in je na enoti potem prazen prostor. Brez TRIM funkcije se ob pritisku Delete na disku ne pobriše ničesar, samo lista datotek se spremeni.
Tako se v Windows 7 ne more več zgoditi, da sistem kljub temu, da redno uporabljaš Delete po nekem določenem času nima več kam pisati, kar se je prej ali slej zgodilo v XP ali Visti in se je SSD močno upočasnil, dokler nisi ročno počistil vsega praznega prostora.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Dr_M ::

Ja pa ja da ne. To je še en mit ki ne drži prav veliko vode.


Dokazi, drugace šššššš.

Moj eDick je 37x večji od tvojega. Pa lahko z njim kaj več narediš ? Ne ...


Ce ga ne znas uporabljat, res ne. :)

Tole fan-boy-evsko nabijanje je brez zveze.


To ti mislis, ko se rastes. Sam se nimam SSDja, ampak sem ga ze videl v zivo v akciji. In definitivno kmalu pride tudi v moj racunalnik. :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Pyr0Beast ::

Za uporabnike je najpomembneje, da na Trdem disku skoraj ob vsaki mehanski okvari izgubiš vse podatke, na SSD sicer zatrdno še ne moremo vedeti kaj se bo dogajalo tekom let, ampak v teoriji kaže, da je zelo majhna možnost, da na SSD izgubiš podatke.
Eh, a pri SSDju zaradi mehanske okvare pa ne moreš izgubiti podatkov ?

Vsekakor slabše kot na HD ne more biti.
Seveda da je lahko.

Druga najpomembnejša stvar je glasnost. Dandanes je če se malo potrudiš Trdi disk najglasnejša stvar v računalniku. Med branjem je glasnejši od ventilatorjev. SSD je popolnoma tih.
Tudi ugasnjen disk je tih. Poleg tega obstaja PXE. Če veš kaj iskati se da najti tudi tih HDD, Seagati 80G so bili eni tišjih. Zadeva je praktično nezaznavna v dobrem ohišju.

Ostaneta samo še poraba in gretje, ki pa nista tako pomembna, vseeno pa ima SSD malenkost manjšo porabo in se tudi malenkost manj greje.
Jah to bo vsak prodajalec rekel. Poglej malce za testi. Poleg tega ti SSD še nemarno kuri CPU in tako še povečuje porabo sistema.

Za normalnega uporabnika torej sami plusi in nobenega minusa.
Za SSD fanatika že. Ti itak ne vidijo minusov pod nobenim pogojem.

Kako zadeva dejansko deluje pa malokoga zanima. Večina tako ali tako ne ve zakaj se trdem disku reče disk, če je vendar škatlaste oblike.
Kaj se potem sploh ubadajo če ne vejo tega, kako bodo še razlikovali med SSD in HDD ?

Kar se tiče upravljanja datotek, pa je tudi že vse pripravljeno na SSD. Windows 7 že ima podporo za SSD.
To je pa tudi neki epic event.

Tudi trdi diski so zelo slabo delovali, če jim ni sistem pomagal, za kolikor toliko normalno delovanje HD je moralo skrbeti cel kupu programčkov, ki so vedno tekli v ozadju, na primer defrag, Superfetch, Readyboost ...
Kje si pa to kozlarijo pobral ? Ta kup programčkov je bil en kup nepotrebnega balasta ki ni delal drugega kot šaril po disku.

Vsi ti sistemi se sedaj samodejno izklopijo, če se zazna SSD in namesto njih se že uporabljajo drugi programčki, ki pomagajo SSD, kot na primer TRIM, ki je v Widnows 7 že vgrajen.
To pa je nek napredek. :\

Tako se v Windows 7 ne more več zgoditi, da sistem kljub temu, da redno uporabljaš Delete po nekem določenem času nima več kam pisati, kar se je prej ali slej zgodilo v XP ali Visti in se je SSD močno upočasnil, dokler nisi ročno počistil vsega praznega prostora.
Lep fail SSD industrije in bugganega OS.

Dokazi, drugace šššššš.
Poglej po netu.

Ce ga ne znas uporabljat, res ne. :)
Nekateri samo z njim opletajo zgleda >:D

To ti mislis, ko se rastes. Sam se nimam SSDja, ampak sem ga ze videl v zivo v akciji. In definitivno kmalu pride tudi v moj racunalnik. :)
It's a damn brick. Kaj imaš za videti ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Dr_M ::

Poglej po netu.


Jaz sem, si ti?

Nekateri samo z njim opletajo zgleda >:D


You just proved it. >:D

It's a damn brick. Kaj imaš za videti ?


Akcijo >:D
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

M-XXXX ::

Eh, a pri SSDju zaradi mehanske okvare pa ne moreš izgubiti podatkov ?

Seveda lahko zgubiš, saj lahko tudi pri RAID1 zgubiš, vendar so možnosti n* manjše.

Tudi ugasnjen disk je tih. Poleg tega obstaja PXE. Če veš kaj iskati se da najti tudi tih HDD, Seagati 80G so bili eni tišjih. Zadeva je praktično nezaznavna v dobrem ohišju.

Pri mojem skoraj pasivnem serverju je disk daleč najglasnejša komponenta (pa je zavita v 2-3cm debelo peno, ter odlično izoliran, ob enem pa še na gumice pritrjen.

Jah to bo vsak prodajalec rekel. Poglej malce za testi. Poleg tega ti SSD še nemarno kuri CPU in tako še povečuje porabo sistema.

SSD ima okoli 5-10x manjšo porabo kot navadni trdi diski, ob enem se tudi opazno manj greje. Vpliv na CPU pa je seveda zanemarljiv in ne praktično ne prinese nobene razlike.

Za SSD fanatika že. Ti itak ne vidijo minusov pod nobenim pogojem.

Jih prosim našteješ? Za ceno vemo, prav tako da so nekateri navadni diski hitrejši kot slabi SSD-ji, vendar teh sploh ne vlečt v debato...

Kateri so kriteriji za disk? Hitrost, zanesljivost, glasnost, velikost, poraba,? Še kaj pomembnega pozabil? Glede na to da v zgornjih kriterijih navaden SSD niti enkrat ne prevzame vodstva bi rekel, da tako veliko slabosti pa tudi nima:D

Pyr0Beast ::

Seveda lahko zgubiš, saj lahko tudi pri RAID1 zgubiš, vendar so možnosti n* manjše.
Vendar pa več čipov ne pomeni manjše verjetnosti temveč kvečjemu večjo :)
(Da poleg tega ne omenimo, da HDD hrani nekajkrat več podatkov in je tudi mnogo cenejši ter jih lahko kupiš več za enak denar kot SSD.

Pri mojem skoraj pasivnem serverju je disk daleč najglasnejša komponenta (pa je zavita v 2-3cm debelo peno, ter odlično izoliran, ob enem pa še na gumice pritrjen.
Najglasnejša še ne pomeni glasna :)

SSD ima okoli 5-10x manjšo porabo kot navadni trdi diski, ob enem se tudi opazno manj greje. Vpliv na CPU pa je seveda zanemarljiv in ne praktično ne prinese nobene razlike.
Po čem lahko to sklepate ?
Tale hitačijev stvor ki je trenutno noter pokuri samo 0.6W medtem ko ne premika glav. Napram SSDju ki papca 1.5W _konstantno_ to sploh ni veliko.

Kateri so kriteriji za disk? Hitrost, zanesljivost, glasnost, velikost, poraba,? Še kaj pomembnega pozabil? Glede na to da v zgornjih kriterijih navaden SSD niti enkrat ne prevzame vodstva bi rekel, da tako veliko slabosti pa tudi nima:D
Cena ? Crappy SSD-ji preprosto zamorijo sistem in ga ne pospešijo.
Primerjati 800€+ vreden SSD z 100€ vrednim diskom pa preprosto ne gre.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Dr_M ::



Kje je 1.5W konstantno?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Pyr0Beast ::



SSD ni nek Holy grail.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Dr_M ::

Heh, tole si pa iz enega globokega katrana potegnil :)
Ej, nismo vec v letu 2007 :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Pyr0Beast ::

To je tudi res. Če ima zadeva štrom se ne bom sekiral za tisti W porabe gor ali dol. Netbook je drugo. Vprašanje smoternosti tudi saj za ta denar (razliko) dobiš najmanj 2 novi bateriji :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

M-XXXX ::

Vendar pa več čipov ne pomeni manjše verjetnosti temveč kvečjemu večjo :)

Večje število čipov res pomeni večjo verjetnost, vendar če imaš 5 čipov z verjetnostjo da odpovedo 1:100000 je vseeno boljše kot 2 plate ki imajo verjetnost 1:100.

Najglasnejša še ne pomeni glasna :)

To je sicer res, vendar to ne spremeni dejstva, da je SSD tukaj v prednosti:D

Cena ? Crappy SSD-ji preprosto zamorijo sistem in ga ne pospešijo.
Primerjati 800€+ vreden SSD z 100€ vrednim diskom pa preprosto ne gre.

Primerjati nekajkrat hitrejši SSD disk za 200€ z "počasnim in okornim" HD-jem za 100€ je popolnoma smiselno. In ja glede cene sem že sam rekel in tudi ostali so: je taka kot je (nobeden ne trdi da je nizka) vendar so po mojem mnenju vredni denarja.

Po čem lahko to sklepate ?
Tale hitačijev stvor ki je trenutno noter pokuri samo 0.6W medtem ko ne premika glav. Napram SSDju ki papca 1.5W _konstantno_ to sploh ni veliko.

Po tem da nek normalen disk kuri nekaj kar nekaj W v idle (ne havy zapisovanje) v full load pa 10 ali nekaj takega, med tem ko SSD okoli 0.5W v idle ter 1.5W v load...

Sicer ni navadnih diskov tukaj, so pa SAS, podatek za SSD pa je prav tako primerljiv: http://it.anandtech.com/IT/showdoc.aspx...

edit:
To je tudi res. Če ima zadeva štrom se ne bom sekiral za tisti W porabe gor ali dol.

Saj pravzaprav se skoraj nobenemu na desktop mašini ne gre za nekaj W razlike, vendar to ne spremeni dejstva, da je tukaj SSD vseeno v prednosti. Poraba pa potegne eno zelo pomembno stvar s sabo: gretje. Če boš navaden HD zavil v peno bo hitro na 60-80C kar je že odločno preveč. Če zaviješ SSD v peno (čeprav ne vem zakaj bi kaj takega naredil, glede na to da je neslišen) se bo ogrel za nekaj C veš in niti bluzu kritične meje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-XXXX ()

Pyr0Beast ::

Po tem da nek normalen disk kuri nekaj kar nekaj W v idle (ne havy zapisovanje) v full load pa 10 ali nekaj takega, med tem ko SSD okoli 0.5W v idle ter 1.5W v load...
Travelstar 5k160Samo 1.8W če glava opleta po disku :)
Low power idle je 0.6W, stand-by je 0.2W, sleep pa 0.1W

To je na IDE, zanimivo pa je da S-ata pokuri 0.05W več in v sleep 0.2W ;S
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Intelovi SSD-ji leta 2014 v celoti na 20 nm

Oddelek: Novice / Diski
318907 (6045) Jst
»

Izraelsko podjetje bojda povečalo zanesljivost SSD

Oddelek: Novice / Diski
154836 (3780) BaToCarx
»

ssd ali 640GB aaks x2 raid0

Oddelek: Kaj kupiti
212390 (1583) Dragi
»

Western Digital razmišlja o SSD

Oddelek: Novice / Diski
185441 (4155) BC3

Več podobnih tem