» »

Izbira operacijskega sistema

Izbira operacijskega sistema

nobody155 ::

Lep pozdrav. Na računalniki imam 2 particiji in sicer na eni imam inštalirano windows 7, na drugo pa sem si danes inštaliral linux ubuntu. Linux dela super,problem pa je ta, da ko zaženem računalni, se mi avtomatsko boota linux. Prej sem že imel inštalirana 2 operacijska sistema,vendar ko sem prižgal računalnik mi je ponudilo opcijo izbiranja, kateri OS bom zagnal. Sedaj nimam dostopa do windows 7. Prosim pomagajte, jaz sem že skoraj obupal. Hvala!

srus ::

Si prepričan, da še imaš instalirane windowse ali pa si jih nehote izbrisal med instalcijo Linuxa. Ali vidiš Windows particijo iz Linuxa? Če jo vidiš, potem poglej kakšno vsebino imaš v /boot/grub/grub.conf ali /boot/grub/menu.lst datotekah. Tam moraš imeti možnost nastavitve zagonskega menija za izbiro OS.

desperados ::

Najverjetneje imaš nastavljen prekratek čas za izbiro in ti avtomatsko zažene ubuntu. Do menija prideš tako da pritisneš esc tipko pred/med zagonom gruba. V menu.lst poglej kaj imaš nastavljeno za default...

Na win xp vem da se je dalo nanovo naložiti MBR iz recovery console. Potem pa z linux live cdjem ponovno naložiš grub.
Kako ima win 7 ne vem saj sem nazadnje na dejanski računalnik nalagal windowse pred 5 leti.

bluefish ::

Windows 7 ima podoben postopek kot XP, le da ni potrebno več tipkati v konzoli temveč sistem opravi vse skupaj sam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Zero0ne ::

Možno, da je kakšna napaka v bootloaderju, oziroma da ti boota v windowsov bootloader, ki po defaultu ne podpira bootanja GNU/Linux sistemov. Priporočam ponovno inštalacijo bootloaderja GRUB. SGD

Blinder ::

Pomoje je tip je že obupal in dal gor novo Win 7 in pika:D

Po defaultu da grub 30 sekund za izbiro... res prvo bi treba preverit, če še obstaja particija od windowsov, ker po defaultu ubuntu povozi windowse, če se drugače v meniju ne nastavi.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

preem ::

a win7 že ma tok pameten boot loader da zazna druge operacijske al bom mogu še grub reinstalirat, če se slučajno odločim jih dat gor ?

Zero0ne ::

a win7 že ma tok pameten boot loader da zazna druge operacijske al bom mogu še grub reinstalirat, če se slučajno odločim jih dat gor ?


Kolikor vem, je w7 bootloader bolj kot ne identičen prejšnjim MS izdelkom, tako da je še vedno najpametneje uporabljati grub.

nobody155 ::

Res je sem že tisti dan obupal in sem vse skupaj formatiral =) Skratka Linux si prilasti cel disk, tudi če maš 2 particije gor.

Zero0ne ::

>Skratka Linux si prilasti cel disk, tudi če maš 2 particije gor in ne veš, kaj počneš.

Fixed.

Jernej88_ ::

Linux ;)
No more Slovenia!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

gnu grub

Oddelek: Operacijski sistemi
81191 (1144) Loaded
»

[ Linux ] Tezave z bootloaderjem

Oddelek: Operacijski sistemi
332015 (1743) Volk|
»

GRUB ne zažene WIN XP

Oddelek: Operacijski sistemi
161524 (1325) kriko1
»

Iz Linuxa v Windows -> MBR (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
624237 (3572) WarMaker
»

SuSe 9.2 PRO

Oddelek: Operacijski sistemi
121146 (945) humanoid

Več podobnih tem