NASA - S pomočjo spitzerjevega vesoljskega teleskopa, ki nebo opazuje v infrardeči svetlobi, so astronomi odkrili orjaški obroč okoli Saturna. Čeprav je obroč zelo redek in ne oddaja vidne svetlobe, ga je mogoče videti zelo bledo v infrardečem delu spektra. Obroč je orjaških dimenzij in je nagnjen za 27 stopinj glede na doslej znane obroče.
Vsekakor izjemno zanimivo odkritje, dobesedno pred našimi vrati.
Zanimivo! Čudno sem mi zdi samo, da prej niso že obrnili Spitzerja tja. Tole je res orjaško, če bi odbijal vidno svetlobo, bi ga verjetno videli s prostimi očmi. PS: aja sej so napisal v original članku, da je velik za 2 polni luni na našem nebu..
> "Čeprav je obroč zelo redek in ne oddaja vidne svetlobe..." - saj niti drugi, doslej znani obroči, ne oddajajo vidne svetlobe - jo odbijajo.
Sorry, lapsus....
Morda bi bilo tudi dobro še enkrat reševati gravitacijske enačbe za centralni objekt in nekaj satelitov. Morda obstajajo do sedaj neznani lagrangovoi pasovi?
da ne bodo s kakšno drugo frekvenco 'našli' še kakšne bolj čudne pasove/skulpture, in mi se jim bomo morali čuditi...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...
Pa še to, da je Spitzerju kasneje zmanjkalo hladilnega sredstva - torej ne bo še kmalu novih posnetkov.
Samo ne razumem, zakaj so objavili samo risbo - obroč je odkril "multiband imaging photometer", že po imenu bi se lahko sklepalo, da ta zadeva dela fotografije.
Sej bolj malo poznam to, ampak sem pomoje enkrat bral da: saturnov prstan je ratal tako, da se je nek asteroid zaletel v planet in se je vse skupaj razletelo na miljone delov, nato so se ustvarile lune, ki so začele krožiti okoli planeta (torej lune se vrtijo okoli planeta zaradi gravitacije) isto se je pa zgodilo z vsemi malimi delci. v Orbiti ostanejo zaradi gravitacije lun in ne samega planeta, torej ce saturen nebi imel 15 al 16 lun nebi blo nobenga obroca, ker sila luna povzroča, da se vsi delci obroča giblejo okoli lun.
Mogoče bi si še enkrat prebral (pogledal kak diagram s silami), zakaj en predmet z maso lahko kroži okrog drugega (oz. oba okrog težišča) -ne pravim, da ne razumeš, samo da se ti bo bol razjasnilo.
In glede lun in obročev, če ni več lun je težko (malce dolgoročnejše gledano) več obročov, ker drugače bi se prej ali slej usi delci združli v en predmet (kakor recimo nastane večina lun), če pa maš delce med eno in drugo večjo zadevo/luno, lahko ti ostanejo v orbiti brez večjih orgij (thus halo). Sicer pa tehnično gledano obroč komot lahko obstaja nekaj časa brez lun (konec koncev, tako nastanejo lune).
In glede IRja, ja, seveda material (tud če ma res sam 80K) seva u IR svetlobi. Itaq pa je ta material tako redek, da pač lahko govorimo samo, da pač je tam.
Ker ga je Fibi spustila od sebe (verjetno zaradi raznih meteoritov).
Če si mislu to: nevem, če je (kolk je) zadeva stabilna, al sploh so druge (precej majnše) lune dost blizu al ne, sam itaq je to za rečt u pouprečju majn gosto kot naš "prah".