» »

320-gigabajtni Blu-ray disk

320-gigabajtni Blu-ray disk

9. plast levo (~50% prosojnost), prva plast desno (90+% prosojnost)

vir: engadget
engadget - Blu-ray, naslednik DVDjev in zmagovalec HD vojne, kar ne more in ne more dodobra zaživeti. Prodaja DVDjev je še vedno precej višja od prodaje Blu-ray filmov, predvajalnikov, medijev in zapisovalnikov. Morda je to tudi razlog, da na trgu še ni 100 in več gigabajtnih medijev, ki so bili v prototipni obliki napovedani že leta 2004. TDKjevi inženirji, ki očitno verjamejo v trdoživost standarda Blu-ray, so se odločili nekoliko premakniti meje, kar prek 300 GB na plošček.

Za dosego kapacitete 320 GB, ki se je ne bi branili niti marsikateri vstopni modeli prenosnih računalnikov, so uporabili 10 32-gigabajtnih plasti, na katere se bo zapisovalo podatke. Jasno se poraja vprašanje, kako dostopati do zadnje, desete plasti, kjer je treba podatke gledati skozi 9 drugih plasti. Odgovor je preprost. Vsaka izmed plasti prepušča vedno manj svetlobe, a jo zato prva plast skozi spusti več kot 90%. Pri predzadnji, deveti plasti prepustnost pade na le 50%. Visoke stopnje prosojnosti pomenijo, da ne bo potrebna uporaba posebnih laserjev, saj naj bi zadostovali že modro obarvani laserji, ki jih že najdemo v enotah, ki se nahajajo na trgovinah polic oz. v dnevnih sobah. Morda bo za pravilno delovanje treba posodobiti firmware, a je to vseeno mnogo ceneje kot nakup nove enote.

Bo prav velika kapaciteta rešilna bilka fizičnih medijev?

43 komentarjev

kixs ::

To bi moralo biti danes in za normalen cash.

filip007 ::

Nekaj bodo morali naredit, ker USB ključi so več kot sexy uporaba.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Brane2 ::

Hja, s tem bo padlo razmerje signal/šum.

Me prav zanima, kako bo z zanesljivostjo medijev...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Phoebus ::

Diski imajo prihodnost in so perspektivni, ČE jih bodo ponujali za normalno ceno. Tudi za DVD se je reklo da ne bo nikoli zaživel, dokler so bili v višavah s cenami. Spomnem se kako sem zbiral fičnike za prvi DVD za k TV in kako sem bil "edini v ulici" ki ga je imel.
Če ga bodo pa še dolgo takole srali s cenami, pa ne bo nič...to je pa res.

r0ker ::

lahko je taki plošček 10TB pa ga nebi mel.
to še mi manjka ja da začnem "pomembne" podatke shranjevat na skupaj zlepljenih 10 dvdjev. samo še hermetično jih arhiviram pa je.

Mr.B ::

Blurey, DVD ni primeren za arhiviranje podatkov. Tisti ki trdi, da bo njegov zapečeni DVD, skladišne v optimalnih pogojih, delal čez 10let, mu predlagam da ima takrat pri sebi stol, ker mu ne bodo.

Imaš medije, tudi od Toshibe, ki so kompatibilni za branje v DVD enotah, rabiš pa posebni pekač. Samo medij je tam 20EUR[:)

Za začasno shranjevanje filmov, je pa neuporabno, razen , če vam soni zraven proda če interaktivno igrico, pa vsebina naj bo nekopresirani obliki, itd...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

FireSnake ::


Me prav zanima, kako bo z zanesljivostjo medijev...


Mene tudi!

S temi blu-rayi je tako, da bi se morali ze zdavnaj prijeti, ce bi naj imeli neko prihodnost. Tako pa se mi zdi, da dlje kot za filme zadeva ne bo pricapljala. Klavrno kaze, klavrno.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

KaRkY ::

Totalno neuporabno se bolj splača kupit prenosni disk ki so tudi že zelo poceni.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

driver_x ::

Niti ne kaže tako klavrno, kot je morda videti na prvi pogled. Poglejmo samo, kako so se prijemali predhodniki Blue-Raya, CD-ji in DVD-ji. CD-ji so pomenili ogromen preskok v primerjavi s takratnimi mediji. Za poslušanje glasbe so bili bistveno priročnejši od dotedanjih kaset in vinilk, na področju shranjevanja podatkov pa so naredili preskok iz tedanjega 1,44 MB na 650 MB (Razne Zip in Jazz enote nikoli niso bile tako razširjene, da bi prišle v masovno uporabo). DVD-ji se od začetka niso dobro prijemali, čeprav so pomenili relativno velik skok na področju kakovosti videa, kapacitete pa tudi niso povečali tako drastično, kot CD-ji. Podobno je pri BD-jih, s tem da imajo v primerjavi z DVD-ji še to težavo, da poleg novega predvajalnika (kar sta potrebovala tudi CD in DVD) potrebuješ tudi novo televizijo. Ponudba ostale HD vsebine je v tem trenutku še bolj revna. BD-ju pa pomaga še eno področje: vse več amaterskih video kamer snema v kakovosti HD, kar bo tudi pripomoglo k naraščanju deleža HD televizijskih sprejemnikov. Tudi prodaja filmov na diskih BD narašča, tako da se za prihodnost tega formata ni treba bati, le v tem trenutku še ni dosegel kritične mase.

Primerjava z USB ključi in zunanjimi diski pa ni primerna na vseh področjih. Velikokrat še vedno potrebujemo poceni medij, na katerem lahko distribuiramo lastne vsebine v poljubnem številu kopij (primer: Posnameš rojstni dan otrok in potem naštancaš 20 DVD-jev za udeležence. V tem primeru ne boš hodil okoli vseh dvajsetih s prenosnim diskom.). Trenutno kapacitete CD-ja in DVD-ja še zadoščajo, s porastom HD snemalnih naprav pa bomo tudi tukaj potrebovali BD.

Isotropic ::

Blurey, DVD ni primeren za arhiviranje podatkov. Tisti ki trdi, da bo njegov zapečeni DVD, skladišne v optimalnih pogojih, delal čez 10let, mu predlagam da ima takrat pri sebi stol, ker mu ne bodo.

Imaš medije, tudi od Toshibe, ki so kompatibilni za branje v DVD enotah, rabiš pa posebni pekač. Samo medij je tam 20EUR[:)

kaj pa je dobro za backup? za domaci seveda, tako da nima smisla iti v kaksne eksotike (trak). imeti kopijo na disku in se na usb kljucu? (kopij na vec diskih zal ne morem imeti)

Mr.B ::

ME zanima, kdo ima doma kamero, ter orodaj da bo naredil dober BR disk, ki bo deloval povsod.
Prav tako se postavi ?, ali iamjo prijatelji vsi BR enote, itd.
Enostavneje je še vedno narediti na DVD, pa dati okoli, ampak bodi realen po dveh letih bi me zelo skrbelo če so podatki še berljivi. Zadevo pa lahko objaviš tudi na spletu, pa vsem daš link.
Vedno več se premika zadeve na backup na disk, pa potem na še drugi medij, in ta medij ni BRD, ali DVD, ampak stara zanesljiva tehnologija traku. Obstajajo obstojne variante, samo so za kapacitete neuporabne, za kakšne arhive pa so uporabne.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

driver_x ::

HD kamere dobiš že za 600EUR, osnovno orodje za izdelavo BD diska dobiš zraven (Canon), tako narejen BD disk deluje v vseh BD predvajalnikih. Za tiste, ki BD predvajalnika nimajo narediš DVD (traja nekaj časa da se posnetek prekodira). Posnetek pa itak ni namenjen arhiviranju, ampak distribuiranju. Objavljanje filma v 1080i v spletu trenutno še ni opcija. Disk pa nikoli ni bil namenjen backupiranju. Vsaj pri resnih zadevah ne.

Mr.B ::

No povej mi sammy73, koliko kolegov imaš ki imajo BR enoto ?
Povej mi, kdo bo kupil 320GB enoto ? KEr roko na srce, zagotovo PS3 ne podpira.

Tudi sony je ugotovil, da je Online, tisto pravo, fizični mediji, bodo ostale, ampak le tam kjer ni mogoče dobiti pipce. Pa še to je pod ?, saj lahko zadevo preko Satelita pumpaš, kodo za autorizacijo pa lahko preko SMS-a dobiš,ali pa pošlješ..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

driver_x ::

No povej mi sammy73, koliko kolegov imaš ki imajo BR enoto ?


3 + sebe

Povej mi, kdo bo kupil 320GB enoto ? KEr roko na srce, zagotovo PS3 ne podpira.


ne vem.

Mr.B ::

Torej naredil boš še 6 DVD-jev. A ni enostavneje zadevo objavitina netu ?
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

DarwiN ::

Le zakaj ne zaživijo, ko pa dobiš 25 DVDjev za isto ceno kot en BD 25Gb medij... Ljudje so navajeni medije kupovati praktično zastonj, in dokler temu ne bo tako tudi z BDji, se jim slabo piše. Trenutnih ~7€ za komad, koliko časa bi to trajalo da pade cena pod 1€? Morda 2 leti, zdaj bi pa znali stvar samo zakomplicirati, čeprav, iz 4 na 25gb je po tolikem času morda res premajhen preskok..

Sicer sem pa bral tudi o najavljenih 1Tb medijih.8-O --- Vir: GE Shows Off 1TB DVD-Sized Disks at the Emerging Tech Conference
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

FireSnake ::

DarwiN: pri velikih kapacitetah ni sans, da bi zadeva padla pod 1EUR ... ker se placujejo se neke licencnine, ki pa so odmerjene glede na kapaciteto.

Ne vem pa, koliko denarja je treba odstet za 1GB na praznem mediju.

Ampak, 25GB bi bilo za danasnje case kar OK. Zadnjic sem delal backup, ko sem formatiral, pa sem skuril en kup DVDjev. Ce bi imel Blu ray bi skuril 2 ali 3. Meni bi to fejst pasalo.

Kot je nekdo zgoraj trdil; saj se Blu-ray vedno bolj uveljavlja, ampak klavrno kaze v tej smeri, da bi pri racunalih zamenjal DVD (mogoce sem malo nerodno napisal).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

driver_x ::

Torej naredil boš še 6 DVD-jev. A ni enostavneje zadevo objavitina netu ?


Zakaj bi potem potreboval HD 1080 kamero in TV, če bi na koncu pekel DVD-je ali objavljal na spletu?

Mr.B ::

Zato ker vsak novi TV sprejemnik (dražji) ima mrežo. Imašopcijo da se povežeš na net in z neta gledaš tvoj film, resolucije, ki ti je želja.
Enako lahko uporabiš NMT; ali PC, pa če ima kdo željo si lahko tvoj film potegne k sebi in ga zapeče....
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

driver_x ::

In kam naj po tvoje uploadam 12 GB (toliko je bil velik zadnji film) filma, da ga bodo od tam znanci gledali v polni ločljivosti?

3p ::

In kam naj po tvoje uploadam 12 GB (toliko je bil velik zadnji film) filma, da ga bodo od tam znanci gledali v polni ločljivosti?


V tem trenutku nikamor, ko bo optika tako razširjena kot vodovod pa tudi nikamor - le dostop do svojega skladišča jim boš dal.

driver_x ::

Nagradno vprašanje: kaj bo prej - cena BD diska pod 1EUR ali optika vsaj pol tako razširjena kot je sedaj ?DSL ...

jernejps ::

mora bit dobr blu-rey sam a za igrce je npr.gta4

ZaOstali ::

Pozabil sem povedati, da so od Pioneerja že 400GB diski (16 slotov) PRodajati se naj bi začeli čez nekaj let.

PrimozR ::

No povej mi sammy73, koliko kolegov imaš ki imajo BR enoto ?
Povej mi, kdo bo kupil 320GB enoto ? KEr roko na srce, zagotovo PS3 ne podpira.

Tudi sony je ugotovil, da je Online, tisto pravo, fizični mediji, bodo ostale, ampak le tam kjer ni mogoče dobiti pipce. Pa še to je pod ?, saj lahko zadevo preko Satelita pumpaš, kodo za autorizacijo pa lahko preko SMS-a dobiš,ali pa pošlješ..

Glede enote, nikogar. Glede '320GB enote', po čem sklepaš, da PS3 ne pdopira tega medija? Še enkrat preberi novico.

DarwiN: pri velikih kapacitetah ni sans, da bi zadeva padla pod 1EUR ... ker se placujejo se neke licencnine, ki pa so odmerjene glede na kapaciteto.

Ne vem pa, koliko denarja je treba odstet za 1GB na praznem mediju.

Ampak, 25GB bi bilo za danasnje case kar OK. Zadnjic sem delal backup, ko sem formatiral, pa sem skuril en kup DVDjev. Ce bi imel Blu ray bi skuril 2 ali 3. Meni bi to fejst pasalo.

Kot je nekdo zgoraj trdil; saj se Blu-ray vedno bolj uveljavlja, ampak klavrno kaze v tej smeri, da bi pri racunalih zamenjal DVD (mogoce sem malo nerodno napisal).

Licenčnine se lahko s časom tudi spuščajo.

Nagradno vprašanje: kaj bo prej - cena BD diska pod 1EUR ali optika vsaj pol tako razširjena kot je sedaj ?DSL ...

Odvisno kje živiš.

mora bit dobr blu-rey sam a za igrce je npr.gta4

Lahko slovensko?

Sicer pa glede GE medija, je modificirana Blu-ray tehnologija. Tako da je spet vprašanje, kako bi to zaživelo, če bi šlo v prodajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

MrStein ::

Sammy73:
Objavljanje filma v 1080i v spletu

AAAaaaaa..... (interlace, evil...)

Mr.B:
Torej naredil boš še 6 DVD-jev. A ni enostavneje zadevo objavitina netu ?

Z 1 Mbps uploadom? Ne bi rekel.

3p:
In kam naj po tvoje uploadam 12 GB (toliko je bil velik zadnji film) filma, da ga bodo od tam znanci gledali v polni ločljivosti?


V tem trenutku nikamor, ko bo optika tako razširjena kot vodovod pa tudi nikamor - le dostop do svojega skladišča jim boš dal.

To pa je veliko vprašanje. Pred 10 leti si lahko brez problema 2 PC-ja povezal, danes je muka, v prihodnje pa bo še bolj. (firewall, NAT, firewall, blokada na ISP, NAT, še ena blokada, firewall, še en NAT, še tri firewall-a)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

simnov ::

pač dvd+r dl mediji so na 1GB dražji od Bd-r

neres ::

BRji (ali kaki podobni optični mediji) se ne bojo nikoli prijeli tako kot so se v preteklosti CDji in DVDji. Nikoli. To je lahko vsakemu jasno.
Optični mediji bojo živeli edino tam, kjer vsebine ne boš smel prenesti preko USB vhoda, se pravi: [avtorsko zaščiteni] filmi, igre, ...

Mr.B ::

Igre, vedno več je opcij Online nakupa, in to tudi za konzole.
Filmi, ideja je vedno plačaj za ogled, in to je vse DRM, zaklenjeno. Rabiš samo linijo, ali lokalni disk, ....

Današnje enote ne znajo brati deset slojev, samo dva.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

ZaOstali ::

BRji (ali kaki podobni optični mediji) se ne bojo nikoli prijeli tako kot so se v preteklosti CDji in DVDji. Nikoli. To je lahko vsakemu jasno.
Optični mediji bojo živeli edino tam, kjer vsebine ne boš smel prenesti preko USB vhoda, se pravi: [avtorsko zaščiteni] filmi, igre, ...

O pa kako se bodo prijeli.(morda ne kot CDji) vsekakor pa bolj kot HD DVDji
Glede na to, kako hitro delajo optiko (z "svetlobno" hitrostjo), bomo kar hitro potrebovali BluRaye.
Lahko, da bodo čez nekaj let filmi, HD ločljivosti veliki hm, kakih 30GB(ok malo pretiravam) bo BluRay prava stvar.

PrimozR ::

Igre, vedno več je opcij Online nakupa, in to tudi za konzole.
Filmi, ideja je vedno plačaj za ogled, in to je vse DRM, zaklenjeno. Rabiš samo linijo, ali lokalni disk, ....

Današnje enote ne znajo brati deset slojev, samo dva.

Preberi novico. Prosim.

neres ::

vsekakor pa bolj kot HD DVDji

Ja, to bo pa res dosežek. :D

Sej pravim, če si boš kupoval/izposojal filme boš verjetno obsojen na BR. Sicer pa si lahko tudi z 2Mbit internetom čez noč pobereš en 13GB 1080p BRrip. Zaenkrat samo gusarsko, a ni vrag da bo šlo kdaj tudi legalno. Ko bomo imeli filme v resoluciji, večji od 1080p, bo pa 10Mbit internet že praktično povsod, magari po zraku.

FireSnake ::

In kam naj po tvoje uploadam 12 GB (toliko je bil velik zadnji film) filma, da ga bodo od tam znanci gledali v polni ločljivosti?


V tem trenutku nikamor, ko bo optika tako razširjena kot vodovod pa tudi nikamor - le dostop do svojega skladišča jim boš dal.


In on naj caka 30 let, da se bo to zgodilo ... optika v vsako vas, namrec.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

mtosev ::

lepo ampak to bo uporabno cez 5+ let. zaradi cene. ;((
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Valvoline ::

Hja, s tem bo padlo razmerje signal/šum.

Me prav zanima, kako bo z zanesljivostjo medijev...

Se strinjam,na zanesljivost so kar pozabl. Še 2 -3 leta star dvd-r ne dela več tako k bi mogu,medtem k 10 let star cd in to celi popraskan veselo špila k nov...

Keyser Soze ::

Ma pa kaj klinac majo fetiš na te diske?

Ker je res tako praktično imet tisto škatlo in noter okrogel disk. Okrogel. Res, fajn izkoristek prostora.

Namesto tega naj rajši začnejo razmišljat o medijih v obliki kartic. Recimo velikosti obične kreditne kartice, na katero gre npr. 80GB podatkov. Kartico zadegaš v denarnico in to je to.

Ne vem no. USB ključ uber alles trenutno. Le GB se mora pocenit.
OM, F, G!

simnov ::

bd-r je 1a samo pocenit se mora

PrimozR ::

Hja, s tem bo padlo razmerje signal/šum.

Me prav zanima, kako bo z zanesljivostjo medijev...

Se strinjam,na zanesljivost so kar pozabl. Še 2 -3 leta star dvd-r ne dela več tako k bi mogu,medtem k 10 let star cd in to celi popraskan veselo špila k nov...

V to pa dvomim. DVD ima namreč zaščitno plastiko z obeh strani, CD pa samo z ene. In pogosto se CDji 8sploh cenejši) začnejo po robu lupiti.

ZaOstali ::

In kam naj po tvoje uploadam 12 GB (toliko je bil velik zadnji film) filma, da ga bodo od tam znanci gledali v polni ločljivosti?


V tem trenutku nikamor, ko bo optika tako razširjena kot vodovod pa tudi nikamor - le dostop do svojega skladišča jim boš dal.


In on naj caka 30 let, da se bo to zgodilo ... optika v vsako vas, namrec.

V naši občini je optika, pa ni speljana do končnih uporabnikov. Banda!

darkolord ::

Okrogel. Res, fajn izkoristek prostora.
Precej večji izkoristek kot pri kakršni koli drugi obliki.

Ne vem no. USB ključ uber alles trenutno. Le GB se mora pocenit.
"Le". Štancanje kakršnihkoli USB medijev je precej precej precej dražje kot štancanje kakršnihkoli optičnih medijev.

Mr.B ::

PIPI, vzemi olfa nož. Vzemi nepomemben DVD. Z olfa nožem pobrusi rob DVD-ja. Vola imaš dva DVD-ja. Obstajajo pa mediji kot DVD (Od hitachija), kj je sedaj kompatibilen za branje v DVD enotah. Za pisat imaš pa posebno enoto. Material, ravno ni mehka plastika, amap konkretno trda zadeva. Namen je pa ravno za Arhive, pa ne domače.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Mr.B ::

http://www.xbitlabs.com/news/multimedia...
Blu-Ray Disc Media Larger than 50GB Incompatible with Existing Players
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

driver_x ::

Čeprav se velikost 320GB za optične medije sliši fino pa se postavlja par čisto praktičnih vprašanj: eno je čas zapisovanja take količine podatkov. Ali so s povečanjem kapacitete tudi povečali hitrost zapisovanja? Druga stvar pa je je ta, da bi ob običejnem tempu pridelave raznih vsebin (foto, video, ...) trajalo precej dolgo, preden bi tak medij napolnil.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Križanec med Blu-Ray in DVD

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
175030 (3886) Jst
»

Blu-Rayi cenejši, a nepriljubljeni (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
539887 (7107) Gregor P
»

HD DVD v prednosti napram Blu-rayu

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
324714 (3496) Stepni Volk
»

Maxell predstavil holografsko enoto

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
385323 (3095) tiborrr
»

Se vojna na fronti BluRay vs. HD DVD šele začenja?

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
253662 (3662) Quikee

Več podobnih tem