» »

Prvi trdi disk z USB 3.0

Prvi trdi disk z USB 3.0

Slashdot - Po uradni predstavitvi standarda USB 3.0, ki obljublja bistveno višje hitrosti prenosa, počasi le kapljajo naprave s podporo zanj. Veliko imajo pridobiti trdi diski in prvi je že tu. Gre za nizozemsko podjetje Freecom, ki je v lično ohišje zapakiralo terabajtni disk, dodalo vmesnik USB 3.0 in postavilo ceno pri sto funtih (110 evrov). Seveda za polni izkoristek potrebujete še PCI-USB 3.0 krmilnik za namiznik oz. ustrezno PC Card za prenosnik, kar vas bo stalo še nekaj deset evrov. Windows 7 naj bi napravo prepoznali sami, Vista in XP potrebujeta sunek v obliki gonilnikov, uporabniki Macov pa so za zdaj na suhem. Več o tem.

55 komentarjev

«
1
2

kixs ::

Niiiiiiice 8-)

Ve kdo koliko tale USB 3.0 obremeni procesor?

__Devil__ ::

Kakšne pa so velikosti in cene teh?

Krofek ::

Sej ti piše v novici.
karkoli je že to...

destroyer2k ::

kixs97

Heh tole pa niso nikjer povedali sploh, verjetno pa malo več kot usb2.0.

Relanium ::

hehe pa sm lih v prejšnji USB 3.0 novici omenu da še bom mal počakal z nakupom USB diska :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

Lion29 ::

ja, forcirajo na veliko, da bo za bozicno mrzlico ze vse nared :)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Testman42 ::

kar naj forsirajo, ker je korist obojestranska.

SomeOneNew ::

Je sploh kakšna prednost USB 3 pred USB 2 pri tem konkretnem disku?

Slabosti vidim veliko (trenutno potreba po dodatni usb3 kartici, dodatni šoferji za XP, Visto....)...

MrStein ::

igordeluxe:
Je sploh kakšna prednost USB 3 pred USB 2 pri tem konkretnem disku?

USB2 : 35 MB/s
USB3 : 135 MB/s

Bi rekel, da prednost je.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

destroyer2k ::

MrStein

Malo si se zmotil usb 3.0 ima teoretično prepustnost 350mb/s, ampak verjetno prve naprave bo imele toiko kot si omenil.

nUUb ::

Mene samo zanima zakaj ne uporabijo/popravijo eSata, saj je mnogo hitrejši od USB3. Morda debelina, grd dizajn ali je pa preprota marketinška poteza?

Na koncu pa tako ali tako kupci (čeprav naivni) odločijo ali bo to uspelo ali pač ne.

destroyer2k ::

nUUb

Ker usb je najbol razširjen standart na svetu.

Pithlit ::

Windows 7 naj bi napravo prepoznali sami, Vista in XP potrebujeta sunek v obliki gonilnikov, uporabniki Macov pa so za zdaj na suhem.


V Linux-u, seveda, stvar deluje?
Life is as complicated as we make it...

MrStein ::

Moji podatki so direkt iz članka.
In tudi logičnega sklepanja.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

(odgovarjal sem destroyer2k-u)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

zile ::

USB 3.0 je joke. SSD diski so že hitrejši od tega 3.0 standarda.

destroyer2k ::

MrStein

USB 3.0 je 10x hitrejši od usb 2.0 tako da tako malo ne more priditi v prenosu.

zile

Wtf? Kaj ima to zvezi usb?

zile ::

na kratko
sata2 ozko grlo za ssd
usb 3.0 ozko grlo za ssd

SSD bo omejen glede hitrosti. SSD hitrost pa bo samo še bolj strmo naraščala.
USB 3.0 bi morali zasnovati za prenose recimo 50Gbit :D

ravsek ::

A new major feature is the SuperSpeed bus, which provides a fourth transfer mode at 4.8 Gbit/s. The raw throughput is 4 Gbit/s, and the specification considers it reasonable to achieve 3.2 Gbit/s or more after protocol overhead.
To je za USB 3.0

Added higher maximum speed of 480 Mbit/s
To je pa za 2-ko

Pri 2-ki je torej teoreticno maks hitrost 60MB/s, pri 3-ki pa kar okoli 400MB/s.

Lion29 ::

USB 3.0 je joke. SSD diski so že hitrejši od tega 3.0 standarda.


wtf??
kaj je point tvojega posta? isto kot da bi primerjal jagode in tiktake

usb3 nikakor ni namenjen namenskem internemu pretakanju informacij ampak namenjen temu, da bi se vse naprave med seboj razumele in cimhitreje izmenjale podatke

teoreticnih 400 mb/s je OGROMNO za ta namen in v 90%+ ne bo niti do polovice izkorisceno
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lion29 ()

zile ::

Ok, primer zate Lion29.
Kupiš prenosni disk 1TB, ki ima samo usb port z usb2.0 prenosom. Ugotoviš, da namesto 80GB (koliko je disk sposoben max pretakati podatke) pretakaš podatke v računalnik z max 35GB/s.
Zakaj USB 3.0 nikakor ni namenjen namenskem internemu pretakanju informacij je jasno le tebi.
Meni je vsekako pomembno.

Brane2 ::

Zato ker si v svojih "izračunih" tako mimogrede falil za 3 decimalke ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

mastah ::

on je prepametn za ta forum, on se ne zmot

hruske ::

Ja, naučte se pisat MB. Eni pišejo z malo, drugi kar GB.

V vsakem primeru so to neodpustljive in nedopustne napake.
Rad imam tole državico. <3

mastah ::

Ok, primer zate Lion29.
Kupiš prenosni disk 1TB, ki ima samo usb port z usb2.0 prenosom. Ugotoviš, da namesto 80GB (koliko je disk sposoben max pretakati podatke) pretakaš podatke v računalnik z max 35GB/s.
Zakaj USB 3.0 nikakor ni namenjen namenskem internemu pretakanju informacij je jasno le tebi.
Meni je vsekako pomembno.

ce osnove ne znas, ne delat takih tezkih izracunov :)

zile ::

GB zamenjaj z MB. A si tolk sposoben uvidet, da sem se zmotil :\
BTW, kje je možnost "popravi" ?

Lion29 ::

zile:

omg

cesa ti ne stekas? Razliko med GB GiB, MB, mb? razliko med internim in externim?


usb3 ti ze samo ime pove in je bila debata v prejsnji temi par dni nazaj je Universal Serial Bus. Ni namenjen samo pretoku podatkov na disk ampak za splosno pretakanje podatkov... kljucki, fotoaparati, diski, kamere, tipkovnice, miske, telefoni, etc, etc.

To da so tak univerzalni prikljucek pohitrili za skoraj 10x je zelo velik dosezek in v nekaterih primerih celo presega namenske resitve.

tako da recimo usb3 presega zmosnosti vseh navadnih HDDjev sedaj, tudi vecino SSDjev, pa ceprav ni namenjen izkljucno temu!

GB zamenjaj z MB. A si tolk sposoben uvidet, da sem se zmotil :\
BTW, kje je možnost "popravi" ?


hm... mogoce na vrhu tvojega posta?

In ce si zamenjal "le" GB z MB, od kje tebi informacija, da usb3 omogoca le 35MB/s ?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lion29 ()

desperados ::

Kakor jaz spremljam zadeve se usb 3.0 vsekakor splača za kakršnjekoli diske (hitrost sploh ni pomembna) ne le ssd saj popravi največjo pomanjkljivost usb 2.0 to je zmožnost hkratnega prenosa podatkov iz in na napravo!

Brane2 ::

...kar eSATA ima že od vseh začetkov...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Lion29 ::

...kar eSATA ima že od vseh začetkov...


in?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Brane2 ::

Je načeloma bolj primeren za priklop diskov.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Lion29 ::

Je načeloma bolj primeren za priklop diskov.


seveda
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

tony1 ::

Ammmmm, in če disk priklopim na USB 3.0 vhod, ki sem ga dobil tako, da sem v laptop vštekal pica-mica kartico z USB 3.0 vhodom bo prepustnost kakšna? :D

PaX_MaN ::

480Mbit/s, 1.5Gbit/s ali 2.5Gbit/s.

MrStein ::

destroyer2k:
USB 3.0 je 10x hitrejši od usb 2.0 tako da tako malo ne more priditi v prenosu.

???
podana hitrost USB2 je preverjeno dejstvo, hitrost za USB3 pa je iz članka.
In če malo pomisliš, jo lahko brez branja članka "uganeš" oziroma oceniš.

PS: Gumb "Popravi" je na voljo le na novem ST, na starem ga ga že en čas ni.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Lion29 ::

pravi freecom-ov PR

najbolj pa me je zanimalo to:

The Controller Card for desktops is 25.95 EUR and the Express Controller Card for notebooks is 29.95 EUR.


in res, cena bo zelo ugodna, samo 119EUR s super enkripcijo.(recimo usb2.0 pr nas, nekje 80EUR min - brez enkripcije)

pa nikjer niste omenli, da bodo na violjo tako 1tb, 1m5tb in 2tb in to nekje srede novembra v evropi.

res bomba... sem mislil, da bom zbiral 1TB myBooke, ampak sem si premislu :D Sem full cakal na SSDje, usb3, i7 v prenosnikih, in multitouch resistive tablete... edino kar se manjka so baterije z gorivnimi celicami... ampak to bom pa res cakal se par let... tak da enkrat se letos si ubodem en tak dober prenosnik z multitouc zaslonom :P
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

MrStein ::

desperados:
zmožnost hkratnega prenosa podatkov iz in na napravo!


Brane2:
...kar eSATA ima že od vseh začetkov...


Nima.

Prvi zadetek na googlu : http://zerowait.blogspot.com/2006/01/when-did-sata-become-full-duplex-i-am.html
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Brane2 ::

Poglej si : SATA ( tabela in slika na dnu)

Sata ima eno parico za oddajo, drugo za sprejem in tako lahko v istem trenutku oddaja in sprejema podatke.

Razlika med SATA in SAS je med drugim v tem, da ima SAS na vsaki parici v kablu oddajnik in sprejemnik in tako lahko dela več kombinacij.
Lahko recimo obe v nekem trenutku oddajata ali sprejemata, lahko sta spojeni v par ( link_aggregation ) in se obnašata kot ena parica z 2x hitrostjo ali pa delata vsaka zase.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

darkolord ::

...kar eSATA ima že od vseh začetkov...
eSATA so ena velika jajca. Ne podpira napajanja zunanjih naprav, kabli so kratki in nefleksibilni (pa ponavadi se v k.... izdelava in se ti sname izolacija po parih uporabah), hotplug podpora pa nikakva (precej kontrolerjem se mal "sfuzla" če jim sredi delovanja vštekaš not dodatno napravo). Je pa hitra zadeva, ja...

Brane2 ::

Kar se kabla tiče, ta je bil tak "by design".

Prvič, ima 2x več podatkovnih žic od USB 1&2, drugič niso šli v prepletanje žil zaradi zahtev po tankosti kabla, tretjič ima veliko višji bitrate v primerljivi generaciji.

Kar se hot-plug zaznave tiče:

1. Za to ni kriv sam standard
2. mnogokrat je bila napaka v SW podpori
3. sedaj to že kar nekaj časa , vsaj pri meni, dela čisto lepo, povsod, kjer ga imam.

In imam ga na nekaj platah native, na nekaj platah pa na kartici.

Aja, kar se napjanja tiče, so rekli da niso šli v to, ker narava bremena ne pokrije enostavno vseh aplikacij, da pa mnoge pokrije zadovoljivo kombinirani USB+eSATA kabel.

Ker še nisem videl samonapajanega USB 3.5" diska,s e tudi za eSATA banjice ne sekiram. Un napajalnik že pripopam kam.

Za 2.5" je pa tudi USB O.K., ker jih imam bolj kot pocket notes...
On the journey of life, I chose the psycho path.

MrStein ::

Brane2:
Poglej si : SATA ( tabela in slika na dnu)

Gledam, pa nikjer ne vidim, da piše kar trdiš (full-duplex).
Lahko malo bolj nakažeš?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

darkolord ::

@Brane
To vse drži; skoraj vse je namenoma takšno, kot je. Ne spremeni pa dejstva, da je to še vedno precej obskurna (nerazširjena) zadeva in bo taka najverjetneje tudi ostala. Praktično vse od naštetega ima pa (in bo imel tudi 3.0) USB bolje (bolj praktično) rešeno. Če pridem k nekomu in bi rad svoj eSATA disk priklopil kam, me bo samo pisano gledal, tudi če kabel prinesem s seboj.

USB ima še ogromno prednost, da podpira en kup naprav - z istim kablom lahko polnim in sinhroniziram telefon, priključim zunanji disk, kamero, vibrator ali pa ogrevane copate.

Glede 2.5" diskov je pa tako, da že dosegajo 1TB in hitrosti 100MB/s+, tako da lahko z ustreznim vmesnikom za večino potreb zlahka nadomestijo 3.5" kilske (+napajalc) gajbe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Brane2 ::

Brane2:
Poglej si : SATA ( tabela in slika na dnu)

Gledam, pa nikjer ne vidim, da piše kar trdiš (full-duplex).
Lahko malo bolj nakažeš?



Te zadeve imajo za vsako smer svoj diferencialni par. Tako imaš na vsaki strani en sprejemni in en oddajni par.

To ti omogoča hkratno komunikacijo v obe smeri.

Pri SAS je pa vsaka parica posebej lahko oddajna ali sprejemna.

Poglej si v tabelo na dnu razporeditev signalov. Lepo ti piše Rx-,Rx+, Tx-,Tx+.
Dve parici, dve smeri. Pri USB 1-2 pa imaš samo dva signala ( navadna, ne diferencialna) in ta sta IIRC bidirekcionalna.
On the journey of life, I chose the psycho path.

MrStein ::

Ja, vem da je tak kabel. Ne vem pa, da protokol podpira full-duplex. Ker to nikjer ne piše. Piše pa, da _ne_ podpira full-duplex. Jaz bom temeljil svoje mnenje na teh podatkih. Ko bom imel druge podatke, pa bom po potrebi prilagodil svoje mnenje.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Brane2 ::

Tam v tisti opombi, ki si jo podal piše, da SATA za razliko od SAS ni full duplex.

In ko sem šel gledat, kaj to pomeni za avtorja, se je izkazalo, da pod tem misli dvosmernost posameznih paric, ki jih SATA nima, SAS pa ima, ne pa da celoten bus ni full-duplex.

Sem se hotel poglobit v protokol in specse , pa hoče sata.org $$$ za standard in se potem nisem zafrkaval s tem.

Sicer pa bi bilo trapasto, če SATA tega ne bi imel, saj potem sploh ne bi rabil dveh paric in bi bil kabel lahko veliko tanjši.

Čudno bi tudi zgledalo, da npr pri NCQ ne moreš poslati naslednjega ukaza, dokler vlečeš dol sektorje od prejšnjega...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

cegu ::

Na tem linku piše, da je USB 2.0 vlekel 100mA, USB 3.0 pa bo lahko 900mA. 2.55" diski vlečejo nekje pol ampera, 3.55 diski povprečno porabi tudi pol ampera, skače pa tudi na 1.5.. bo možno nove diske napajati tudi le preko USB standarda?

darkolord ::

USB 2.0 je vlekel do 500mA.

MrStein ::

2,5" diski tudi radi povlečejo krepko čez pol ampera.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

Brane2:
Čudno bi tudi zgledalo, da npr pri NCQ ne moreš poslati naslednjega ukaza, dokler vlečeš dol sektorje od prejšnjega...

Čudno, a resnično.

Še glede duplexa : "transferring actual data in both directions at the same time isn't possible"

Vir: (linux-ide) Re: SATA and full-duplex?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izkušnje z USB 3.0 podaljški

Oddelek: Pomoč in nasveti
152800 (1924) Han
»

Zunanji trdi disk

Oddelek: Kaj kupiti
458991 (5660) NekiNeznalec
»

Kateri USB hub 3.0

Oddelek: Kaj kupiti
111874 (1399) opeter
»

USB 3.0 prihaja

Oddelek: Novice / Diski
425071 (3989) PrimozR

Več podobnih tem