» »

"logični IN" električno stikalo?

"logični IN" električno stikalo?

nosk8fx ::

živjo.

zanima me, ali obstaja kakšna poceni (da bi jo kupil) ali enostavna (da bi jo "izdelal") rešitev za tako imenovano "logični IN" električno stikalo?
se pravi, to bi bilo stikalo, ki bi kot vhod dobilo dva električna kabla hišne napetosti 220 V (enega iz dnevnega časovnika in drugega iz termostata) in ko bi bila oba kabla pod napetostjo, bi tudi izhod tega stikala dajal napetost, ko pa bi bil vsaj en vhodni kabel brez napetosti, pa bi bil izhod stikala tudi brez napetosti.
tukaj je shema omenjenega stikala:

Shema stikala



a se da mogoče to kje kupiti? oz. kako bi enostavno to naredil doma (če se da, ker sem razmišljal in probaval, a mi ni ratalo)?

za vse predloge že v naprej hvala.

lep pozdrav,
Sašo
  • zavaroval slike: Azrael ()

jini ::

dva zaporedno vezana releja

Highlag ::

Nič relejev. Vežeš termostat in časovnik zaporedno pa je. (Če dopuščata obremenitvijo z želeno močjo, ali pa preko njiju vklopiš en rele, ki krmili potem breme)
Never trust a computer you can't throw out a window

nosk8fx ::

hm ja ... to bi bila lepa rešitev, samo v mojem primeru to ne deluje :).
bom opisal podrobneje ...

nosk8fx ::

no, podrobnejši opis:
časovnik je 24-urni in (tako kot verjetno pri vseh) je ta ura "napajana" preko istega vtiča kot pol priklopiš kabel dalje, tako da mora biti ura vedno na napetosti. izhodni kabel gre na žarnico, ki glede na časovnik podnevi sveti, ponoči pa ne.
termostat pa regulira grelec in se pač ob doseženi temperaturi izklopi oz. vklopi, zato tudi mora biti vedno na napetosti, tako podnevi kot ponoči. hkrati pa bi rad, da se enako vklaplja žarnica, ki je vezana preko časovnika, se pravi, podnevi ob gretju grelca sveti, ob izklopu ne sveti, ponoči pa nič od tega.

tako da, ne moreta biti zaporedno vezana, ker bi pol prvi drugega "omejeval" (npr. če je prvo termostat in pol časovnik, se ob izklopu grelca ne bo napajala ura časovnika; oz. če je prvo časovnik, pol se ponoči grelci nikoli ne bojo vklopili). še najlaže bi bilo, če bi bila ura časovnika napajana posebej kot je njen vhodni vtič - tako bi bil lahko prvo termostat in pol časovnik ...

se pravi, moram res izhoda obeh peljati v neko "stikalo", ki potem da izhod.

predlogi sedaj?

hvala!

lp

jini ::

kot sem napisal: en rele krmili s časovnikom, drugega s termostatom, izhoda relejev veži zaporedno in zaporedno z žarnico. eden od relejev je verjetno že v časovniku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jini ()

ZGI ::

shema



mislim da bol simpl ne gre. Upor predstavlja tvoj termostat, L = faza, 0 je pač 0
Tajiti zmoto, je dvojna zmota.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

nosk8fx ::

časovnik je obična dnevna časovno stikalna ura (nekaj takega kot ta), termostat pa je nekaj podobnega, le da ima namesto ure programljiv del, ki vklaplja/izklaplja ob določenih urah in temperaturah (kot ta na sliki).

glede na opise in slike, potem rabim dva releja, ali kot je napisal jini, je kakšen že vgrajen v časovniku ali termostatu?

katere releje pa naj kupim, mogoče kakšen link (conrad?)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nosk8fx ()

ZGI ::

ja no potem pa se shema ne spremeni dosti. Upor oz. termostat se odstrani iz te sheme, in na L ter 0 ki sta še prosta priključiš termostat.
Tajiti zmoto, je dvojna zmota.

nosk8fx ::

ok, če prav razumem je na tvoji "popravljeni" shemi z rdečo obkrožen rele in tam dve nuli sem pravilno ločil ali je ravno obratno?

\"popravljena\" shema



kaj pa kakšen predlog glede releja, katerega moram nabaviti?

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

ZGI ::

am ne. bolše bi blo da 0 iz časovnika odstraniš tisto iz termostata pa moraš pustit ker drugače ti ponoči grelec nebo deloval.

Kar se releja tiče, glej da bo za 230V, 16A
Tajiti zmoto, je dvojna zmota.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZGI ()

nosk8fx ::

se pravi, tako?

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

ZGI ::

Če sem čisto natančen je shema taka.

shema



1 = delovni kontakt
2 = mirovni kontakt
Tajiti zmoto, je dvojna zmota.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

nosk8fx ::

ok, najlepša hvala.

samo še to vprašanje, dodatek k tej shemi:
če hočem imeti dve žarnici (dnevno in nočno), ki bi delovali po istem principu, samo bi bila časovnika nastavljena ravno obratno. pol lahko vežem drug časovnik z žarnico samo na mirovni kontakt releja, ali bi moral še kaj dodati?

shema



lp

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

ZGI ::

tako je.
Tajiti zmoto, je dvojna zmota.

nosk8fx ::

res hvala ZGI ...

nosk8fx ::

a to moram nabavit recimo kaj takšnega: klik?
ali obstajajo tudi kakšne "večje" izvedbe, kjer bi lahko recimo žičke iz omrežja prišravfal not?

ZGI ::

sam takih še nisem videl, najbolje je da greš v kakšno elektro trgovino in povprašaš.
Tajiti zmoto, je dvojna zmota.

nosk8fx ::

ja saj sem bil v kar nekaj trgovinah in so imeli samo te male ...
edino v eni me je spraševal, če mislim namesto releja kontaktor, vendar nisem vedel točno, če je princip delovanja podoben (bil pa je take večje izvedbe, da lahko zašravfaš žice) - a bi to tudi delovalo ali je to čito nekaj drugega?

nosk8fx ::

sem kupil rele (

klik

) Schneider 250 V, 25 A in povezal stvari kot je na tisti shemi, vendar stvar ne dela tako kot bi morala ... da opišem:

rele ima 4 priključke, A1, A2, 1 in 2 ... na njem je

shemca priključkov

.

če to prenesem na prejšnjo shemo, ali to pol pomeni povezano tako -

shema

?

ali se glede na shemco na releju zamenjata 1 in 2? ali pa mogoče A1 in A2 zamenjana? oz. spodaj oba nista A2 in je kaj drugega?

lp

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

ZGI ::

Kupil si napačen rele. Ta rele ki ga imaš če sklepam po prvi shemi ima samo en delovni kontakt in nobenega mirujočega.
Tajiti zmoto, je dvojna zmota.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZGI ()

nosk8fx ::

moja napaka ... sem mislil, da so vsi releji pač z delovnim in mirujočim, pa sem v trgovini rekel pač samo rele za hišno napetost ... bom stvar zamenjal, pa probal.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

ZGI ::

...




električna shema bi morala zgledati takole. Tak rele ima ob nedelovanju sklenjen en kontakt ob delovanju pa drugi. Lahko da take izvedbe kontaktorjev ne obstajajo.
Tajiti zmoto, je dvojna zmota.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

nosk8fx ::

samo, če te prav razumem bi ob nedelovanju releja (sklenjena 2 in 1) delal samo grelec, ob delovanju (sklenjena 2 in 3) pa samo žarnice?
ali bi delovalo tako kot hočem, da bi ob delovanju grelca delovale tudi žarnice, pač odvisno od nastavljenih časovnikov?

ZGI ::

Ob "delovanju" releja (to je takrat ko bi dal termostat komando, da mora grelec greti) bi bla skenjena kontakt 1 in 2, čez ta dva kontakta bi tekel tok na grelec, ob "nedelovanju" (takrat ko termostat izklopi grelec) releja bi bila sklenjena kontakta 2 in 3, kar pomeni da bi gorele žarnice, kdaj časovno pa je odvisno od nastavitve timerja ter termostata.
Tajiti zmoto, je dvojna zmota.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZGI ()

nosk8fx ::

samo pol se nismo dobro razumeli kaj hočem ...
rad bi, da ob delovanju termostata (s tem grelca) delujeta tudi žarnici, ki pa seveda odvisno od časovnika gorita ali ne. problem direktne vezave časovnika na termostat je, da ko je termostat izklopljen, se ne vrti ura časovnika in bo potem čas šel narobe.

pač enostavno, termostat in oba časovnika morata biti vedno na napetosti, vendar pa žarnici (vsaka gori polovico dneva, ker sta različni žarnici) gorita samo takrat, ko je vklopljen termostat (se pravi grelec greje). pač "funkcija IN", ko dajeta termostat in časovnik napetost, žarnica gori, če en ne daje, pa ne gori, grelec pa je odvisen samo od termostata.

upam, da sem zdaj jasno napisal ... se mi je zdelo, da je že zgoraj vse podrobno napisano, samo očitno ni bilo. sori za porabljen čas, upam da se shema za željeno stanje zdaj ne zakomplicira kaj preveč.

kakšna ideja kako naj to zvežem, da bo tako delalo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nosk8fx ()

jini ::

fazo iz termostata pelji na grelec in skozi rele, katerega shemo je nazadnje objavil ZGI, na obe žarnici. rele krmili s stikalno uro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jini ()

nosk8fx ::

živjo.

včeraj sem kupil tak rele, zdaj mislim da bi moral biti pravi.
 shema

shema



ampak sem danes probal to povezati, pa mi ni delovalo. kontakte sem povezal tako kot je tukaj spodaj.
 kontakti

kontakti



zdaj, koliko sem razumel v zgornjih postih, je to pravilna shema za moje željeno delovanje. kaj pa kontakti, sem jih pravilno zvezal ali bi moral kako drugače? malo je čudno, da v bistvu tako pridejo A2, R2 in 2 vsi na isti kontakt, samo drugače nisem vedel razporediti.
mi lahko kdo prosim napiše, kako moram zvezati kontakte?

hvala vsem.

lp,
Sašo

anyone, please ...

anyone, please ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nosk8fx ()

listje123 ::

Ker nisem ravno hotel smetiti z drugo temo sem si sposodil tole.
In sicer v soli smo se veliko ucili o logicnih funkcijah, risanje shem, skrajsevanje logivnih ,izrazov... tako da imam neke osnove.
Zanimajo pa me pred vsem elektricni cipi ki imajo logicne funkcije. Npr cip ki ima polno in funkcij. Rad bi naredil par vaj s cipi da bi dobil neko osnovo na tem podrocju.
Kateri cip naj vzamem da ima v sebi npr log. funkcije in?

Zgodovina sprememb…

2loud4u ::

listje123 je izjavil:

Ker nisem ravno hotel smetiti z drugo temo sem si sposodil tole.
In sicer v soli smo se veliko ucili o logicnih funkcijah, risanje shem, skrajsevanje logivnih ,izrazov... tako da imam neke osnove.
Zanimajo pa me pred vsem elektricni cipi ki imajo logicne funkcije. Npr cip ki ima polno in funkcij. Rad bi naredil par vaj s cipi da bi dobil neko osnovo na tem podrocju.
Kateri cip naj vzamem da ima v sebi npr log. funkcije in?


74LS08

DIP14 74LS08: http://www.ic-elect.si/b2c/search/?icel...

@op

Zakaj preprosto ne narediš vezave z navadnimi releji? Rabil boš sicer kak manjši trafo in graetz ampak stvar bi delovala.
c^2=E/m
HP XW6400|2× Xeon E5320 @1.86GHz|16MB L2
Cache|Sapphire HD6850|4GB FB-DIMM|HP 575W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 2loud4u ()

kondezator ::

Če se res hočeš začeti ukvarjati z elektroniko in te zanimajo osnove in začetki pri elektroniki se oglasi, ti podarim nekaj te "krame" oz čipov ttl čipovja. Mogoče še dobiš kakšen nasvet.

listje123 ::

@nosk8fx z releji sem delal ze vse zivo, od set reset itd.

@kondenzator to bi bilo res lepo, oglasi se mi na zasebca

Brane22 ::

Hmm, prsegu bi da sem tu psotal odgovor pred časom, pa ga zdaj ni videt...

V glavnem, komplicirate. Najmanjša, najcenejša in najelegantnejša rešitev je IMHO z mičkenim mikrokrmilnikom in par upori, tranzistorjem in relejem.

Mikrokrmilnik s kratkim programčkom zdresiraš da tipa dve AC napetosti preko preduporov in če zazna da se na obeh vhodih nekaj dogaja, aktivira izhod, ki prižge rele in ta vkopi AC 220V breme.

kondezator ::

somebody123: Lej kar sam se mi boš javil na zasebnem, ker jaz lenuhov ne podpiram! Ti se mi boš zahvalil, ne jaz tebi!

Brane2: Pa pusti mikrokrmilnik, saj še ni tako daleč niti jih ne zna programirati, naj spozna osnove...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7224014 (12314) JanK
»

delovanje timerja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
181760 (986) birtija
»

Priklop termostata na konvektor

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
124754 (3059) T0RN4D0
»

Termostat

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
74846 (4454) balocom
»

Vklop računalnika z GSM-om (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
569215 (6850) _pobesneli_

Več podobnih tem