» »

Priklop termostata na konvektor

Priklop termostata na konvektor

bongo ::

oj, imam eno težavo.
imam električni konvektor (radiator) znamke Atlantic, s trižilnim kablom. Črni je namenjen krmilnemu vodu, kamor se priklopi krmila naprava oz. kontrolni center. V Conradu sem kupil termostat, ki ima oznake NC COM in NO. Ko sem vse skupaj testiral, se mi je zdelo da vse skupaj deluje kot mora (na termostatu nastaviš recimo 21°, rele preklopi in štrom spusti do radiatorja), zdaj, ko sem se spravil k pravi montaži pa radiator ignorira termostat.

Kaj sem zdaj naredil? Na črno žico sem priklopil eno žico, to pa napeljal v termostat pod NO. Ker ni delalo, sem priklopil na NC pa spet nič. Žico sem razcepil in en konec vtaknil v NC, drug v NO in spet nič..res mi ni jasno, zakaj je med testiranjem delovalo, zdaj pa ne. Takrat se mi zdi sem dvožilni kabel povezal na NC NO, na radiator pa samo eno žilo zvezal s črnim kablom.

upam da je malo jasno za kakšne težave gre, če kdo ve, kako jih lahko rešim ali potrebuje še kakšne podatke, naj prosim sporoči

Azrael ::

Kje pride napajanje?

Je mogoče kje videti dokumentacijo tega grelca?
Nekoč je bil Slo-tech.

bongo ::

Radiator pride opremljen s trižilnim priključnim kablom, kamor sem na koncu zmontiral navadno vtičnico (fazni vod, nevtralni vod - tretji krmilni vod sem napeljal v termostat). Vsi trije kabli peljejo v radiator in na krmilno ploščo, tja je priklopljen še interni termostat. če to odklopiš, grelec ne dela, ker misli, da je temperatura ok.

upam da te prav razumem...teoretično bi lahko fazo in nevtralni vodnik zvezal v vtičnico, med njo in stensko pa vstavil univerzalni termostat (recimo tega: http://media.conrad.de/xl/6000_6999/610..., ampak jaz imam drugačnega (http://media.conrad.de/xl/6000_6999/610...

na termostatu je, kot sem že omenil možen priklop na NC NO in Com

dokumentacija (morda ni isti radiator, vsekakor pa so slovenska navodila skoraj do pičice enaka - angleški del je za francoskim)
http://www.atlantic-uk.co.uk/images/F11...

Azrael ::

Črne ne priklopiš nikamor, rjavo skozi termostat (ali so kontakti termostata dovolj močni za radiator?)in naprej do faze, modro neposredno do nule.
Nekoč je bil Slo-tech.

bongo ::

malo se mi je zdelo, da bo tako...kontakti na termostatu se mi zdijo pa malo švoh.

tole so podatki:
Obremenljivost kontakta 230 V/ 6 (2) A
Kontaktna napetost 230 V
Kontaktni tok 6 (2) A

radiator je sicer 1.500 W, če to kaj pove..

aja, še dodatno vprašanje, rjavo v termostatu priklopim na NO in potem naprej iz NC na radiator ali kako drugače?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bongo ()

bongo ::

še navodila za termostat:
http://www2.produktinfo.conrad.com/date...

Azrael ::

Kontakti termostata so prešibki! Ni variante, da bi ta termostat varno in zanesljivo neposredno vklapljal tak porabnik.

6A pri 230V = 1380W

Kontakti morajo imeti nekaj nujne rezerve, tu pa so preobremenjeni. Še 10A kontakti bi ob današnji kvaliteti bili precej pod ?

Skratka rabiš še kontaktor, to je rele z močnimi kontakti.

Še nekaj razlag:

NO (Normal Open) = kontakt. ki je odprt, dokler ni temperatura dosežena
NC (Normal Close) = kontakt, ki je sklenjen, dokler temperatura ni dosežena.
COM = skupni priključekobeh kontaktov

V tvojem primeru bi fazo peljal čez COM in NC, vendar ker je poraba mnogo prevelika, bi moral s termostatom vklapljati samo tuljavico kontaktorja in bi napajanje radiatorja speljal čez kontakte tega kontaktorja.

Obstaja možnost, da si kontakte termostata že uničil med testiranjem, saj opisuješ, da je stvar delovala, sedaj pa ne več.
Nekoč je bil Slo-tech.

T0RN4D0 ::

Kaj pa uporaba polovice moči radiatorja, naprimer? Saj termostat je le 1A nižje moči od radiatorjeve največje... Če je zadeva vezana prek termostata je tako vseeno če greje z recimo 1kw, bo pač malo več časa vklopljen.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

bongo ::

ja to je tudi meni padlo na pamet. radiator ima itak mehansko kolo, če ga dam na recimo 5 (od 8), več kot kakih 1.100 W ne da od sebe. termostat drugače še dela (sliši se rele ob vklopu/izklopu)

Azrael ::

Jaz pri termičnih porabnikih ne bi šel na karto saj je samo malo več ali pa mogoče bo poraba manjša iz xyz razloga.

Pri bojlerju sem že stopil stikalo, ki je imelo kontakte deklarirane za 10A, bojler pa ima 1.5kW grelec Moralo bi delati BP, ampak je čez nekaj mesecev stikalo odpovedalo in se temeljito scvrlo. CE kvaliteta (CE = China Export), ki ni nikoli bila tuja tudi Conrad izdelkom, saj od tam tudi so.

Klikanje releja ne pomeni, da je rele brezhiben. Mehanika kotvice je lahko še v redu, kontakta pa ni več.

Namesto radiatorja priklopi na termostat neko žarnico. Če bo delalo, potem priklopi zraven še grelec. Če ne bo več delalo, rele v termostratu 100% zanič.

Če ne bo delalo nikakor, skurjen rele ali morebitna varovalka v tokokrogu releja.
Nekoč je bil Slo-tech.

Pyr0Beast ::

Sam si za 2kW breme nebi upal dajati pod 16A stikala.
V bojlerjih in radiatorjih so take zadeve problematične predvsem zaradi vročega okolja. Vzdržjivost kontakta pada s temperaturo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Borut5 ::

Lp!
Nabavil sem si oljni radioator ki ima vgrajen tudi ventilator.
Ugotovil sem da termostat ki je vgrajen ni uporaben za uravnavanje temperature.
rad bi si priklopil sobni termostat in sem kupil sobnega ročnega od imit.
tehnični podatki:
izhod:izmenični kontakt
preklopni tok:16(2.5)A/250V
zanima me če ga lahko vežem direkno na napajalni kabel?

T0RN4D0 ::

Mislim da 16 (2.5)A pomeni, da trajno prenaša le 2.5A. Torej ne.

Naj me kdo popravi, če se motim.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7224085 (12385) JanK
»

"logični IN" električno stikalo?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
336746 (4020) kondezator
»

Termostat

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
74869 (4477) balocom
»

Predelava termostata

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
61959 (1921) maticm
»

priklop termostata za peč?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1012071 (11986) gumby

Več podobnih tem