» »

Pohitritev računalnika

Pohitritev računalnika

Robocop1 ::

Lep pozdrav vsem!

Imam računalnik z 512MB DDR RAMa, procesor AMD 2800+ in dual boot.
Rad bi pohitril delovanje računalnika (še posebno se mi zdi počasno delovanje Ubuntu Linuxa), pa me zanima, ali bi bilo dovolj če dodam še 512MB RAMa (morda tudi 1GB), ali bi moral še kaj zamenjati/vgraditi?

Posebno me moti to, da pri več odprtih programih računalnik dela počasi. Disk je defragmentiran, tako da sistem nima nič opraviti s tem.

Podatki o RAMu (prepisano iz BIOSa):
Total Memory: 512MB
DDR1: 512MB/166 MHz (DDR333)
DDR2: None

mtosev ::

kaki 1Gb rama al 2gb bi bil zacetek. a je to Socket A al 754?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Robocop1 ::

Socket A. K7VT4A plošča.
Prazno imam še 1 režo za RAMe, rad pa bi dodal vsaj 512MB, lahko tudi 1GB. Pa še nekaj me zanima: Glede na to, da je (če dodam še 512) RAMa 1x več, bi potem računalnik res delal 1X hitrejše?

mtosev ::

ne bi delal 1x hitrejse. kaksnih 20-30% pa bi
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

jest10 ::

Poišči rabljen ram med oglasi in navij procesor

TOP ::

Ti rajši zbiraj denar za drug PC,če je možno.Ker pridobil ne boš dosti.

Engineer_SLO ::

odvisno s čem se ukvarjaš, 1gb rama bo napram 512mb kar precej povečalo odzivnost v vsakem primeru,če zadevo še malo naviješ bo še za odtenek boljše...
če pa se ukvarjaš z video/fotografijo pa je res najbolše da menjaš komplet računalnik... (večjedrnik)
ASUS ROG Maximus X Hero, I9 9900K, NZXT Kraken X62
32GB DDR4 3200 CL16, 512MB + 1024GB GB NVME SSD+ 2x2TB 7200rpm
EVGA GeForce RTX 3090 FTW3 ULTRA, ALIENWARE 38 - AW3821DW

zee ::

Edina smiselna nadgradnja pomnilnika je na 2x 1GB, kar se bo dejansko poznalo tudi na performansah racunalnika. Ostalo je bolj igrackanje.

Sicer pa kot je napisal uporabnik pred mano.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

;-) ::

smiselna:D:D:D

če si žejen in spiješ 1dl vode si potešil žejo za kratek čas
če si žejen in spiješ 2dl vode se odžejaš
Će si žejen in spiješ 1l vode si brezveze porabil 8dl vode pa še slabo ti je

če boš kupil 512MB rama boš dal dreku focn
če boš kupil 1GB rama bo učinek največji (boš mel 1.5GB kar je ponavadi za normalno delo dovolj)
če boš kupil 2GB rama pa bo učinek "pirov" :D Zakaj? Imel boš 2gb rama (samo 512Mb več kot pri prejšnji postavki) porabil pa boš 1x več denarja.

Najboj se ti splača kupit tisti 1gb rama pa je. 512 je itak premalo za normalno uporabo (že firefox,msn pa še kaka muzika) pa ti malo hodi. Navijal jaz nebi ker opaznih razlik ni, razen v temperaturi pa porabi;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ;-) ()

st0jko ::

če je možno si omisli nov računalnik magari za 200€. Če ne pa tudi ne vlagaj preveč v tega. +1GB rama max.
keks?

Galaxy ::

Za 200€ današnje čase dobiš 1x hitrejši računalnik, kot ga ti imaš sedaj, Robocop.

CitroX ::

Če dobiš zelo poceni 512 MB rama še rečeš ok, drugače kupi novo mašino, bo na koncu ugodneje. Skok iz 512M na 1G je občuten, dalje pa ne bo več take razlike. Torej, če želiš računalnik še imeti, nabavi 512 ali 2x512 (1GB DDR ram je veliko predrag) in bo veliko bolje, za kaj več pa pozabi.
Imam sempron 2800 1GB RAM in ga bom v kratkem upokojil, vlagat vanj pa ne mislim, ker je že res malo mimo.
OK, saj za brskanje in tipkanje je več kot ok, za kaj zahtevnejšega mu pa kako jedro, ram, vodila, disk, grfična itd. manjkajo.

Robocop1 ::

Preden se dokončno odločim, bi potreboval še nekaj informacij:
Najprej me zanima cena za 512 MB in cena za 1GB DDR (recimo da kupim v trgovini)? Ko RAM vstavim v režo, je dovolj, da računalnik prižgem in bo sam prepoznal novo-dodani RAM, ali moram izvesti še kakšne postopke v BIOSu, da računalnik prepozna količino RAMa?

;-) ::

Računalnik bo sam.

jest10 ::

DDR1 rama NE KUPUJ v trgovini. Ne splača se ob teh cenah. Preglej oglase za rabljenim ramom.

janezek67 ::

Osebno imam doma en podoben računalnik in sem obstoječim 512MB ram-a dodal še 1GB. Mislim, da bi plata morala sama najti omenjeni RAM, je pa včasih možno, da ti kaj nagaja (kakšni RAM-i se ne razumejo, plata ima prestar BIOS....). Večinoma pa problemov ni. Aha, predno RAM vtakneš v PC, tega izklopi in se "ozemlji". To narediš najlažje tako, da kišto postaviš nekje, kjer ni preprog, pred instalacijo RAM-a pa se primeš za kakšen radiator.

1GB rama se ti splača vložit v računalnik, ostalo pa ne. Če nisi dolgo tega delal, se ti po instalaciji rama splača na novo namestiti sistem. Poizkusi še s kakšnim performance ali tiny XP, ki ga dobiš na netu. Ponavadi so v teh instalacijah odstranjene razne nepotrebne knjižnice, driverji in IE - to je večino stvari, ki jih praktično ne rabiš. Takšen računalnik dela precej hitreje - ne moreš verjeti.

Seveda je takšen OS črn, ker na tem forumu piratstva ne podpiramo, je seveda takšno početje nekako dovoljeno le v primeru, če imaš za ta računalnik kupljeno uradno licenco.

Ubuntu bi moral drugače na 1,5 GB RAM-a dobro delati. No, po mojih ocenah podobno hitro kot XP-ji.

Če ti mašina dela in ne ropota, jo uporabljaj. Folk kupuje razne nettope, ki so še bistveno manj zmogljivi, pa so z njimi presrečni. Tvojemu AMD-ju ne sežejo do pasu, edino porabo elektrike imajo manjšo.

janezek67 ::

DDR1 rama NE KUPUJ v trgovini. Ne splača se ob teh cenah. Preglej oglase za rabljenim ramom.


Pri AGT-ju je DDR1 ram okoli 34 evrov, kar ni poceni. Problem rabljene robe pa je v tem, ker ne veš, kje je folk valjal te rame (statična elektrika, ....). Če ti je zanesljivost pomembnejša, kupi novega, še garancijo imaš.

Robocop1 ::

Moja odločitev je takšna: Za okoli 30 EUR dobim 1GB RAMa, tako da ga bom potem imel skupaj 1,5GB (oba slota polna).
Glede namestitve sistema pa me še nekaj zanima: Oba OS sem namestil enkrat v 1. polovici leta (recimo februarja ali morda marca) in mi še dobro delujeta, glede na trenutno konfiguracijo. V čem pa je sploh prednost ponovne namestitve sistema če ti računalnik že sam prepozna vsa RAM?

Je pa tako: Pogosto imam zagnanih več požrešnih programov (najbolj pogosto: Winamp, Mozilla, BitTorrent, včasih pa še kakšen Word). Računalnik takrat deluje počasnejše (recimo če odprem "Moj računalnik") in začne škrtati. Če sem si prav preračunal, bi zdaj moralo delovati še boljše.

nobodyelse ::

Ehm prodaj to kisto za cca. 50-80€ kokr pac lahko, daj tistim svojm 30€ se 30 zraven in potem kupi drug rabljen PC. Oz. dodaj kokrkol se lahko izprsis.

Robocop1 ::

Takole je: kište ravno ne mislim prodat ... imam sicer še en novejši računalnik (z 4GB RAMa), starejšega pa še vedno kdaj pa kdaj uporabljam, bi ga pa rad malce pohitril.
RAM sem nabavil (sicer je prišlo za nižjo ceno kot sem pričakoval), bom pa vseeno še nekaj vprašal:

Trenutno imam v računalniku 512MB DRR (DRR 333), dobil pa sem 1GB DRR (DRR 400). Zanima me, ali lahko ta dva RAMa skupaj kombiniram (DRR 333 in DRR 400)? Sam sicer mislim, da bi moralo delovat.

DaVidQ ::

Delovala bi, ampak na 333MHz.

Robocop1 ::

Spet jaz. Danes sem vstavil še 1GB RAMa, vendar mi ga je računalnik zaznal samo 1GB (brez 512MB), potem sem pogledal kaj bi bilo narobe.
Ko sem računalnik ponovno vklopil, se slika ni več prikazala, samo piskat začne. Poskusil sem že zamenjati RAM (tam kjer je bil prej 512MB) sem dal samo 1GB, vendar še vedno piska (3x na dolgo, potem se resetira). Kaj bi bilo lahko to narobe? Je sploh kriv RAM, ali grafična kartica
In še eno vprašanje: Ali lahko reža DDR1 ostane prazna in dam RAM samo v režo DDR2?

Robocop1 ::

Sem že uštimal, problem je bil v tem, k sm po nerodnosti premaknil zatič za DDR1. Zdaj je vse tako kot sem si želel, računalnik dela.
Najlepša hvala vsem za pomoč.

Robocop1 ::

Da ne bom odpiral nove teme, bom kar tukaj napisal še eno vprašanje:

Torej RAM sem dodal in moram reči, da se razlika res opazi. Zdaj si je pa tudi kolega omislil nadgradnjo RAMa.
Gre za osnovno ploščo AsRock K7S41GX, na kateri je trenutno 256MB RAMa, želel pa bi dodati 1GB s frekvenco 400MHz (torej DDR400).

V prospektu od osnovne plošče pa piše tako:

Memory: 2 DDR DIMM Slots - DDR1 and DDR2:
PC2700 (DDR333) / PC2100 (DDR266), Max. 2GB

... nikjer pa nič ne piše za DDR400, ki bi ga on rad dodal. To pomeni da takšnega RAMa ne more dodati?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Robocop1 ()

energetik ::

Itak da lahko, samo mu bo pač delal z manjšo frekvenco.

Robocop1 ::

Aha. Saj se je tudi meni to malo čudno zdelo.
Sem si pa danes še enkrat ogledal računalnik in nekaj mi ni čist jasno.

Na osnovni plošči je en RAM s kapaciteto 256MB, kar pravijo tudi podatki v BIOSu:

Total Memory: 256MB, with 64MB shared memory
DDR1: 256MB / 166MHz (DDR333)
DDR2: None

Ne razumem pa kaj pomeni ta "64MB shared memory", saj ga posledično v Winsih najde samo 192MB in ne celih 256MB. Mi lahko kdo to razloži?

kurjač ::

Ima slučajno integrirano grafiko?
Drugače pa mu prodaj svojo stari ram (512MB). Sam imam na podobnem sistemu 2x1GB in če mi kdo sune eno palčko ne bom opazil.

Robocop1 ::

Res je. Grafika je integrirana. Se pravi, tudi ko dodam več RAMa, bo nekaj še vedno "shared memory".

Galaxy ::

Meni sploh ni jasno čemu 1GB rama za tako star računalnik? A ti ni škoda denarja za to?

solatko ::

Galaxy - zato, ker mu občasno še vedno služi, samo malo bi mu rad pojačal sposobnosti, kaj ti tle ni jasno. Zakaj pa mama še vedno pere v 7 let starem pralnem stroju.

Robocop1 ::

Res je tako, kot pravi solatko. RAM sem že dodal in kot sem že nekje napisal se hitrost opazi. Denar, ki sem ga dal za RAM (saj ni bil spet tako drag - celo cenejši kot sem pričakoval) bi lahko porabil tako ali drugače; glede na to kako hitro narašča zmogljivost računalnikov, bi lahko imel vsaka 3 leta nov računalnik, kar pa se tudi ne splača, tako da mislim, da sm se prau odloču.

Še 1-krat hvala vsem skupaj za pomoč. Zdaj je tako kot sem želel.
Predlagam, da z to temo zaključimo. Če pa ima še kdo kaj uporabnega za napisat, kar ...

Engineer_SLO ::

normalno,računalnik poizkušaš nadgrajevati dokler je možno oziroma po svojih potrebah...

itak ne moreš imeti neprestano vse naj...

jaz recimo postopoma menjujem komponente,ko cene že konkrektno padejo in sem nekako v zlati sredini....
ASUS ROG Maximus X Hero, I9 9900K, NZXT Kraken X62
32GB DDR4 3200 CL16, 512MB + 1024GB GB NVME SSD+ 2x2TB 7200rpm
EVGA GeForce RTX 3090 FTW3 ULTRA, ALIENWARE 38 - AW3821DW

energetik ::

Jaz pa ponavadi menjam vse skupaj, ker v 7-8 letih je že vse konkretno drugače. Uporabim lahko mogoče ohišje pa DVD-RW...
No, pri zdajšnji kišti sem dokupil samo 1 plošček RAM, DVD pekač in mrežno kartico. Kaj več se pa ne splača.

Icematxyz ::

Seveda če računalnik zadostuje potrebam je nakup dodatnega rama smiseln. Ker je to najcenejša možnost in nekje 512 plošček je meja kjer XP in razni drugi OS delujejo porazno počasi. Z 1GB+ pa zadeva za osnovna opravila postane še kako uporabna.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

DDR400

Oddelek: Strojna oprema
171240 (1106) Riff
»

Kaj pomenijo številke pri RAM-ih?

Oddelek: Pomoč in nasveti
205040 (4424) Hayabusa
»

A je to sploh možno (RAMi)?

Oddelek: Strojna oprema
263238 (2459) bobi1992
»

Problem iz Delovnim spominom!!

Oddelek: Strojna oprema
91452 (1171) Griffith
»

kako naviti procesor?? (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
634169 (3872) biokill

Več podobnih tem