» »

UPS?

UPS?

1
2
3

Swiwer ::

Tudi jaz si prvič omišljam UPS pa bi rad kaj več izvedel o tem. Ko berem, sem presenečen, ko vidim, da se nazivne moči UPS-ov sploh ne ujemajo z dejanskimi močmi porabnikov. Sem mislil, da je za npr. 200W porabnik dovolj 200W UPS, oz. v praksi vsaj 300W ali 400W, ampak vidim da marsikdo predlaga bistveno več. Zanima me tudi kako enota časa tukaj vstopi v igro ? Se da kako izračunat kako dolgo bi npr. 600W UPS držal obremenitev 200W ?

Jaz bi rad imel na UPS priklopljene 3 računalnike (112W + 104W + 80W), modem/switch (11W) in en LCD monitor (25W). Torej skupaj nekje 332W oz. za rezervo recimo 350W. Dovolj bi mi bilo, da bi UPS zdržal vsaj 10 minut pod to obremenitvijo, tako, da bi imel jaz čas lepo normalno ugasnit računalnike. Kateri UPS bi bil OK za to ? 900VA ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Swiwer ()

kmetek ::

Ne spremljam toliko, kateri UPS do max 80EUR? Gor bo samo 1 PC in nič drugega.....CYBERPOWER so OK?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kmetek ()

UPSman ::

Moj predlog za najdaljšo avtonomijo za priklop 1-3 PC-je je UPS z vsaj dvema baterijama po možnosti 2x9AH.

Obstajajo pa tudi alternative kot naprimer UPS za napajanje črpalk ogrevanje. Ta imajo lahko priključene baterije tudi do 100Ah, kar lahko pokrije izpad elektrike za več ur.

čuhalev ::

Pa saj obstajajo tudi klasični UPS, ki imajo konektor za priklop zunanjih baterij za podaljšano neodvisnost, ampak cenejši niso primerni za to, saj so (pomoje) grajeni tako, da bi se tik po izpraznitvi svoje baterije pregreli oziroma se bi ob zunanji bateriji izklučili zaradi zaščit (če jih imajo).

UPSman ::

Problem ta malih UPS-ov z eno do dvema 7 Ah baterijama je je naslednji:
1. Če bi nanj priklopil 100Ah baterijo se ta zaradi premajhnega toka ob polnjenju ne bo mogel zadosti napolniti, z zunanjim polnilcem za 50-100€ pa spet ne bi na koncu nič prišparal.
2. Ta mali UPS-i so v osnovi brez ventilatorja za prisilno hlajenje. Hec je v tem da mali UPS z eno baterijo 7Ah zdrži samo 3-5 minut pri polni obremenitvi. V tem času se trafo tako segreje, da ga bi ga nadalne segrevanje brez ustreznega ventilatorskega hlajenja in varnostne varovalke zažgalo. To pa v praksi pomeni da je rešitev s katero tvegamo požar povsem neprimerna.

Torej od resnih rešitev ostajajo samo UPS-i ki imajo zadostno hlajenje (to so vsi, ki imajo priključke za zunanje baterije) ali pa namenske rešitve "UPS napajanje črpalk". Vse druge doma narejene rešitve in predelave predstavljajo preveliko tveganje za požarno ali življensko varnost in je v primeru najhujšega zavarovalnice ne bodo priznale kot naravna nezgoda.

Leet1337 ::

Zdravo,
mene zanima, ali je ta ups ( http://www.amazon.de/APC-Back-UPS-700VA... ) primeren za gor priključit dva laptopa(priključena brez baterije), tiskalnik, ps3 in eno namizno lučko (pa morda tudi lcd tv)? ... bolj kot za avtonomijo se mi gre za to, da pri nas zadnje čase kar pogosti nekaj minutni izpadi elektrike... še večji problem je, ker od kar so nam namontirali elektronski števec, touch luči utripa kot nora... pa me skrbi, da je 405W izhodne moči prešvoh?

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Leet1337 ()

Tomson ::

Za uravnavat električno nihanje in kakšne res kratke izpade mogoče bo (čeprav bi 600W bil bolj primeren) ....

Dva 17" prenosnika slabih 200W, LCD 200W, lučka 40W, PS3 predvidevam 200W, tiskalnik kakšnih 10W v idle ...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

BorutK-73 ::

Leet1337 je izjavil:

Zdravo,
mene zanima, ali je ta ups ( http://www.amazon.de/APC-Back-UPS-700VA... ) primeren za gor priključit dva laptopa(priključena brez baterije), tiskalnik, ps3 in eno namizno lučko (pa morda tudi lcd tv)? ... bolj kot za avtonomijo se mi gre za to, da pri nas zadnje čase kar pogosti nekaj minutni izpadi elektrike... še večji problem je, ker od kar so nam namontirali elektronski števec, touch luči utripa kot nora... pa me skrbi, da je 405W izhodne moči prešvoh?

Lp

Premalo bo to. Sploh pa printer in TV bi bila preveč

Zgodovina sprememb…

Leet1337 ::

Bom si nabavo merilec porabe elektrike, da vidim ali presega 405W ali ne... sedaj me pa zanima, kaj pa če se preseže to mejo ko bo vse vezano preko tega UPS-a, bo varovalko v hiši ven vrglo ali ga bo samo pregrevalo?

čuhalev ::

Dober UPS bo prižgal lučko o preobremenitvi in se ugasnil.

BorutK-73 ::

Meni je pokleknil ko sem ga preveč obremenil(testno), lučka se ugasne in je zgledalo kot da so prazni akumolatorji.

Leet1337 ::

In kakšen UPS potem proporočate, da bo imel okoli 600W izhodne moči in da bo v rangu okoli 100€?... rabim ga pa seveda za tisto, kar sem zgoraj omenil... tukaj sem bral, da so APC eni najboljših upsov, in se mi je zdel zgornji še najbolj primeren, ostali APC-ji so krepko čez 100€...

čuhalev ::

Takega z vsaj 1000VA pa še enkrat, UPS ni nadomestek niti krajšemu izpadu električne energije, temveč le toliko, da se konča delo oziroma preklopi na agregat. Sploh pa se nanj tiskalnikov ne priklaplja.

einstein :P ::

čuhalev je izjavil:

Takega z vsaj 1000VA pa še enkrat, UPS ni nadomestek niti krajšemu izpadu električne energije, temveč le toliko, da se konča delo oziroma preklopi na agregat. Sploh pa se nanj tiskalnikov ne priklaplja.


Zakaj za vraga se pa nebi priklapljalo tiskalnikov na UPS? Res, da tiskalnik ob izpadu ne bo zgubil podatkov ampak vseeno se ga lahko priklopi.

Pa, če imaš dovolj velik akumulator, lahko komot tudi daljši čas zdrži.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

čuhalev ::

V navodilih piše, da se tiskalnikov ne priklaplja, zato ker menda laserski na začetku delovanja porabijo okoli 700 W (v povprečju). Nekateri UPS imajo prav ločen priklop za tiskalnik, ki gre samo preko zaščite, ni pa vezan na baterije.

Ceneje je imeti nekaj 6 na pol sprintanih listov kot večji UPS samo zaradi tiskalnika. Razen če je tiskanje bistvena dejavnost.

einstein :P ::

V navodilih piše, da se tiskalnikov ne priklaplja, zato ker menda laserski na začetku delovanja porabijo okoli 700 W (v povprečju).


Saj ni začetka delovanja, samo nadaljevanje od tam, kadar je zmanjkalo glavne moči je.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

Hayabusa ::

einstein :P je izjavil:

čuhalev je izjavil:

Takega z vsaj 1000VA pa še enkrat, UPS ni nadomestek niti krajšemu izpadu električne energije, temveč le toliko, da se konča delo oziroma preklopi na agregat. Sploh pa se nanj tiskalnikov ne priklaplja.


Zakaj za vraga se pa nebi priklapljalo tiskalnikov na UPS? Res, da tiskalnik ob izpadu ne bo zgubil podatkov ampak vseeno se ga lahko priklopi.

Pa, če imaš dovolj velik akumulator, lahko komot tudi daljši čas zdrži.

V eni drugi temi imaš obrazloženo problematiko zagonskih tokov, a še vedno trolaš.Ti je dolgčas ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

BorutK-73 ::

einstein :P je izjavil:

V navodilih piše, da se tiskalnikov ne priklaplja, zato ker menda laserski na začetku delovanja porabijo okoli 700 W (v povprečju).


Saj ni začetka delovanja, samo nadaljevanje od tam, kadar je zmanjkalo glavne moči je.

Ni ti treba v vsaki temi pametovat o stvareh katerih očitno nimaš pojma.
Pri vsakem ups-u piše da se ne priklaplja leserskih tiskalnikov!

Leet1337 ::

Nimam laserkega, ampak še brizgalnega(Epson DX5050)... zanima me, katera firma upsov je tudi dobra, poleg APC? ...da nebi kje kupil kakega krša in bi pol bil nezadovoljen. kaj pa pravite na firmo PowerWalker? cena in moč je super, sam kvaliteta je vprašanje...

Hayabusa ::

Cena do ? Moč porabnikov ?

Leet1337 ::

Cena do 100€... moč porabnikov okoli 500W...

BorutK-73 ::

kaj takšnega:
http://www.mimovrste.com/artikel/210000...
Ima 2 šuko vtičnice

Hayabusa ::

1200 VA / 600 W

Odlična roba :|.

Leet1337 ::

Sem si nabavo Commelov merilec porabe el. energije... in na hiterco je rezultat takšen:
- tv poje 55-60 W... edino testiral posamično
- novejši laptop(Asus n56vz) v igri(SWAT 4 - *nezahtevna* igra, ampak zaradi dosti bugov zelo požrešna),
- stari laptop(Asus f7se) v delovanju PerformanceTest 8.0(iger tu nebom več gnal, ker je svoje odslužo, je še samo za testiranje kakega programja in downloadanje torrentov),
- printer (Epson DX5050) - skeniranje( printanja nemorem testirat, ker so kartuše prazne, sam pomoje nemre bit velika razlika v porabi),
- Playstation 3 superslim + 250GB disk v igri GTA V,
- touch lučka na polni moči(max. moč žarnice 40W).
Vse skupaj porabi okoli 280-290W v opisanem delovanju, občasno skoči tudi na 315W... seveda to je za zdaj na kratko testiranje caa. pol ure delovanja...
Potem takem bi bila tista ta prva varianta APCja dovolj, ne? najbolj se mi gre zato. ker ima APCjev UPS 8 priključkov, in potem takem nebi rabo dodatnih razdelilcev, ki so mi zelo nadležni... avtonomija mi ne pomeni dosti, bolj se mi gre, kot sem že napisal, da stabilizira tok in zdrži kratkotrajne izpade elektrike...
ta druga varianta PowerWalkerja je super, le da ima samo 2 šuko priključka(in bi mogo imet razdelilec naprej, še več kablovja) in dva priključka za klasične kompe, ki so mi pa neuporabni, ker namiznega računalnika nimam, in ga tudi še dolgo nebom imel...

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Leet1337 ()

Bowman94 ::

Namen imam kupiti UPS pa bo potreboval nekaj nasvetov.

Na UPS bi bilo priklopljeno naslednje:
- Računalnik: Procesor I5 2500K @4.5GHz, Nvidia GTX570 Phantom3, 2 HDD, 1 SSD, napajalnik je Corsair TX850 V2 80+ Bronze
- LG 24" monitor
- modem in router

Ogledoval sem si ta UPS, ker se na to področje ne spoznam najbolje bi me zanimalo mnenje nekoga, ki je v tem malo bolje podkovan.

mirkuma ::

čuhalev je izjavil:

Takega z vsaj 1000VA pa še enkrat, UPS ni nadomestek niti krajšemu izpadu električne energije, temveč le toliko, da se konča delo oziroma preklopi na agregat. Sploh pa se nanj tiskalnikov ne priklaplja.

Se podpišem pod tole. Zelo pomembno je tudi kakšen software je zraven. Nekateri deluejo z OSi lepo (že v grajeno v sistem), drugi imajo namensko napisane programe, nekateri celo tečejo v Javi in odžirajo sistemska sredstva (imam enega takšnega na Macu in je adijo pamet, beri obubno napisan software, neintergiran v OS, lebdi ikona na namizju ves čas... in je poln bugov).
Načeloma gre takole:
UPS enota zazna da ni več štroma v omrežju in da se komp napaja z baterije in da računalniku komando za shoutdown/hibernate... (čas delovanja na baterijo pred izklopom lahko nastaviš v programu). Pomembno je da se ti komp pravilno ugasne, (sploh če te ni doma in je nevihta), ne pa da pokuri baterijo UPS-a do konca in potem crkne skupaj z UPS-jem :-)
Za MAc računalnik je kar težko dobiti UPS s solidno programsko opremo (najboljšo programso opremo imajo so APC in Cyberpower UPS-i, saj imajo vgrajene kontrolerje ki komunicirajo preko USBja z z OS in ni potrebe po dodatnem programu).
...all those moments will be lost in time, like tears in the rain...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirkuma ()

BorutK-73 ::

Bowman94 je izjavil:

Namen imam kupiti UPS pa bo potreboval nekaj nasvetov.

Na UPS bi bilo priklopljeno naslednje:
- Računalnik: Procesor I5 2500K @4.5GHz, Nvidia GTX570 Phantom3, 2 HDD, 1 SSD, napajalnik je Corsair TX850 V2 80+ Bronze
- LG 24" monitor
- modem in router

Ogledoval sem si ta UPS, ker se na to področje ne spoznam najbolje bi me zanimalo mnenje nekoga, ki je v tem malo bolje podkovan.

Bo za cca 10-15 minut, imam šibkejšega na podobnem računalniku (brez modema in routerja) in mi drži še komaj 5 minut, ker sta akumulatorja že izstrošena.
Pozanimaj se če so na tem ups zamenljivi akumulatorji, namreč na mojem niso. Pri tem ki ga gledaš je plus da ima šuko vtičnice.

ps
Če še ne veš so se na mimovrste zelo poslabšali, mogoče kakšna druga trgovina (EnaA, Mlacom, Funtech..)

Zgodovina sprememb…

Bowman94 ::

Hvala za nasvete, za akumulatorje se bom pozanimal.

Glede mimovrst vem kakšno je stanje. Še bom pogledal po drugih spletnih trgovinah.

MaticKregar ::

Kupujem ups, pa me zanima razlika med:
Online, offline in line-interactive. Hvala za pomoč

black ice ::

jaka12 ::

ali kdo podari pokvarjen ups, z delujočo baterijo?

čuhalev ::

Čemu z delujočo baterijo?

jaka12 ::

pardon potrebujem samo ups, brez baterije!!

ali kdo podari kakšnega????

GTX970 ::

jaka12 ::

če pa nobeden ne podari, sej sem že gledal na bolhi!!!

BorutK-73 ::

Trenutni akumulator v UPS-u:

star je 3 lete in zdrži par minut pri 120W porabe (PC) in bi ga zamenjal.

Bo ta OK?
http://www.akumulator.si/izdelek/B1%200...

Bi dal močnejšega, ampak so vsi večje velikosti in ne bi šel v ups.

Zgodovina sprememb…

beta1 ::

Pozdravljeni,

Primoran sem kuputi UPS za računalnik, ker imamo že dalj časa veliko kratkih izpadov elektrike (30s-1min). Kaj kupiti? Budget je 70-80EUR (max90EUR). Mora imet navadne šuko vtičnice, prenapetosntno zaščito in uravnavanje napetosti. Pa zelo fajn bi bilo, če bi se dalo piskanje UPSa izklopiti (da ponoči nebi piskal).

PC je: Phenom x4, MSI 870a FUZION, 2x DDR3, AMD 5450, 1x SSD, 2xHDD, DVD-RW. 24'' LED monitor, modem, router, 2x switch.

LP

zagi555555 ::

Pozdravljeni

Imam vprašanje v zvezi z UPS-ji. Če imam računalinik in monitor, ki porabita okoli 430w in 500w napajalnik, ali bi lahko kupil 480w UPS ali bi nujno rabil 500w ali večji UPS

Netrunner ::

Če se ne motim mora UPS imeti minimalno vatov kot maximalna poraba od vsega kr je priklopljeno gor. Vsekakor je dobro imeti več, saj če si na meji ti ne bo zdržala baterija kako minuto ali dve... kar je načeloma dovolj za ugasnit PC .. vendar če želiš da ti drži vse skupaj gor vsaj 10min potem rabiš kaj močnejšega.

Pa priporočam ti da na baterijo pritakneš samo PC, monitor pa pritakneš na ono vtičnico ki ima samo surge protection.

drugače pa na guglo je dosti razlage o tem kako močan mora UPS biti za določeno porabo.

bajsibajsi ::

Ve kdo za UPS, ki bi napajal le prenosnik najmanj 5 ur? Vem, da bi bila zadeva zelo draga, ampak ali pri nas sploh obstaja kaj primernega?

Invictus ::

Kupiš dodatno baterijo.

Pri novih Lenovotih lahko v živo zamenjaš baterijo ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

bajsibajsi ::

Ja, saj baterija oz. nekaj baterij je zagotovo precej cenejsa moznost, ampak vseeno me zanima kaksen primer UPS (in cena), ki bi bil zmozen napajati prenosnik vsaj 5 ur.

Zgodovina sprememb…

Dzhimen ::

Lep pozdrav,

v četrtek so mi iz mindfactoryja odpremili paket preko UPS dostavne službe. Predvidena dostava naj bi bila jutri (ponedeljek). Ko pa sem včeraj šel preverit status paketa, sem pod UPS Tracking information videl tole:

Milano, Italy 23/01/2016 2:33
We left the package in our facility. This may cause a delay. We will deliver as quickly as possible. / Delivery will be rescheduled.


Ker preko UPS ne naročam pogosto in se mi to še ni zgodilo me zanima, če mi bi znal kdo povedat, kdaj naj ta paket pričakujem? Scheduled Delivery je "not available", tako da ne vem, ali bo to prišlo en dan kasneje, 3 dni kasneje, teden kasneje ali je to čisto nepredvidljivo?

Za vsakršno informacijo sem vam hvaležen! ;)

Han ::

Verjetno bo šel naprej v ponedeljek, dobil pa ga boš v torek...

dj_uro ::

hahaha...
to je tema za brezprekinitvene napajalnike in ne UPS poštne storitve ;)
vw-klub.si

Dzhimen ::

Uf, to mi pa ni padlo na pamet ko sem vpisal UPS v iskalnik. :D

Anyway, danes je bil paket že na Brniku in je status trenutno Out for delivery, tako da bo očitno danes dostavjen. Tako da nevem kaj je bil to za en "delay"... :)

Machete ::

Živjo, a je sploh smiselno imeti switch (HP 1810-24G) na upsu? Glede na to da PCji niso, se mi zdi nepotrebno. Sprašujem, ker je šla baterija in nisem ziher, da bi sploh zapravljal za novo. Škode, če pade mreža dol je mogoče za 10 min dela pri komu, se pa ne spomnim, da bi imeli kakšna nihanja ali izpade v el. omrežju..
Ga odpišem in dam na bolho in pustim direkt na štrom priklopljeno? :)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

BorutK-73 ::

Če imaš ups samo za switch, potem ne.

ps
Za router in modem se pa splača imeti na ups-u že zaradi prenosnikov, tablic ali telefonov. Seveda dokler ni izpadla elektrika tudi pri ojačevalcih ISP-ja.

Zgodovina sprememb…

neooo ::

Eno vprašanje.

Imam server no bolj nas, ampak na njem laufajo zadeve zaradi katerih bi moral biti več ali manj 99% online.
Trenutno je na enem že 4 leta straen powerwalker upsu, ki ga skupaj z routerjem in modemom drži gor 30-45 min. No rad bi da vsaj kako uro zdrži, če več celo boljše.

No poraba tega nasa je nekje 30-50w pri uporabi, v idle pa bolj okole 25-30w.
Sam router pa kakih 20w tudi ne presega.

No sam sem malo iskal na spletu, ampak nevem kaj naj kupim. Če mi lahko kdo kaj preglaga?

Linki ki sem jih gledal so:

https://www.ideo.si/UPS_brezprekinitven...

https://www.ideo.si/UPS_brezprekinitven...

https://www.ideo.si/UPS_brezprekinitven...

BorutK-73 ::

Zgleda imajo vsi iste akumulatorje: 2x po 12V/9Ah. Poglej kaj imaš v svojem.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kupujem UPS

Oddelek: Pomoč in nasveti
272399 (1618) seminal
»

Katero brezprekinitveno napajanje?

Oddelek: Kaj kupiti
162927 (2440) jernejl
»

Kateri UPS (do 50 eur) naj kupim?

Oddelek: Pomoč in nasveti
376564 (5364) suhi
»

Nakup ups (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
23628147 (12429) ender
»

UPS - da ali ne?

Oddelek: Pomoč in nasveti
314548 (3658) denabiker

Več podobnih tem