» »

Zaradi večje varnosti Windows 7 se slabo piše Linux in Mac uporabnikom

Zaradi večje varnosti Windows 7 se slabo piše Linux in Mac uporabnikom

Microsoft - Na letošnji Microsoftovi NT Konferenci v Portorožu smo imeli možnost slišati marsikaj o novostih v Windows 7, o čemer smo že pisali. Zanimive pa so stranske posledice povečanega vlaganja v varnost, predvsem višanje tržnega deleža Internet Explorerja 8 in alternativnih brskalnikov, saj menda Microsoftovi operacijski sistemi niso več tako zelo mamljiva tarča za napadalce.

Tako po besedah Eda Gibsona, glavnega svetovalca za varnost v Microsoftu, zaznavajo bistveno povečanje števila napadov na računalnike, na katerih teče Mac OS X ali katera od distribucij Linuxa. Hkrati pa opazarjajo, da ostali ponudniki operacijskih sistemov nimajo rednih ciklov izdajanja popravkov, kot je Microsoftov drugi torek v mesecu, kar bistveno zmanjša učinkovitost varnostnih popravkov.

Bomo kot odgovor na to dobili Ubuntu Patch Monday?

98 komentarjev

«
1
2

Matevžk ::

Zakaj točno je čakanje na torek boljše od takojšnje namestitve popravka, takoj ko tega razvijalci pripravijo in pretestirajo?
lp, Matevžk

Daedalus ::

Hihi, s-t ratuje rumen ko kake finance:))
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

|SNap| ::

Preberi linkani Wikipedia članek, če ti ni samoumevno.
(pa ne pravim, da je tako batchanje boljše, definitivno pa ima pozitivne strani)

noraguta ::

Bomo kot odgovor na to dobili Ubuntu Patch Monday?



:~) torek je enkrat na mesec, ubuntu itaq že vsak teden menja jedro.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Prospekt ::

"Tako po besedah Eda Gibsona, glavnega svetovalca za varnost v Microsoftu"
Ja živjo.

techfreak :) ::

Ja, vsak drugi torek v mesecu je pa res dober cikel. Zaradi tega je OS veliko bolj varen.;((

Še dobro, da se ostali veliko pogostje updatajo.

phantom ::

Jaz sem že pred leti vsake toliko braz članke raznih M$ strokovnjakov, kako so XPji veliko bolj varni od Linuxa. Pa ni vidit.

Pa kaj, če M$ izdaja popravke vsak torek? Distribucije Linuxa pa jih vsak dan. Kako naj bi bilo to manj varno?
~
~
:wq

Pyr0Beast ::

Tako po besedah Eda Gibsona, glavnega svetovalca za varnost v Microsoftu, zaznavajo bistveno povečanje števila napadov na računalnike, na katerih teče Mac OS X ali katera od distribucij Linuxa.

Število _uspešnih_ napadov je pa nekaj popolnoma drugega.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

filip007 ::

Mac je mogoče slabo varen, Linux pa ne...

M$ pa itak flika spredaj+zadaj in zato je ogrožen...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

darkolord ::

Pa kaj, če M$ izdaja popravke vsak torek? Distribucije Linuxa pa jih vsak dan. Kako naj bi bilo to manj varno?

Preprosto. Velikim uporabnikom bolj paše, da so popravki v paketih, saj morajo popravke še lokalno stestirati in jih pol "poslat" na vse kište. Po updatanju imajo še nekaj časa "mir", da lahko odpravijo morebitne težave, ki so nastale v povezavi s tem. In to se dela po ustaljenem urniku. Če bi to počel vsak dan, bi bila pač veliko večja zmešnjava. Ta del sicer nima neposredne veze s samo varnostjo, razen seveda to, da je potrebno v nasprotnem primeru neprestano biti pozoren, kdaj bo izšel nov kak nov popravek (kar se pa veliko ljudi hitro naveliča, ko dolgo časa ni nič omembe vrednega)

Pri malih uporabnikih je pa tako, da ročno updatajo ZELO zelo neredno (še na par mesecev ne, kaj šele vsak dan), zato je v Windows privzeto vklopljen Automatic Updates, ki popravke samodejno namesti, ko izidejo. Vsak dan bi bilo nepraktično, med drugim tudi zaradi popravkov, ki zahtevajo ponovni zagon računalnika. Nekaj minut downtime-a na mesec (pa še to velikokrat sredi noči) ali samo malo daljši shutdown postopek je za povprečneža čisto sprejemljiv (glede na to, kaj ima od tega).

M$ pa itak flika spredaj+zadaj in zato je ogrožen...

A ostali ne flikajo (oz. se posvečajo odpravljanju varnostnih pomanjkljivosti)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

driver_x ::

NT konferenca se je itak spremenila v čisto marketinški dogodek, kjer ljudi pumpajo s takimi in podobnimi ugotovitvami. In nekateri celo plačajo, da gredo tole poslušat.

techfreak :) ::

Pri malih uporabnikih je pa tako, da ročno updatajo ZELO zelo neredno (še na par mesecev ne, kaj šele vsak dan), zato je v Windows privzeto vklopljen Automatic Updates, ki popravke samodejno namesti, ko izidejo.

Ponavadi sta pri malih uporabnikih izvor CDja/DVDja z OSom in ključ vprašljiva ... in pri takšnih potem nekako ne deluje ta feature in so zaradi tega manj varni.

Sam sem zelo jezen, kadar moram ponovno zagnati računalnik zaradi posodobitve, pa tudi če je to samo 1x na mesec. (Ker moram vse zavihtke v browserju shraniti, zapreti vse dokumente in programe ...)

Matrin ::

Čki, kje se linuxu slabo piše?
Na desktopih? Sej je njegov delež zanemarljiv, al hoče M$ s tem povedat, da se počuti že ogroženega?
Na mobilnih napravah? Razen če bomo res videli Windows 7 za arm procesorje, tu Windows nima vlko kaj iskat. Window CE je ****.
Na serverjih? Tu sta si res Linux in Windows lepo razdelila delež, ampak varnost ma malo veze s tem. Če res hočeš varen sistem, maš kako BSD varianto al pa Solaris je baje tut varen ( tega v bistvu ne poznam, ne morem rečt ).

BoBr ::

Tudi mene zanima na podlagi česa se slabo piše linuxu.
M$ propaganda dela na polno :D
Also known as "Intel-aš".

borchi ::

> Preprosto. Velikim uporabnikom bolj paše, da so popravki v paketih, saj morajo popravke še lokalno stestirati in jih pol "poslat" na vse kište. Po updatanju imajo še nekaj časa "mir", da lahko odpravijo morebitne težave, ki so nastale v povezavi s tem. In to se dela po ustaljenem urniku. Če bi to počel vsak dan, bi bila pač veliko večja zmešnjava.

tega pa nisem vedel, da na linuxu ne moreš počakat en mesec in tako posledično met linux patch tuesday-a.

(je pa tut res, da bi mogoče moral it na NT konferenco, da bi mi kak MS strokovnjak to povedal...)
l'jga

Sega ::

Ja ni čudno, da so ugotovil, da se je povečalo število napadov na linuxe in mace. prej je bil en verus zdej sta pa dva, pa se je povečalo za 100% :D drugače pa lahko vidimo tudi pri primerjavi mac vs. windows, da samo blefirajo. Srečen sem od kar nisem več na windowsu. za nič na svetu ne dam moja 4 namija (=

lp

nekikr ::

V času med dvema torkoma pri MS, v Linux svetu nastane 10 distribucij, 10 jih propade, vse ostale pa zamenjajo cca. 8 svojih verzij :)

dbevfat ::

naslov te novice je resen kandidat za BS meseca :)
nvr2fat

darkolord ::

Sam sem zelo jezen, kadar moram ponovno zagnati računalnik zaradi posodobitve, pa tudi če je to samo 1x na mesec. (Ker moram vse zavihtke v browserju shraniti, zapreti vse dokumente in programe ...)
A če bi moral enkrat na dan, bi pa bilo kul? Sicer si tisti, ki mislijo, da so bolj napredni, lahko recimo izklopijo teženje za restart ipd...

Na desktopih? Sej je njegov delež zanemarljiv, al hoče M$ s tem povedat, da se počuti že ogroženega?
A če je delež zanemarljiv, pol je pa OK, če je ta mali delež uporabnikov bolj ogrožen? Zanimiva teorija.

tega pa nisem vedel, da na linuxu ne moreš počakat en mesec in tako posledično met linux patch tuesday-a.
Seveda lahko, ampak lahko pa že takoj v sredo izide nov patch za kako hudo (novoodkrito) luknjo, ki jo nepridipravi z analizo patcha pričnejo takoj izkoriščati.

BigWhale ::

V času med dvema torkoma pri MS, v Linux svetu nastane 10 distribucij, 10 jih propade, vse ostale pa zamenjajo cca. 8 svojih verzij :)


Zdaj pa najboljs, da gres se v WTC temo povedat kako so WTC spremenili v prah s super duper tajnim orozjem in tvoj dan bo popoln! :P

Azrael ::

Ob tem kako, tudi na tem forumu, ki je zelo Linux orientiran, redno izhajajo novice o težkih kiksih v kao varnem Linuxu in o odpravljanu teh napak, ki je v najboljšem primeru slaba parodija, je ta izjava povsem na mestu.

Ampak MS ne cilja prav zelo na dektop, tam kaj več kot še nekaj % ne more dobiti, pa še to samo na račun jabolčnika, za promil resničnih Linux only uporabnikov, pa dol visi vsem ostalim.

Ampak W7 in derivati resno merijo na server področje in tam bodo pingvini še tanko piskali, če bodo še naprej spali na lovorikah lastne hvale in samoljubja.

Lahko rečem, končno.
Nekoč je bil Slo-tech.

Matako ::

Eh, ja. Dobri stari MS-Darko ;) Preveč resno jemljete vse skupaj, saj je bilo samo predavanje na NT konferenci. Sploh pa je samo OS. Ne-novica.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Gandalfar ::

eden od vodilnih MS-ja nekaj izjavi in je to se vedno non-news. Kaj je pa potem zate news?

denial ::

Microsoft prakticira mesečni cikel izdajanja popravkov, Oracle trimesečni, Adobe namerava uvesti trimesečni cikel. Kwa? Patchi morajo itak biti izdani nemudoma. Rajtfakinnaw... Nato greš na Ubuntu Security Notices, narediš CTRF + F, napišeš "Regression" in kar ne moreš verjeti lastnim očem.
SELECT finger FROM hand WHERE id=3;

borchi ::

> Seveda lahko, ampak lahko pa že takoj v sredo izide nov patch za kako hudo (novoodkrito) luknjo, ki jo nepridipravi z analizo patcha pričnejo takoj izkoriščati.

aaa... microsoft se torej brezveze matra z izdajanjem patchev (al pa bi en patch na vsakih 666 mesecev bil popolnoma zadosti). če ne bi nič patchali, ne bi noben vedu, da so luknje obstojale...
l'jga

darkolord ::

Še enkrat preberi moj stavek.

Matako ::

eden od vodilnih MS-ja nekaj izjavi in je to se vedno non-news. Kaj je pa potem zate news?


1. Po slovensko je novica, ne news.

2. Od kdaj je položaj v nekem podjetju višje merilo kot sama vsebina? Sploh pa, šlo je za njegovo osebno mnenje, prepričan sem, da ga je tako tudi predstavil.

3. Komu na čast moram po novem jaz brskati za novicami????
/\/\.K.

phantom ::

@darkolord:

Pri Linux distribucijah nima smisla čakat na patche, da bi jih analiziral, ker:
1. je vse open-source, se praviloma nič ne skriva
2. odkritje luknje ponavadi sovpada z javno objavo ranljivosti, zato da ni treba čakat na patch, da izveš za ranljivost in kako jo izkoristit. Pri M$ pa tisti, ki luknjo odkrije, za $$$ proda M$ informacije o le-tej in do izdaje patcha molči.
~
~
:wq

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: phantom ()

darkolord ::

1. je vse open-source, se praviloma nič ne skriva
2. odkritje luknje ponavadi sovpada z javno objavo ranljivosti
Em, kvečjemu objava patcha ponavadi sovpada z javno objavo... Dolker se ne naredi in objavi patch, se pa luknje skrivajo, ja.

Gandalfar ::

1. Po slovensko je novica, ne news.


Ne spremeni vsebine mojega komentarja.

2. Od kdaj je položaj v nekem podjetju višje merilo kot sama vsebina? Sploh pa, šlo je za njegovo osebno mnenje, prepričan sem, da ga je tako tudi predstavil.


Ni bilo (samo) osebno mnenje ampak je to izjavil kot predstavnik podjetja. To stvar naredi vredno novice.

3. Komu na čast moram po novem jaz brskati za novicami????


Ni ti potrebno najti specificne novice, samo zanimalo me je kaj bi moral clovek izjavit, da bi se ti zdelo vredno objave.

in se:

2. odkritje luknje ponavadi sovpada z javno objavo ranljivosti, zato da ni treba čakat na patch, da izveš za ranljivost in kako jo izkoristit. Pri M$ pa tisti, ki luknjo odkrije, za $$$ proda M$ informacije o le-tej in do izdaje patcha molči.


Ze nekaj casa ne ampak se gremo Responsible disclosure @ Wikipedia

dëych ::

NT konferenca se je itak spremenila v čisto marketinški dogodek, kjer ljudi pumpajo s takimi in podobnimi ugotovitvami. In nekateri celo plačajo, da gredo tole poslušat.


IMO so več ali manj vsi podobni dogodki preveč marketinško usmerjeni. Le zakaj...

xrado ::

so pozabli povedat da tud browser updejtajo vsake par let :))
live and die by the code | blog.xrado.si

Masamune ::

ja microsoftovi svetovalci za varnost so tut mene prepričal.. not
lp, j

darkolord ::

So bl prepričljivi tisti, ki svojim stricem, tetam in sosedom štelajo računalnike... (not)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

amigo_no1 ::


Sam sem zelo jezen, kadar moram ponovno zagnati računalnik zaradi posodobitve, pa tudi če je to samo 1x na mesec. (Ker moram vse zavihtke v browserju shraniti, zapreti vse dokumente in programe ...)

FF in Opera imata privzeto Session_saver v primeru da browser zapreš/se nekaj sesuje...

techfreak :) ::

Če mi microsoftov svetovalec na MS konferenci reče, da je Windows najbolj varen, mu seveda ne bom verjel.
Isto je, če mi na MacWorldu rečejo, da je Mac najbolj varen.

Kaj pa bi naj ta svetovalec rekel? "Windows ni varen, migrirajte na drug OS?" (čeprav vem, da je dokaj varen)

techfreak :) ::

FF in Opera imata privzeto Session_saver v primeru da browser zapreš/se nekaj sesuje...

V Safariju lahko tudi ponovno odpreš vsa okna/tabe.
Ampak vseeno me moti ...

Gandalfar ::

Če mi microsoftov svetovalec na MS konferenci reče, da je Windows najbolj varen, mu seveda ne bom verjel.


A je to rekel, se enkrat dobro preberi :)

Pyr0Beast ::

FF in Opera imata privzeto Session_saver v primeru da browser zapreš/se nekaj sesuje...

SS pri FF je tak fail, da te je kar groza včasih, ko ti kakšna patetična stran odpre popup nato pa zapreš glavno okno prvo in adijo zavihki.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

amigo_no1 ::

Session manager
http://sessionmanager.mozdev.org/

Tako postane FF bolj uporaben.

PaX_MaN ::

SS pri FF je tak fail, da te je kar groza včasih, ko ti kakšna patetična stran odpre popup nato pa zapreš glavno okno prvo in adijo zavihki.

Meni je še vedno vse odprl. (Razen, če mi ga zapreta fotr ali mati.)

/on topic
Kaj, če bi toti Gibson šel raje zaznavat napade na svoj sistem?

]Trix[ ::

Same laži in zavajanje... Microsoft TOPSHOP
Conscience is what hurts when everything else feels so good.

darkolord ::

Kje točno?

AndrejS ::

NTK je zadnja leta en velik bullshit.... Predavatelji (vsaj 70%) nimajo pojma kaj predavajo... Pa še ful marketinško je ta BS usmerjen...

BlueRunner ::

Saj je že od nekdaj bila. Marektinška fešta kako so Microsoftovi produkti in tehnologije oh in ah. Nič takšnega. Če tega kdo ni videl tako, je bil pač malo zaslepljen.

Je pa to hkrati dobra priložnost, da se osebno ali pa v manjših Q & A srečanjih pogovarjaš tudi z nekaterimi osebami, ki v Microsoftu nekaj pomenijo. Na ta način pa pridobiš veliko informacij, ki so za podjetja, ki so močno vezana na Microsoft še kako pomembna. Seveda pa so to vzporedne stvari, ki so običajno rezervirane za pomembnejše stranke in parterje. Na programu se jih pač ne napiše...

Če pa koga moti, da se takšne stvari plačuje, pa ga nihče ne sili. Vse predstavljene javne vsebine so na voljo na spletu, od koder si jih lahko potegne in prebere, ko mu to ustreza.

Daedalus ::

eden od vodilnih MS-ja nekaj izjavi in je to se vedno non-news. Kaj je pa potem zate news?


A če bi eden od vodilnih MS-ja izjavil, da je Zemlja oktaeder, bi to bil news?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Beernarrd ::

Ne. Bil bi, če bi rekel, da ni.

poweroff ::

Preprosto. Velikim uporabnikom bolj paše, da so popravki v paketih, saj morajo popravke še lokalno stestirati in jih pol "poslat" na vse kište.

A bejž no. Veliki Microsoft pa popravkov ni uspel stestirat preden jih je poslal naokrog?
sudo poweroff

poweroff ::

Ja, nekateri bugi v Linuxu so seveda precej resni. Kljub temu se jih lahko presneto malo primerja s Confickerjem.
sudo poweroff
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft ovrednotil varnost konkurenčnega OS X

Oddelek: Novice / Varnost
113980 (2054) Jst
»

Gimnazija Bežigrad goes Microsoft (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16616235 (10128) bluefish
»

Microsoft Baseline Security Analizer v2.0

Oddelek: Novice / Varnost
314337 (3023) OwcA
»

Gates na konferenci RSA v San Franciscu

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
182975 (2550) 64202
»

Za varnost ne potrebujete popolne kode, samo pametne uporabnike

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
282233 (2233) andrej

Več podobnih tem