» »

Akvarij in voda v njem

Akvarij in voda v njem

BigWhale ::

Tole sem napisal na en drug forum, zato je v anglescini:


Greetings,

Almost two weeks ago I purchased small 15 gallon tank. I'll just make a list of everything that I did afterward. It will be easier to read. All of the stuff was purchased from German company called Tetra unless I state otherwise.

- cleaned every piece of equipment I got
- washed the gravel (size: 1-3 mm)
- covered bottom of the tank with plant substrate
- covered plant substrate with washed and cleaned gravel
- filled 1/3 of the tank (over the plate) with tap water
- planted the following plants:
* Hygrophilla polysperma 'Rosanervig'
* Anubias barteri caladiifolia
* Anubias barteri angustifolia (x2)
- filled the rest of the tank with water
- installed internal filter which contains: two layers of filter foss coarse and fine, between them active charcoal for chemical filtration and also some 'bio balls' and bio foam for biological filtration
- filter included heater which is set to 80.6F degrees (27C degrees)
- treated water with Tetra AquaSafe which should neutralize chlorine and other heavy metals in the water (so they claim)
- treated water with Tetra EasyBalance which should stabilize the pH and KH

Then I plugged in everything: heater, filter, light and left it running for the rest of the day. Water was a little bit murky and it seemed a little bit white in color. But I thought that filter has to do its job and things will get in order.

After a few days there was no change in water, still white and a little murky. I was turning on the light in the morning and turning it off at night, giving those plants a day and night cycle. As I remebered from my childhood and as I was looking at the tanks in the store, the water had to be clear, not foggy and white as it is in my tank. I was clearly doing something wrong. I went and bought few testers to check the properties of water and everything was just as it should be, here are results:

NO3: < 10mg/l, NO2: < 1 mg/l, GH: < 3d, KH: 0d, pH: 6.4

I also got an air pump and one air stone which I installed the same day as I was testing the water (as expected it didn't do anything for the water).

I was curious what is happening with filter, so I pulled out the cartridge, to my surprise the coarse side of foss was almost covered with dark brown substance. Since I had no fish in the tank I didn't care about the biofiltering and microorganisms so I just cleaned filter cartridge under the running water and put it back in.

I also noticed that one of the Anubias wasn't doing so well, leaves started to turn brown. At that time I also treated the water with Nutrafin biological aquarium supplement, which should help with cycling the tank.

Few days later situation was the same, water still whitish and foggy. I again checked the filter cartridge and it was all brown again on the coarse side of the foss. This time I didn't bother with cleaning, I just replaced it with new cartridge. I was very curious about the plants, because it seemed that Hygrophila started to turn brown, just like previous one.

I wanted a sample of a leaf, so I reached in tank and as I was trying to get one leaf I noticed that this brown stuff on the plant is some residue, probably the same brown thing that was on the filter.

My question would be, what the heck is in the water and why the filter doesn't do anything about it? On Saturday it will be two weeks since the tank was running and I am pretty sure that filtere managed to pump all the water several times by now and the water should be crystal clear.

I'm guessing that there is probably something wrong with the water. I was toying with the idea that condensed water that gathers on the inside of tank cover could be in theory washing down paint or some other substance. but I seriously doubt it since this was bought as a Kit Aquarium and they sell like hundreds of those around here.

The second thing that comes to my mind is our tap water. I am living in a new street in relatively new house which was built two years ago, so that plumbing in the house is new and the pipes in the street are relatively new too and that there is still some dirt, soil, mud that is left in the pipes and it will take time until it washes away.

In any case I am almost convinced that its the tap water that is 'broken' and I'm just about to go to supermarket, buy 15 gallons of bottled fresh water and replace the white stuff in my tank with it.

But I'm open to any suggestion or advice. I don't mind waiting a week or two. If needed I can also attach a picture of the tank and the water in it. I hope I wasn't too long in my description.

Okapi ::

Izklopi filter in prezračevanje za dan ali dva in poročaj, če se je kaj spremenilo.

O.

barbarpapa1 ::

Pozdrav

Tudi naša družina si je pred cca pol leta omislila akvarij (cca 58 l, v akciji pri Tukanotu v Hočah).V kopletu je bila Eheimova črpalka s filtrom grelec in termometer. Dokupili smo še dvokanalno črpalko za zrak. Zadeve smo se lotili malo drugače, kot ti opisuješ in sicer:

-Pesek (ali drobir) za dno akvarija sem opral 5x (voda je bila vedno umazana)!

-V akvarij smo dali opran pesek in ga napolnili z vodo (polna količina). Voda je bila zelo motna (rjavkasta).

-V vodo smo dodali nitrivec v količini, kot je predpisana za zagon novega akvarija.

-Pustili črpalko s filtrom in pa grelec (25°C) teči štiri dni. Vmes sem filtersko gobico dvakrat opral pod tekočo vodo. Rezultat je bila na oko popolnoma zbistrena voda.

-Po štirih dneh smo vsadili rastline, dodali tekoče gnojilo in pustili zadevo pustili teči 2 dni.

-Vselili ribice (gupije + platije)


Zadeve so tekle kakšna dva meseca brez nekih večjih težav, ko so se pojavile težave z odmiranjem rastlin in sicer zaradi preveč namnoženih alg. (Rastline so postale dobesedno "kosmate"). Mnenje kolega, izkušenega akvarista, je bilo, da sva prepogosto menjaval vodo (vsak teden 1/3 akvarija. Voda je pred menjavo stala 1 dan. uporabljamo samo za ta namen kupljeno vedro) in v preveliki količini. Ker sta nam poginil še dva samčka (gupija - razpad plavuti), smo pred 14 dnevi izvedli generalno čiščenje (pranje peska 2x, očiščenje akvarija - stekla) ter akvarij na novo "ulafali" (tokrat samo 1 dan - Ribice v vedru niso izgledale ravno preveč srečno). Dva dni po naselitvi ribic smo vsadili še rastline. Filter je vodo zbistril v parih urah, ribe pa izgledajo zadovoljno.

Sedaj bomo vodo menjavali na 14 dni in to v manjši količini (1/6 vode). Začeli smo uporabljati tudi aqua balance, ki ga prej nismo.

Glede vode tudi jaz mislim, da naša mariborska ni čisto košer. Serini testni lističi kažejo napovprečno prisotnost nitridov v sveže natočeni vodi.

Za naprej bomo videli, kako se bodo zadeve odvijale. Skratka, nabiramo izkušnje....Aja, namen imamo še nadomestiti filtersko gobico s tako, ki vsebuje aktivno oglje...

LP

Jože

Pyr0Beast ::

Rjave alge po vsej vrjetnosti. Rastline (kot tudi steklo) so so dokaj spolzke zaradi njih, v vogalih akvarija pa se mogoče nabirajo malce bolj. Filter boš moral čistiti praktično vsak dan, dokler ti ne bodo pojedle vseh nitratov v vodi.
Probaj vodo in povej kakšen okus ima >:D

Ali pa poberi rastline ven, jih previdno obriši alg ter postavi v čisto vodo (kozarci za vlaganje so super :) in na nedirektno svetlobo.

Akvariju odlij vso vodo. Steklo in filter očisti z alkoholom, kamne pa prekuhaj. Vse skupaj nato posušiš in spereš z vodo. Bio-kroglice lahko pustiš zunaj, saj notri še nimaš rib in ostankov hrane.

Gelde na to da najbrž imaš čas, nalij v akvarij svežo vodo. Brez luči, brez črpalke, brez pokrova in pusti da se vse skupaj 'posede' ter morebitni klor izhlapi. Voda bo zgledala deloma motna kot apnica vendar se to odpravi po dnevu ali dveh. Ko se vse skupaj posede in zbistri šele nato dodaš dodatke (ali pa tudi ne) ter pustiš zadevo nekaj ur da vse lepo zreagira med seboj.
Vklopiš črpalko za zrak in pripadajoč kamen ter pustiš da se voda aeiria. Nato dodaš kamne ter (zdrave) rože (brez njihove vode, na zraku jih drži za podstavek, tako da so obrnjene navzdol). Zopet izklopiš vse ter pustiš da se voda zbistri.

Vsekakor se je naš 250L akvarij zbistril v dnevu ali dveh. Vse kar se je dodajalo pa je bila kapljica zdravila za ribe ter gnojila za rože ob vsaki menjavi vode.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Okapi ::

Včasih tudi ni dobro preveč komplicirati:P

Jaz imam 50 litrski akvarij z enim najbolj navadnim filtrom na gobico in prezračevalnikom. Rastlin nimam, ker delajo samo zgago, ampak par plastičnih ponaredkov za dekoracijo. Po tleh je par centimetrov na debelo drobnega proda.

Enkrat na mesec ali mesec in pol, ko izhlapi ene 3-4 litre vode, zamenjam 9 l vode z navadno vodovodno vodo, ki sem jo v kantico natočil ob prejšnji menjavi, se pravi pred enim mesecem, in takrat notri dal aquatan (sredstvo za pripravo vode). Ob menjavi vode še operem gobico v filtru (ki takrat praktično ne dela več, ker je čisto zasvinjan:P).

V akvariju so 3 zlate ribice in nekakšen somič, ki pridno je alge po šipah in kjer se pač hočejo zarediti. Vse skupaj na ta način brez problemov "deluje" že 4 ali 5 let. V tem času je, kdo bi vedel zakaj, poginila ena zlata ribica (začel sem s štirimi).

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

LeLa ::

Zdravo.

Ravno prava tema tudi za nas, začetniške akvariste: :D
Imamo 54l akvarij, ki smo ga pred prvo naselitvijo postavljali skoraj 2 tedna: najprej opran pesek, rastline, bakterije in vse to, kar je pač treba, priklop grelca in filtra, čisto na koncu pa še ribice: žalovalke, rdečeoke in neonke. Vse je bilo super, do enega dneva, ko sem prinesla les za akvarij (mangrova) in ga po pranju vstavila v akvarij. Vsa voda je bila v nekaj dneh čisto rumena, vendar ni izgledalo, da bi to ribice motilo. Ker pa nas je motilo, smo se odločili polovico vode zamenjati. Hkrati smo dodali že nekaj opranega peska (zaradi rastlin ga je bilo malo premalo), nov filter in dodali vse potrebne pripravke, ki se dodajo pri menjavi vode. In od takrat so težave: po nekaj dneh so ribe postale čudne, mirne, brezbarvne, nekaj jih je poginilo. Voda je na videz izgledala v redu, zato smo sumili, da ni morda kaj narobe s filtrom, da prebija kje elektrika. In filter smo zamenjali z novim, s takim ki ima poleg gobe še oglje in bio kroglice in ribe so spet izgledale ok. Po par dneh so pa spet postale čudne, na gladini vode se pa je pojavil čuden masten madež. Ko ga odstranimo in dodamo nekaj sveže vode, je nekaj dni v redu, potem se stvar ponovi: ribe kar naenkrat postanejo zelo mirne, lebdijo čisto na dnu, so "brezbarvne", na vodi pa plava čuden masten madež. V čem je finta? Kako naj vzpostavimo ustrezen ekosistem za življenje rib?
Hvala za kakršen koli nasvet.

barbarpapa1 ::

Pozdrav

Sem prej pozabil napisati. Tudi mi smo si hkrati z rastlinami omislili korenino. Korenino smo prekuhali, jo vzeli iz vode, v kateri se je kuhala in jo dali v vedro s toplo vodo stat 24 ur. Po vstavitvi v akvarij se voda le-tega ni nič obarvala.

LP

Jože

Keyser Soze ::

Vzameš les ven?

Nikoli ne veš kje vse je bil ta les, preden je prispel do tvojega akvarija oz. vprašanje s čim je zadeva prepojena.
OM, F, G!

bzp ::

No offense, ampak tale celotna tema se bere kot ena grozljivka.

Aquanubis forum, obvezno branje. Pa kakšen članek na Akvazinu.

Sam sem tudi šele začetnik v akvaristiki ampak vseeno.
BigWhale: ciklanje, ciklanje in še enkrat ciklanje. Prvi mesec se akvarija, sploh pa filtra, ne dotikaj. Tudi v kasnejšem obratovanju pozabi na spiranje filtra v čisti vodi. To je najlažja pot do problemov z akvarijem in ubijanje življenja v njem.
Iz filtra tudi odstrani oglje - je namenjen za odstranjevanje kemičnih dodatkov, npr. zdravila po končanem zdravljenju. Učinkuje pa kak mesec, potem pa začne vso kemijo spuščati nazaj v akvarij. Tako da se ga daje v filter po potrebi.
V mesecu ciklanja je običajno da voda postane še precej bolj motna kot je prvi dan, pusti da se filter vzpostavi pa bo.
Prav tako v štartu omeji osvetlitev, nekje 5 ur in potem vsak teden pol ure več do 8, 10 ur dnevno. Timer vsekakor pomaga.
Prezračevanje, dokler nimaš orenk (pre)naseljenega akvarija, ga ne rabiš. Nasprotno, za bujno rast rastlin se dodaja CO2. Kisika je ponavadi čisto dovolj že če gladina vode vsaj malo valovi - nastavi izhod iz filtra.
Glede na to da (upam?) še nimaš rib, še ni prepozno.

Okapi: izklop filtra? Bakterije v filtru brez pretoka vode propadejo. Gotova smrt akvarija.
3 zlate ribice v 50l akvariju ... "brez problemov" deluje zato ker so (žal?) zlate ribice izredno trpežne. Zlate ribice sodijo v ribnik, kjer zrastejo tudi do pol metra, razne bučke in domači akvariji so pa navadna mučilnica.

username ::

My question would be, what the heck is in the water and why the filter doesn't do anything about it?
Zelo preprosto: premalo časa si pustil, da bi se akvarij sciklal. Ko si pral filtrirni material direkt z vodovodno vodo in naslednjič dal celo nov filter, si vsakič spet brcnil proces ciklanja nazaj na začetek.
Moraš pustit par tednov, da se na filtrirnem materialu zaredijo koristne bakterije, ki predelujejo strupeni amoniak v strupene nitrite ter naprej nitrite v nitrate. To razstruplja vodo in proizvaja hranila (nitrate) za rastline.

Bom malo kasneje napisla še kaj več, ker mi gredo kar lasje pokonci ob vaših postih, kake neumnosti počnete.
Vmes si malo poglejte http://www.aquanubis.com/forum/
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: username ()

bzp ::

LeLa: mangrova les spušča barvo lahko nekaj dni, lahko pa nekaj mesecev. Bistveno je, da korenino prekuhaš (ali vsaj izdatno polivaš s kropom, če je prevelika) preden jo vstaviš v akvarij, obarvana voda naj te pa ne moti preveč - ni razlog za slabo počutje rib (velja za les mangrova). Jaz bi prej rekel da je problem v temle: nov filter. Filter potrebuje mesec dni za vzpostavitev. Če kupiš novega, ga moraš vsaj mesec dni imeti priklopljenega poleg starega. V nasprotnem primeru so pogoji enaki kot v popolnoma novem akvariju - neprimerni za življenje rib.

BigWhale ::

Mene v bistvu jezi to, da sem v osnovni soli postavil akvarij in not zmetal vse zivo rastlinja in rib, skupaj s peskom, katerega ne vem a sem opral ali ne. Pa je bila voda kristalno cista. :)))) Zdaj se grem pa eno znanost in je vse narobe. heheh.

Jaz bom sedaj najprej ugasnil vse skupaj in pustil stati kak dan ali dva, da vidim kaj bo, potem se bom verjetno lotil menjave vode.

Dekoracije nimam nobene v vodi, samo pet manjsih rastlin. Substrata za rastline nisem pral. Vceraj sem na steklu v akvariju opazil dva rjava 'kolobarja'. Verjetno se res nabirajo alge. Vseeno me najbolj moti barva vode, ki je tako kot je pyro dejal, kot nekaksna apnica. Belkasta. Cez dan stvar ni tako zelo opazna, ponoci je pa videt grozn. :))

bzp ::

BigWhale: belkasta voda pomeni da se je filter začel vzpostavljat - bakterijski boom. Pusti priklopljeno drugače greš nazaj na štart.

BigWhale ::

Hm, zdaj sem prebral se bzp-jeve odgovore in sem spet na zacetku. Hehe. :))

Ne, rib se nimam. Lahko razturim vse in se enkrat postavim. Tole z lucjo me bolj zanima. Zakaj toliko teme? Okrog zracenja imas verjetno res prav, rastline nucajo CO2.

BigWhale ::

BigWhale: belkasta voda pomeni da se je filter začel vzpostavljat - bakterijski boom. Pusti priklopljeno drugače greš nazaj na štart.


Hm, belkasta voda tudi po enem tednu?

Kaj bi pa bilo tista rjava zadeva, ki prekriva rastline? Rastline so zacele postajati rjave in ko sem stvar malo bolj podrobno pogledal sem opazil, da je to nekaj kar se je zacelo usedati na rastline.

Cudno, no.

Pyr0Beast ::

Imaš mikroskop ? :D

Sicer, če je tako kot si rekel, stanje kaotično in je rast alg praktično neomejena sedaj ko si zadevo še pognojil, lahko pričakuješ da se ti voda preprosto usmradi enkrat, ko alge začno propadati :)

Glede tiste korenine 'mangrove'. Zadeva je lahko tudi navadna korenina, nabrana bogsigavedi kje, obdelana z barvo in oljem, da se ji da tisti 'pravi' videz.
Če ni je lahko tisto 'olje' na vrhu tudi zajetna količina fenolov ki se sproščajo, da korenina zaščiti samo sebe, kar pomeni da je bila vrjetno dokaj sveže nabrana in se ni imela časa sprati.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Imaš mikroskop ? :D


Ma, nimam, ce bi imel, bi ze zdavanj pogledal! lol

username ::

Izklopi filter in prezračevanje za dan ali dva in poročaj, če se je kaj spremenilo.
Sori, ampak tole je totalna napaka.
Filtra se nikoli ne izklaplja (razen med vzdrževanjem za največ par uric, ko pač vtikaš roke v vodo, zaradi nevarnosti elektrike).

No, sicer vidim, da je tik pred mojim postom že "bzp" razložil precej stvari.

Sicer je najbolj ziher postopek vzpostavitve akvarija približno takle:
- daš na dno akvarija hranilno podlago (mislim da se večinoma NE spira)
- potem čez daš pesek (čimbolj sprati!)
- dodaš morebitne kamne ipd (živih rastlin raje še ne)
- namestiš filter in grelec
- natočiš vodo ter vklopiš filter, dodaš lahko kak nitrivec ali kaj podobnega (vzpodbuditev rasti koristnih/čistilnih bakterij, ki se bodo naselile na filtrirnem materialu)
- pustiš kak mesec in vsak dan daješ v akvarij približno toliko hrane, kot jo bo porabljalo planirano število rib - da koristne bakterije zalaufajo na polno
- občasno lahko narediš menjavo vode*
- ko se začne stabilizirati, lahko dodaš še žive rastline
- še kak teden/dva kasneje naseliš ribe, če je vse OK

* redna menjava vode pomeni, da na en teden/10 dni zamenjaš max 20-30% vode v akvariju.
Nikoli se ne zamenja vse vode (razen ko skenslaš akvarij in ga želiš vzpostaviti spet povsem od začetka)

Bakterije so nadloga, ampak precej pomaga zgoraj omenjena redna menjava vode ter dobri pogoji za rast rastlin. Primerna količina hranil, CO2 in svetlobe. Nekatere rastline (npr. argentinaka vodna kuga egeria densa) rastejo zelo hitro in tudi izločajo algocide, kar precej ovira rast bakterij.
Čisto znebiti se jih je pa težko. Jih je pač treba vsakih nekaj tednov ročno spraskati z notranjih sten akvarijskega stekla.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: username ()

username ::

Aja korenine - pač oddajajo barvo, ko so še sveže.

Preden jih sploh daš v akvarij, jih moraš namakati par tednov v kakem vedru, pa vsak dan menjavat vodo. Prej ali vmes jo je zelo dobro prekuhati (da par uric vre), da pospešiš izočanje barvila in hkrati uničiš morebitne plesni.

Potem jo lahko šele daš v akvarij.

Se pravi, ko se akvarij še cikla brez rastlin, drugje pripravljaš korenino.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Vice ::

Če nočte imet alg zelenih ali rjavih in če hočte da vam raste zelenje in ne crkavajo ribe menjajte po kakšne 1/3 vode 1x na leto. S stalnim menjavanjem vode se uniči celotno ravnovesje, tisti dodatki za rože in ribe so pa en kurac...
Vmes se na vsake par mescov očisti filter in doda voda ki izhlapi. Pa ne pretiravat z lučmi, ker njihov namen je bolj vizualnega značaja kot pa za ustvarjanje naravnega okolja in biotopa...

Okapi ::

Zlate ribice sodijo v ribnik, kjer zrastejo tudi do pol metra,

Naj te preveč ne skrbi. Imaš takšne in drugačne zlate ribice in niso vse krapi, ki zrastejo, ampak imaš tudi veliko pritlikavih sort. In te moje sodijo mednje.

Glede izklopa filtra. V dnevu ali dveh se bakterijam v njem ne bo čisto nič hudega zgodilo. Itak so pa bolj pomembne tiste, ki se zaredijo v samem akvariju oziroma v podlagi in zaradi česar ne smeš preveč pogosto menjati vode.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

clothes ::

Če nočte imet alg zelenih ali rjavih in če hočte da vam raste zelenje in ne crkavajo ribe menjajte po kakšne 1/3 vode 1x na leto. S stalnim menjavanjem vode se uniči celotno ravnovesje, tisti dodatki za rože in ribe so pa en kurac...
Vmes se na vsake par mescov očisti filter in doda voda ki izhlapi. Pa ne pretiravat z lučmi, ker njihov namen je bolj vizualnega značaja kot pa za ustvarjanje naravnega okolja in biotopa...


Če vode ne boš menjal celo leto, bo alg še več! Vodo se menja vsaj enkrat na mesec do 30%. Lahko pogosteje.
Ni dobro samo dolivati vodo ki izhlapi, ker se tako sčasoma močno poveča trdota vode, ka pa ni OK!
Dodatki so res bolj ku..., vendar če ravnovesja ne uspeš vzpostaviti po naravni poti, so pač potrebni.
Filter se čisti tako, da se ga le narahlo ožame, po možnosti kar v vedru z akvarijsko vodo!
Preveč luči pospešuje rast zelenih alg, premalo luči pa pospešuje razvoj rjavih alg!

Pa zapomnite si to:
Večji akvarij pomeni manj dela. In lažje se vzpostavi ravnovesje.
V večjem akvariju je manj možnosti da se ob npr. enem prekomernem hranjenju podre ravnovesje.
Večji akvarij je lepši in ribe se v njem bolje počutijo!
Zato NE kupujte bučk in malih akvarijev, ker mučite sebe in ribe!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: clothes ()

Pyr0Beast ::

Voda v 250L akvariju se je menjala približno na vsake tri mesece. Kljub temu da je nismo pustili posedati, se je skoraj popolnoma zbistrila do naslednjega dneva, vmes se je ni dolivalo niti menjavalo (dokaj zaprt sistem ob dokaj nizki temperaturi), ob vsakem pranju pa se je dodobra sčistilo filtre in črpalko ter ves pesek malenkostno 'premešalo' da so vsi iztrebki ter odpadla hrana odšli skozi natego v lijak (Na pol prerezana plastenka in cev).
Stekla se je z magnetnimi gobicami čistilo vsak teden zaradi lepšega izgleda, ne da bi bilo to resno potrebno, saj so že ribe poskrbele za to.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

username ::

Voda v 250L akvariju se je menjala približno na vsake tri mesece.
To je verjetno v redu, saj je to že relativno velik akvarij. Večji sistemi so bolj stabilni, pa tudi menjava vode je lahko bolj poredka.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Vice ::

clothes žal imam drugačne izkušnje, namreč imam dva akvarija 300l in 60l in v obeh sem v dveh letih naredil 2 generalki pri kateri sem zamenjal 1/3 ko sem posesal malo po podnu usedline. Luči mi mogoče 1 uro na dan svetijo. Pred tem sem vsake par mesecev menjal vodo dodajal razne "najboljše" preparate za ustvarjanje biotopa, rezultat so bile alge ali pa pogosto narobe plavajoče ribe. Potem sem ven zabrisal grelec ker je samo za ustvarjanje svinjarije in nič drugega, ter si rekel, ko pocrka vse prodam... No zdaj po dveh letih, ko menjam malo vode 1x na leto moram redčiti zelenje ribe pa še kar nočejo poginiti ker bi jih rad zamenjal.
Rjavih alg pa sem se rešil tako, da sem za en teden akvarij pokril z deko, da je bil v celoti v temi. Ja z ribami vred, ki vstrajajo že več kot tretje leto... Seveda pa večji del čiščenja naredijo čistilci ki so notri, brez njih ne gre... Filter pa na 3-4 mesece popolnoma očistim pod tekočo čisto vodo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vice ()

Metulj-1 ::

Ne ga srat z dodatki za vodo itd. Pred leti sem imel 6 akvarijev največji je bil 150 L ostali manj. Spodaj zemlja čez pesek, rastline so nrasle k nore, voda se ti sfiltrira v 2 dneh,korenine pa potegneš iz potoka. Vse brez problemov 5 mescov poj je blo trba narest temeljito čiščenje akvarija. No problem je biu en zlati nitkar (agresiven k ps) k mi je vse ribe pofentov (mater mu).Poj sem ga dau prjatlu pa je biu 14 dni brez hranepa ni crknu pa 10 minut brez vode k je iz bučke skoču poj je pa le crknu pa ne vem zakva.

levaky ::

BigWhale: Večina ti je že dala veliko odličnih nasvetov. Glavno je, da ne hitiš. Zamenjaj vodo, vklopi filter in pusti stvar teči 1 mesec. 2-3x na teden vrži notri MALO hrane. Rastline lahko posadiš takoj ali pa po kašnem tednu, ni potrebno čakati cel mesec, saj rastline porabljajo nitrat(NO3) in so zato dobrodošle v akvariju. Obratno je z ribami, saj se morajo pred naselitvijo rib v filter naseliti bakterije, kar traja nekje do enega meseca.

Glede raznih preparatov: čim manj tega! Jaz preparatov ne uporabljam in jih nikoli nisem. Je sama kemija:) Mogoče, če imaš močno klorirano vodo, da dodaš malo odstranjevalca klora(ne vem kako se stvari reče), drugega pa ni potrebno.

Menjava vode 1x tedensko je pri tvoji velikost akvarija kar potrebna, sicer pa je odvisna od števila rib. Ne pretiravaj z ribami, saj se voda v tako majhnem akvariju hitro nasiči z nitrati in dobiš alge.

Da nekatere rastline po vsaditvi v nov akvarij propadejo ni nič čudnega. Tudi kolegom je propadlo že veliko rastlin, vendar je to po večini zaradi šoka(drugi parametri vode, osvetljava,...), ampak so se ponavadi v roku enega meseca pobrale nazaj.

Tudi obisk foruma Aquanubis ne bo škodoval. Imaš kar nekaj člankov, nasvetov, prvih korakov in podobno opisanega. Se splača, vsaj preleteti če že ne dobro prebrati. Nisi prvi s takšnimi težavami, vedno pa z veseljem pomagamo vsakomur:)

Z veliko potrplenja lahko brez problem vzgojiš takšen akvarij:
 150L rastlinski akvarij

150L rastlinski akvarij



lp, Matej


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dizinfekcija vode v akvariju

Oddelek: Loža
243531 (2141) civic_
»

"Alg"arij?

Oddelek: Loža
224596 (3898) username
»

gostilna + žival (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5623338 (23338) Balandeque
»

[H2O Hlajenje] Grozno veliko alg

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
131997 (1480) SebaR
»

(ne)domače živali

Oddelek: Loža
305384 (4984) BoO

Več podobnih tem