» »

DC Power Meter

DC Power Meter

klipsna ::

Se opravicujem za prejšno odprto temo, sem čisto pozabil na to pravilo.
No da se vrnem k vprašanju. Zanima me čemu služi LM335Z,TL081JG in MC7805 glede na ATMega8. Kaj kdo dela pri tem vezju in kako to deluje oz. od kje dobiva tok in napetost s katero potem izračunava moč.

Shema DC Power metra



Hvala,LP.
  • zavaroval slike: Azrael ()

Pyr0Beast ::

MC7805 je linearni regulator za napajanje uC.

TL081 se mi zdi da je komparator, LM335 pa operacijc z nastavljivo referenco ali pa obratno. Moram pogledat datasheet.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

klipsna ::

Aha mi lahko to bol tako razlozis recimo kako ta linearn regulator deluje, ker morm to mal bol tako razlozit po sklopih in povedat recimo mal bolj natančno kako stvar deluje. Ce mas volo sevede.

Hvala

Pyr0Beast ::

Zvečer, trenutno ni veliko časa.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Pyr0Beast ::

Torej.
MC7805. 5V 1A inearni napetostni regulator.

Pretvarja enosmerno napetost od 8V do nekje 32V v 5V stabilizirano napetost. Tiste tri volte potrebuje za zanesljivo regulacijo.
Vsa razlika med vhodno in izhodno napetostjo se pretvori v toploto (Torej pri 20V 1A in 5V na izhodu to pomeni 15W toplote !)


C2, C3, C4 služita za glajenje napetosti in pravtako za zanesljivo delovanje regulatorja. Brez kondenzatorjev bi zadeva začela oscilirati in stabilizacija bi bila nepopolna in slaba.
Zraven 100nF je 10nF kateri omogoči stabilnejšo regulacijo.

LM335

Zadeva je precizni temperaturni senzor z občutljivostjo 10mV/K.
Vrjetno za zaščito vezja ali pa temeperaturno kompenzacijo.

Zraven njega imaš vezje z uporom na 5V in kondenzatorjem na maso. Zadeva služi za 'detekcijo' motenj v napajalni liniji.
Vrednost iz ADC-ja lahko tako uporabiš za 'odštevanje' od vrednosti brane iz temperaturnega senzorja ter dobiš boljše in natančnejše odčitavanje temperature.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

klipsna ::

Odlično si mi tole razložil. Tako rabim. Dej ce ti ne težim preveč kako pa deluje TL081JG ki pa naj bi bil dost pomemben člen predvsem potem ko nna njega priklopim precizni upor Shunt. Pa se to recimo ce vidiš na vezju, ce si tok v tem kje potem to pride ta napetost pa tok katere ATMega8 preračunava v moč da imam jaz predstavitev kje reguleram to napetost da nebom zamesal. A to je ze ta napetost recimo, ki jo pretvarja napetostni regulator?...A moram jaz to nekje drugje posiljati drugo.

Hvala.

Pyr0Beast ::

Potrpi jutri do 8 ure zjutraj :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

klipsna ::

Hehe, veš da bom. Hvala lepa za naprej in za nazaj. Bil si mi v veliko pomoč.

Pyr0Beast ::

TL081

Iz sponke PC3 se ti napetost zniža za 6.4x preko napetostnega delilnika iz uporov R2R3 ter R4.
Ponovno imaš tu keramični kondenzator za odpravo motenj in boljše meritve. Tukaj meriš napetost.

Zenerce D2, D3 skrbijo da ne prekuriš vhod ADC-ja.

PC5 je masa. Z Potenciometrom P2 nastavljaš 'offset' za kalibracijo.

Ker uC ne zna direktno zaznavati toka se poslužiš trika, da tok 'pretvoriš' v napetost katero pa uC lahko zazna in izmeri.

Napetost moraš pripeljati od zunaj, lahko tudi od tega 5V regulatorja na eno izmed sponk PC3/PC4. Operacijski ojačevalnik se napaja iz tega vira.

Če hočeš meriti tok zagotovo potrebuješ priklopiti shunt upor med. PC4 in PC3.

Imaš mogoče kaj več podatkov o vezju? Ker tole zgleda malce čudno, ker napetost meriš pred samim shuntom s katerim meriš tok?

Če pošlješ drugo napetost ni problema, samo da uporabiš isto maso in prek shunta.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

klipsna ::

Aha tako, prvo se opravičujem včeraj mi nikakor ni uspelo priti do tega foruma. Torej ce zelis lahko prilimam vec slik s katerih bos morebiti lazje izbral kaj zeli ta vezje povedati je pa to iz revije Elektor.

klipsna ::

Evo lepim celoten članek.

 Slika1

Slika1



 Slika 2

Slika 2



 Slika 3

Slika 3



 Slika 4

Slika 4



 Slika 5

Slika 5



 Slika 6

Slika 6

Pyr0Beast ::

Ah, vse v redu. Vezje sicer ni ravno biser vendar zagotovo deluje.

Zamotilo me je predvsem to ali napetost meri pred ali po shuntu. Zgleda da pred. Slabost tega je da ne upošteva izgub na samem uporu (naj si bodo še tako majhne), posledično zazna nekaj višjo napetost polnjenja, kar pomeni da se ti zlaže za okoli promil ali dva glede nafilane kapacitete.

TL081 se napaja iz sponke PC3 od kjer tudi meriš napetost. Na PC4 meri padec napetosti na shuntu.
Napetost na PC4/3 naj nebi presegla tistih 30V, raje manj.

Zadeva pa deluje tako, da ko operacijc zazna razliko napetosti med pinoma 2 in 3 vklopi mosfet T1 s katerim spušča napetost na uporu R7 toliko časa (sicer zelo hitro), dokler ni razlika napetosti med sponkama 2 in 3 izenačena.
Nato z ADC-jem odčitaš samodejno nastavljeno vrednost te kompenzacije in jo izpišeš na zaslon.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

klipsna ::

Aha. Ja jest mam vezje že narejeno tako, da imam težavo recimo pri temperaturnem senzorju, ker kaže malo prenizko temperaturo (v sobi 14 °C), potem ko sem pripeljaj napajanje na PC3 pa vse skupaj zvezal na shunt (uporabljam 10mOhm-ske tako, da merim tok samo od 0 pa tja do 5 A), mi na zaslonu izpise napetos, toka pa ne. Katere nogice na ATMegi8 morm pomerit pa na izvoru da dobim neko napetost oz. kje moram jaz to dobit, da vidim kje se mi zgubi use.

Pyr0Beast ::

Za pogon op-ampa potrebuješ napetost vsaj 4.5V.

Za kalibracijo temperature na kratko pritisni tipko JP1

Tok/Napetost se bi ti morala odražati na pinu 24.

brez obremenitve in z napetostjo na pc3 na sponki nebi smel dobiti nobene napetosti. Ko večaš obremenitev se veča tudi napetost na sponki.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

klipsna ::

Kaj pa pin 23, tam zgubim napetost in nevem kam mi gre. Možno je edino da imam BS250KL zanič. Gledal sem potem tudi, če sem prav prispajkal da nism narobe obrnil pa se mi zdi da je vse prav samo se mi še vseeno zgubi napetost od 23 pina ATMega8 pa do 6 pina TL081. Je možno kaj na shemi narobe...ali kaj drugega?

Pyr0Beast ::

Pin 23 je napetost, 24 je za tok.

Priključiš vir napetosti na PC3 + in PC5 -
Na pinu 23, če je vse lepo in prav lahko odčitaš 6x manjšo napetost.

Da izmeriš tok moraš nujno med pc3 in pc4 ustvariti napetostno razliko (shunt in nek porabnik). Ko bo razlika dovolj velika bo operacijc od sebe dal neko napetost na pin 6.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

klipsna ::

Aha, najlepša hvala za te zelo pomembne informacije. Upam da mi bos prisel se kdaj na pomoč. Če bo pa še kakšen zaplet pri realizaciji tega projekta te bom pa zagotovo vprašal.

Boeing ::

TALE Watt's UP meter te bo verjetno prišel precej ceneje in stal manj truda.

Just my 2 cents :)
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

uncounguest ::

Jaz sem se odločil da bom to stvar tudi sam naredil vendar bi rabil nekaj pomoči, zato vas prosim če mi lahko razložite naslednje stvari:

- Kaj pomenjo PC1, PC2 itd do zadnjega.
- Kje je napajanje vezja ?
- shunt je nujen ?
- Tranzistor BS250 P-kanal ... na sliki 5 piše nekaj v nemščini ampak ne razumem.


Prosim če mi kdo te stvari opiše in se vam že v naprej zahvaljujem za odgovor.:)

Pyr0Beast ::

Raje greš v bljižnega Hof*rja po 2 kitajska multimetra za 20EUR :)
Prihraniš si delo in denar,

PC/PB ... so pini mikrokontrolerja.
Napajanje je nekje pri vhodu v linearec. Čisto možno da se futra že z merilno napetostjo
Shunt ni nujen samo potem ne moreš meriti toka

Glede tranzistorja - obstajata 2 verziji.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

uncounguest ::

Merilnik imam izdelan in sprogramiran.
Ampak ko sem priključil na pc3 + in pc5 - (13V) se ekran osvetli ampak na njem nič ne pokaže...

Tudi tranzistor se greje.

Kaj bi moral premeriti oz. kako bi ugotovil napako?
Program je dober razen če bi bil atmega uničen vendar ne vem na kakšen način...
Se mogoče da program mehansko izbrisati?
Je kaj narobe če so upori 5% namesto 1% ?
In tudi če so zener diode 7,5 V namesto 7,2 V ?
Na MC7805CT je na izhodu 2,5V - 2,8V je to dovolj?

Prosim za pomoč in hvala že v naprej.

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

2.5V na izhodu 5V regulatorja je definitivno premalo, s kolikšno napetostjo ga napajaš ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

uncounguest ::

13V ampak tudi če dam več se ne spremeni

Vendar ne vem če na pc1 ni nič priklopljeno mora tudi biti na izhodu regulatorja 5V ?

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

potem je nekaj v stiku ali pa linerac ni pravi/vir je prešibak in se ti sesede.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

uncounguest ::

Torej če na izhodu regulatorja ni 5V je mogoče da zato atmega ne deluje in na ekranu ne prikaže ničesar...?

uncounguest ::

Hvala za dosedanje odgovore.

Zanima me pa še:
Je kaj narobe če so upori 5% namesto 1% ?
In tudi če so zener diode 7,5 V namesto 7,2 V ?

Če napajanje priklopim na pc3 (+) in pc5 (-) mora na regulatorju biti 5V ali moram tudi pc1 napajati?

Pyr0Beast ::

Da, če imaš upore za merjenje 5% namesto 1% bo meritev napačna. Pravzaprav so tam upori 0.1%, tako da bo meritev mimo.
Pravtako zenerce.
V kolikor pa so zenerce samo za omejevanje napetosti pa ne bo hudega, samo kakor vidim, raje 7.2V.

Med PC1 in PC2 mora biti vsaj 8V ali več. PC2 je masa. PC1 je +.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kakšna dioda je to? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
936559 (4719) boset
»

Črna škatla - iz 230V na 5V

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
113158 (2293) galex
»

napačni trafo?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
383942 (3283) korenje_ver2
»

spreminjanje vrtljajev enosmernega motorja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
346796 (6199) pr2501
»

Kako lahko naredim kontrolo toka?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
192409 (2128) pr2501

Več podobnih tem