» »

Brušenje procesorja

Brušenje procesorja

Tim Burton ::

Imam navitega Intela Q6600, pred kratkim sem si zato dokupil še aftermarket hlajenje na spletu pa sem našel še tale vodič:

http://metku.net/index.html?path=mods/l...

Se pravi da IHS malo pobrusiš ga naredil bolj flat, stik je boljši, temperatura še nižja. Zdaj pa ker tega še nisem počel me informativno zanima sledeče:

1) Ali se to splača nardit v praksi?
2) Koliko debela je ta ploščica IHS, da slučajno s kakim brušenjem ne prideš že spodaj do samega čipa?
3) Kolikšna je verjetnost da vse skup zavoziš in uničiš CPU?
4) Glede na to da je termalna pasta sama po sebi iz "zrnc" (gledano na mikro nivoju), koliko efektivno je da površino brusiš do zrcalnega sijaja?

Icematxyz ::

Saj je lepo v zaključku napisal. Zbrusil je že kar nekaj različnih procesorjev in rezultat njegovega početja je od 5-10 stopinj nižja temperatura.

V primeru tega procesorja je dosegel:

5 degrees celcius (60->55°C).


Sedaj pa če ti to kaj pomeni brusi. Meni se zdi neumnost.

jest10 ::

Če je IHS vidno kriv/neraven, potem se brušenje splača. Drugače se ne.
Se pa zelo splača malo pobrusiti razne BOX hladilnike, ker so vse prej kot ravni ali lepo spolirani.

mihec87 ::

Problem je da moraš paziti da je dno res ravno zbrušeno, ker lahko stvari še bol zaserješ kot so..

Pyr0Beast ::

1. Vcasih
2. Okoli 2 mm
3. Velika
4. Dokaj efektivno. Po poliranju obvezno zadevo se parkrat spucaj z razrecilom.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Icematxyz ::

Da še enkrat ponovim in se ne govri preveč nasplošno:

5 degrees celcius (60->55°C).

M-XXXX ::

1) Ali se to splača nardit v praksi?
2) Koliko debela je ta ploščica IHS, da slučajno s kakim brušenjem ne prideš že spodaj do samega čipa?
3) Kolikšna je verjetnost da vse skup zavoziš in uničiš CPU?
4) Glede na to da je termalna pasta sama po sebi iz "zrnc" (gledano na mikro nivoju), koliko efektivno je da površino brusiš do zrcalnega sijaja?


1. DA
2.Okoli 2mm ja
3. Če veš kaj delaš je ni, oziroma neznansko majhna
4. Ne, najboljše bo brusni papir 800-1000

Tim Burton ::

Hm... Ja jst sm včeraj videl da mam precej navzven izbočen IHS zato mi je to tut na misel prišlo. Če bi že to naredu sem nameraval it čist po navodilih, se pravi ene 5 potegov v obliki črke L, pa obrat za 90 degree, pa spet 5 potegov, pa obrat,... Potem pa po isti metodi še s finejšim brusnim papirjem. Procesorju nataknem uno plastiko, ga oblepim z medicinskim selotejpom in položim na cunco da ga ne bi frderbal.

Spajky ::

ad 4. - NE do mirror finish !!! bo pasta bežala dol !!! samo do "mat finiš" ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

dolenc ::

Enim procesorjem se nič ne pozna, nekaterim se pa ful, pa sej videš, če maš z navadnim kulerjem 60+ stopinj, potem neki ne štima.

Jst sem pridobil tudi po 15 stopinj na vodnem, če je bil procesor zelo neraven. Če nimaš več garancije, navali, zjebat nimaš kej :)

st0jko ::

itak da ma kaj za zjebat če nima garancije. zdej vsaj ima delujoč 4 jedrnik. če zjebe še tega nebo imel.

vsekakor pa se mi brušenje procesorja zdi bedarija. če se ti tolk gre glede temperatur raje investiraš v vodno.
keks?

Urc ::

S takim razmišljanjem se ne morem strinjat. Investirat v vodno zato, da bo imel temperature kot nekdo drug s stock coolerjem? Potem, če ti avto npr. ne gre več tolk kakor je šel, rajši kakor da poiščeš napako, raje investiraš npr. v turbino ali pa čipaš, v primeru da že maš turbino ? Obstaja še ena možnost, da lažejo senzorji, ker sploh niso narejeni za merjenje idle temperature in prikazovanje le-te v različnih programih.

Pyr0Beast ::

Termometer ki ni narejen za merjenje temperature, no, to je pa nekaj novega.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Urc ::

Je, ja. Kdo je govoril kaj od termometra tukaj? Je on fizično zmeril temperaturo procesorja? Ni. Aja senzorji -> programi = termometer. Program s katerim lahko vidimo približne napetosti na linijah (npr. Everest) = voltmeter...

Pyr0Beast ::

Naj z CoreTemp pogleda temperaturo procesorja in poroča.

Sonde oz. diode so v jedrih kar natančne, tako da se na njih lahko BP zaneseš.

Voltmeter je naprava za merjenje napetosti. Senzor za napetost in program ki ga odčitava pa to nekako ni.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

PNG ::

Jaz bi pa to naredil na mojem E8500 že zato, ker ful lepo zgleda končni izdelek + lepo bi zgledala kontaktna površina med CNPS9500 in E8500...še dobro da imam CAD/CAM laboratorij na voljo, v torek se grem zmenit za termin za kakšno bolj precizno strojno obdelavo ;> hvala za link in idejo!

st0jko ::

Urc

Jaz samo pravim da v primeru tega procesorja(sodeč po #2 postu) z brušenjem dosežemo ~5 stopinj manj. Če se po tvojem menju zaradi 5ih stopinj splača tvegat cel procesor potem prav.

Z vodnim in temperaturami enakimi nekomu z stock hladilnikom se pa tudi ne strinjam.

še enkrat.. iskanje in "odpravljanje napak" z brusnim papirjem, na tako delikatni stvari kot je procesor, je zame bedarija. Ampak to je samo moje mnenje. Zaradi mene lahko probaš tudi z macolo popravit :)
keks?

jest10 ::

Termometer ki ni narejen za merjenje temperature, no, to je pa nekaj novega.

Za merjenje že, samo ni pa nujno, da je namenjen za prikaz temperature-kot recimo merjenje temperature v jedru Phenomov.

Tim Burton ::

Kot sem že rekel imam Q6600 ki ima na 3,2Ghz in 1,325V približno 65-68 stopinj (Zalman 9900LED ali Noctua NH-C12P zelo malo odstopanje med njima). Temperature se mi zdi mogoče malo previsoka.

Ne razumem zakaj potem proizvajalci hladilnikov vedno tako brusijo dno do zrcala, če to stanje prej poslabša kot izboljša.

bluefish ::

saj če je pravilno brušen, potem ni problema. Zna pa se kaj hitro zaplesti pri "domačem" brušenju, ko lahko eno stran zbrusiš neenakomerno, slabo,...

Icematxyz ::

Že to zna bit problem da misliš da je vsak kos stekla avtomatsko raven...

Potem pa tisti kos šmirgl papirja položiš gor in brusiš. Pa ko se vse skupaj premika sem pa tja in da bi delo pospešil še ga vzameš malo v roko in za začetek malo močneje vse porpek drgneš? Da se zasveti potem pa še malo po šmirgl papirju na steklu in VOILA. Je ravno a ne da?

No potem pa še seveda s pasto gor pa polirat do sijaja da je lep. Pol pa je res super in bo šlo bolj navit?

Dvomim.

Blinder ::

Na tomosih se brusi cilindre, da grejo hitreje. Tako da mislim, da bo tudi procesor delal hitrje, če se ga pobrusi.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

bluefish ::

upam na sarkazem.

Icematxyz ::

Na tomosih se brusi cilindre, da grejo hitreje. Tako da mislim, da bo tudi procesor delal hitrje, če se ga pobrusi.


Pa če mu daš gor športne amortizerje bo procesor tudi hitrejši. ;)

Drugače pa nedvomno se da izboljšati spoj med hladilnikom in procesorjem da bolje prevaja toploto. Ali z brušenjem ali z specialnimi pastami.

AMPAK treba se je vprašati o smiselnosti tega početja. Moj E4300 gre do kod gre dalje pa ne bo šel pa če ga hladim na -100.

atasmrk ::

Pa tudi malo natančnosti nebi škodilo. V povezavi v prvem postu je opisan proces brušenja kovine, ki procesor prekriva. Tako da je edini problem, ki ga vidim, debelina tega pokrovčka. Nekaj let nazaj (8 ali nekaj takega) se spomnim, da so nekateri priporočali odstranjenje te ploščice s procesorja. Za zgled so vzeli takratni Athlon XP procesor, ki te ploščice ni imel in si imel možnost videti silicijevo ploščico. Pa še tisto so šli določeni patroni brusiti, ker je bilo nekaj stvari na njej vgraviranih.

Pyr0Beast ::

Pa še tisto so šli določeni patroni brusiti, ker je bilo nekaj stvari na njej vgraviranih.
Uff Celly 1.1GHz z golden orbom, brušeno jedro do silicija. mmmm :D

Delal ... na 23°C :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ThermalRight 120 Ultra (extreme)

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
401802 (1425) RC14
»

Ravnanje IHSja na C2D procesorjih

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
111876 (1435) bajker
»

Brušenje procesorjev, hladilnikov, nb čipov

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
191733 (1371) dolenc
»

Brušenje AMD procesorja

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
152028 (1493) ragnarock
»

TOPLO!!! VROČE!!! MSI-K7T TURBO!!

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
491667 (1202) Boško

Več podobnih tem