» »

Kaj je crknilo, plata ali procesor?

Kaj je crknilo, plata ali procesor?

Racunalnik ::

nekako sem prisel do tega da je crknila ali plata ali procesor, ko sem se vseskupaj prizgal je ventilator delal in disk mlel, procesor je rata mlacen ali topel, ali se da kako zvedet ali jecrknilo eno ali drugo na kaksen drugacen nacin kot pa da dobim nadomestek za procesor in plato?

profii ::

Procesor malokrat crkne sam od sebe. Ponavadi je bolj plata za to kriva.

MTB ::

Prej poglej napajalnik.

Racunalnik ::

Sej se je vent zavrtel in disk delal.

MTB ::

Lahko je šla samo ena linija.

amda ::

Lahko bi mal več ali bolje opoisal. Sicer je pa tako,če ga sedaj prižgeš kaže kakšne znake življenja ali pa je popolnoma mrtev. Če ventilator in disk delujeta potem je lahko tole rešitev odstrani grafično in rame ter jih ponovno vstavi ,90% bo delovalo!!!

ČE je pa popolnoma mrtev pa na sevis, pa jih prosi naj ti povedo kaj je crknilo to ponavadi ne zaračunavajo.

Ja kaj pa si stem misil da dobiš "nadomestek". Nadomestka ni, naprimer če imaš procesor 3500mh boš takšnega dobil če pa ga nimajo pa sigurno boljšega, pa upamda je še v garanciji, če pa ni je pa vrjetno čas za nadgradnjo ali pa nov komp... tako easy. lp.

Pesimist ::

po vsej verjetnosti je napajalnik sel. Ce bi sel procesor ali plata bi verjetno piskalio. Mala sansa da je sel procesor. Plata ma ponavadi diagnosticne lucke tudi. Malo poglej v knjigo.

Racunalnik ::

PC je crknil kr naenkrat, grafo in rame sem zamenjal, disk se slisi da melje na zacetku, ampak ne melje pa potem naprej ko winse nalaga,piska res da ne nic, luck pa nisem videl na plati, popravljam zadeve sam, nadomestek sem pa mislil da pac dobim drug procesor in da vidim ali bo delalo ali ne, je lazje to dobit/zamenjat kot plato.
Linija bi pa lahko tudi crknila, samo pri napajalcih sem navajen da komplet crkne.

Pc je pa..
P4 intel procesor 3.0Ghz/1M/800
Maticna Asrock P4i65G

Zgodovina sprememb…

slowie ::

Jaz bi dal najprej ven procesor, ali pa ga vsaj izklopil, in zagnal sistem brez le-tega, da bi videl, ali je reakcija sitema enaka...
Slowie
"... So let's give our children a chance, okay?" [Douglas Adams]

Engineer_SLO ::

plata
ASUS ROG Maximus X Hero, I9 9900K, NZXT Kraken X62
32GB DDR4 3200 CL16, 512MB + 1024GB GB NVME SSD+ 2x2TB 7200rpm
EVGA GeForce RTX 3090 FTW3 ULTRA, ALIENWARE 38 - AW3821DW

TechStreme ::

Moje mnenje je da je plata... Oz vzrok je Prescott jedro procesorja, ki je specjalist za kurjenje plat.
Ph2 940BE 3.6GHz; MSI K9A2 Platinum; 2×2Gb DDR800 4-4-4-12 CR1; 2×4850 CF

Samson ::

Jp, se strinjam. Prescot rado kuri plate. Sploh pa asrock. Najvec sem jih videl umorjenih. Mislim da sem imel celo 2 ali tri preimere da je se procesor sel rakom zvizgat. Tolk so se revezi pregrevali, da je na heatsinku bilo lepo rjavkaste barve od vrocine. Povecini je slo za celeron 2.66 in 2.8.
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

solatko ::

Če odnese procesor, je popolna tišina, nič se ne zažene. Osebno bi najprej zamenjal napajalnik, preveril rame in kondenzatorje na plati in grafični. Prescoti ne kurijo plat, če je hladilno telo normalno čiščeno (razdiral sem take, ki so bili totalno v prahu, se reber hladilnika sploh ni vidlo). Osebno gonim dva prescota in enega northwood-a že kar nekaj let, pa ni nobenga problema na GB in Abit platah (redno čiščenje sistema na cca 6 mesecev). Nekateri AMD-ji so se grel še za kakšno stopinjo bolj. Možno, da ti je sesulo bios, vzemi ven baterijo (prej izklopi priključke napajalnika s plate), počakaj 10-15 minut, vmes večkrat prižgi računalnik (da se spraznijo vsi kondenzatorji), potem pa vstavi baterijo, priklopi napajalnik, vstavi en RAM in grafično, pa poizkusi, če bo kakšen odziv - poročaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

Samson ::

Se ne strinjam s tem da ce je procesor fuc ne zazene ventilatorje. Je bilo ze kar nekaj zadev skurjenih od strele in so venti se vedno brneli. Procesor seveda ni delal.
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

solatko ::

Samo od strele, drugače pa če je procesor fuč, po navadi 90% ne zažene nič. Strela si pač naredi svoje nove spoje, zato plata dela, pri normalno crknjenem procesorju, pa ne.

TechStreme ::

Če odnese procesor, je popolna tišina, nič se ne zažene. Osebno bi najprej zamenjal napajalnik, preveril rame in kondenzatorje na plati in grafični. Prescoti ne kurijo plat, če je hladilno telo normalno čiščeno (razdiral sem take, ki so bili totalno v prahu, se reber hladilnika sploh ni vidlo). Osebno gonim dva prescota in enega northwood-a že kar nekaj let, pa ni nobenga problema na GB in Abit platah (redno čiščenje sistema na cca 6 mesecev). Nekateri AMD-ji so se grel še za kakšno stopinjo bolj. Možno, da ti je sesulo bios, vzemi ven baterijo (prej izklopi priključke napajalnika s plate), počakaj 10-15 minut, vmes večkrat prižgi računalnik (da se spraznijo vsi kondenzatorji), potem pa vstavi baterijo, priklopi napajalnik, vstavi en RAM in grafično, pa poizkusi, če bo kakšen odziv - poročaj.


TDP ni edini vzrok za kurjenje osnovnih plošč.
Kar se pa same primerjave plat tiče pa nemoreš ravno primerjat Abit in Gigabyte z prvimi ploščami od Asrocka. Res da sedaj sta že GB in Asrock nekje v enakem rangu. Abita pa ni več.
Ph2 940BE 3.6GHz; MSI K9A2 Platinum; 2×2Gb DDR800 4-4-4-12 CR1; 2×4850 CF

Racunalnik ::

Tako je, sedaj sem potegnil ven bios chip in dal jumper na brisanje cmosa(to je ponavadi najbolje narediti, dobro je tudi ram vzet ven ker zadrzuje informacijo) no in tokrat se je PC prizgal, hotel startati XPje in 5 sekund po tem ko se je videl XP logo se je ugasnil, potem startam se enkrat, probam v safe mode ,spet zacne mleti kot da gre naprej in spet ugasne.

Zdej vrjetno je res plata, lahko bi probal dat novejsi bios samo nevem ce se mi splaca nalagat nov bios ker pomoje je poskodba bolj na hardwareu.

Zgodovina sprememb…

Racunalnik ::

Slucajno sem saral okol konektorja in vsakic ko sem se ga dotaknil je pc crknil, potem se, ga odklopil in najdel zazgano linijo, zgleda da ko pc vec toka potegne da crkne zaradi slabega stika.

Kaj mi je v tem primeru za narediti in zakaj se kuri linija?
Ali ima kaj veze ko ze v orginalu ni priklopljen na plato uni atx12 4 pinski konektor, a ni tist dodatno napajanje?


 Slika

Slika

Zgodovina sprememb…

st0jko ::

Če imaš na plati možnost priklopit tisti atx12 4 pinski konektor, potem bi bilo dobro da bi bil priklopljen. Sicer pa odkril si problem. 20-30€ za nov napajalnik pa si na konju.
keks?

KandazaR ::

edit so me že prehitel :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KandazaR ()

Racunalnik ::

PC je bil sestavljen pri PC PLUS firmi in tam niso priklopili tistega atx12 4 pinksega prikljucka, pa niso vrjento tolk smotani spet saj imajo velke zahteve ce gres delat tja na servis.

Mene zanima zakaj se je ta linija kurila kot je nekdo omenil da teli procesorji kurijo plate, super ce je potrebno samo napajalnik menjat, samo zakaj je konektor crn, je to zaradi slabega stika ala smelcanja ali gre tam cez prevec toka, vrjetno bom samo konektro popedenal ,stisnil, pobrusil pa bo.

Zgodovina sprememb…

solatko ::

Slab stik na konektorju, morda malo razširjena cevka in potem šmelca.

Pyr0Beast ::

Ali ima kaj veze ko ze v orginalu ni priklopljen na plato uni atx12 4 pinski konektor, a ni tist dodatno napajanje?
Ima veliko veze ! 3x manj toka bi se potem pretakalo po tisi žici.

malce ščisti kontakt z brus papirjem, ga daj večkrat ven in not, ter stisni tisti kontakt in priključi tisti p4 konektor.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Racunalnik ::

Kontakte sem zbrusil kolkr se je to dalo narest, stisnil in nasprical z kontakt spreyem in zadeva deluje kot mora.

rzidar1 ::

lepo, da ti je uspelo zadevo rešit.
meni se je zgodil isti primer, samo sem morala potem menjat plato in napajalnik, ker sta se celo konektorja začela topit.
Lp
Rosvita Zidar - RoZi

solatko ::

Pri vseh električnih in elektronskih stikih je bistveno, da so zadeve trdno skupaj, drugače isre preskakujejo in kontakta na kontakt in, ker gre za precej visoke temperature, se kontakti osmodijo, če pa to traja dolgo, se znajo ležišča stopit in v skrajnih primerih pride tudi do požara. Pri tem je važno s kakšno amperažo je tok, voltaža sploh ni važna (pride do vžiga tudi pri 1V napetosti).

Pyr0Beast ::

Pri tem sploh ni važna voltaža ne amperaža ki se pretaka. Pomembne so samo izgube na konektorjih katere pa se seveda večajo z večjim tokom.
Dober konektor prenese marsikaj.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik je kar naenkrat crknil

Oddelek: Pomoč in nasveti
345714 (4731) solatko
»

Računalnik "umre" po 20 sekundah

Oddelek: Strojna oprema
332608 (1834) Rias Gremory
»

Sestavil PC - monitor neodziven, matične ne piska

Oddelek: Strojna oprema
354865 (2993) Riff
»

PC se ne zažene

Oddelek: Pomoč in nasveti
131354 (1206) reef00

Več podobnih tem