» »

Pol manjša napetost od predpisane

Pol manjša napetost od predpisane

Alijen ::

Torej na laptopu mi piše 20V 4,5A. Zanima me kaj se lahko zgodi če priklopim na 12v in 2,0A? Lahko kaj skurim ali so lahko kaki drugi problemi?

telexdell ::

Po vsej verjetnosti se bo zgodilo nič. Je pa 12V vir napetosti 4x slabši od 20V.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

tempoFlow ::

Nič se ne bo zgodilo. Prenosnik se po vsej verjetnosti tudi ne bo vklopil.
Paziti moraš edino na polariteto, saj lahko, če jo obrneš, skuriš polnilec na prenosniku (preverjeno :-)

Alijen ::

Torej prenosnik se je vklopil ravnokar pišem iz njega sem pa moral vse dat na minimum. Polariteta je prava sem pogleda na polnilcu in na laptopu kakšna je.

Duhec ::

Po mojem pa ti dela lepo na baterije naprej in ne na ta napajalnik. Torej je tako kot, da nimaš nič priklopljeno, saj elektronika v notebooku sama zazna napetost, ki je višja in pravilna, da sploh lahko prvič polni baterije in drugič futra celoten komp.
Stestiraj brez baterije pa bo takoj jasno.

Alijen ::

Duhec kako lahko dela na bateriji cirka pol ure ko je pa bterija 5% še samo polna? :D

Azrael ::

Če dela, je to lahko dober način, da sčasoma skuriš polnilec v prenosniku. Če imaš nestabiliziran usmernik pa še toliko bolj verjetno.

Za isti učinek mora pri nižji napetosti polnilec iz usmernika potegniti ustrezno večji tok (P=UxI). Izgube (gretje) pa raste s kvadratom toka...
Nekoč je bil Slo-tech.

Alijen ::

Azrael tako je deloval cirka 3 ure maximum. Čeprav original polnilec se bistveno bolj greje :)

Azrael ::

Ne gre za zunanji polnlec, gre za napajalni sklop v samem prenosniku, ki zagotavlja tako polnjenje akumulatorja, kot delovanje računalnika. V tem delu se lahko zaradi povečane tokovne obremenitve sčasoma kaj prekuha in je prenosnik adijo.

Zato ni dobro prakticirati, ne s previsoko in ne s prenizko napetostjo napajanja takih naprav.
Nekoč je bil Slo-tech.

Alijen ::

Aham. Saj zato sem pa raje vprašal kot da bi kakšno bedarijo naredil :) Ceneje me pride nov polnilec kot nov prenosnik :D

telexdell ::

Če dela, je to lahko dober način, da sčasoma skuriš polnilec v prenosniku. Če imaš nestabiliziran usmernik pa še toliko bolj verjetno.

Za isti učinek mora pri nižji napetosti polnilec iz usmernika potegniti ustrezno večji tok (P=UxI). Izgube (gretje) pa raste s kvadratom toka...

Drugi vir ima nazivni tok 2A prvi pa preko 4A. Zgornja trditev popolnoma drži, če je vir dovolj močan. Pri omejeni moči vira pa se bo napetost sesedla prej preden bo tok presegel nazivnega za več kot 100%. Za znižano napetost so na primer "občutljivi" elektromotorji, elektronika v računalniku pa ne bi delovala ali bi delovala nepredvidljivo nikakor pa se ne bi uničila (tega ne morem trditi za vir napetosti!)
Je pa zanimiva druga stvar. Računalnik potrebije za svoj delovanje 5V in tam nekje 9-12 V. Kot trdi Alijen mu laptop dela. Torej je možno, da se je izključil del za polnjenje baterije sam napajalnik pa napaja direktno laptop. Zanimiva ugotovitev vredna testiranja.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Alijen ::

Zanimivo je to da mi je kljub delovanju napolnilo baterijo iz 7% na 14%. Ob tem da sem mel nastavitve take;
svetlost zaslona na 40%, procesor naj ne bi pesegel 70%, grafična kartica na varčevalni način in še par drugih stvari.
Prenosnik je Fujitsu Siemens Amilo Pi 3540. Drugi vir napetosti pa je bil napajalni kabel za zunanji disk WD 1Tb.

Pyr0Beast ::

'Polnilec' na laptopu, ki se pokvari je stvar ene diode ali pa fet-a.
Da se popraviti BP.

Ne gre za zunanji polnlec, gre za napajalni sklop v samem prenosniku, ki zagotavlja tako polnjenje akumulatorja, kot delovanje računalnika. V tem delu se lahko zaradi povečane tokovne obremenitve sčasoma kaj prekuha in je prenosnik adijo.
Niti ne. Zna pa štrom teči v obratni smeri in iz baterije, brez, da bi to vedel. Zadeva je posebej težavna, saj ima vsak fetek reverzno diodo, skozi katero pri priključeni bateriji tok z veseljem teče nazaj, a ker zadeva zazna, da je napajanje prisotno, enega tranzistorja, kateri omogoči praznenje baterije enostavno ne vklopi, rezultat pa je lahko, da se zadeva skuri.

Duhec kako lahko dela na bateriji cirka pol ure ko je pa bterija 5% še samo polna? :D
Moj prenosnik dela na 0% še 45 min. Go figure ...

Štos je v tem, da je 0% oz 5% nastavljeno tako, da ti vrže signal za izklop, prenosnik pa BP dela še naprej.

Vrži dol RMClock, poglej napetost baterije ter izklopi nasavitev, When I Press Power Button - Power off, daj na none, oz. Ask what to do.
Podobno daj pri knofu za stand-by.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Pyr0Beast ::

Ah, še druga težava pri napajanju iz avfa so napetostne špice, katere se zaradi diode v kompu lepo akumulirajo, vse do zelo škodljivih napetosti.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Duhec ::

Si sploh preizkusil priklop s tem tvojim napajalnikom brez baterije ?

Alijen ::

Tega pa nisem. Sedaj tudi nimam namena.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Baterija prenosnika se ne polni

Oddelek: Pomoč in nasveti
148481 (6990) Steinkauz
»

izdelava napajalnika

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
153641 (3425) Brane2
»

Comp. napajalnik za ojacevalec???

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
265035 (4632) jRk0
»

220v polnilec za mp3 player z lipo baterijo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
82112 (1993) Azrael
»

led diode na charger

Oddelek: Strojna oprema
121488 (1301) blue96

Več podobnih tem