» »

Freelance

Freelance

tempoFlow ::

Pred časom sem začel razmišljati o dodatnem zaslužku. Ker sem redno zaposlen kot programer sem razmišljal v smeri freelance programiranja, web developmenta in dizajna.
Zanima me, ali kdo med vami dela kot freelance in kakšne so vaše izkušnje. Ali podjetja plačujejo, kako priti do projektov, preko katere freelance strani, ipd.

BluPhenix ::

freelance programiranja, web developmenta in dizajna.


Wow multipraktik. PRiporočam, da se usmeriš v eno področje saj boš kot resni Freelancer tamo imel več možnosti, da te izberejo. ZA resne projekte multipraktiki najverjetneje niso ravno zaželjeni.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

jype ::

BluPhenix> ZA resne projekte multipraktiki najverjetneje niso ravno zaželjeni.

Pa ravno taki so najbolj kul, če res znajo - ker drugim ne delajo napoto, ampak znajo delat "v sinergiji".

tempoFlow ::

A izkušenj s freelance-om pa nima nihče?

LapD ::

Če misliš sodelovati tudi s tujino pridejo v poštev strani rentacoder.com, getafreelancer.com in še nekaj strani, ki se jih zdej napamet ne spomnem. Fino je poslovat via paypal ali kakšnega podobnega servisa. V sloveniji boš preko namenskih strani težko našel kaj pametnega. Recimo da pride v poštev geeko.si. Sicer pa če imaš možnost kje dobiti napotnice, je to idealna rešitev za plačilo (kot tudi za iskanje projektov, saj nekatera podjetja objavijo oglase tudi na servisih). Če te možnosti nimaš je pomojem edina rešitev avtorska pogodba, eventuelno lahko odpreš tudi popoldanski SP, ki ima minimalne stroške. Lahko se lotiš random izbire podjetij za katere misliš, da svoje projekte ali pa del njih outsourcajo in jih pač kontaktiraš ter ponudiš sodelovanje. Fino je imet za pokazat kakšne reference. Tukaj velja razmišljati o osebni predstavitveni spletni strani s pripadajočim portefljem.

Če obvladaš programiranje in dizajn je to ultimativna kombinacija ampak nekako se mi zdi, da ker si zaposlen kot programer, da se raje osredotočiš na programiranje.
web&motion designer

tempoFlow ::

LapD > Najlepša hvala za nasvete. Vsekakor si moram čimprej postaviti spletno stran z portfeljem

BluPhenix ::

Če obvladaš programiranje in dizajn je to ultimativna kombinacija


Hja taka kombinacija spada v bistvu bolj v kategorijo visoke fantazije in mistike.

Preko napotnic ... te so namenjene študentom in študentskemu delu. Vsekakor se ti v sloveniji najbolj splača "popoldanski" s.p. . Aja če delaš s tujino in dobivaš denar preko paypal-a, se potem na davčni pozanimaj kako odvedeš davek od teh plačil, da ne boš imel kdaj kakšnih problemov z dacarji.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

popster ::

Pred časom sem začel razmišljati o dodatnem zaslužku. Ker sem redno zaposlen kot programer

eni pa pridno nabirajo soldke:)

MenAtWork ::

Poglej si še elance.com, stran se mi zdi mnogo bolj resna kot vse ostale freelance zadeve skupaj.

BaNdWiDtH ::

Mogoče nebi bilo slabo, da bi imeli slovenski portal, ki bi ponujal podobne storitve kot so na zgornje omenjenih straneh. Veliko študentov bi si lahko nabiralo izkušnje ipd...

Kako se vam zdi ta ideja, da bi torej imeli pri nas nekaj v stilu rentacoder. Mislite, da je pri nas ta trg premali?

popster ::

sej je slo-tech ta portal

JayKay ::

na žalost mi je moj predavatelj rekel naslednje: "Ne moreš bit odličen grafični oblikovalec in hkrati odličen spletni oblikovalec/developer. Lahko si edino soliden. Gre za dve totalno različni sposobnosti, način mišljenja in pristop."
Seveda sem mu rekel, da se nič ne da :D , da bom pač soliden, če sem že na tem programu....
Je pa me rabo, ko si je svojo stran prenavljal, ker pač ne zna kodirat... ;)

keworkian ::

Za kodiranje rabis samo 1l Whiskyja pa malo logike, pol si pa zmagal.
Obscenities in B-Flat

BigWhale ::

Kaj pa ce ti kdo ponudi boljso in bolje placano sluzbo? :)

Tr0n ::

Specializacija fantje, specializacija. Jack-of-all-trades = no good.

tempoFlow ::

Specializacija jeah! Morda postaneš najboljši v eni stvari, a kaj ko je takoooo dolgočaaaaaasno.
Niti pod razno si ne predstavljam, da bi eno in isto stvar delal 5, 10, 15, 20 ali celo več let.
Zato pa si želim novih izkušenj. Ne gre zgolj za finančno stran, ker sem tukaj bolj ali manj preskrbljen, saj imam redno plačo.
Ne da pa se mi ne vem koliko časa izgubljati na iskanju dela, vsaj do sedaj sem imel vedno srečo in je delo (po takšnem in drugačnem naključju) našlo mene. Se pa bojim, da se tudi na tem področju že kaže recesija.
Prav zato iščem način, kako hitro in učinkovito najti delo, ga opraviti (kvalitetno) in zanj prejeti plačilo. Predvsem tukaj me zanimajo izkušnje. Študentsko delo odpade, saj sem prestar in tudi nobenega študenta ne poznam za napotnice, pa tudi ne sklada se z mojo filozofijo - predvsem želim delati na pošten način.

Edit: typoo

Zgodovina sprememb…

Tr0n ::

Redna placa in projekti, na katerih delas, ti niso dovolj? :)

tempoFlow ::

Zdaj se moram pa še zagovarjat. Gre enostavno za to, da moram v službi pač počet stvari, ki jih moram. Tu ni debate.
Je pa treba narediti še kaj za dušo (če to koristi denarnici, še toliko bolje). Zadnje čase pa delam samo še na enem projektu in še to samo kakšne par urc na teden in ne, to mi ni dovolj.
Recimo temu, da bi rad ostal in, ker se pri mojih letih že malce poleniš, postane ti udobno in kar nanekrat ugotoviš, da so stvari švignile mimo s svetlobno hitrostjo. Saj bi lahko delal projekte zase in za lastno zabavo, a to sem prerastel v srednji šoli :).

keworkian ::

Ne mores vsega za denar :D. Ceprov te razumem, tudi tak je moj cilj. Edina ovira, ki obstaja je trenutno, da ne morem biti na treh koncih hkrati.
Obscenities in B-Flat

Tr0n ::

Mnja, potem imam jaz sreco, da se dela na razlicnih projektih hkrati in je vedno kaj zanimivega. Verjetno odvisno od podjetja do podjetja.

LeQuack ::

Specializacija je že kul, vendar se je treba zavedati, da so tehnični poklici v Sloveniji zelo razvrednoteni, status inženirja pa je izenačen s statusom delavca. So seveda redkle izjeme, vendar dejstvo ostaja. Zakaj pa je do take situacije prišlo, pa bo moral raziskati kdo drug.
Quack !

urosz ::

kaj je t.i. "freelance"?
razumem full-time in part-time, nevem pa kaj je freelance :D

Gandalfar ::

projektno delo po slovensko :)

LeQuack ::

Nekdo je objavi lto na enem drugem forum, pa bom še tukaj prilepil, podatki nis oveč najnovejši, ampak za primerjavo bo v redu:

 Plače

Plače

Quack !

BigWhale ::

Zdaj se moram pa še zagovarjat. Gre enostavno za to, da moram v službi pač počet stvari, ki jih moram. Tu ni debate.
Je pa treba narediti še kaj za dušo (če to koristi denarnici, še toliko bolje). Zadnje čase pa delam samo še na enem projektu in še to samo kakšne par urc na teden in ne, to mi ni dovolj.
Recimo temu, da bi rad ostal in, ker se pri mojih letih že malce poleniš, postane ti udobno in kar nanekrat ugotoviš, da so stvari švignile mimo s svetlobno hitrostjo. Saj bi lahko delal projekte zase in za lastno zabavo, a to sem prerastel v srednji šoli :).


Pet projects so projekti, ki jih delas zastonj. Ne pa nekaj za kar te nekdo placuje in priganja. Pet project je to, da kodiras nekaj tri dni, potem tri mesece pustis in potem spet tri dni kodiras. Noces imeti pet projecta, ki se ti bo priskutil, ker ti bo narocnik dihal za vrat. Polenil in postaral si se pa tocno takrat, ko si 'prerastel projekte za lastno zabavo' torej v srednji soli. :>

tempoFlow ::

[b]BigWhale[/b] hja, moče imaš celo prav. Imam kar nekaj ljubiteljskih projektov, a jih nisem nikoli zaključil. Vedno se mi je zdelo, da nekaj manjka, da nečesa nisem naredil tako, kot bi bilo potrebno - in sem začel od začetka. Morda pa sem bil že takrat len :-).
Enostavno potrebujem malo vzpodbude in naročnik je ravno takšna vzpodbuda, ki ti da zagon. Zato pa želim delati samostojne projekte in se ne lotim tega profesionalno, saj bi se mi v tem primeru, ko bi bil odvisen le od takih stvari (in plačil naročnikov), vse skupaj res pošteno zagnusilo.
Torej, da strnem skupaj: rad imam varnost, kar mi daje moja služba. Želim si dodatnih izzivov, ki mi jih taka služba ne more dati. Toliko bolje, če sem za to tudi plačan.

Tr0n ::

Pa lahko po pogodbi, ki jo imas s trenutno firmo, delas se za koga drugega?

tempoFlow ::

Delodajalec po pogodbi nima nič proti :). Sicer pa tako ali tako delam v prostem času.
Konkurenčna klavzula pa se nanaša tako ali tako na področje dela in ne na samo programiranje - delodajalcu pa tukaj niti pod razno ne mislim skakati v zelje, saj se s tem tako ali tako ukvarjam vsaj osem ur na dan.

Gost ::

Nekdo je zgoraj napisal, da je možno odpreti popoldanski s.p. z minimalnimi stroški. To ni res. Biti moraš zaposlen nekje drugje, da imaš lahko ta t.i. popoldanski s.p. Drugače pa si plačuješ prispevke sam (polni s.p.).

BluPhenix ::

Napisal je, da je možno odpreti popoldnaski s.p. zato ker je avtor teme povedal, da je redno zaposlen.

Drugače pa ni več "popoldanskega s.p." ampak je vedno klasičen s.p. potem je samo odvisno kdo ti plačuje prispevke, al redni delodajalec, al s.p.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delo preko oDeska (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
518924 (7350) neznanko
»

Freelance programiranje - prihodki (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7124671 (20220) krofeta
»

Zaposlitev freelancerja

Oddelek: Loža
111809 (1476) IceIceBaby
»

odprtje s.p-ja

Oddelek: Loža
476325 (5592) Okapi
»

Freelance spletno programiranje (npr. elance.com)

Oddelek: Programiranje
224235 (3055) brez-imenko

Več podobnih tem