» »

Prenos glasbe še vedno večinoma nelegalen

Prenos glasbe še vedno večinoma nelegalen

The inquirer - Preteklo leto ni bilo kaj bistveno drugačno od prejšnjih, kar se tiče glasbe in avtorskih pravic na spletu, ugotavlja The Inquirer, ki se sklicuje na rezultate raziskave IFPI (Mednarodna zveza fonografske industrije). Ta trenutno zastopa 1400 založb v 72 državah, tako da lahko spremlja tudi njihovo poslovanje. V svojem poročilu (povzetek, statistike) 2009 so si tako ogledali svetovne trende za preteklo leto in ugotovili nekaj zanimivih reči.

V letu 2008 je prodaja digitalne glasbe zrasla za približno četrtino in dosegla vrednost 3,7 milijarde dolarjev (od tega polovico v ZDA), tako da sedaj petino vse glasbe prodajo prek spleta. Gonilo spletne distribucije so še vedno nakupi posameznih singlov, katerih število se je povečalo za 24 odstotkov na 1,4 milijarde; lepo raste tudi prodaja albumov, ki se je povzpela za 37 odstotkov.

Sliši se odlično, a še vedno je to kaplja v morje v primerjavi z nelegalnim trgom. IFPI na podlagi triletnega povprečja različnih študij v državah ocenjuje, da je od 40 milijard prenesenih skladb še vedno 95 odstotkov nelegalnih. Jupiter Research pravi, da 16 odstotkov vseh evropskih uporabnikov interneta pogosto krši avtorske pravice z izmenjavo glasbe. Glavni razlog je kakopak zastonjskost, ugotavlja EMR, hkrati pa dodaja, da bi 72 odstotkov uporabnikov prenehalo s svojim početjem, če bi jim ponudniki interneta tako ukazali. Ipoque še pravi, da 80 odstotkov vsega internetnega prometa odpade na servise P2P, kjer se v največji meri izmenjujejo nelegalne datoteke (in mnogo povsem legalnih, da se razumemo).

27 komentarjev

MacQ ::

Zanimivo, 37% letna rast jim še vedno ni dovolj. Še vedno se pritožujejo, kako imajo izgube zaradi piratstva. Jaz pri rasti ne vidim nobene izgube. A jo kdo vidi?

AmokRun ::

Jaz sem lansko leto kupil 5 albumov. Seveda sem vse najprej downloadov.

PaX_MaN ::

A kdo najde originalne raziskave navedenih firm v statistikah?
To je, Jupiter Research, Equancy & Co ter Tera Consultants.
V vseh treh pedeefih viri namreč niso navedeni niti jih ni na IFPIjevi strani.

c3p0 ::

Ponudniki ne bodo mogli blokirati vedno bolj kodirane P2P izmenjave datotek, tudi če bi hoteli ali bi jim to naložila država.

Potrebno bo spremeniti poslovni model in cene, česar se pa ti dinozavri otepajo s polno paro.

A prodaja lepo raste, torej all well?

Andrej_ID ::

za en komad bi dal 20-30 centov.

stenc55 ::

Sem pisal na iStore, amazon pa še ene par online trgovin naj se ne jajcajo okoli ilegalnega downloadanja, ker me silijo v to. Reply je pa bil sicer vljuden, ampak po domače povedano da ne mislijo nič spreminjat politike do banana republik. Torej, veselo piratizirajte še naprej.

Bistri007 ::

OK, pustimo Amerikance. Kje lahko online kupim DRM-free glasbo SLO & ex-YU izvajalcev? Po možnosti v lossless formatu...
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

DaMastermind ::

Končno jim je uspelo, :D. Današnji naslov "95 odstotkov glasbe je nelegalne" .

Zdej mam v sobi tišino, ker nimam seznama glasbe, ki je še ostala legalna, ROFL.

DOOM_er ::

kupil sem 2 albuma, starejša letnika ker so novejši albumi večinoma preveč skret da bi bli vredni nakupa.
Robots will steal your job. But that's OK

CaqKa ::

IFPI na podlagi triletnega povprečja različnih študij v državah ocenjuje, da je od 40 milijard prenesenih skladb še vedno 95 odstotkov nelegalnih.

a če bo vsa ta glasba prenešena legalno, bomo potem imeli 19x cenejše cene?

mtosev ::

Končno jim je uspelo, :D. Današnji naslov "95 odstotkov glasbe je nelegalne" .

Zdej mam v sobi tišino, ker nimam seznama glasbe, ki je še ostala legalna, ROFL.

haha. jaz tak ne poslusam kaj dosti. se cudim tistim kateri majo po 1000 in vec MP3jev.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

MacQ ::

Jaz sem lani kupil 12 CDjev, pa še to samo zato, ker sem jih našel poceni. To je nekje do 12 EUR. Pa še to je dokaj drago. Aja, pa toliko ne bi kupil, če funt ne bi bil tako slab, kot je.

techfreak :) ::

Jaz sem lani kar nekaj glasbe kupil legalno, veliko več kot prejšnje leto. Ampak še vseeno zelo malo proti odstotku ostale glasbe, ki jo imam.

Rauby ::

Kupil sem nekaj glasbe iz Itunes Music Store-a z Gift certifikatom. To je pa kapljica v morje v primerjavi z nelegalno glasbo, ki jo imam.

Vlady ::

OK, pustimo Amerikance. Kje lahko online kupim DRM-free glasbo SLO & ex-YU izvajalcev? Po možnosti v lossless formatu...

Ne samo to... pri nas niti ne moreš nikjer kupiti CD-jev, ki so bolj redki...
Jaz ne vidim problema v tem, da če v svoji državi ne moreš nečesa kupiti normalno po normalni ceni, da nebi pač malo spiratiziral.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

MrStein ::

Precej glasbe se da zastonj in legalno dobit. Samo zadeve niso poznane.

Lažje je vtipkati "Metallica" v search okno eMule, kot pa pol dneva iskati vsepovprek interneta...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mtosev ::

Precej glasbe se da zastonj in legalno dobit. Samo zadeve niso poznane.

Lažje je vtipkati "Metallica" v search okno eMule, kot pa pol dneva iskati vsepovprek interneta...

Like?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

nekikr ::

Ena zadeva je www.deezer.com. Imaš ogromno "zastonj" glasbe. Sicer je ne morš prenest na računalnik, a je že to super da lahko do playliste, ki si jo narediš sam, dostopaš iz kateregakoli računalnika. Pa še vse je zastonj.

R33D3M33R ::

Druga zadeva pa so številni spletni radiji. Izbereš žanr in poslušaš, brezplačno in neomejeno.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

GupeM ::

CaqKa ::

legalno je bilo mišljeno...

mtosev ::

Ena zadeva je www.deezer.com. Imaš ogromno "zastonj" glasbe. Sicer je ne morš prenest na računalnik, a je že to super da lahko do playliste, ki si jo narediš sam, dostopaš iz kateregakoli računalnika. Pa še vse je zastonj.

ce je ne mores prenest in dat na cd ni free.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

dzinks63 ::

Že z npr: Kat MP3 recorder free, si lahko posnameš predvajano glasbo v mp3 ali kakšen drug format na pc.

Rudolf ::

Dve na to temo:
http://www.vecer.com/blog/inspiron/id54...
http://www.vecer.com/blog/inspiron/id47...

Sicer smo pred par leti dobili en lušten davek, ki nas uporabnike spominskih medijev vsepovprek ožigosa za pirate. Kam se zliva ta denar še nisem izvedel. V tej luči mi je piratstvo nekako bolj razumljivo. Vsaj v Sloveniji. Pa nisem zagovornik, da ne bo pomote.

http://www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod...

Lp!

Looooooka ::

bl je zanimivo da ti genijalci vidjo v piratu zagotovljenega kupca...ce bi jim ga ratal dovolj prestrasit da neha downloadat...cepci smotani.
glih zarad piratsva verjetn dobi kksn neznan pevc,dj al whatever poslusalca, ki bo prsu na koncert in verjetn v prihodnosti clo kj kupu.Ce bi bla prepoznavnost spet neki kar bi blo odvisno od mtvja in radio postaj bi vecina izvajalcev spet ostala neznanih se desetletja.
In ja...ce bi res hotl tok hitr ukint piratstvo potem bi se mogle vse velke zalozbe takoj odlocit, da bojo dale vso muzko na net za par centov na komad...ljudje so se nekak odvadl kupit cel usran cd ce tocno vejo, da ma pevc sam 1 dobr komad gor.
300 singlov v obliki CDja pa noben noce met doma.
To se bo pa verjetn zgodil takrat enkrat ko bo linux desktop year...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

[D]emon ::

Two words:

1.) Metallica
2.) Napster

MrStein ::

Precej glasbe se da zastonj in legalno dobit. Samo zadeve niso poznane.

Lažje je vtipkati "Metallica" v search okno eMule, kot pa pol dneva iskati vsepovprek interneta...

mtosev:
Like?

http://listen.grooveshark.com - Listen to any song in the world. Lahko izbiraš med pesmimi poljubno. Imajo Metallica-o ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Založnike skrbi snemanje pretočnih vsebin (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
17553451 (48234) joze67
»

Digitalna prodaja glasbe dohitela fizične nosilce

Oddelek: Novice / Rezultati
1914658 (12722) Machete
»

Norveška skoraj izkoreninila internetno piratstvo, zaslužki glasbene industrije ostal

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
4118252 (14800) Utk
»

Črni petek: rast spletnega nakupovanja, čedalje več tudi z mobilnih naprav

Oddelek: Novice / Rezultati
125825 (4039) carota
»

Prvikrat po dolgih letih rast prodaje skladb

Oddelek: Novice / Rezultati
93752 (2722) antonija

Več podobnih tem