» »

MS-DOS

MS-DOS

Robocop1 ::

Pozdravljeni

Opravka imam s predpotopnim računalnikom, ki ima naložen MS-DOS 7.10 (ker pač nimam Windowsov 95, ki bi še delali, sem naložil dos).
Zanima pa me: Ko iz diska izbrišem neko datoteko ali mapo (z uporabo ukazov "del" in "rd"), ali se ta datoteka/mapa takoj izbriše iz diska, ali je samo premaknjena v neke vrste "koš", kot to počnejo Windowsi?

Zanima me namreč, ali stvar deluje tako kot v Windowsih: datoteka je še vedno na disku in še zaseda prostor, le da je premaknjena v Koš ; ali ta dva ukaza takoj odstranita datoteko/mapo in se sprosti prostor na disku?

karafeka ::

jah, koša v dosu ni.

Srečo lahko probaš s ukazom undelete.

V nasprotnem primeru, pa mislim, da je najlažje, da disk daš v računalnik s windowsi in uporabiš kak winblows program za reševanje zbrisanih podatkov. Priporočljivo pa je, da na ta disk več ne pišeš kaj oz. ga čim manj uporabljaš.

IceIceBaby ::

"del" zbriše datoteko iz diska. DOS nima koša.

"rd" odstrani direktorij (mapo) iz diska. Če želiš odstraniti tudi podmape in vse datoteke v njih uporabiš switch /s

Vsi ukazi za DOS: http://www.computerhope.com/msdos.htm#02

Sicer pa predlagam, da naložiš na računalnik kakšen Damn small linux, če je hardware dovolj spodoben. Boš lahko z računalnikom dejansko kaj počel.

Robocop1 ::

Nimam namena obnoviti nobene datoteke, vendar mi je čudno, ker sem po pomoti skopiral na disk nekaj datotek, zatem pa sem jih takoj izbrisal. Pa imam občutek, da je bilo preden sem te datoteke skopiral na disku več prostora, kot ga je sedaj - čeprav sem datoteke takoj izbrisal.

Ko pa smo že pri obnavljanju datotek me še nekaj zanima: slišal sem, da s programom MSBACKUP (če vtipkam v ukazno vrstico), poleg arhiviranja lahko tudi obnovim datoteke, čeprav tudi tam piše, da ni možno obnoviti nobene datoteke. Zdaj pa me zanima še: ali je možno dobiti izbrisano datoteko nazaj.

Pa še eno vprašanje: ker si težko predstavljam koliko prostora imam še na voljo (izpiše ukaz DIR), me zanima še ali obstaja kak program za DOS, ki bi v obliki "kolača" izpisal razmerje med zasedenim in nezasedenim prostorom na disku, kot to izpišejo winsi.

RuN ::

Po ukazu del (delete) se datoteka fizično iz diska še ne izbriše.

Po tem ukazu se v določeni tabeli na disku (directory table - del FATa) nadomesti prvi znak datoteke, katera je bil brisana, pri čemer da vedeti, da je prostor, katerega je predhodno zasedala (zbrisana) datoteka , spet na voljo.

In če si pomotoma zbrisal neko datoteko, se jo da z ukazom Undelete še zmeraj dobiti nazaj, s tem, da po brisanju ne smeš, delati po disku nič (ustvarjanje novih datotek, kopiranje...)

kixs ::

"del" zbriše datoteko iz diska. DOS nima koša.

"rd" odstrani direktorij (mapo) iz diska. Če želiš odstraniti tudi podmape in vse datoteke v njih uporabiš switch /s


Odebeljen del ne velja za DOS. Za izbris direktorija in vse kar je v njem (pod njem), se v DOS-u uporablja ukaz DELTREE.

kixs ::

Nimam namena obnoviti nobene datoteke, vendar mi je čudno, ker sem po pomoti skopiral na disk nekaj datotek, zatem pa sem jih takoj izbrisal. Pa imam občutek, da je bilo preden sem te datoteke skopiral na disku več prostora, kot ga je sedaj - čeprav sem datoteke takoj izbrisal.

Ko pa smo že pri obnavljanju datotek me še nekaj zanima: slišal sem, da s programom MSBACKUP (če vtipkam v ukazno vrstico), poleg arhiviranja lahko tudi obnovim datoteke, čeprav tudi tam piše, da ni možno obnoviti nobene datoteke. Zdaj pa me zanima še: ali je možno dobiti izbrisano datoteko nazaj.

Pa še eno vprašanje: ker si težko predstavljam koliko prostora imam še na voljo (izpiše ukaz DIR), me zanima še ali obstaja kak program za DOS, ki bi v obliki "kolača" izpisal razmerje med zasedenim in nezasedenim prostorom na disku, kot to izpišejo winsi.


Pozeni chkdsk /f , da preveri disk in kaksne izgubljene datoteke/direktorije sprosti. Lahko namesto chkdsk uporabis SCANDISK, ki je bolj user friendly.

CHKDSK ti tudi napise podatke o zasedenosti diska (logicne enote).

Za prost RAM, pa uporabi ukaz MEM , za podrobnosti pa MEM/c/p

Za pohitritev dela z diskom, nalozi se predpomnilnik (cache) s ukazom: SMARTDRV

MSBACKUP je orodje za backup in restore istih podatkov. Ce nisi naredil backup-a, potem tudi restora ne mores - zelo podoben osnoven backup je tudi v Windowsih.

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

Karen ::

Tako je kot je RuN napisal. Dodal bi še to kar te moti: če izbrišeš ti dir potem prikaže pobrisane datoteke kot prosti disk - torej če si pobrisal bi se moralo to prikazati kot prazen prostor.

Aston_11 ::

še boljši od undeleta je bil npr. unearase.exe od nortona. Je pa v windowsih isto kot v dosu. Pri brisanju datoteke se izbriše zapis v fatu ,datoteka pa fizično ostane na disku, pri windowsih je vsa razlika v tem, da windowsi to fizično datoteko zaščitijo in ne dovolijo pisanja čeznjo, dokler je v košu. Ko se je izbriše iz koša, potem pa je "na trgu" tako kot v dosu. Tudi v dosu so bili programi, ki so delali isto kot koš.

Dos pač - enkrat piše eno enkrat drugo - logika (ne)delovanja je ista kot v windowsih.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Reševanje trdega diska

Oddelek: Programska oprema
112856 (1212) Mare2
»

Javlja NTLDR napako in ura

Oddelek: Pomoč in nasveti
81212 (1131) Izi
»

Kopiranje večje datoteke na diskete v DOS-u

Oddelek: Programska oprema
181577 (1343) Azrael
»

Postavitev sistema

Oddelek: Pomoč in nasveti
452275 (1646) BlackHole
»

kako priklicat nekaj kar je ze bilo izpraznjeno iz kosa

Oddelek: Pomoč in nasveti
272581 (2279) branko_bm

Več podobnih tem