NASA - NASA je včeraj zvečer po našem času na tiskovni konferenci objavila, da je našla prve neizpodbitne dokaze za vsebnost metana v Marsovi atmosferi. To pomeni, pravijo, da je planet zagotovo biološko ali geološko aktiven.
Odkritje je uspelo astronomom z infrardečim teleskopom na gori Mauna Kea na Havajih in s teleksopom W.M. Keck, ki prav tako leži na Havajih. Po večletnem opazovanju Marsa so odkrili tri absorpcijske trakove v spektru, ki skupaj nedvoumno dokazujejo prisotnost metana. Ker se metan hitro uniči v Marsovski atmosferi, odkritja nenadnih povečanj njegove koncentracije leta 2003 kažejo, da na Marsu zagotovo poteka nek proces, ki skrbi za njegovo nastajanje ali sproščanje.
Razlogov za nastajanje metana je več. Ta plin lahko namreč nastaja pri povsem anorganskih geoloških procesih (npr. oksidacija železa), piscem znanstvene fantastike privlačnejša možnost pa je biološka razlaga, saj vrsta bakterij pri presnovi sprošča metan. Na Zemlji te živijo npr. dva do tri kilometre pod površjem Witwatersranda v Južni Afriki, kjer iz vodika in ogljikovega dioksida sestavljajo metan. Morebiti, pravi NASA, živijo tudi na Marsu pod permafrostom.
Zdej pa naj gredo Zeleni gor in pojasnijo bakterijam, "da je metan bad, mkay" ;)
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"
Pravzaprav naj bi bil za nekaj redov velikosti boljši toplogredni plin kot ogljikov dioksid. Mislim, da je za človekove interese kar ugodno, če se Mars malo segreje.
Še metan, ki je v Zemljini atmosferi damo Marsu pa smo happy. :D
Komentarji pod nivojem (hint: 2. člen pravil) so brisani.
Glede metana pa.... Je zelo nestabilen plin. Že UV svetloba ga razbije, poleg tega pa takoj, ko najde kisik, oksidira. In če imamo metan, in to sezonsko pogojen, potem morajo obstajati neki procesi, ki metan generirajo. Najenostavnejša razlaga so biokemijski procesi (bakterije, tudi krave, če že ravno hočete... ;) ), čeprav geokemijski oz. marsokemijski procesi tudi niso izključeni (razplinjevanje jedra npr.).
Zato je ta novica tudi ena pomembnejših. In zato so bili izsledki raziskav objavljeni v eni najuglednejših svetovnih znanstvenih revij (v mislih imam revijo Science, ne Slo-Tech ).