» »

Slovenske nastavitve v MS Dosu

Slovenske nastavitve v MS Dosu

atair ::

Ker mi grejo trenutne (seveda ameriške) nastavitve kar fajn na jetra, me zanima, kako nastaviti tipkovnico na slovensko in čas na 24h. Uporabljam MS Dos, ki se dobi zraven Win98 (mislim, da je verzija 4.11).
Mitja

coti ::

V avtoexec.bat in config.sys je treba dodati par vrstic.
V config.sys nekaj takega:
device=display.sys con=(ega,,1)
country=386,852,country.sys
install=mode.com con cp prepare=((852) ega.cpi)
install=mode.com con cp select=852
install=keyb.com yu,,keybrd2.sys

Se mi zdi da je orig. brez install=. Za autoexec pa ne najdem.

kockish ::

config.sys:

device=display.sys con=(ega,,1)
country=386,852,country.sys

autoexec.bat:

mode con codepage prepare=((852) ega.cpi)
mode con codepage select=852
keyb yu,,keybrd2.sys

atair ::

OK, hvala.

coti ::

A zato je install spredaj. Je vse v config.sys vpisano.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: coti ()

atair ::

KJe pa sta ti dve datoteki?

karafeka ::

na C:\

Pa saj ima win98 svoj dos (7.10) in ima vse nastavitve že pošlihtane. Samo f8 pri zagonskem meniju in zaženi ms-dos oz. nekaj podobnega tam piše.

atair ::

Ja vem, tudi meni je čudno, toda na C:\ nimam niti autoexec.bat niti config.sys datoteke. Zato pa tudi sprašujem.
Sicer ne vem, katere nastavitve imaš v mislih, toda tipkovnica je angleška, kar niti ni tak problem. Večji problem je ta, da je tudi čas v angleškem formatu (a.m./p.m.) in mi program narobe odčita čas, ko je p.m. Zato tudi hočem spremeniti čas v evropski format (24h).

karafeka ::

Prikaz časa je odvisen od nastavitev države (country).

Razloži malo bolj podrobno, kako imaš inštaliran dos. Je to čisti dos, ali kaj drugega ? Če je prvo imaš vse na C:\.

Če imaš pa win98, pa poglej v C:\windows\command .
Samo to potem ni čisti dos. Jaz ti svetujem, da najdeš na netu inštalacijske diskete za msdos 6.22 ali 7.1(brez win98), pa si inštaliraš to. Pri inštalaciji lahko izbiraš države, kjer izbereš Jugoslavijo, pa boš imel vse nastavitve že nastavljene. Za slovensko tipkovnico pa boš rabiš še programčič keyb.com ali kako cherry varianto.

Duhec ::

@atair, @kockish je pravilno napisal vsebino teh dveh datotek.
Če jih nimaš jih sam skreiraj preko ukaza:
COPY CON AUTOEXEC.BAT
in začneš vpisovati vrstice eno za drugo
zaključiš tako, da stisneš F6 in Enter. S tem ustvariš datoteko.
nato še isto za datoteko CONDFIG.SYS

Če hočeš v WIn98 direktno pasti v DOS mode potem editiraj datoteko MSDOS.SYS npr. s programom EDIT.
Še prej z ukazom:
ATTRIB -r -s -h MSDOS.SYS
odstraniš atribute, da boš lahko editiral
Najdi vrstico z imenom BOOTGUI in spremeni 1 v 0 ter shrani.
TTako bodo Win98 brez pomoči preko F8 in izbora sami prileteli v DOS prompt.
Če hočeš nato priti v GUI-grafični del, samo odtipkaš WIN in tipko Enter.

atair ::

Z ukazom COPY CON AUTOEXEC.BAT sem v c:\ ustvaril autoexec.bat in config.sys datoteki in noter prepisal ukaze po kockishevih navodilih, pa mi računalnik po ponovnem zagonu z veseljem sporoča par napak.
http://www.4shared.com/file/78443964/4a...
Kaj je narobe?

tx-z ::

Offtopic: Aa brings back good memories :)
tx-z

karafeka ::

Atair, dej povej kako ti lavfaš to ?

Ker nimaš inštalirane osnove. Zgleda, da si samo dal autoexec in config na c, rabiš pa še ostale programe, ki morajo biti v PATH-u, ki je določen v autoexec. keyb si pa moraš posebej dobit, ker mislim, da ni zraven dosa.

Tule si lahko dol potegneš dos 7.10, pa še kaj drugega.
http://ms-dos7.hit.bg/

McMallar ::

Keyb je zraven dos-a.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

atair ::

Atair, dej povej kako ti lavfaš to ?

Ker nimaš inštalirane osnove. Zgleda, da si samo dal autoexec in config na c, rabiš pa še ostale programe, ki morajo biti v PATH-u, ki je določen v autoexec. keyb si pa moraš posebej dobit, ker mislim, da ni zraven dosa.

Tule si lahko dol potegneš dos 7.10, pa še kaj drugega.
http://ms-dos7.hit.bg/

Torej, inštaliral sem win98, nastavil vse nastavitve na slovenske, v desnem kotu se pojavi znaz, da je tipkovnica slovenska. Če pa ukazno vrstico za MS dos zažene iz Windowsov, se tudi tipkovnica avtomatsko spremeni na angleško.
Drugače pa windowse bolj redko uporabljam( kljub temu pa jih rabim!!!); v msdos.sys sem nastavil bootgui na 0, tako da preidem direktno v dos.
Drgače pa sem preizkusil tudi Free dos, pa mi ne odgovarja, ker mi je povozil Windowse (računalnik se je zagnal v Free dosu in se ni pojavilo okno, kjer bi lahko izbiral med operacijskimi sistemi.
Karafeka: torej ti predlagaš, da naj instaliram verzijo 7.10? Bi v tem primeru še vedno lahko uporabljal windowse?

Azrael ::

Imam občutek, da je tole:

a.) en zbrkljan Win98, kjer je 3/4 stvari pobrisanih.
b.) "inštaliran" Windows98 iz zagonske diskete z ukazom sys c:

Pod a. DOS je v Windows9x pod C:\Windows\COMMAND\
Če te mape in njene vsebine ni, potem stvar ne dela.

Pod b Slika" Windows98" se nariše, temu sledi ukazni poziv in ker isto kot pod a manjkajo ustrezne datoteke, autoexec.bat in config.sys izpišeta izpišeta kar je na linkani sliki. Šumnikov seveda ni.
Nekoč je bil Slo-tech.

Azrael ::

Predolgo časa pisal prejšnji odgovor

Varianta b potemtakem ni

Če si vse skupaj naložil na novo, kaj je v config.sys in autoexec.bat?
Nekoč je bil Slo-tech.

karafeka ::

Jaz bi naredil tako (tudi sam imam podobno konfiguracijo, samo da imam namesto win98 xp):

- na disku kreiral dve particiji (eno za dos, eno za Okna, obe primarni) - mogoče celo ne rabiš dveh particij, nisem siguren, možno je, da je lahko dos in win98 na eni particiji.
- formatiral obe particiji
- najprej inštaliral dos na particijo za dos
- potem inštaliraš Okna 98. Okna 98 ti v zagonskem meniju omogčijo, da greš v čisti dos, ki si ga imel inštaliranega najprej.
-----------

Če prav razumem ti greš iz win98 v dos in tam dobiš EN tipkovnico (z namesto y itd) ?
Kot prvo, kar nastaviš v win98 nima nobenega vpliva na čisti dos.
Kot drugo (če je problem samo tipkovnica), inštaliraj si program, ki ti zamenja črke.
Recimo: cherry ali vgayu. poglej kje na internetu, pa tudi na slo-techu se je že pisalo kaj o tem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karafeka ()

atair ::

Hja, enostavno sem še enkrat instaliral win98 in sedaj je vse v redu. Tipkovnica je slovenska, čas pa 24h.
Hvala vsem za nasvete.

atair ::

Da ne bom odpiral novo temo, bom kar tukaj vprašal. In sicer, problem je v tem, da mi ura zaostaja vsak teden za prib. 30s, kar je veliko preveč. Maksimalno odstopanje od točnega časa, ki bi si ga lahko privoščil, je 3s na mesec. Kako bi lahko dosegel večjo natančnost ure? Obstaja kakšna skripta, ki skrbi za točen čas v dosu?
CS, Mitja

karafeka ::

To ti konstantno zaostaja za toliko ?

DOS pobere uro iz biosa, torej če tam ni točna, potem ti počasi odpoveduje baterija na matični.

amigo_no1 ::

@karafeka
dos in win98 sta komot na isti particiji.

predstavljaj si Dos kot linux jedro
win98 pa kot KDE/Gnome namizje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

atair ::

To ti konstantno zaostaja za toliko ?

DOS pobere uro iz biosa, torej če tam ni točna, potem ti počasi odpoveduje baterija na matični.

Ja, konstantno mi zaostaja za toliko.
Torej bom moral zamenjati baterijo na matični plošči. Obstaja v tem primeru kakšna bojazen, da bi kakor koli poškodoval ali pa izbrisal bios?

Duhec ::

Atair, sama menjava baterije ne more izbrisati biosa, lahko pa se podrejo nastavitve v Cmos-u ampak ni to panike, ker moraš itak potem nastaviti čas in datum na novo. Ostale nastavitve pusti na privzete, razen kak boot vrstni red postavi kot ti paše ali pa predno zamanjaš baterijo preglej ali si zapiši vse cmos nastavitve biosa kako imaš kje kaj nastavljeno.
Predno menjaš baterijo izklopi računalnik iz napajanja.
Pazi na polariteto, ko vstaviš novo.

atair ::

OK, hvala za nasvete!
CS, Mitja

Okapi ::

3s na mesec.

Malce dvomim, da je ura v biosu tako natančna. Švicarski standard za kvarčne kronometre je 2,1 sekunde na mesec in ga ni lahko doseči.
Za tako natančnost moraš računalnikovo uro vsakih nekaj dni nastavljati po kateri od atomskih ur.

O.

Azrael ::

Tudi jaz menim, da je 3 sekunde na mesec z uro na matični plošči zelo težko dosegljivo, če sploh.

Še največ upanja, na uspeh bi bilo, če je ura na matični izvedena z Dallas krmilnikom, ki je bil pogost v času 286 in 386, pozneje pa je zaradi visoke cene praktičnmo izumrl.

Ob pojavu radijsko vodenih ur je Conrad ponujal ISA in PCI razširitvene kartice z DCF uro. Ker je bilo to v času 486, je skoraj zanesljivo zanje obstajal tudi driver za DOS. Seveda ostaja vprašanje. če se ni ura nastavila samo ob vsakem zagonu, vmes pa ne in za neprekinjeno delovanje taka rešitev ne pride v poštev.

Če uporabljaš DOS okno v Windows in je PC priklopljen na internet, uporabi programček Neutron.
Nekoč je bil Slo-tech.

atair ::

Baterijo sem zamenjal, ura pa še vedno zaostaja. Glede na to, da tisti računalnik ni priklopljen na internet, ali obstaja še kakšna možnost sinhronizacije? Ali pa bom pač vsak teden moral ročno nastaviti uro?
Ne glede na vse to, imam inštaliran tudi xp, kjer je ura točna, kar pa mi ni logično.
CS, Mitja

Azrael ::

Če ima XP dostop do neta, se sinhronizira sam.

Drugače pa oišči zgoraj omenjene kartice.
Nekoč je bil Slo-tech.

atair ::

Imam še eno vprašanje, in sicer z USB ključkom v dosu. Ko vstavim ključek, ga dos ne prepozna, ampak moram ponovno zagnati računalnik, potem pa ključek deluje brez problema. Problem je edino v tem, da se črke particij spremenijo (disk D postane E, ključek pa postane D). Se da kako priti na ključek brez da bi moral resetirati računalnik in brez da bi se spremenile črke particij?
CS, Mitja

boogie_xlr ::

DOS je pač Disk Operating System, ker je tako linearen, ne zna avtomatsko zaznavat USB ključkov, ko se priklopijo.

Takšna je pač narava single tasking operacijskih sistemov.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Virtualizacija obstoječega win3.1

Oddelek: Pomoč in nasveti
282098 (1227) kixs
»

Problemi s šumniki v DOS-u (resno mislim!)

Oddelek: Pomoč in nasveti
142202 (2050) nevone
»

Dual Boot DOS+W98

Oddelek: Operacijski sistemi
6875 (847) gumby
»

Autoexec.bat

Oddelek: Operacijski sistemi
121742 (1524) alien-w
»

MS-DOS zagon - kva je to za en kurac ???

Oddelek: Pomoč in nasveti
51331 (1158) Samson

Več podobnih tem