» »

Blu-Rayji na Japonskem vedno priljubljenejši

Blu-Rayji na Japonskem vedno priljubljenejši

X-Bit Labs - Novi ploščati standard Blu-Ray, ki zlagoma nadomešča DVD-je, se počasi prijema, poroča X-Bit Labs. Poročali smo že, da letos v Evropi ne bomo dočakali kakšne večje množice ustreznih predvajalnikov, saj so proizvajalci večino pošiljk poslali v ZDA in na Japonsko, kjer pričakujejo boljšo prodajo. Kar se tiče Japonske, so zadeli.

Delež prodanih zapisovalnikov Blu-Ray je na Japonskem prvič presegel delež DVD-jev. Spomnimo, da so DVD-ji značko 10 odstotkov presegli aprila 2002, polovični delež med prodanimi pa so dosegli novembra 2008. Blu-Rayji so deset odstotkov dosegli lani konec oktobra, letos novembra pa že drugi mejnik. Glavni razlog za hitrejšo zamenjavo vidijo analitiki v razmahu televizijskih sprejemnikov visoke ločljivosti, ki jim ločljivost DVD ni več dovolj. Tipični zapisovalniki Blu-Ray na Japonskem stanejo 100 do 110 tisoč jenov (800 do 900 evrov).

41 komentarjev

Jaka83 ::

Podobna zgodba kot z vsemi takimi napravami do sedaj. Najprej CD predvajalniki in zapisovalniki, potem DVD predvajalniki in zapisovalniki. Saj se vse ponavlja. Vse te naprave so bile ob prihodu pregrešno drage, čez par let si jih pa lahko kupil za drobiž. Poglejte koliko danes stane en dober DVD zapisovalnik in koliko je stal takrat ko je prišel prvi na trg.

Še malo bo treba počakat, potem bo pa tudi Blu Ray poceni in dostopen (če nas ne bo recesija vrgla s tira v jark).

McHusch ::

[edit by gzibret - post se nanaša na brisane poste, vendar se mi zdi dobro v izogib nadaljnjim komentarjem tale komentar avtorja novice pustiti]

http://bos.zrc-sazu.si/c/ada.exe?hits_s...

(Drugo vprašanje je, koliko je Delo kredibilen vir modernega jezika. Ampak želel bi si verjeti, da je.)

EDIT: Še citat iz SP2001, ki je preskriptiven (za razliko od SSKJ, ki ga tako radi citirate).

priljúbljen -a -o; bolj ~, tudi -ejši -a -e
(ú; ú) ~ igralec; priljubljen med kom ~
~ ljudmi; priljubljen pri kom ~ ~
občinstvu


Vidite, S-T vas vsak dan nauči kakšno novo besedo. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

strictom ::

Nebo se to več dolgo ponavljalo. Če me filing ne vara, se bi raja rada čimprej znebila vse premikajočih delov. Prvo so bli HDji, so jih zamenjali SSDji, zdaj so pa na vrsti optične enote.
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

opeter ::

Nebo (ne bo) je narazen, razen, če misliš na nebeško nebo.

Bluray pa se bo širil. Tako ali drugače, le vprašanje časa.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

MrStein ::

DVD writerji so dosegli 50% komaj letos ???
V primerjavi s CD pekači ???
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

[D]emon ::

Js se zmeri ne zastopim v cem je sploh fora tega HDja in z njim povezane navlake. K da je neki blazen vau zato k mas na konc v enem videoposnetku vec detajlov kot ti jih mozgani sploh lahko sprocesirajo. Krneki IMO. :\

rgv45vg4t335 ::

Če maš FullHD LCD izgledajo BlueRay in ostali HD viri(mkv ...) super, lahko gledaš precej od blizu in slika je krasna, kot bi imel najboljši sedež v kinu.

Če na takem TV-ju gledaš navaden DVD je detaljev očitno manj, sploh pa je vse kar je izven fokusa grdo popačeno (lomljeni prehodi). Sorry, še leto ali dve in bomo vsi na BlueRay. Za IPTV bo pa še malo trajalo da izpodrine fizične nosilce.
MSI K9A2 Platinum@260MHz, Athlon X2 4850e@3GHz, 4GB RAM@1000MHz
Radeon HD 4850

egyptian ::

Js se zmeri ne zastopim v cem je sploh fora tega HDja in z njim povezane navlake. K da je neki blazen vau zato k mas na konc v enem videoposnetku vec detajlov kot ti jih mozgani sploh lahko sprocesirajo. Krneki IMO. :\


krneki indeed tale tvoj post namreč

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: egyptian ()

Phoebus ::

demon: očitno še nisi gledal velikega TV-ja, sploh kakega LCD na našem letterbox SD formatu.

MrStein: Itak, pomisli koliko računalnikov je v firmah- ki se jih menja na neaj let. 3 ali 4 leta nazaj je bila edina izbira za pisarniški PC navadna CD pečka, danes pač DVD...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Phoebus ()

3p ::

Js se zmeri ne zastopim v cem je sploh fora tega HDja in z njim povezane navlake. K da je neki blazen vau zato k mas na konc v enem videoposnetku vec detajlov kot ti jih mozgani sploh lahko sprocesirajo. Krneki IMO. :\


Hja, kvaliteta slike in zvoka je vsekakor boljša, o tem ni debate.
Pa vso opremo ti še enkrat lahko prodajo, še predno ti crkne stara. Pa še vse filme enkrat, ker kaj boš pa kupil v HD, če ne svojih najljubših filmov, ki jih imaš že na DVDjih - ob tem da usput najbrž ne bodo pozabili priviti cene.
Koliko pa je poslušanje Britni v 7.1 digitalni tehniki 512 kbps oziroma avdiofilskih demo posnetkov na 50000$ vrednem sistemu res boljše doživetje od, ajd, recimo (vstavi-svoj-najljubši-stari-album) s stare kasete, je pa drugo vprašanje.

[D]emon ::

3p: that's kinda my point.

phoebus: ne, ker nasplosno ne gledam tvja sploh.

Jaka83 ::

A je folk, ki piše take nebuzole, sploh že kdaj sedel pred HD opremo in gledal kakšen HD posnetek na njej? Meni se že na navadnem non-hd LCD-ju zdi slika boljša in bolj detajlna. Kaj šele, če bi gledal to na opremi, ki je zmožna prikazat 1080 neprepletenih vertikalnih vrstic. Če to primerjaš s 576 ali celo 480 vrsticami, se le te zdijo nekako mizerne.

Sicer vas noben ne sili, da zamenjate opremo, ampak dejstva o višji kvaliteti in več zabeleženih detajlih pri HD formatu pač ne morete zanikati. Če vse to opravičuje ceno je pa druga zgodba.

MrStein ::

Uvedba kazni za pisanje brez branja ?
(izjema: zelo dolge teme)
;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

opeter ::

A je folk, ki piše take nebuzole, sploh že kdaj sedel pred HD opremo in gledal kakšen HD posnetek na njej? Meni se že na navadnem non-hd LCD-ju zdi slika boljša in bolj detajlna. Kaj šele, če bi gledal to na opremi, ki je zmožna prikazat 1080 neprepletenih vertikalnih vrstic. Če to primerjaš s 576 ali celo 480 vrsticami, se le te zdijo nekako mizerne.

Sicer vas noben ne sili, da zamenjate opremo, ampak dejstva o višji kvaliteti in več zabeleženih detajlih pri HD formatu pač ne morete zanikati. Če vse to opravičuje ceno je pa druga zgodba.


Problem je, da ne glede na HD sliko so današnji film žal povečini za odmet. Seveda obstaja izjema, klanjam se, ampak novodobni holivudarski umotvori so po zgodbovni in uživantski plati nekje tam, kjer so današnje moderne igre z uberhudo grafiko, vendar poraznim igranjem, če bi primerjali klasike iz konca 80-ih oz. iz 90-ih let.

Kaj mi torej pomaga HD? Da gledate v mednožje kateri od olimpijskih plavalk in iščete štrleče sramne dlakice?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Jaka83 ::

Scenariji pač niso predmet HD tehnologije, zato je taka debata tukaj popolnoma odveč. In ne mi rečt, da recimo v letu 2008 ne najdeš vsaj petih hollywoodskih filmov, ki bi bili vredni ogleda (da vseh ostalih ne omenjam).

PS: Spet poudarjam, da nismo na portalu za komentiranje filmov ampak na Slo-Tech.

Macketina ::

Meni gre najbolj na qurac to, da vse neke pravice, ki sem jih pridobil z nakupom original DVDjev, mi nic ne pomagajo, ce bi rad sel na BlueRay. Lepo moras se enkrat kupiti in placati polno ceno.

Pa ne gre samo za filme, ki jih dobis zraven revij ali cesa podobnega. Recimo kolekcija Bondov je takrat stala cez 50K starih tolarjev.

In zaradi tega bom zaenkrat se mirno spustil zadevo. Tudi FullHD TV se mi zdi neumnost. Ni vsebine za gledat.

JIM22 ::

Japanci majo keša. Nisem bral vaših komentarje. Sam 800-900€ ni malo, da bi vsak vrgo za blue ray. Drugač se pa že dobijo brenerji za mal pod 200€ in obični playerji za 100€. To mislim za v kompjuter.
Digitalni marketing, nastop na spletu v naročnikovem imenu.

Vsi na FB pridružite se itVision :)

squngy ::

Japonska => PS3, anyone?

Če je povprečna cena predvajalnika 1000€, še ne pomeni, da so kupovali večinoma predvajalnike za 1000€.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: squngy ()

Azrael ::

Marketing jim dobro dela.

Kvalitete pa že dolgo ni več. Bil kak mesec nazaj v BB in Merkurju, ko mi ga je začel sračkat moj 20 let star TV, napake pa nisem našel.

Gravž od gravža, katodniki s sliko slabšo od mojega TV z romunskim ekranom, ampak proti plazma in LCD klumpu Amerika. Hvaljeni škart ima že nov zanič barve, eni vlečejo na zeleno, drugi modro, tretji rdeče, vsi imajo zanič tuner, porabo pa na ravni vsaj Gorenje Elektronik (TV na lampe) ali še več, seveda s tako ceno, da te kap. Zbito pa skupaj toliko, da bo mogoče zdržalo garancijo, kaj več pa nikakor ne.

Hvala bogu, da sem odkril, kaj je v mojem TV crknilo (del. ki stane 2€).
Nekoč je bil Slo-tech.

Jaka83 ::

Azrael, torej praviš back to stone age?

Okapi ::

Vsakemu svoje. Eni navijajo računalnike in hočejo izvleči še zadnji fps iz igre, drugi uživajo v dobri sliki & zvoku, tretji glancajo avte, četrti počno kaj petega. A je to tako težko razumeti?

Drugače pa, kdor je že kdaj videl blu-ray na dobrem televizorju ali projektorju, ve, da je slika boljša kot v kinu - in to je to.

O.

MrStein ::

Jaka mogoče še ni videl CRT in LCD enga zraven drugega.

Čeprav novi LCD so že za zdržat.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Jaka83 ::

MrStein: Doma imam JVC-jev CRT s 84cm diagonalo. You were saying?

Azrael ::

Nič kamena doba, Za tak denar bi pričakoval skoraj state of art robo, ne pa klump, ki je nov slabši od 20 let stare naprave, ki je bila, ko je bila nova, zelo povprečna.

Piksli, diagonala, HD... BMK, zadnjih 10 let je bilo kvalitetnih filmov za prste mizarjeve roke.
Nekoč je bil Slo-tech.

rejven ::

če je film zanič ti nobem full hd ne pomaga.

Žal je pa danes 95% filmov za v smeti.

Okapi ::

Kar nekaj v tri dni nakladate. Na blu-rayu je tudi cel kup klasike, kot je recimo Casablanca. Če hočeš doma lepo v miru uživati v filmski predstavi, je blu-ray (po možnosti v navezi s fullhd projektorjem) idealna zadeva. Če ti je za takšne užitke vseeno, te pa nihče ne sili, da kupiš.

Neumno je pa kar tako vsevprek razlagati, da blu-ray nima smisla, ker so itak vsi filmi zanič, tiste, ki so dobri, pa lahko gledaš zastonj na 20 let starem katodnem televizorju po SLO1, ko pridejo na spored.

Najbolj značilno pa je, da 99,99% tistih, ki razlagajo, kako je blu-ray krneki, blu-raya sploh nima (če imaš PS3 brez enega samega filma, se ne šteje, da imaš blu-ray:-))

O.

mtosev ::

kdo pa bo mel blushit ce je tak drag?

mamo en 81cm Hd ready TV
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Okapi ::

kdo pa bo mel blushit ce je tak drag?


Saj nismo v komunizmu, da bi lahko imel vsak vse;-)

O.

MrStein ::

Jaka83:
MrStein: Doma imam JVC-jev CRT s 84cm diagonalo. You were saying?

Postavi zraven en LCD.
(imam na mizi CRT in LCD en zraven drugega, tak da poznam razlike)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Azrael ::

@Okapi

Sedaj mi pa razloži kako bo klasični film imel boljši videz v HD, če je posnet nekje med 320x200 in PAL ločljivostjo?

Ja sej vem marketing, tako kot ČB film full bolje izgleda na barvni TV. Yeah right.
Nekoč je bil Slo-tech.

MrStein ::

Azrael:
Sedaj mi pa razloži kako bo klasični film imel boljši videz v HD, če je posnet nekje med 320x200 in PAL ločljivostjo?

Od kod ta podatek ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Okapi ::

Sedaj mi pa razloži kako bo klasični film imel boljši videz v HD, če je posnet nekje med 320x200 in PAL ločljivostjo?


??
Kaj je s tabo? Filme od vekomaj snemajo na 35 mm film, ki ima, preračunano, tam okoli 4000 x 3000 pik ločljivosti. Če si ti gledal Casablanco samo na VHS kaseti, to še ne pomeni, da so jo tudi posneli na VHS;-))

O.

Jaka83 ::

Vidim da je tukaj brezveze karkoli govorit, ker se določen folk ne zaveda kaj pomeni 35mm film in v kakšni ločljivosti snema (Okapi je izjema). Kaj šele, da bi vedeli kaj je to IMAX ali kaj podobnega. Pejte zdej hitr googlat, da boste potem spet lahko pametni in nabijal kako je HD samo marketing. Je marketing za tiste, ki pojma nimajo kaj kupujejo, tisti ki pa vemo v čem je štos pa pač čakamo na pravi trenutek za nabavo HD opreme. Trenutno imam doma samo en dovolj zmogljiv računalnik za poganjanje 1080p izvora, ostali za silo prebavijo 720p. Največ vertikalnih vrstic na ekranu pa imam 1050, tako da nimam niti enega prikazovalnika, ki bi bil zmožen prikazat polno HD ločljivost. Vseeno pa vem kako dobro lahko HD zgleda na pravi opremi in tukaj je brezpredmetno razglabljat kako so LCD-ji, ki jih gledate po raznih Big bangih in BOF-ih in harvi normanih itd. tako zanič, da so slabši kot vaš preljubi 20 let stari CRT. A ste se kdaj vprašali koliko tistih LCD-jev v teh štacunah dejansko prikazuje polni HD izvor oziroma koliko jih je zmožnih prikazat polno HD ločljivost? Obstaja neka zadeva, ki se ji reče upscaling in skoraj vsak nov LCD ekran z ločljivostjo večjo od izvorne bo to počel - eni bolj, drugi manj uspešno. Zaenkrat pa zadeva zgleda kot zmazek, če priklopite naš beden TV signal direktno na tak LCD. Jasno 576 vrstic raztegne na 1080, kar pomeni, da si jih mora 504 izmislit in jih našopat med ostale. Je zdaj že kaj bolj jasno v čem je keč?

Torej, dokler ne bojo naši operaterji začeli oddajati v digitalni tehniki in dodali možnosti za HD signal za navadno TV, bo vaša trditev, da navaden TV signal izgleda boljše na katodni TV, kot pa na LCD. Če pa imate že zdaj cvetličarno .mkv posnetkov in radi uživate v štetju dlak pod pazduho Angelce Đoline, pa fire away. Danes je itak vse samo en velik marketing, ampak če si pameten, lahko vidiš kaj je dobro in se splača in kaj ne - ter seveda kdaj. Saj so VW, BMW, Mercedes itd. tudi dobri in dragi avtomobili (ok, bi se dalo diskutirat, samo primer sem dal), ampak to še ne pomeni, da si bom katerega od njih kupil zdaj pri tej priči.

Invictus ::

Okapi> Bravo

Mogoče bo zdaj komu jasno od kje stari filmi na blu-ray.

Sam za info:

Disney se je odločil da bo digitaliziral vse svoje risanke, poleg tega so pa še očistili prah in umazanijo s filmov (elektronsko seveda). Pa bi rekel da skenirajo na največji možni ločljivosti.

LP I.

Azrael ::

Wauu digitalizirali bodo.

Kolikokrat do sedaj? Plošče, magnetofonski trakovi. 8mm filmi, kasete, BetaMax, VHS, CD, DVD, HD-DVD, Blu Ray? Za ovčke kot nalašč. n+1 se jim lahko proda isto stvar.

Visoka ločljivost pride do izraza samo pri ogromnih diagonalah. In kje imaš dvorano, da boš to vrtel?

In ker gre pri meni v regal maksimalno 63cm diagonala (sedaj je 51cm), pa še tem bo, ob ogromih porabah LCDjev, zadeva fire hazard.

Za katerga k bi potem gledal HD, če vidne razlike proti DivX/VHS ne bo? Zato ker je cool?

In ko kablar ni v stanju BP dobavljati analogni signal, kako bo potem digitalnega? Namesto parih pikic v sliki, kocke?

Hvala, toda ne hvala.

Upscaling, kvaliteten LCD to zvozi, zanič seveda ne. Seveda so prvi neka redka izjema in seveda izumirajoča vrsta. Za tisti 2 leti, kot bo zadeva delovala ni potrebe za več.
Nekoč je bil Slo-tech.

Okapi ::

Visoka ločljivost pride do izraza samo pri ogromnih diagonalah

Nič ti ni jasno, ne? Poglej, kakšno ločljivost ima računalniški monitor, in se vprašaj, ali res pride do izraza samo pri ogromnih diagonalah.

Nobene dvorane ne potrebuješ, samo dovolj blizu zaslona moraš sedeti, in bo prišla vsa ločljivost do izraza.

Drugače pa, če nimaš denarja in/ali prostora za dobro opremo, je to tvoj problem, ne od blu-raya;-)

O.

Azrael ::

Mesaš hruške in traktorje. Kaj ima veze ločljivost PC monitorja in TV? Nobene, saj sta namembnosti popolnoma različni, čeprav naivneži mislijo, da je to eno in isto. Ni.

PC monitor je namenjen buljenju od blizu, TV od daleč, minimalno 3 ali 4 kratnik diagonale. Pika.

Moti me pa to, da danes kvalitete izdelave ni več. Nekdaj smo se zgražali nad nekvalitetno robo iz vzhodnega bloka, samo je še ta, proti današnji, odlična. Tako je s tem.
Nekoč je bil Slo-tech.

rgv45vg4t335 ::

PC monitor je namenjen buljenju od blizu, TV od daleč, minimalno 3 ali 4 kratnik diagonale. Pika.


Sorry, ampak očitno nimaš pojma. To je bilo včasih, pri CRT TV-jih. Raje si najprej preberi malo teorije po tem pa udrihaj z raznimi 'Pika.' ipd.
MSI K9A2 Platinum@260MHz, Athlon X2 4850e@3GHz, 4GB RAM@1000MHz
Radeon HD 4850

Azrael ::

Ehja, potemtakem se razlika opazi samo, če si naliman na ekran, drugače ne. Še slabše kot sem mislil. Res čisto pravi marketing, kako za gadne pare prodati nekaj brez prave uporabne vrednosti.
Nekoč je bil Slo-tech.

Okapi ::

nekaj brez prave uporabne vrednosti.

Kaj češ, eni uživajo v pravem domačem kinu, eni se pa tolažijo, da je itak krneki, pa so vsi srečni:-)

O.

PaX_MaN ::

Kar nekaj v tri dni nakladate. Na blu-rayu je tudi cel kup klasike, kot je recimo Casablanca.

Mah, tudi če je slika raztegnjena čez v danem trenutku pol vidnega neba in v vesoljski ločljivosti, takega izdatka ne dam za slabo igranje z metlinim štilom v dvanajsterniku.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Xbox 360 ne potrebuje Blu-raya

Oddelek: Novice / Konzole
335582 (4024) Mr.B
»

Križanec med Blu-Ray in DVD

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
175002 (3858) Jst
»

Xbox 360 in Wii naprej, PS3 nazaj

Oddelek: Novice / Konzole
336594 (2842) fabrskd
»

Gigabajt na gigabajt

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
72554 (2554) Dr_M
»

Boj za naslednjo generacijo DVD

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
122498 (2498) gabl136

Več podobnih tem