» »

Pomagajte laiku! Pol stanovanjske opreme ne eno vtičnico?!

Pomagajte laiku! Pol stanovanjske opreme ne eno vtičnico?!

GregiB ::

Alo... imam vprašanje... Malo sva z ženo prestavljala pohištvo v sobi, pa me je zdaj malo strah postalo.... Namreč, na isti steni, na kateri je zgolj ena vtičnica, imava računalnik, monitor, tiskalnik, zvočnike, modem, router, miško, eno namizno svetilko pa.... televizor, T-2 TV box pa... ojačevalec, tuner, CD player in videorekorder... Smem vse to z razdelilci dati na zgolj eno vtičnico...?? Ne bi rad, da se mi stanovanje spremeni v inferno!

Hvala za nasvete, pojasnila...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!
  • spremenil: GregiB ()

aiko ::

To ni dobro. :(
Vendar, glede na to, da je kabel skoraj sigurno 2,5mm2 (svetujem da preveriš!) in varovalka 16A, bi v teoriji moralo bit ok. Seveda je vse odvisno od stanja in starosti napeljave.
Svetujem, da sešteješ porabo vsega skupaj ko je prižgano vse. Do 2000W bi mogla napeljava (bolj vtičnica) zdrzat (za varnost 1200w).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aiko ()

GregiB ::

Uf, zdej si me pa ujel.... pa zna kdo tqole na uč seštet, če se vzame za vsak aparat neko povprečje?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

TESKAn ::

No, poglej na naprave deklarirano porabo, pa seštej. Pa glej, da boš imel kvaliteten podaljšek - da ne boš vse to obesil na eno ceneno reč s pretankimi žicami in se ti bo lepo cvrla plastika :).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

aiko ::

Na vsakem izdelku piše poraba. ;)
npr: pc=300-500W
lučka cca 60w
monitor 40w?
lcd tv 250W itd

Uporabi kvalitetne podaljške/razdelilce, vtičnica ne sme bit še iz časa juge, temveč kaka Vimar ali kaj podobnega (max. nazivne obremenitve 16A)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aiko ()

Azrael ::

V bistvu je tako, dokler se nič ne greje tudi po nekaj urah delovanja, je še vse OK. Če je kaj postalo mlačno, bo kmalu tudi prevroče.

Ceneni podaljški so problematični (slabi kontakti in pretanki kabli) , tudi vtičnice so lahko problem sploh, če so žice nanjo priklopljene tako, da se žica samo vtakne v zato namenjene luknjice in ne privijači.

Poraba pa od oka tako nekako:

- računalnik, monitor, tiskalnik, zvočnike, modem, router, miško 400W
- eno namizno svetilko 60W
- televizor, T-2 TV box 300W (če je TV LCD/plazma), CRT, če ni Gorenje Elektronik na lampe pod 100W)
- ojačevalec, tuner, CD player in videorekorder 100W

Torej nekje 1kW.

Ni sile, če so podaljški in inštalacvija OK, če pa kaj ni, imaš problem.

Še starejša tema za nekaj dodatnih informacij.
Nekoč je bil Slo-tech.

GregiB ::

Najlepša hvala vsem!
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

AndrejS ::

Imel sem podaljšek (razdelilec) na katerem je pisalo 4000W max in nanj priključene uporabnike nekje 3500W.. Po 14 dneh je crknilo on/off stikalo na podaljšku

Azrael ::

To s stikali drži. Doma sem uporabil enak tip stikala z lučko, kot je običajen na podaljških, za vklop bojlerja (1500W =~8A), saj je lučka stikala v mojem primeru bolj vidna kot lučka na bojlerju.

Žal kljub pol manjši obremenitvi od deklarirane (16A)stikala niso zdržala več kot pol leta. Probllem je premajhna mehanska trdnost teh stikal in posledično obraba, kar prej ali slej prinese slab kontakt in gretje, karprobleme potencira do dokončne odpovedi. Stalna obrtemenitev pa jim tudi ne koristi.

Sedaj je notri klecno stikalo, tudi deklarirano za 16A in deluje brez težav že več let.
Nekoč je bil Slo-tech.

Saladin ::

Hmmm...
Jaz imam na enem priključku 2 PC-ja, CRT monitor, printer, luč, TV, SAT, video, kasetnik, AV-receiver + drobnarije, občasno še sesalec priklopim nanj.

Vse omenjeno je lauufa BP tudi ko je vse prižgano in je ojačevalec na maksimumu.

Slava našemu pokojnemu električarju...
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

energetik ::

Ja, mislm da mora vsaka normalna vtičnica + razdelilec zdržati vse, kar je naštel avtor teme in še več. Saj 1kW ni nič. Razen če ima do vtičnice 1mm2 kabel.Če imaš pa 2,5 kabel in vtičnico z nazivnimi 16 A, ima pa da zdrži komot čez 3,5 kW. Pa nek kvaliteten razdelilec.
Se pa strinjam, da zadnje čase delajo tolk zanič robo, da kr smrdi. Po 20 letih nam je crknilo stikalo za bojler/infro/pralni. Zamenjam za novega (niti ni bil poceni) - po pol leta so se tipke že zatikale, po enem letu je bil za na odpad, vse polomljeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Baltazar-x ::

Ni problem taka obremenitev, italjani majo 1.5 mm2 na šuko utičnicah.

telexdell ::

Tukaj sploh ni problem obremenitve električne inštalacije. Če je ustrezno izvedena bo tako varovalka preprečila preobremenitev.
Sam bi se zamislil, kako posamezne naprave preko raznih motenj (vklopni tokovi, harmoniki, okvare...) vplivajo ena na drugo? Kako to vpliva na njihovo delovanje in življensko dobo? Kaj pomeni tolikšna koncentracija usmernikov in naprav v smislu elektromagnetnih sevanj...?

GregiB ::

Torej, če povzamem, po Vašem mnenju nima smisla vleči podaljšek s kakšne sosedne vtičnice? Načeloma gre itaq čez isto varovalko.... Bi kaj s tem pridobil? Oz. Ali naj neostavno kupim en (oz. 2 ali 3) dober razdelilec?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

energetik ::

Jaz bi rekel, da samo kupi kvaliteten razdelilec. Potem vklopi vse naprave na polno in kakšno urico šlataj, če se kaj greje.
Itak naprave delajo večino časa na veliko manjši moči, kot je napisana na njih.

Valvoline ::

Ni dobr da maš vse pržgano naenkrat :D
Drugače ni takše obremenitve in bo vtićnica zdržala. Tle je enih 1000W max porabe če je vse pržgano naenkrat. To ti je tko k da si vklopil en električni radijator,nič več.

energetik ::

Pol radiatorja, ne cel. In to če imaš vse ekrane na polni svetlosti in laufaš na PC kakšen hud špil, ki ti laufa grafično in CPU na max, prižgano luč itd. Pa 1 kW ma da zdrži razdelilc iz Hoferja.

Goldee ::

V teoriji in s srednješolsko fiziko:
P = U x I
16A x 230V = 3680W
Ampak v realnosti pa raje upoštevaj zgornje nasvete.
And Now for Something Completely Different...

-two things I like about UK -Monty Python & Pink Floyd-

R-S-LoVe ::

Offtopic: Goldee: iz srednje šole še malo poglej Q pa S moči.

Intopic: Če je stara in kvalitetna instalacija bo zdržala še kaj več. Iz prakse povem, da 1.5 kvadrat zdrži tudi do 19A trajne obremeniteve, pri ne pretirano veliki razdalji do porabnika. Pa v starih časih je bil baker tudi bolj kvaliteten. Pa tudi če se podaljšek greje še zadeva laufa (preverjeno gradbišča kjer so podaljški na podaljške). Če se podaljšek greje, se pač greje Ni pa varno! Kaj postoriti?! Razbremeniti vtičnico in s tem mislim fazo vtičnice, kar je pa včasih misija nemogoče.
Fear Is The Path To The Dark Side, Fear Leads To Anger,
Anger Leads To Hate, Hate Leads To Suffering!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: R-S-LoVe ()

Goldee ::

Offtopic: Goldee: iz srednje šole še malo poglej Q pa S moči.



Malce sem karikiral.
And Now for Something Completely Different...

-two things I like about UK -Monty Python & Pink Floyd-

techfreak :) ::

Offtopic: Goldee: iz srednje šole še malo poglej Q pa S moči.

Kolikor vem se pri fiziki v SŠ učiš samo zelo malo o elektriki, pa še to na koncu, v 4. letniku.
Ko bom prišel do tja ti bom lahko povedal ... ampak nisem prepričan, da se tam učiš tudi o tem.

Kar se pa vtičnic tiče ... jaz imam ponavadi skoraj za vsako napravo posebej vtičnico. Ko smo prenavljali električno napeljavo sem želel veliko vtičnic ... in mi je kar všeč da nimam povsod teh razdelilcev.;)

black ice ::

Offtopic: Goldee: iz srednje šole še malo poglej Q pa S moči.

Kolikor vem se pri fiziki v SŠ učiš samo zelo malo o elektriki, pa še to na koncu, v 4. letniku.


offtopic: Že v tretjem. V 4. je itak ponavljanje vsega skupaj, nova snov je zvok pa še kaj zraven.

a13misko ::

Offtopic: Goldee: iz srednje šole še malo poglej Q pa S moči.

Kolikor vem se pri fiziki v SŠ učiš samo zelo malo o elektriki, pa še to na koncu, v 4. letniku.
Ko bom prišel do tja ti bom lahko povedal ... ampak nisem prepričan, da se tam učiš tudi o tem.

Kar se pa vtičnic tiče ... jaz imam ponavadi skoraj za vsako napravo posebej vtičnico. Ko smo prenavljali električno napeljavo sem želel veliko vtičnic ... in mi je kar všeč da nimam povsod teh razdelilcev.;)


Ja upam da nimaš vseh teh vtičnic na eno fazo ker potem spet nisi nič naredil.

Goldee ::

Offtopic: Goldee: iz srednje šole še malo poglej Q pa S moči.

Kolikor vem se pri fiziki v SŠ učiš samo zelo malo o elektriki, pa še to na koncu, v 4. letniku.
Ko bom prišel do tja ti bom lahko povedal ... ampak nisem prepričan, da se tam učiš tudi o tem.

Kar se pa vtičnic tiče ... jaz imam ponavadi skoraj za vsako napravo posebej vtičnico. Ko smo prenavljali električno napeljavo sem želel veliko vtičnic ... in mi je kar všeč da nimam povsod teh razdelilcev.;)


Saj ravno zato sem rekel, da je s srednješolsko fiziko P = U * I
And Now for Something Completely Different...

-two things I like about UK -Monty Python & Pink Floyd-

techfreak :) ::

offtopic: Že v tretjem. V 4. je itak ponavljanje vsega skupaj, nova snov je zvok pa še kaj zraven.

Očitno imamo pri nas drugače, saj se bomo o elektriki pri fiziki učili šele v 4. letniku.
Ampak saj imamo dovolj strokovnih predmetov, pri katerih smo se to že naučili.

GregiB ::

No, za nasvet sem vprašal še nekaj "štromarjev" in so mi vsi po vrsti zatrdili, da ne bi smelo biti problema vse skupaj dati na eno vtičnico, saj je druga na isto varovalko in ne bi s vlečenjem kabla čez sobo naredil praktično ničesar... Zato sem kupil malo kvalitetnejši razdelilec, ki ga bom imel za "primarnega", pa iz njega razvezal naprej...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

omega3 ::

Offtopic: Goldee: iz srednje šole še malo poglej Q pa S moči.

K je vsa ta elektronika tak blazno induktivno/kapacitivno breme ane? ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vezava vtičnic (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6721385 (7895) tony1
»

Je mogoče povezati dve vtičnici v hiši za podvojeni tok?

Oddelek: Loža
293680 (2313) SaXsIm
»

Električni razdelilec na razdelilec

Oddelek: Pomoč in nasveti
101325 (1075) jest10
»

Koliko naprav lahko gre na eno vtičnico?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
137379 (6802) nightbird
»

Računalnik se ne prižge - težave z elektriko (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
555206 (4454) Bostyan007

Več podobnih tem