» »

Računalnik se ne prižge - težave z elektriko

Računalnik se ne prižge - težave z elektriko

«
1
2

bmatko ::

Pozdravljeni,

Imam sledeč problem,
včeraj se mi je računalnik med delovanjem nenadoma ugasnil. Poskušal sem ga ponovno prižgati vendar brez odziva. Ker me je zanimalo kaj je narobe, sem ga odprl in med tem začutil rahlo vibriranje na ohišju. Ko sem prislonil fazenprifer je lučka zasvetila. Tudi ko sem zadaj preklopil stikalo na off je bila napetost prisotna. Še bolj čudno se mi je zdelo da ko sem napajalni kabel izštekal je lučka na fazenpriferju še vedno svetila. Ko sem vse kable izvlekel sem ugotovil da je napetost prihajala tudi preko USB-ja kateri je povezan z tiskalnikom.

Zdaj imam pa dve vprašanji:

1. Ali je za to napako kriva vtičnica in če je zakaj šele zdaj po tolikih letih?
2. Kako je najlažje ugotoviti kaj je fuč. Matična ali napajalnik? Zelena lučka na matični sicer sveti, kar pomeni da nekaj napetosti pride mimo ampak ob vklopu računalnika nobenega odziva.

Hvala za odgovore

Lp

DeeCoy ::

Mogoče si malo narobe vtaknil Usb. Najprej odklopi vse zunanje naprave, napajalnik popolnoma izklopi iz elektrike, pritisni na gumb za zagon, vklopi napajalnik in nato pritisni gumb za vklop.

Je kaj zasmrdelo? Poglej če je kakšen čip(verjetno southbridge) slučajno zažgan.

bmatko ::

Update:

Probal sem še drugo vtičnico v sobi, kjer nisem zaznal problemov. Na ohišju ni nobene napetosti, ko pa spet vtaknem v staro vtičnico pa lučka na fazenpriferju sveti. Očitno je nekaj narobe z napeljavo in bom moral električarja poklicat.

Deecoy probal sem tko kot si rekel vendar brez odziva. Pa USB je pravilno vklopljen. Očitno napetost pride preko ugasnjenega printerja. Aja pa po izklopu ni nič zasmrdelo, čipe sem pa pregledal pa zgleda vse ok.

DeeCoy ::

Se pravi, da zdaj računalnik dela ali ne? Prek USBja? Kakšna pa je napetost v ohišju?

bmatko ::

Računalnik zdaj ne reagira več. Vse kar se zgodi je to da ko ga vklopim v elektriko zasveti zelena lučka na matični. Napetost na ohišju je pa je prisotna le takrat ko ga priklopim na prvo "defektno" vtičnico in sicer to se zgodi ko je priklopljen ali napajalni ali USB kabel.

DeeCoy ::

Ko pritisneš na tipko se vsaj za sekundo zavrtijo ventilatorji?
Sposodi si napajalnik od kolega in priklopi vse skupaj, če ne bo delalo je hin plata.

solatko ::

Nekje dobi drug napajalnik. Imaš vklopljeno napajanje procesorja 4/8 konektor.
Delo krepa človeka

bmatko ::

DeeCoy - ne niti ventilatorji se ne vklopijo
solatko - Ja napajanje proccesorja je tudi vklopljeno.

Že cel dan poskušam dobit kak napajalnik vendar noben od prijatlov nima rezervnega. Očitno ga bo nedko moral šraufat z svojga PC-ja:)

solatko ::

Verjetno je izdihnil. Daje 5V napetost, toliko da gori lučka, če ne zažene ventilatorjev, je znak, da je 12V kaput.
Lahko pa vzameš napajalnik ven in povežeš zeleno in črno, če bo napajalnik delal, je možnost, da je šla plata.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

bmatko ::

Hvala vama za pomoč. Bom probal dobit kak napajalnik, če ne bom pa naredil tko kot je predlagal solatko.

lp

Pyr0Beast ::

Nimaš ozemljitve. Zanič napajalnik printerja ti pa pušča tok preko kapacitivne veze na sekundar.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bmatko ::

Ja vtičnico bom v naslednjih dneh popravil. Zanimivo pa je da je tak sistem kot ga imam zdej delal cca. 5 let brez problemov potem pa naenkrat... BTW napetost prehaja preko ugasnjenega printerja.

solatko ::

Vtikač si obrnil okoli ali pa je kdo brskal v razdelilni dozi. Poglej, da ti slučajno ne tresejo tudi hladilnik, štedilnik in kakšna termo peč.
Delo krepa človeka

geniuus ::

solatko je izjavil:

Vtikač si obrnil okoli ali pa je kdo brskal v razdelilni dozi. Poglej, da ti slučajno ne tresejo tudi hladilnik, štedilnik in kakšna termo peč.

:)):)):))

solatko ::

geniuus - zgleda da se z ničlanjem še nisi srečal. V blokih in starejših hišah v LJ in verjetno v vseh večjih mestih, se je vleklo po stanovanjih samo dve žili in na šuko vtičnicah opravilo takoimenovano ničlanje povezava jezička ozemljitve in O-le. Če vtičnica ni bila ničlana, in si vtikač vtaknil pravilno, po zemlji ni prišla faza do ohišja aparata, ko pa si vtikač obrnil okoli, je bilo v vseh kovinskih delih (pri pralnem stroju tudi vodovod), pod napetostjo. Ravno tako če je v razdelilni dozi, kak mojster zamenjal povezave.
Zato tvoji smeškoti niso na mestu in so žaljivi. Če teme ne poznaš ne trolaj.
Delo krepa človeka

Pyr0Beast ::

Ničlanje nima veze kako obrneš vtikač.

Problem ničlanja je bil, ko so na dovodu obrnili polariteto in podobne zadeve in si na enkrat imel 220V na ohišju naprave.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

solatko ::

Nekatere naprave so imele tudi ničlanje - večina gorenjevih štedilnikov.
Tako, da je bilo še kako važno, kako si obrnil vtikač, saj ti je po negativnem vodniku prišla elektrika v ohišje.
Delo krepa človeka

Pyr0Beast ::

Zelo dvomim v to - Tole je delo monterja na priključni dozi v štedilniku.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

solatko ::

V starejših štedilnikih, ki so bili namenjeni za tri in enofazen priključek, posebni mostički - eden je bil trojček, drugi je bil dvojni. Eden je bil za povezavo treh faz v eno, drugi je bil za klasično ničlanje, praviloma je bil vklop fiksen v dozo, vendar so se našli fušarji, ki so to uporabili z šuko vtikačem. Ker so bile licne pri 4mm2 debelem kablu zelo nerodne za priklop šuko vtikača, so pametnjakoviči enostavno stanjšali dve žici jih zvezali skupaj in spravili v eno luknjico v drugo pa fazo, potem so označili, kako mora biti vtikač obrnjen. Razni maherji so počeli na elektro instalacijah še vse kaj drugega, zato je tudi to možno, da mu je nekako prišla faza na vodnik ozemljitve.
Delo krepa človeka

Pyr0Beast ::

wav.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Bostyan007 ::

Jaz sem imel tud tak problem računalnik se ni vklopil in potem sem ugotovil da je nekaj narobe s trdim diskom :D Sklopim nov računalnik priklopim disk is starega računalnika v nov računalnik in računalnik se ni vklopil sklopim disk in računalnik se je vklopil in je šel disk v smetnjak :D

Tako da za tiste ki se računalnik ne vklopi vse isklopite iz računalnika tudi notranje komponente pustite samo matično ploščo in grafično kartico in računalnik se mora zagnati do bios-a (Če je vse vredu z 220 napaljavo do računalnika)lahko vzamete ven tudi grafiko če se računalnik vklopi boste slišali ventilator od procesorja če bo potem delal priklopite vsako napravo posebi in tudi vsak DVD-Rom, Ram in vse kar imate v računalniku.

Če računalnik se ne vklopi ko isklopite vse komponente od računalnika in ne pokaže nobene lučke na matični si sposodite napajalnik od prijatelja da ste 100% da napajalnik dela in v tem primeru je matična plošča crknila.

Če ima kdo še kakšno mnenje naj doda :D

solatko ::

Pyr0Beast - kakšnih 5 let sem delal na servisiranju električne napeljave in imam takih nemogočih izvedb, za eno kar obsežno knjigo. Če bi videl toliko čudnih izvedb, bi velikokrat tulil wav.
Samo ena cvetka, v eni hišici, celo leseni in potem ometana, je bila elektrika napeljana z vsemi mogočimi drati, katerih najdaljši je meril cca 3m in za čuda je vse delovalo bp, če prav so bili drati od 0,75mm do 6mm2, kar se je pač dobilo, takoj po drugi vojni.
Kompletno instalacijo smo napeljali novo leta 1980.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

geniuus ::

solatko je izjavil:

geniuus - zgleda da se z ničlanjem še nisi srečal. V blokih in starejših hišah v LJ in verjetno v vseh večjih mestih, se je vleklo po stanovanjih samo dve žili in na šuko vtičnicah opravilo takoimenovano ničlanje povezava jezička ozemljitve in O-le. Če vtičnica ni bila ničlana, in si vtikač vtaknil pravilno, po zemlji ni prišla faza do ohišja aparata, ko pa si vtikač obrnil okoli, je bilo v vseh kovinskih delih (pri pralnem stroju tudi vodovod), pod napetostjo. Ravno tako če je v razdelilni dozi, kak mojster zamenjal povezave.
Zato tvoji smeškoti niso na mestu in so žaljivi. Če teme ne poznaš ne trolaj.


Kot ti je napisal že Pyr0Beast, ničenje nima nobene veze s tem kako obrneš vtikač! Ničenje se praviloma izvede v omarici, seveda pa ga najdemo tudi v vtičnicah, vendar se nikoli in nikdar tega ne počne na napravi, sploh s šuko vtikačem.
Ker lahko domnevamo, da avtor teme ni izdelal računalniškega napajalnika doma, obračanje vtikača nesme vplivati na delovanje le tega. Napajalnik ima ničlo in zemljo ločeno, ločena sta tudi v kablu.

To česa so sposobni domači "električarji" pa raje ne komentiram. Delam v industriji in so podobnih cvetk zmožni tudi nekateri t.i. elektro inženirji(poberejo iz 10mm2 toliko licen stran da paše v 4mm2 klemo) in šolani električarji.

Bostyan007 ::

tudi jaz rečem isto kot je napisal geniuus na to temo nima nobene veze ničenje nekaj je narobe v računalniku z elektriko v hiši je vse v redu!

solatko ::

Lahko je v dozi zamenjal vodnika in na zemlji v šuko vtičnici - ničlani, pride faza - govorim o dvožilni in ne trižilni napeljavi. V starejših blokih v LJ, v celem stanovanju dvožilna napeljava in ničlane šuko vtičnice, razen, kjer so stanovalci zamenjali kompletno napeljavo. Faza po jezičku ozemljitve, pa ni ravno vredu. Tudi veliko šuko vtikačev, so modeli v vtič, ki je bil po navadi z dosti veliko luknjo, za 2x2,5 (licno so seveda malo stanjšali), na jezičku pa je bilo prostora malo in so se vtikači dostikrat razleteli, potem pa so pocahnal kako mora bit obrnjen.
Delo krepa človeka

Bostyan007 ::

bmatko je izjavil:

Pozdravljeni,

Imam sledeč problem,
včeraj se mi je računalnik med delovanjem nenadoma ugasnil. Poskušal sem ga ponovno prižgati vendar brez odziva. Ker me je zanimalo kaj je narobe, sem ga odprl in med tem začutil rahlo vibriranje na ohišju. Ko sem prislonil fazenprifer je lučka zasvetila. Tudi ko sem zadaj preklopil stikalo na off je bila napetost prisotna. Še bolj čudno se mi je zdelo da ko sem napajalni kabel izštekal je lučka na fazenpriferju še vedno svetila. Ko sem vse kable izvlekel sem ugotovil da je napetost prihajala tudi preko USB-ja kateri je povezan z tiskalnikom.

Zdaj imam pa dve vprašanji:

1. Ali je za to napako kriva vtičnica in če je zakaj šele zdaj po tolikih letih?
2. Kako je najlažje ugotoviti kaj je fuč. Matična ali napajalnik? Zelena lučka na matični sicer sveti, kar pomeni da nekaj napetosti pride mimo ampak ob vklopu računalnika nobenega odziva.

Hvala za odgovore

Lp



Imam sledeč problem,
včeraj se mi je računalnik med delovanjem nenadoma ugasnil. Poskušal sem ga ponovno prižgati vendar brez odziva.

Po tem je kriv računalnik vsaj kot je napisal tukaj. In drugo je vse v redu glede napeljave v hiši

Nevem zakaj govorimo o hišni napeljavi če je napisal da se mu je sklopil med delovanjem. Ni napisal spreminjal sem hišno napeljavo in
sedaj se mi računalnik ne vklopi tega ni napisal :D

Zgodovina sprememb…

solatko ::

Na moj odgovor, da naj preveri napeljavo (da je na jezičku ozemljitve lahko faza), so se pač razpisali, tisti pa ki je spraševal, se pa tako ni več oglasil, zato je šla debata o napeljavi naprej.

Smo malo skrenili off topic.
Delo krepa človeka

Bostyan007 ::

ja samo tako bo iskal nekaj v resnici pa dela ker je napisal da se mu je takoj rač. sklopil težko da bi bila napeljava(če bi ampak jaz vem kako imamo povezano hišo ampak priklopiš npr. fen če dela seprave da je z napeljavp vse v redu in je rač.

Pyr0Beast ::

Probat in pomerit: potem gremo dalje.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Bostyan007 ::

:D

bmatko ::

Šele včeraj sem uspel popraviti računalnik, zato nisem mogel prej nič odpisati:). Zamenjal sem napajalnik in računalnik dela zdaj brez problemov. Na srečo ni šla plata:D Kar se pa vtičnice tiče je pa tko da na tisti stari še vedno "trese" na drugi ki jo pa zdaj uporabljam pa dela vse ok. Zato vseeno mislim da je nekaj narobe s kabli v vtičnici. Naslednji teden bo prišel elekrtičar in pregledal kable.

Hvala vsem za pomoč

Lp

Bostyan007 ::

kakšno pa imaš vtičnico kakšno je ohišje in kaj narediš da trese :D

bmatko ::

vtičnica je čisto navadna z metalnimi "jezički", samo pomoje da niso kabli pravilno povezani oz. mislim da sploh ni tretjega kabla. Nisem preveril ker je vtičnica za omaro in je težko dostopna. Na vtičnico pa imam priklopljen razdelilec, na katerega so priklopljene ostale naprave. Trese na pc ohišju, ki je čisto navaden (pleh z gumijastimi podstavki) in na namizni svetilki. Ko ta podaljšek vklopim v drugo vtičnico ni nobenih nezaželjenih napetosti na napravah.

Bostyan007 ::

Em nevem ali bos elektricarja placu ali ga poznas ampak prvo probaj razdelilec menjat ali probaj brez razdelilca da si siguren da je vtikac da nebo elektricist samo razdelilec menjal da nebos ga caku in on da nebo hodil brez veze

bmatko ::

Razdelilec pravilno dela. Sem vse te naprave skupaj z razdelilcem vštekal drugam pa je delal. Drgač je pa električar znanec tko da ne bo problemov:).

DeeCoy ::

Varovalko dej dol, pa sam razderi vtičnico, vse skupaj ni nobena znanost!

solatko ::

DeeCoy - Z elektriko naj se ukvarja usposobljena oseba.
Ne ubogaj tega nasveta, da ne bo koga ubilo.
Delo krepa človeka

DeeCoy ::

LOL ;DD Star sem 15 let, pa se doma igram z elektriko ;)) Sej sem napisal da naj da varovalko dol, pa še fit, če te je strah ;)

solatko ::

DeeCoy - Si že slišal, da je koga ubilo, ko je kak 15 star mulc brkljal po električni napeljava - še ne, jaz sem že.
Delo krepa človeka

DeeCoy ::

Ne razumem zakaj bi te ubilo, razen če je cela vtičnica pod napetostjo... Če je vse ok izolirano potem nima kaj bit. Sem pa že slišal da je koga ubilo, ko se je igral z vtičnico, ki je bila pod napetostjo.

s1m0n ::

Če napeljave nisi sam delal nikoli ne veš kako in kaj!
Pa če tudi sam vse naredim kar se tiče električne napeljave. Drugim odsvetujem vsakršno poseganje (razen zamenjave žarnice :) ).

DeeCoy ::

Nektiri smo bol s kmetov in mal bol spretn ko pa ti mestn otroc k bi radi sam ležal pa TV pa comp xD. Sam znam brez vsake šole zrihtat vsak računalnik ki mi pride pod roke, pa tudi z električno napeljavo nimam težav, pa še kar je strojniškega za zrihtat me tut ne muči ;DD Tak da če je bmatko usaj mal praktičen in ve kaj je šraufnciger, potem z eno usrano vtičnco ne more met tok težav -.-

amigo_no1 ::

Kje živiš da te ne ukradejo ?

DeeCoy ::

Vem, da malo pametnjakovičim, ampak se mi zdi primerno, da zna človek vsaj v vtičnico pogledat oz. jo znat razdret..

s1m0n ::

Ni logično!
Plus, če je stanovanje/hiša najeta nimaš kaj da brskaš po takšnih stvareh pa tudi če je tvoje je bolje da to pregleda kvalificirana/usposobljena oseba.
Vse kar lahko narediš je da priklopiš in probaš na drugi vtičnici(lokaciji) ali celo, če imaš možnost z multimetrom izmeriš kaj več pa ne!
Posebaj če gre za staro inštalacijo (stare varovalke, ničenje) se ni za špilat! Tudi pri novih te lahko kaj zariba!

Primer: Kak teden nazaj delal inštalacijo v 2 stanovanjski hiši in glej ga zlomka glavna zunaj a vseeno še napetost na nekaterih lokacijah.
Nato pa iskanje od kot izvor ja od soseda zgoraj. Vezava za popi**it. Pa se je raje vse ponovno napeljalo in soseda ločilo od te inštalacije.
Tak, da nima veze, če ti veš in če hočeš, da drugi vedo kako se s tem dela se ni za igrat!

DeeCoy ::

Ja no, to so pa posebni primeri :DD Sem že videl hišo, kjer je bila omarica z varovalkami velika vsaj meter*meter, notri pa na miljone varovalk. Mogoče za vsako vtičnico posebej... Tudi tam so na koncu naredili vse na novo ;). Glede novih sistemov pa se lahko zgodi da kaj zariba, ampak zelo redko. Doma sem se nekaj igral z napajalnikom od compa, pa sem po pomoti prijel za ploščo s spodnje strani, pa je bilo celo nadstropje v hiši v istem trenutku v temi, mene je pa samo malo zrukalo (na mojo srečo). Tako da če že ne vrže varovalke vn, ponavadi vsaj fit.

Ja, tudi jaz se strinjam da če nimaš pojma kaj je elektrika se s tem ni za igrat ;)

Bostyan007 ::

se strinjam z DeeCoy :: zame tudi ni problema z elektriko sem na novo naredil napeljavo v celi moji sobi...in tudi drugje v hiši ampak če je kaj na izi za zamenjat seveda ne nekdo ki neve kaj je plus ali minus ampak če že malo veš o elektriki greš v elektro omarco sklopiš pravo varovalko in gre do vtičnice lahko pogledaš da si siguren da ni elektrike z fazenbriferjem (preizkuševalec napetosti :D ) in lahko brez težav zamenjaš vtičnico... ne bo nobenega vrglo v zid:D Če pa si bol.... pa bolše da nekoga pokličeš ki ima več znanja z elektriko

Je pa tudi mene že malo streslo ko sem prijel plus, minus in ozemlitev skupa :D

Pyr0Beast ::

Shit happens. Sem videl že več slabo izvedenih inštalacij ki bi morale vse biti tipi top. Sploh pa so kaki kitajski izdelki čisti drek.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

solatko ::

Bostyan87 - Če bi prijel vse tri žice na enkrat, bi naredil kratki stik. Strese samo faza, če primeš z eno roko fazo, z drugo pa minus ali zemljo, je veliko možnosti, da bodo starši imeli predčasen pogreb. Še bolje pa je biti bos, na kakšnem vlažnem betonu in se igrat s fazo.
Delo krepa človeka

Bostyan007 ::

to pa ne ker nisem bil na tleh sem imel tepih pod nogami :P in sem prijel vse tri na enkrat in ne z drugo roko
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako vezati vtičnico na 4 žice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7812353 (9681) perci
»

Ničenje in PC

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3917236 (11450) int47
»

Slaba ozemljitev, radiator + ohišje računalnika = rukne ko pes

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
184754 (4270) clix
»

Vibriranje prenosnika ob dotiku

Oddelek: Pomoč in nasveti
294831 (4270) francek1
»

elektrotehnika v praksi

Oddelek: Loža
265923 (5127) Tear_DR0P

Več podobnih tem